חזרה לחדשות היום

"הקשישים הסיעודיים הפכו לשקי אגרוף"

ח"כ איציק שמולי הגיש דרישה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בעניין ההתעללות בקשישים במוסדות סיעודיים. משרד הבריאות: בעיה לאומית, דרושה רפורמה בחוק הסיעוד
מאת עדי כץ 21/02/17
משרד הבריאות הודיע כי יחמיר הפיקוח על מוסדות סיעודיים. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

הפרשה המחרידה של ההתעללות בקשישים ממשיכה לעשות הדים: ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), המשמש יו"ר שדולת הגמלאים בכנסת, הגיש דרישה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא. "מדינת ישראל הפקירה את הסיעוד", אמר שמולי, "והקשישים הסיעודיים הפכו לשקי אגרוף אנושיים שסופגים השפלות, מכות, קשירות ממושכות והתעללות קשה. העובדה שתופעות אלה התגלו בעשרות בתי אבות לאחרונה, מוכיחה שהפיקוח של משרד הבריאות פשוט כשל".

 

כזכור, במוצ"ש האחרון שודרו בחדשות 2 סרטונים קשים של קשישים השוהים בבית האבות הסיעודי בחיפה "נאות כיפת הזהב", אשר תועדו מוכים על ידי מטפלים סדיסטיים, מושפלים, מוטחים בגסות על מיטתם, נקשרים לילות שלמים לכיסא גלגלים ונזנחים להתבוסס בשתן. 22 אלף קשישים בישראל חוסים במוסדות מעין זה, בו תועדה ההזנחה והאלימות הקשה לאורך מספר חודשים.

 

לולא יוזמה של אחד מעובדי המקום, שהזדעזע מהמתרחש ופנה לעזרת משרד חקירות, המעשים הנוראיים היו נותרים במחשכים וקל לנחש שהם מתרחשים גם במוסדות אחרים: רק בתחילת החודש פורסמה כתבת תחקיר בעיתון ידיעות אחרונות, על מעשי הזנחה ואלימות כלפי קשישים ב-14 בתי אבות שונים בארץ.

 

 

משרד הבריאות: לא נהסס לסגור בתי אבות

 

 דרושה רפורמה בחוק הסיעוד. שר הבריאות יעקב ליצמן, צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

 

מבית האבות הסיעודי בחיפה נמסר בתגובה, כי הוגשה תלונה נגד העובדים המדוברים והם יזומנו לשימוע. "הקמנו ועדת בדיקה פנימית ופנינו למשרד הבריאות, שיערוך בדיקה עצמאית משלו", אומרים בהנהלה. "באישור משרד הבריאות נתחיל בשבוע הבא ברישות בית האבות במצלמות, בכפוף לאישור המשפחות".

 

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות אשר המוסדות הללו נמצאים באחריותו, נכח באולפן החדשות וסיפר על ביקורות הפתע שעורך המשרד במוסדות הסיעודיים. בתגובה, הציג הכתב יוסי מזרחי קטע מראיון עם אחד מעובדי המקום, המספר על התראות שמקבל המוסד יומיים לפני ביקורות "הפתע" הללו, כדי שיוכל להיערך בהתאם.

 

"נבדוק את הדברים", הבטיח מנכ"ל משרד הבריאות. לדבריו, הבעיה נעוצה במספר התקנים הנמוך של פקחי משרד הבריאות למוסדות כאלה, העומד כיום על 40 בלבד. בשנה הנוכחית יתווספו לדבריו פקחים, והמשרד לא יהסס לסגור בתי אבות שיתגלו בהם תופעות מזעזעות כגון אלה. "יש לנו פה בעיה לאומית", הוסיף, "האוכלוסייה מזדקנת ודיירי בתי האבות רק יתרבו. רק רפורמה בחוק הסיעוד תביא לכך שניתן יהיה לטפל בקשישים בביתם".

 

במשרד הבריאות הוסיפו, כי במסגרת החמרת הפיקוח על מוסדות סיעודיים, יתווספו ביקורות פתע במוסדות. "אני המום ומזועזע מהתמונות ששודרו", אמר שר הבריאות יעקב ליצמן. "מדובר באיבוד צלם אנוש ובפגיעה נוראית בחסרי ישע. עלינו לפעול למנוע מקרים כאלה לאלתר. הנחיתי ליישם באופן מיידי צעדים להגברת הפיקוח על כלל המוסדות, ובמקביל החלטתי לבחון הצבת מצלמות, במטרה לעקוב באופן קבוע אחר הטיפול הניתן לשוהים בבתי אבות".

 

 

"להגביר את הפיקוח על מוסדות סיעודיים"

 

 יש לאפשר לכל קשיש לקבל סיעוד בביתו. ח"כ איציק שמולי, צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק הציבורי שלו

 

 

עם או בלי הסברים והבטחות, החשיפה הקשה הביאה לתגובות נזעמות ברשתות החברתיות והיו אף מי שיצאו להפגין מול בית האבות המדובר. גם במערכת הפוליטית, כאמור, לא נותרו אדישים. "התחקיר היה מזעזע וקורע לב", אמר השר לביטחון פנים, גלעד ארדן. "אני בטוח וגם אוודא זאת אישית, שהמשטרה תפעל במהירות ובעדיפות עליונה, כדי להביא לדין את כל מי שאחראי לתמונות הקשות. אין דבר חמור ואכזרי יותר מהתעללות בחסרי ישע, ועלינו להקיא מקרבנו כחברה כל מי שעושה דברים כה נוראים, ולוודא שישלם מחיר יקר".

 

ליצמן קרא לראש הממשלה ולשר האוצר, לפעול מיידית ליישום הרפורמה הלאומית לסיעוד ממלכתי, כדי לעשות צדק חברתי ולהביא לשינוי ביחס המדינה לאוכלוסייה המתבגרת בישראל.

 

גם ח"כ איציק שמולי חושב שהפתרון לבעיית ההתעללות וההזנחה במוסדות סיעודיים, הוא מתן אפשרות לכל קשיש לקבל סיעוד בביתו. "חובה לקדם מיד את חוק הביטוח הסיעודי -ממלכתי", הוא אומר, "שיחזיר את האחריות לידי המדינה. במקביל, צריך להגביר את הפיקוח ולהטיל אחריות אישית, גם על המנהלים של המוסדות הללו ולא רק על התוקפים עצמם. זהו מאבק שצריך להיות קודם כל שלנו, הצעירים, עבור דור המייסדים שבנה לנו מדינה".

 

משרד הבריאות ממליץ למי שנתקל בתופעה של התעללות בקשישים או בחשד לכזו, להתקשר למוקד 5400*

 

 

התעללות בקשישים: הסימנים ודרכי המניעה

 

כל מה שצריך לדעת לפני שבוחרים מטפל להורה

 

לטפל בהורים המזדקנים

 

מטפלים בקשישים - אבל גם בצוואה שלהם

 

כל מה שצריך לדעת על דיון מוגן בישראל

 

ומה אתם חושבים? בואו לדבר על זה בפרלמנט של מוטק'ה

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בחדשות היום

מוטק'ה גאה להציג: אתר חדש, משודרג ויעיל יותר!
מוטק'אים יקרים, מערכת האתר שמחה לעדכן אתכם שבעוד מספר ימים יעלה לאוויר אתר חדש ושונה ממה שהכרתם...
לקריאת הכתבה
העלאת גיל הפרישה לנשים: בעד ונגד
בימים אלה, כשמשרד האוצר העלה שוב לדיון את הצעת החוק להעלאת גיל הפרישה לנשים מ-62 ל־65, נראה כי בנימין זאב...
לקריאת הכתבה
נפרדים מיונה עטרי
השחקנית והזמרת יונה עטרי הלכה הבוקר (שני) לעולמה כשהיא בת 85. עטרי, מכוכבות הבמה והתרבות הבולטות בארץ...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה