חזרה לקריירה שנייה

7 מיזמים שיעזרו לכם לחזור לשוק העבודה

70% מהאזרחים הוותיקים רוצים להמשיך לעבוד אחרי הפרישה, אבל אם מציאת עבודה אחרי גיל 40 היא מורכבת, בגיל 60 פלוס היא דורשת מחשבה יצירתית ועזרה. 7 מיזמים שיעזרו במשימה
מאת שירי עמית 07/04/16
7 מיזמים שיעזרו לכם לחזור לשוק העבודה
אל תהססו לעדכן את הסביבה שאתם מחפשים עבודה. צילום: Shutterstock

 

 

העלייה בתוחלת החיים בעשורים האחרונים מעלה שוב ושוב לדיון ציבורי את נושא גיל הפרישה או ביטולו. העובדה שגמלאים צריכים להסתמך במשך שנים רבות יותר על קצבאות הזקנה והפנסיות, מחייבת כל הזמן שינויים של שוק העבודה והתאמתו לתוחלת החיים החדשה.

 

לצד אנשים שממשיכים לעבוד באותו מקום עבודה גם אחרי גיל הפרישה, יש רבים אחרים שיוצאים לפנסיה אבל רוצים לחזור למעגל העבודה, אפילו באופן חלקי. "לפי נתוני הלמ"ס, בישראל כיום כ-800 אלף תושבים מעל גיל 65, כאשר כ-70% מהאזרחים הוותיקים היו מעוניינים להמשיך לעבוד", אומרת סיגל לזרוביץ, יועצת ומאמנת אישית ותעסוקתית. לזרוביץ משמשת כראש צוות יועצים תעסוקתיים בעמותת "פעמונים", המחנכת לעצמאות כלכלית.

 

"אין ספק, כי הפרישה בימים אלו היא שונה מהותית מהפרישה של הורינו. יש פורשים שרמת ההכנסה שלהם נפגעת, ועליהם ללמוד כיצד לארגן ולתכנן אחרת את החיים, בהתאם ליכולות הכספיות החדשות. יציאה לעבודה אפילו לכמה שעות שבועיות יכולה לשפר את המצב הכלכלי".

 

לרוב הפורשים חיפוש עבודה הוא חוויה שאינה מוכרת, אחרי שנים רבות של עבודה מסודרת באותו מקום. לרובם אין קורות חיים, וראשית כדאי ללמוד כיצד לכתוב אותם בצורה נכונה. "קורות החיים הם כרטיס הביקור של כולנו, וחשוב להבליט את הנתונים החשובים ולהתאים אותם למעסיק הספציפי שאליו מבקשים לפנות", אומרת לזרוביץ.

 

חשוב להכיר את הדרכים העדכניות כיום לחיפוש עבודה

 

 חיפוש בלוחות דרושים - אאוט. היום מחפשים עבודה באינטרנט. צילום: Shutterstock

 

"רבים מהפורשים גם אינם מכירים את הדרכים החדשות והמקובלות היום לחיפוש עבודה, ועדיין מחפשים בלוח הדרושים בעיתון. לכן דבר ראשון חשוב שיעשו היכרות עם אתרי האינטרנט הרלוונטיים, עם קשרי נטוורקינג ועם הרשתות החברתיות. באתרי חיפוש העבודה קיימת אופציה לפתוח 'סוכן משרות', שלאחר הכנסת המקצוע, תחום העיסוק המבוקש והמיקום הגיאוגרפי, מסייע למצוא עבודות בתחום, לרבות משרות חלקיות או עבודה מהבית, שיכולה להתאים לגמלאים רבים".

 

אבל גם קורות החיים המושקעים ביותר וחיפוש עבודה באמצעי המדיה הרלוונטיים לימינו, עדיין לא פותרים לגמרי את האתגר שבחיפוש עבודה בגיל מבוגר. "חלק מהפורשים לגמלאות מגלים שלא פשוט למצוא עבודה בגילם כשכירים, ובוחרים לנסות לצאת לדרך עצמאית", אומרת לזרוביץ. "מה שהכי חשוב זה לחשוב בצורה יצירתית".

 

כך למשל, מי שטוב במחשבים ומצויד בסבלנות רבה, יוכל להדריך מבוגרים אחרים בשימושי מחשב. חשוב מאד ליידע את הסביבה הקרובה בכך שאתם מחפשים עבודה, כי אף פעם לא תוכלו לדעת מאיפה יגיע הנטוורקינג הנכון. "אם שירותי מזכירות יכולים להתאים לכם, אל תתביישו לשאול את רופא השיניים שלכם או את רופא המשפחה בביקורכם הבא אם הוא מכיר רופא שזקוק לשירותים אלה", מייעצת לזרוביץ.

 

"אם אתם יודעים לבשל או לאפות, הכינו עוגות או ארוחות והציעו אותן למכירה בימי שישי ליד בית הספר שבקרבתכם. אוהבים לסרוג ולהדריך? תוכלו לפתוח סדנא וללמד אחרים. תתפלאו כמה עשו זאת והצליחו".

 

הארגונים והעמותות שיעזרו לכם למצוא עבודה:

 

 אתר "סבתא לי" מציע שירותי השמה לסבתות כמטפלות בילדים. צילום: Shutterstock

 

לצד מחשבה יצירתית, יש כמה מיזמים שיכולים לעזור לכם במציאת עבודה. באתר מוטק'ה יש קהילת "הצעות עבודה", שמתמקדת בהצעות עבודה לבני 50 פלוס, שם תוכלו למצוא הצעות רלוונטיות. והנה אפשרויות נוספות שיסייעו לכם למצוא עבודה אחרי גיל פרישה:

 

1. פורטל "דרוש ניסיון" - תעסוקה לאזרחים מבוגרים. מיזם המשותף למשרד לשוויון חברתי ולעמותת "הדרת". המיזם מתמקד במחפשי עבודה ותיקים, ובמקביל פועל מול מעסיקים כדי ליצור שינוי בתרבות התעסוקה הישראלית, ולעקור את תופעת האפליה הגילנית. באתר מתפרסמות כמעט בכל יום מגוון משרות, ואפשר להגדיר את החיפוש לפי אזור גאוגרפי ותחום העיסוק המבוקש.

 

2. המרכז לתעסוקת מבוגרים 60+. תכנית המרכז לתעסוקת מבוגרים פועלת זה מספר שנים, ומיועדת לגברים ולנשים בגילאי 60 ומעלה. התכנית מבוצעת על ידי עמותת 50 ±,  ונתמכת על ידי המגזר הציבורי, המגזר העסקי והמגזר השלישי. היא מכוונת למציאת פתרונות תעסוקה המתאימות לרצון, לרקע המקצועי ולכישורים האישיים של האזרחים הותיקים, ומלווה בתכנית מעקב פרטנית ואישית.

 

3. מסלול – מרכזי תעסוקה עירוניים לגיל הזהב. מדובר במסלול של עמותת "אשל", עמותה ללא כוונת רווח, שנתמכת על ידי ארגון הג'וינט וממשלת ישראל, במטרה לתכנן ולפתח שירותים למען האוכלוסייה המבוגרת בארץ. תכנית "מסלול" של העמותה היא התאגדות קואופרטיבית שנועדה לאפשר למבוגרים לקבל עבודה, ולבצעה הן במסגרת קבוצתית והן כיחידים. הצעות העבודה העיקריות המוצעות במסגרת התכנית הן בתחומי השיפוץ ומלאכות היד. קבלת העבודות מתבצעת בסיוע אגף הרווחה ובאמצעות פרסום עירוני. תכנית "מסלול" ותיקה פועלת בחיפה, בבאר שבע ובעכו.

 

4. סבא בא. אתר המיועד לגמלאים, ובו הם מציגים את עצמם ואת כישוריהם, מציעים את שירותיהם ואת עלות העסקתם. כל המשא ומתן על תנאי העסקה מתנהל ישירות בין הגמלאי המציע את שירותיו לבין המעסיק הפוטנציאלי. כדי להצטרף לשירות יש למלא פרטים באתר, כשההרשמה היא חינם. כדאי להקדיש זמן ומחשבה לבניית הפרופיל האישי, כך שיהיה מובן, נהיר ומזמין.

 

5. סבתא לי. אתר המיועד לנשים מבוגרות, ומציע שירותי השמה לסבתות כמטפלות בילדים, כמסייעות ליולדות עם התינוק החדש, כמבשלות או כמספקות חברה לאנשים מבוגרים בודדים. את האתר הקימה עדנה חורין, אימא לשלושה וסבתא, שמעידה על עצמה כבעלת ניסיון עשיר בהקמה ובניהול עסקים, במיון ובהדרכת כוח אדם. 

 

6. מכון שיפורמכון השמה המפעיל תכנית לשילוב בני 60 פלוס בכוח העבודה בתפקידי מכירה, ניהול זוטר והקמת עסקים. התכנית מסייעת למשתתפים להבין את אילוצי השוק, ולפתח את המיומנויות הדרושות לעובדים במשק. היא כוללת מפגשים קבוצתיים, פיתוח וגיבוש רעיונות חדשים לקריירה שלישית - כולל עבודה כשכירים או כעצמאים - ליווי ותמיכה במהלך חיפוש העבודה. במכון מעידים כי בעקבות התכנית השתלבו מבוגרים רבים בשוק העבודה. הפרויקט הוא בשיתוף אש"ל – האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הקשיש, המשרד לאזרחים ותיקים, עיריית ירושלים ועיריית באר שבע.

 

7. עמותת תלם - תעסוקה למבוגרים. מדובר בעמותה של מתנדבים, המסייעת לאזרחים ותיקים בגילאי 60 ומעלה למצוא עבודה המתאימה לכישוריהם ולרצונותיהם. לעמותה קשרים עם מאות מעסיקים המחפשים עובדים מבוגרים. כדי להיעזר במרכזי ההשמה של העמותה יש למלא טופס באתר, ולצרף קורות חיים עדכניים.

 

המורה שהפכה לנהגת מונית והקימה מיזם לנשים עצמאיות 

איש העסקים שהפך למאסטרו

8 טיפים למציאת עבודה בגיל 50 פלוס

ואיך מתלבשים לראיון עבודה?

הכירו את התסריטאי בן ה-81

להגשים חלום: פיצריה משפחתית בגיל 77

האישה שהפכה מעובדת סוציאלית לשחקנית וסופרת

הסטנדאפיסטיות המבוגרות שורפות את הבמה

להתיידד עם המחשב בגיל הזהב

די לאפליה הגילנית!

להשתלב בשוק ההייטק אחרי גיל 60

 

מעל גיל 50 ומחפשים עבודה?

הצטרפו לקהילת "הצעות עבודה" של מוטק'ה ואולי תמצאו!

1 תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
Sara6577 31/05/18
היום יש יותר מודעות להשמה בקרב בני הגיל השלישי בעקבות העלייה בתוחלת החיים. יש הרבה חברות קבלן שמעסיקות את בני הגיל השלישי דרך שירותי OUTSOURCING ומסייעות בחיפוש משרות.
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בקריירה שנייה

היוזמה במשטרה שדואגת לגמלאים
כשניצב משנה מירית מזרחי, ראש מחלקת תכנון, פיתוח ומשאבי אנוש במשטרת ישראל מדברת על הפנסיונרים של המשטרה,...
לקריאת הכתבה
בגיל 60 להפוך לדיילות קרקע
אנחנו אוהבים להגיד את המשפט "גיל זה רק מספר", אבל האמת היא שעבור לא מעט מקומות עבודה 50 פלוס הוא מספר...
לקריאת הכתבה
מוצאים עבודה בגיל השלישי
יש לכם כישורים, השכלה מקצועית, ידע רב, ניסיון, יחסי אנוש מצוינים, אבל רק בעיה אחת - סעיף הגיל בתעודת...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה