חזרה לחדשות היום

"קיבלתי מתנה: לעזור לבתי"

איריס שדה מספרת בגילוי לב שלקח לה זמן והיא עברה תהליך לקבל את היציאה מהארון של בתה, הדס, אבל היום היא גאה בה וצועדת איתה ועם זוגתה במצעד הגאווה
מאת הדס בשן 05/06/18
איריס שדה עם בתה הדס שדה: למדתי שאהבה מגיעה בהרבה צורות (צילום: אלבום פרטי)

 

 

 

 

 

מי אני: איריס שדה, בת 51, נשואה ואמא לשלושה, יועצת ארגונית, חיה בהרצליה.

 

אמא של: הדס שדה, בת 24, עובדת במשרד פרסום.

 

היציאה שלנו מהארון:

 

"הדס יצאה מהארון בגיל 16, לפני 8 שנים. גרנו אז בירושלים. להדס היה גיל התבגרות לא פשוט, הרבה חברים וחברות מוזרים ומוזרות והילדה המוכשרת והפתוחה פתאום מסתגרת בתוך עצמה ואנחנו לא יודעים מה קורה איתה. תוך כדי תנועה הבנתי שיש לה הרבה חברות לסביות, זה היה לי מוזר אבל עדיין לא חיברתי את הנקודות.

 

יום אחד נסענו כל המשפחה במכונית להוריי, והדס סיפרה שהייתה ב'בית הפתוח' ושזה מקום להומואים ולסביות. עצרתי את המכונית, אחיה ואחותה של הדס יצאו מהאוטו ונשארנו שלושתנו – אני, הדס ובעלי. שאלנו אותה מה זה אומר, האם היא לסבית – היא אמרה שהיא עוד מתלבטת, אבל היא לא רצתה להסתיר זאת מאיתנו. בדיעבד, אני יודעת כמה אמיץ זה היה מצדה לספר לנו את זה".

 

  איריס שדה. צילום: אורית פניני

 

התגובה הראשונה שלי:

 

"פחד. פחדתי עליה, זה היה שנה אחרי המקרה של הבר נוער בתל אביב, ולדעת שהיא מסתובבת במקום כמו הבית הפתוח ישר הלחיץ אותי, מבחינת הבטיחות ולא מבחינת התכנים של המקום. רציתי לבוא ולראות את המקום ואכן הגעתי, ראיתי שהוא בסדר, שיש אינטרקום בכניסה והכל מאוד בטוח, ונרגעתי".

 

 

איך הגיב בן זוגך?

 

"מהרגע הראשון, בעלי זרם עם זה יותר ממני. שנינו הפגנו כלפי חוץ תמיכה וקבלה להדס, אבל אצל בעלי זה היה יותר אמיתי מאשר אצלי, אני בפנים עוד הייתי צריכה לעבור תהליך. אני אדם יותר מופנם, וקשה לי עם הדברים האלה".

 

משפחת שדה. איריס: "בעלי טל קיבל את זה יותר טוב ממני". צילום: אלבום פרטי

 

 

 

מה התהליך שעברת?

 

"אחרי שנרגעתי מהפחד, הרגשתי אשמה מאוד גדולה. אני מתיימרת להיות מאוד קרובה לבת שלי, שותפה בחיים שלה, ופתאום אני מגלה שלא ידעתי עליה את הדבר החשוב הזה. לחשוב על כל הסבל והמצוקה שהיא עברה, שיכולתי לעזור לה ולהיות שם בשבילה, הלקיתי את עצמי על זה. ממש רציתי למות. פתאום הבנתי ששנים היא מתייסרת עם עצמה, וזה מסביר את ההתנהגויות המוזרות והחברים המוזרים.

 

חששתי גם שיתנכלו לה בבית הספר, שיהיה לה בעיות עם הצבא. אבל עם הזמן הבנתי שאני גדלתי בזמנים אחרים, אבל אני צריכה לשנות את העמדות שלי. אתה עושה שיפט ומבין שזה זמן אחר, ושהדס אדם חזק שיכולה להגן על עצמה. וכל מה שאני צריכה זה להיות גאה בה ולהגיד לעולם זה מי שהיא וזה מי שאני, והכל בסדר.

 

איריס שדה. צילום: אורית פניני

 

כשילד יוצא מהארון הוא נפטר מסוד והוא חווה הקלה – אבל ההורה צריך עוד זמן כדי לעכל את הדברים. זמן קצר אחרי שנודע לנו, הזמינו את הדס לדבר על עצמה בכנס של תנועת הנוער הרפורמית בה הייתה פעילה, לספר לכל העולם שהיא לסבית, ופתאום אנשים שאני מכירה שומעים על זה ואומרים לי 'כל הכבוד', ואני רוצה לקבור את עצמי. היה לי בוס שהגדיר את עצמו כהומופוב, לא רציתי לספר לו. אבל לאט לאט כן סיפרתי – להורים שלי, לאחים שלה, לחברים הקרובים. הייתה חברה אחת שעשתה לי על זה פרצוף, ולא דיברתי איתה שנה.

 

חמש שנים אחרי שהדס יצאה מהארון, בעלי ואני התחלנו ללכת לקבוצת תמיכה של הורי להט"ב בהרצליה. בהתחלה הלכנו כדי להיתמך, אבל היום אנחנו הולכים כדי לתמוך באחרים. יש לי שם הזדמננות לעזור, וזה מאוד חשוב לי".

  

איך היחסים עם בתי היום?

 

"היחסים טובים מאוד. הדס חיה עם בת זוג בירושלים ואנחנו בהרצליה, אבל אנחנו קרובות כתמיד וגם צעדנו יחד במצעד הגאווה. אני תמיד אומרת שקיבלתי מהדס מתנה כשהיא יצאה מהארון, יכולתי לעזור לה בהתלבטות כל כך קשה בגיל צעיר, לטפס על הר אוורסט.  ובזכותה גיליתי שאהבה יכולה להגיע בכל הצורות".

 

 [#middleBanner] 

 

 

המסר שלי להורים לילדים בקהילת הלהט"ב:

 

עשו:

 

"קראו את הספר של יעקב בר לוי, אב לבן הומו, 'השמים לא נופלים" – השם שלו אומר הכל. הספר עוזר לעבור את התהליך אחרי שהילד יוצא מהארון, בהתחלה זה קשה אבל החיים ממשיכים, זה כמו ילד ג'ינג'י. אל תהססו להיעזר גם בקבוצת תמיכה".

אל תעשו:

 

"אל תגיבו  באופן ספונטני. זו עצה שקשה ליישם, אני יודעת, אבל אם אתם כבר חושדים שהילדים שלכם להט"ב – ברגע שהם יספרו לכם, אל תעשו את הטעות של להגיב מיידית בצורה נסערת, זה יכול לגרום לנזק.

 

תנו להם לבוא אליכם כשהם מרגישים בשלים לכך, אל תוציאו אותם בכוח מהארון. אל תשפטו את הילדים שלכם – וגם לא את עצמכם. תהיו עדינים עם רגשי האשמה, הם לא מועילים לדבר".

 

 פרויקט גאווה 2018: לכל הכתבות

פרויקט גאווה 2017: מוטק'ה מארח אמהות ואבות שיצאו מהארון בגיל מבוגר

נורה גרינברג: מבחינתי תמיד הייתי אישה

"שנים הייתי נשואה לגבר ואז התאהבתי באישה"

איך מספרים לנכדים שסבתא לסבית?

איך יוצאים מהארון בגיל מבוגר?

 

 

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בחדשות היום

ל"ג בעומר: 5 טרנדים שהגיע הזמן לשרוף
השנה, במקום להכניס אל המדורה את דמותו של היטלר או מנהיגים שנואים אחרי, מה דעתכם להכניס אליה כמה דברים...
לקריאת הכתבה
רק בישראל: 10 דברים שתמצאו רק בארץ
"מה ישראלי בעיניכם?" - השאלה הזו, שהגה יאיר לפיד בתכנית האירוח הנושנה שלו לפני שנכנס לפוליטיקה, היא בעצמה...
לקריאת הכתבה
בחרו בחיים: מקהלת השכול שלא מפסיקה לשיר
ב-2018 הייתה אמורה להופיע בטקס הדלקת המשואות מקהלת "אור למשפחות", הכוללת כ- 50 הורים שכולים. משמעות המעמד...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה