חזרה לבריאות טובה

30 סיבות לאהוב להיות בן 50+

מגזין איגוד הגימלאים האמריקני AARP מביא בגיליון החודש אוסף סיבות טובות להיות מבסוט מכך שאנחנו בני 50+. מספיק גם חלק מהסיבות כדי להרגיש טוב בגיל שבו השיער מתחיל להאפיר
מאת מערכת מוטק'ה 17/09/08
30 סיבות לאהוב להיות בן 50+
צילום: Shutterstock

1. משום שסופסוף התקרבתם להוריכם
גם משום שאתם יכולים להבין אותם טוב יותר מאשר כשהייתם צעירים והם ה"מבוגרים" (היום אתם עצמכם הורים לילדים), וגם משום שחלקם כבר אינם בינינו, או שהמחלהנזקות שלהם מביאה איתה גם את החמלה שלכם.

2. משום שאפור נראה טוב
למשל - ריצ'רד גיר, לינדה אוואנס, ג'יי לנו, ואפילו קופי אנאן.

3. משום שהסקס הופך טוב יותר עם השנים
ההורמונים כבר אינם סוערים כמו פעם, ועם עזרה קטנה מהידידים ויאגרה, קרמים ועוד, נוכל להיות רעים ככל שנחפוץ. יש לנו די ביטחון עצמי כדי לספר לבן/ת-הזוג מה אנחנו רוצים. יותר רכות ופחות טסטוסטרון עשויים להיות סקסיים מאוד.

4. כי אתם רחומים יותר
אחרי שעברתם חיים מלאי תהפוכות וכאבים, אתם יודעים מה זה לחיות עם דיכאון, כעס, כאבים, סרטן, אובדן בן/ת-זוג, או התרוששות. כבר חוויתם עלבונות, השפלות וסבל, ראיתם את הדימוי העצמי שלכם נהרס. אבל מצד שני, הייתם בני מזל להגיע עד הלום, להרגיש, לשמוח, לצחוק, ללמוד מנסיונכם, לדעת כי אתם גם פגיעים. ובקיצור שאתם אנושיים, ולכן גם מלאים חמלה וכבוד לאחר.

5. משום שהגברים יכולים להשתמש בתירוץ של "משבר אמצע החיים" כדי לנסות כל פעילות מביכה ובעייתית
כולל פירסינג, פיאה נוכרית איומה, מכנסי עור (או כל פריט לבוש אחר שיאפשר לכם להיראות כמו דיויד הסלהוף), רכישת מכונית ספורט יקרה יותר מאשר הבית הראשון שלכם, ועוד כיוצ"ב.

6. משום שיש לכם את האומץ לשנות קריירה
כולל התאמות למשרות חדשות, או למשרות התנדבותיות.

7. משום שאתם משתפרים בפתרון תשבצים
זה פשוט, אנחנו יודעים יותר מילים מאשר ילדינו ונכדינו. מחקרים שונים הוכיחו כי בני 50+ מצטיינים באוצר מילים גדול יותר מאשר אנשים בשנות ה-20 וה-30 שלהם. בין היתר משום שהדור הצעיר ניזון יותר מסרטים וממחשב, אבל גם משום שלבני ה-50+ אוצר של מושגים ההולכים ונעלמים מחיינו (פונוגרף, אסימון). נסו לשאול את הצעירים מהו קודאק אינסטמטיק, מהו מזווה, מהו טייפ סלילים ומהו אנאלוגי.

8. משום שאתם יודעים שכסף כן יכול לקנות מעט אושר
ולא מדובר על מקום בבית אבות יוקרתי יותר, אלא בטיולים סביב העולם, בבריאות לעשירים, או באביזרים שעושים את חיינו נוחים ושמחים יותר.

9. כי אם קית ריצ'רדס מהאבנים המתגלגלות הצליח להגיע ל-60 שלו, אז גם לנו יש תקווה
אחרי שב-1965 הוא התחשמל במהלך הופעה כשחבט במקרופון עם הגיטרה החשמלית שלו, אחרי שב-1969 התרסק עם המכונית הנאצית שלו, תיקן אותה ושב והתרסק ממנה כשנפל מסכר, ב-1973 נרדם ונפל לתוך רמקול כשהוא שובר את אפו, ב-1974 שוב נרדם באמצע משפט במהלך ראיון טלויזיה, ב-1980 הצהיר בראיון: "אני שיכור זה 27 שנה", ב-1981 לא הצליח לזכור את שם תקליטה החדש של הלהקה שלו, ב-1998 שבר את צלעותיו וניקב אחת מריאותיו כשארון הספרים בביתו התמוטט עליו, ב-2006 נפל מעץ קוקוס בפיג'י, ב-2007 סיפר כי הסניף את אפר אביו המנוח (מאוחר יותר הכחיש זאת), וב-2008 סיפק את המפתח לאריכות ימיו: "אני מקולל לחיות" (I'm doomed to live).

10. משום שזה הגיל שבו אפשר להתחיל לעשות מה שרוצים
טיול, עבודה אחרת, בילויים, תחביבים, או סתם התבטלות.

11. משום שהמוסיקה של דורנו תחיה לנצח
וגם תרטיט לבבות לנצח. למשל "נערי החוף", ארתה פרנקלין, החיפושיות (שדות תות לנצח, שנבחר כאחד השירים היותר גאוניים של המוסיקה במאה ה-20).

12. משום שהספקתם לגדול על ברכי החיפושיות
כל מלה מיותרת, וראו ביקורו של פול מקרטני בארץ. 

13. משום שהובכתם כל כך הרבה, עד שמפחי הנפש כבר לא דבקים בכם
מה יעשו לכם - ישמיצו אתכם? אז מה?

14. משום שלמדתם כיצד להילחם, פשוטו כמשמעו
גם במלחמות ישראל וגם במלחמות החיים, מהשכנים ועד לבוס שלכם.

15. משום שהאהבה רק מתעצמת עם השנים
אם לא גוועה מזמן, היא רק הופכת לחלק מרכזי בחייכם ובחיי ילדיכם.

16. משום שלמדתם כיצד מגדלים ילדים נכון יותר
ואם תרצו להיזקק למעט רוחניות בהקשר זה, גם גידול ילדים בגיל 50+ הוא יתרון של גיל ונסיון חיים, כשהתינוק החכם בחר בכם, ההורים החכמים.

17. משום... פול ניומן
בגיל 50 הכוכב הזה בנה לעצמו קריירה חדשה כשהוא משכתב אותה תפקיד אחר תפקיד, כשבדרך הוא מייסד גם אימפריית רטבים, מתמודד עם האדרנלין כנהג מירוצים, ושומר על זוגיות נפלאה.

18. משום שהצד הרוחני שלכם רק מתעצם
ככל שאנחנו מתבגרים, כך אנו מבינים יותר טוב כי איננו מבינים הרבה דברים, מה שהופך אותנו רגישים יותר לאחרים. אנחנו נעשים פחות דוגמטיים, פתוחים יותר לנסיונותיהם של אחרים, חווים דברים שלא קל להסבירם, טרגדיות, בריאות מתערערת, ועם זה הופכים ליותר חושבים. יש עוד הרבה ללמוד על המסתורין שהוא אלוהי (גם במובן החילוני של המלה).

19. משום שאנחנו חזקים יותר
מספר בני ה-50+ הולך וגדל משנה לשנה בעולם, בארצות הברית הוא מגיע כבר ל-41% ובישראל ל-23%. 77.5% מחברי הכנסת שלנו הם בני 50+ (אחוז חברי הקונגרס האמריקני בני גיל זה מגיע ל-80%). בני 55+ מחזיקים בכ-77% מהנכסים הפיננסיים בארה"ב. בני 50+ מוציאים כמעט מחצית מההוצאה הצרכנית. בתוך שנים אחדות הבייבי-בומרס ישנו את המאזן הדמוגרפי העולמי לאין-שיעור.

20. משום שאנחנו חיים יותר
אם אתם בני 50 היום, תוחלת החיים הממוצעת שלכם עומדת על 80.5 בממוצע בעולם המערבי המפותח. אם אתם בני 65? תחיו בממוצע עד גיל 83.4. תוחלת החיים הזו עולה במהירות, ואם תבדקו דור אחד לאחור תגלו כי ההתקדמות האנושית בעניין ממש מדהימה. לאלה שנולדים בימים אלה צופים תוחלת חיים שתעבור את ה-100!

21. כשאתם מתבגרים, אתם מפתחים גם את חוכמת התובנה
כי אם אתם מתעוררים בבוקר ומצליחים לעמוד על רגליכם, וילדיכם בריאים, זה כבר 90% מלהיות מאושר.

22. משום שראיתם את העולם משתנה בדרכים לא הגיוניות
אם אתם גולשים ברגע זה באינטרנט, אתם חוויתם לא רק את עידן הפלא הטכנולוגי ששינה לעד את העולם, אלא גם את לידת המצלמה הדיגיטלית, הטלפון הסלולרי, הטלפון האלחוטי, הטלפון בכל בית (אל תשכחו שעוד בשנות ה-60 נזקקתם לקשרים עדיפויים כדי לקבל קו טלפון בישראל בתוך פרק זמן סביר), את דפוס הצילום שתפס את מקום דפוס העופרת, ועוד ועוד. מה שאומר שאנחנו חסינים יותר מפני בעת העתיד. 

23. משום שלמדנו לאהוב אפילו את פגישות המחזור בבית הספר
אם פעם אלה נראו כמו חזון העתיד של קשישים מזדקנים, היום אנחנו מבינים שזה לא נורא ואפילו משעשע או מעורר נוסטלגיה.

24. כי למוחות ותיקים יש יכולות חדשות
אנחנו יודעים לשפוט טוב יותר טיפוסים ואנשים שאנחנו פוגשים, המוח שלכם יעיל יותר, אתם פחות נוירוטיים משהייתם.

25. משום שאינכם מוכנים להסכים לשירות רע
במסעדה, במספרה, אצל ספק הכבלים או האינטרנט שלכם. אתם יודעים לעמוד על שלכם, ובישראל אתם גם יודעים כי בלי צעקות שום דבר לא יזוז. חסל עידן התמימות!

26. משום שאתם מבינים כי טראומה עשויה להוביל גם להארה
מחלות, אסונות, טרגדיות; כל אלה מעצימים את רוחנו, במובן שהסבל בונה את האישיות. אם אנחנו חכמים דיינו, נדע להפיק את התועלת מכל אלה ולזכות בהארה הצומחת מהטראומה שחווינו.

27. משום שגדלתם בעידן של טרום משחקי הווידיאו
כשהיינו ילדים, שיחקנו בחצר בגולות, שלושה מקלות, הקפות, מחניים, חבל וכל היתר. שאבנו את האנרגיה שלנו מהאדמה, ידינו מטונפות מחול ומבוץ, מכנסינו ירוקים או קרועים, אכלנו לחם ערבי ותותי עץ ולא במקדונלדס או בארקפה, טיפסנו על עצים ולא ידענו מהי אלרגיה, נסענו לבד לעיר בלי שיחזיקו אותנו ברצועה, חזרנו הביתה עם חשיכה בלי שיזהירו אותנו שלא להתנייע ללא טלפון סלולרי, החלפנו בולים וקלפים ולא אסאמאסים ותמונות בפייסבוק.

28. משום שאנחנו עדיין בכושר, ואם נקפיד - נהיה עוד יותר
כולל תרגילי כושר למוח.

29. משום שאנחנו יודעים למצוא את האושר גם בפרטים הקטנים
מכוס קפה ועד הילדים. משום שאנחנו מבינים כי איננו צריכים לרוץ בלי סוף כדי להשיג משהו בחיים. אפשר לעצור לרגע ולהתבונן סביב, לשאול את עצמנו: האם היופי הזה היה כאן כל הזמן?

30. משום שאתם יודעים מיהם חבריכם
החברים הישנים שלא נטשו אתכם לאורך כל הדרך, ולמרות כל העליות והמורדות והתהפוכות והכעסים והתקלים שהיו, הם חבריכם האמיתיים, עליהם אתם יודעים שתוכלו לסמוך. לדברי ד"ר דניאל גילברט מאוניברסיטת הרווארד, אנחנו נוטים להדק את מעגל חברינו ככל שאנו מתבגרים תוך התמקדות באלה שעושים אותנו יותר מאושרים. ידידות כמוה כמניות בחברה חדשה? ההשקעה איננה קלה, אבל הדיבידנדים מעשירים את חיינו.


 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

הפתרון הבטוח והמתקדם להופעת הקטרקט

בשיתוף עין טל

עם הגיל מתרחשים בגופנו אי אלו שינויים – חלקם חיצוניים, חלקם פיזיולוגיים וחלקם קשורים...

לקריאת הכתבה
האימון המוחי שיעכב לכם את הירידה בזיכרון

בשיתוף חברת Effectivate

נכנסתם לאחד החדרים בבית ושכחתם מה רציתם לעשות בו? חיפשתם יותר מדי זמן את הסלולרי,...

לקריאת הכתבה
הפיתוח שעוזר לחולי שבץ למצות את זכויותיהם

במהלך חודש מרס השנה, כשמגפת הקורונה הגיעה גם לישראל, התגייסו כל הצוותים הרפואיים בבתי החולים לטיפול בחולי...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה