חזרה לחדשות היום

"רוצה את אהבת הקהל עד סוף ימיי"

כך ביקש לעצמו יענקל'ה בן סירא, שמת הבוקר מדום לב. עם קריירה ארוכה כאחד השחקנים האהובים והמצחיקנים בתיאטרון ובקולנוע הישראלי, אין ספק שהאהבה הזו תלווה אותו גם בדרכו האחרונה
מאת עדי כץ 04/02/16
אדם לא צריך להזדקן אם הוא לא רוצה, אמר. יענקל'ה בן סירא בפעולה. צילום מסך מתוך יו טיוב

 

 

"כל זמן שאדם הולך על הרגליים ולא מובילים אותו, אין לו טענות", אמר לפני שנתיים השחקן הוותיק יענקל'ה (יעקב) בן סירא. עם מותו הפתאומי הבוקר (חמישי) מדום לב, בגיל 88, נראה שטענות לא היו לו עד סוף ימיו. השחקן והקומיקאי העגלגל, חדור שמחת החיים, הודה גם בזקנתו שנותר ילד. הוא שמר על מראה בוהמייני עטור שיער שיבה ארוך ופרוע, וסט וקסקט שחור שהפכו לסמלו המסחרי, והמשיך להופיע, לשיר ולהצחיק, עד הסוף.

 

"הגיל הוא כרונולוגי", אמר בן סירא בראיון עמו לפני חמש שנים. "אני עובד לפי הפוטנציה, המרץ". זה היה גם מה שהביא אותו ליצור ולהריץ בשנים האחרונות, לצד אשתו, השחקנית עדינה בן סירא, מופע של הומור וסאטירה. "אני הקומיקאי הפראי ואשתי היא הרצינית", תיאר את חלוקת התפקידים ביניהם.

 

בשנים האחרונות הצטלם בן סירא גם לסרטים, של הבמאים הצעירים ימין מסיקה וירמי קדושי, ונהנה מכל רגע. "הצעירים אוהבים אותי", סיפר בזמנו, "צועקים ברחוב ומבקשים אוטוגרפים. קוראים לי תותח. אהבה הקהל, זה מה שאני רוצה עד סוף ימיי".

 

ממקימי "מועדון התיאטרון" המיתולוגי