חזרה לחדשות היום

אזרחים ותיקים? מגיעות לכם זכויות מיוחדות בתקופת הקורונה

זכאות למענק הסתגלות במקרה של אבטלה, משלוח תרופות עד הבית ודחייה בתשלומי הלוואות לבנקים אלה הם רק חלק מהזכויות המיוחדות המגיעות לכם בימי קורונה. לקרוא ולשמור
מאת עו"ד שרון הורנשטיין, עורך כל זכות 01/10/20
אזרחים ותיקים? מגיעות לכם זכויות מיוחדות בתקופת הקורונה
מגיעות לכם זכויות מיוחדות בימי הקורונה (צילום: shutterstock)

 

היום (1.10) חל "יום הקשיש הבינלאומי" או "יום הזקנה הבינלאומי", תלוי במושג המועדף עליכם. כאזרחים ותיקים כפי שאתם ודאי יודעים, אתם זכאים להטבות שונות, מהנחות בתחבורה הציבורית דרך הקלה בארנונה ועד הטבות בבנקים. אבל מתברר שגם בתקופת הקורונה מגיעות לכם זכויות מיוחדות, וכדאי לדעת מה הן. אתר "כל זכות" הפועל מזה עשור ומנגיש זכויות לאוכלוסייה המבוגרת ולאוכלוסיות שקופות בחברה, פרסם בתחילת משבר הקורונה בארץ מדריך לאזרחים ותיקים, ובו תמצית זכויותיהם המיוחדות בתקופה זו. 

הנה חלק ממה שכדאי לדעת בימים אלו:

 

1. לא רק לצעירים יש זכויות בפיטורים

 

בישראל קיימת אוכלוסייה עובדת מבוגרת לא מבוטלת - מי מבחירה ומי מצורך. בגל הפיטורים והחל"תים (חופשות ללא תשלום) הגדול של הקורונה, לא מעט אזרחים ותיקים נפלטו ממשרותיהם מבלי לדעת אם ומתי יחזרו אליהן, וכאשר הסיכוי שלהם להתקבל לעבודה חדשה אינו גדול. מעל גיל 67 אין זכאות לדמי אבטלה, אבל חשוב להכיר זכאויות אחרות - זכאות למענק הסתגלות חודשי עבור גיל זה, וזכאות להשלמת הכנסה על קצבת זקנה. שימו לב: לנשים בגיל 62-67 עשויה להתקיים במקביל זכאות לדמי אבטלה וגם לקצבת זקנה. 

 

2. לא צריך לצאת מהבית בשביל תרופות

 

קופות החולים מציעות משלוח תרופות עד הבית, בחלק מהמקרים ללא תשלום. איור: Shutterstock

 

עבור מרבית התרופות ניתן לבצע חידוש מרשם באמצעות בקשה מקוונת באתר הקופה, או בשיחה טלפונית עם הרופא המטפל. רצוי להיעזר במשלוחים שקופות החולים מבצעות לתרופות ולא לצאת מהבית לקחת אותן. התקשרו למוקד קופת החולים שלכם כדי לקבל על כך פרטים. בחלק מהמקרים המשלוח הוא בחינם, ומומלץ לבדוק זאת מול הקופה.

 

3. טיפול זה גם לנפש

 

כדי לסייע בהתמודדות עם המצוקה הנפשית וההשלכות של משבר הקורונה, קופות החולים מציעות שירות של תמיכה נפשית טלפונית ללא עלות. השירות כולל עד 3 מפגשים טלפוניים אישיים (עד 45 דקות לכל מפגש) עם אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש (פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים וכו'). אין צורך בהפניה מרופא המשפחה, מספיק להתקשר למוקד קופת החולים ולשאול על השירות.

 

4. דחייה בתשלומי הלוואות לבנקים

 

עד סוף חודש אוקטובר 2020 ניתן להגיש בקשה לדחיית תשלומי הלוואות מבנקים, כולל משכנתאות. על הלוואות של עד 100 אלף שקל, למשל, ניתן לקבל דחייה של שישה חודשים. מי שכבר קיבל דחייה יוכל להמשיך לדחות את התשלומים עד לסוף 2020, גם אם כלל הדחייה תעלה על 6 חודשים. הדחייה הזו יכולה לעזור לעבור תקופה קשה כלכלית, אבל כדאי לזכור שהיא כרוכה בתשלום ריבית ולכן יש לשקול היטב האם הדבר משתלם, ללא שיקול דעת הבנק. 

 

5. עוברים את הקורונה עם העובד הסיעודי

 

ניתן להמיר בתקופה זו את גמלת הסיעוד בכסף. צילום: Shutterstock

 

עבור בני הגיל השלישי או הרביעי שנעזרים בעובד סיעודי, התקופה הביאה עמה אתגרים מיוחדים. לעיתים העובד נאלץ לשהות בבידוד, לעיתים המטופל, ולעיתים שניהם גם יחד. אם העובד הוא היחיד שקיבל את הקריאה, אין עליו להישאר עם המטופל - עליו להוציא עצמו לבידוד. אם המטופל צריך להיות בבידוד, העובד הסיעודי יכול לבחור להיות איתו בבידוד ולטפל בו בימים אלו, תוך שמירה על ההוראות. עם זאת, עובד סיעודי שנשאר לגור עם המטופל במהלך סוף שבוע עקב הסגר, לא מחויב לעבוד בימים אלו אם הם נחשבו קודם כימי מנוחה. 

 

6. המרת גמלת סיעוד בכסף

 

מבוגרים הזכאים לגמלת סיעוד וחוששים להכניס מטפלים לבתיהם בתקופה זו, זכאים להמיר את הגמלה בכסף. סכום הגמלה משתנה בהתאם לרמת הגמלה וההכנסות, ויכול להגיע למאות שקלים ויותר בחודש. לשם כך יש לפנות למוסד לביטוח לאומי במוקד 2637* או באתר הביטוח הלאומי. 

 

הנחות בארנונה לאזרח ותיק: המדריך המלא

6 דרכים להגדיל את ההכנסות אחרי פרישה

כל הדרכים לשלם פחות על חבילת התקשורת

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אלי אלי_714_ 03/10/20
שמי אליהו מזרחי נולדתי 19-3-1941 ת"ז 005720180 אני קמעט 80 שנים . אני חולה סכרת יש לי יד אחד קמט משותקת יד שמואל נקרע לי גיד וזה רב הזמן כואב . הרופא אומר לי אין מה לעשות איתך . אתה בגיל מבוגר בשביל...
שמי אליהו מזרחי נולדתי 19-3-1941 ת"ז 005720180 אני קמעט 80 שנים . אני חולה סכרת יש לי יד אחד קמט משותקת יד שמואל
נקרע לי גיד וזה רב הזמן כואב . הרופא אומר לי אין מה לעשות איתך . אתה בגיל מבוגר בשביל לעבור ניטוחים . אמר תישאר כך וזה הכי טוב .
יש לי אי כושר השתכרות 100 אחוז נכות . קשה לי מאוד לתפקד לבד . אני מבקש מימך ביטוח לאומי עזרה עזרה 3 קבול 4 פעמים בשבוע = 12 שעות . אני מרגיש חצי מת . אז תנו לי קצת עזרה ... עד עכשיו הייתי לבד" : היום אני כבר לא יכול להשאר לבד" ... אתם יכולים לדבר עם הרופא שלי בקופת חולים אבן סינא מספר 8 חיפה .
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בחדשות היום

אזרחים ותיקים? מגיעות לכם זכויות מיוחדות בתקופת הקורונה

היום (1.10) חל "יום הקשיש הבינלאומי" או "יום הזקנה הבינלאומי", תלוי במושג המועדף עליכם. כאזרחים ותיקים כפי...

לקריאת הכתבה
"מטרתנו היא למגר אפליה על רקע גיל"

אם אתם אזרחים ותיקים אתם ודאי כבר יודעים, שבכל עיר בארץ קיימת מחלקה לאזרחים ותיקים שנמצאת במסגרת האגף...

לקריאת הכתבה
מימוש זכויות ניצולי שואה: המדריך המלא

יום השואה מזכיר לנו שבישראל נותרו רק כ-150 אלף ניצולים. כמעט מדי ערב אנחנו נחשפים בתקשורת לניצולים רבים...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה