חזרה לקריירה שנייה

7 הנשים העשירות והמצליחות בעולם

הן פרצו ביזמות עסקית מקורית או טיפסו במעלה הדרגות בחברות מבוססות, עד שהפכו לבעלות השפעה והון של מיליארדי דולרים, כל אחת בתחומה. 7 נשים עשירות מאד ומצליחות מאד מעל גיל 50
מאת הדס בשן 01/01/18
7 הנשים העשירות והמצליחות בעולם
אופרה וינפרי, הון מוערך של 3 מיליארד דולר. צילום: Shutterstock

 

 

הצלחה נמדדת על פי סולמות שונים: יש מי שיגדיר הצלחה כפרסום, אחר יגדירה כיכולת השפעה, ומובן שההגשמה העצמית גם היא חשובה. אבל בעולמנו הקפיטליסטי, לא נתעלם מכך שהצלחה פיננסית, זו שסופרת את הלירות של סוף היום - היא לא מעט. ובעוד האנשים העשירים ביותר בעולם הם עדיין גברים, נשים רבות נכנסות לזירה העסקית ויוצאות ממנה עם הצלחות שאפשר להתקנא בהן, אך עדיף לשאוב השראה.

 

רוב הנשים הללו אינן ילדות - מדובר בנשים שעברו את גיל 50 כשטיפסו בחוכמה במעלה הדרגות בחברות מבוססות, או פרצו ביזמות עסקית משלהן שהפכה אותן למשפיעות, עשירות ומצליחות מאוד. בחרנו 7 כאלה מרחבי העולם, כדי שנוכל להתבונן על הדרך שעברו יותר מקרוב. לא תמצאו יורשות עתק ברשימה הזו, או את המתחתנות היטב עם כסף - כל הנשים שלהלן עשו את הונן בעשר אצבעות. קבלו אותן:

 

1. אופרה וינפרי 

 

גיל: 63

עיסוק: אשת תקשורת

הון מוערך: 3 מיליארד דולר

 

 מילדה ענייה ממיסיסיפי לערוץ תקשורת משלה. אופרה וינפרי, צילום: Shutterstock

 

מה אפשר עוד לומר על אופרה וינפרי שלא נאמר? כאשר החליטה, לפני שבע שנים, שתכנית טלוויזיה איקונית לא מספיקה לה והיא רוצה ערוץ שלם, יש שפטרו זאת במגלומניה, אבל כמו כל דבר שאופרה עושה, זה התגלה כהצלחה פנומנלית. הילדה הענייה ממיסיסיפי, שהחלה את דרכה בעולם התקשורת כשדרנית חדשות בתחנה אלמונית, הלכה והתעצמה כשהיא יוצרת את המציאות שהיא רוצה לראות - תכנית אירוח שמגדירה מחדש את החוקים.

 

וינפרי לא היססה לתמוך באג'נדות, ליצור שפה משלה, לקיים קשר בלתי אמצעי עם הקהל (ולחלק לו מכוניות), ולהרוויח מזה כל הזמן - כי תמיד הייתה גם המפיקה, לא רק הטאלנט. לא רק שווינפרי היא אחת הנשים המצליחות בעולם, אלא שהיא האפרו-אמריקאית היחידה במועדון שהיא מאכלסת - מועדון המיליארדרים.

 

 

2. דיאן פון פירסטנברג 

 

גיל: 71

עיסוק: מעצבת אופנה

הון מוערך: 1.3 מיליארד דולר

 

המציאה את שמלת המעטפת, ועשתה הון של 1.3 מיליארד דולר. המעצבת דיאן פון פירסטנברג, צילום: Shutterstock

 

עולם האופנה מלא ביורשות עשירות ששוות מיליארדים, אבל את ה-1.3 מיליארד שלה המעצבת דיאן פון פירסטנברג עשתה לגמרי בכוחות עצמה - עם קצת עזרה משמלת המעטפת, ההמצאה האדירה שלה. ילידת בלגיה הנוצצת הזו, שהמשיכה את חייה בארצות הברית, המציאה את השמלה בשנת 1972 ומאז נהנית מגרסאות שונות שלה, שכולן מזרימות לה דיווידנדים לחשבון הבנק. מותג היוקרה של פירסטנברג ידע עליות ומורדות - אחרי שכמעט חוסל בסוף שנות ה-70, חזר בניינטיז בקאמבק מפואר, שנמשך עד היום. השילוב של האלגנטיות העקבית שפירסטנברג דוגלת בה ושל אישיותה התוססת, הם שהופכים את שמה לשם נרדף לעוצמה כלכלית.

 

 

3. אינדרה נואי

 

גיל: 62

עיסוק: מנכ"לית פפסיקו

הון מוערך: 144 מיליון דולר

 

אינדרה נואי, מנכ"לית פפסיקו, הפכה לפני 10 שנים למספר 1 בחברה. מתוך יוטיוב

 

 

אינדרה נואי נולדה בעיר כלכותה שבהודו, התחנכה בהודו ובארה"ב לסירוגין, וקטפה תואר במנהל עסקים מאוניברסיטת ייל הנחשבת. היא הצטרפה לפפסיקו, חברת המשקאות והמזון השנייה בגדולה בעולם, כבר בשנת 1994, והתקדמה בעקביות בתוך החברה, כשיש המייחסים לה ניסיונות להפוך את הסחורה לבריאה ולמזינה יותר. לפני 10 שנים הפכה למספר 1 בחברה, כאשר משכורתה מוערכת ב-1.9 מיליון דולר לחודש, עם בונוסים של מיליוני דולרים מדי כמה חודשים או שנים. בעולם העסקי נואי נחשבת לכוח רציני, ולאחת הנשים המרשימות ביותר סביב שולחן הישיבות.

 

 

4. מרילין יוסון

 

גיל: 64

עיסוק: מנכ"לית ונשיאת חברת הנשק לוקהיד מרטין

הון מוערך: לא ידוע, אבל מרוויחה קרוב ל-20 מיליון דולר בכל שנה

 

גבירתי הגנרל. מרילין יוסון, מנכ"לית ונשיאת "לוקהיד מרטין". מתוך יוטיוב

 

 

השם לוקהיד מרטין אולי לא אומר הרבה לישראלי הממוצע, אבל כדאי שתכירו: מדובר בחברת פיתוח הנשק הגדולה בעולם, והספקית העיקרית של נשק ללקוחה העיקרי - ממשלת ארצות הברית. לוקהיד מרטין מעסיקה 97,000 עובדים ברחבי העולם, עם היקף מכירות של כ-47.2 מיליארד דולר ושווי שוק של כ-84.1 מיליארד דולר - ובראשה, כמה נחמד לגלות  - עומדת אישה. מרילין יוסון אולי לא נראית כמו גנרל, אבל ההחלטות שהיא מקבלת לגבי טילים, מערכות חלל ומטוסים משפיעות על חיי מיליונים, כאשר בכל פעם שהיא מביאה את החברה ליעדים רצויים, עוד דיבידנד של כמה עשרות מיליוני דולרים נכנס לכיסה. גם כאן, ההתמדה השתלמה - יוסון הצטרפה ל"לוקהיד מרטין" כבר ב-1983, ועשתה את דרכה לפסגה, אליה הגיעה לפני 4 שנים.

 

5. ג'יי קיי רולינג

 

גיל: 52

עיסוק: סופרת

הון מוערך: בין 650 מיליון למיליארד דולר

בזכות הארי פוטר. הסופרת ג'יי קיי רולינג, צילום: Shutterstock

 

 

2017 הייתה שנת חגיגות ה-20 להארי פוטר, אותו קוסם צעיר וממושקף, שהומצא בראשה של אם חד-הורית בפרבר מנומנם באנגליה והפך למעצמה. מאז צאת הספר הראשון של הארי פוטר, שהתגלגל לסדרת ספרים, סרטי ענק, פארקי שעשועים, מרצ'נדייז ותורת חיים לדור שלם - השם ג'יי קיי רולינג הפך מילה נרדפת להצלחה פלאית. רבים טוענים כי רולינג היא מיליארדרית, היא עצמה מכחישה זאת - אם היה הדבר נכון, הייתה האדם היחיד בהיסטוריה שהפך למיליארדר מכתיבת ספרים.

 

מה שלא יהיה, לרולינג לא חסר כסף, והיא תורמת חלק גדול ממנו למאבק בטרשת נפוצה וברעב באפריקה. היא מחלקת את זמנה בין בתים בלונדון ובסקוטלנד, מדי פעם עוד כותבת קצת כדי לא לאבד את הכושר, ובאופן כללי - חיה את החיים שכולנו דמיינו לעצמנו, אם רק היה לנו את השכל להמציא את הקוסם הנכון.

 

 

6. שריל סנדברג

 

גיל: 49

עיסוק: סמנכ"לית התפעול של פייסבוק

הון מוערך: 1.6 מיליארד דולר

 

 

שריל סנדברג, המיליארדרית החדשה של העולם החדש. צילום: Shutterstock

 

 

ב-2014, שש שנים בלבד אחרי שהצטרפה לפייסבוק, מניותיה של שריל סנדברג בחברה הפכו אותה למיליארדרית החדשה ביותר של העולם החדש. סנדברג נהנית ממשכורת ומבונוסים אגדיים, ואפשר רק לדמיין כיצד היא מתכננת את עתידנו, ביקום שפייסבוק צועד לעברו. היא פמיניסטית ידועה, ואף הוציאה את הספר "להישען קדימה", שקורא לנשים לקחת את מקומן בשולחן העסקים ולא לחכות שיזמינו אותן.

 

היא חברה בדירקטוריון של חברות מצליחות כמו וולט דיסני וסטארבקס, וממשיכה לשתף את ארצות הברית בחייה האישיים לצד הצלחותיה המקצועיות - לפני שנתיים התאלמנה מבעלה, היום היא מגדלת לבדה שני ילדים, ומתמודדת בהצלחה עם כל המורכבות שבדבר. 

 

 

7. שר וונג

 

גיל: 59

עיסוק: מייסדת ומנכ"לית HTC

הון מוערך: 1.1 מיליארד דולר

 

תושבת סין המצליחה ביותר בעולם. שר וונג, מייסדת ומנכ"לית HTC, מתוך יוטיוב

 

 

שר וונג היא האישה הסינית המצליחה ביותר בעולם. וונג, ממוצא טאיוואני ובעלת אזרחות סינית, ייסדה עם שותפים בשנת 1997 את HTC, שהפכה עם השנים לשחקנית משמעותית ביותר בשוק הסמארטפונים. לפני שנתיים מונתה למנכ"לית החברה, ובעוד נשים אחרות במעמדה נהנות ממשכורות ומבונוסים מרשימים, וונג היא גם היזמית שמאחורי העסק, מה שהופך את הונה ואת השפעתה לרציניים אפילו יותר. בשנים האחרונות החלה וונג להתערב גם בפוליטיקה הסינית, ונראה כי גם אם מחוץ לביצה העסקית לא שמעו עליה יותר מדי - אין לזלזל בכוחה, שרק ילך ויתעצם. 

 

 [#middleBanner] 

השיפוצניקית, הנגרית ונהגת המונית

בחירת מוטק'ה: 10 הנשים הבולטות בישראל

נשים שהגיל עושה להן רק טוב

גירלס פאוור: מהפכת הנשים המבוגרות

טורפות את החיים: קהילת נשים מעל 50

הצתה מאוחרת: התפרסמו אחרי גיל 45

5 סלבס שהצליחו לעצור את הזמן

60 זה ה-40 החדש

סופרגירלס: הפגנות הנשים הגדולות בהיסטוריה

 

מחפשים עבודה? הצטרפו לקהילת "הצעות עבודה" של מוטק'ה

 

1  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
gita 01/01/18
חלקן פושריות עם מעוף ותושייה, וחלקן שיחק להן המזל. כל הכבוד למין החזק ואלו הן הנשים.
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בקריירה שנייה

ספר ראשון אחרי גיל 60
שבוע הספר בעיצומו, רחבי הארץ כבר מלאים בדוכנים של הוצאות הספרים, ובכל אחד מהם מציעים רבי מכר לצד ספרים...
לקריאת הכתבה
בגיל 57: עזבה קריירה בבנק לטובת עיצוב אופנה
כשמסתכלים בעמוד הפייסבוק של דלית גודיס אי אפשר לגלות מיד שהיא לא עוד מעצבת אופנה. העיצובים...
לקריאת הכתבה
ממנהלת לשכת סמנכ"ל לבלוגרית אפייה מצליחה
דורית מנו טל-אור שימשה במשך עשרים שנה מנהלת לשכתו של סמנכ"ל בית הספר הפרטי "הריאלי" בחיפה, ודמות מוכרת...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה