חזרה ליחסים

איך ליצור חדר לנכדים אצל סבא וסבתא?

מבוגרים מעל גיל 60 מוצאים את עצמם מבלים כיום יותר ויותר זמן עם הנכדים שלהם. אך לצד השמחה המובנת, יש גם התאמות שצריך לבצע בבית. כך תעשו זאת נכון
מאת מערכת מוטק'ה 02/12/19
תוכן ממומן
איך ליצור חדר לנכדים אצל סבא וסבתא?
חדר ייעודי יכול לשמש את הנכדים מילדות ועד בגרות (צילום: shutterstock)

 

בשיתוף עמינח

 

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2017 היו בישראל כ-2.06 מיליון משפחות – לעומת 1.73 מיליון ב-2008. נכון להיום, המשפחה הישראלית הממוצעת כוללת 3.73 נפשות, ומחצית מהמשפחות מורכבות משני הורים עם ילד אחד לפחות עד גיל 17. במקביל, תושבי ישראל נהנים מעלייה בתוחלת החיים שמגיעה ל-80.7 אצל גברים ול-84.2 אצל נשים.

עד כאן החדשות הטובות. החדשות הרעות הן שבד בבד עם עלייה במספר המשפחות ותוחלת החיים, יש גם זינוק במספר שעות העבודה השבועיות: כך לדוגמא ממוצע שעות העבודה השבועיות במדינות ה-OECD עמד במאי 2018 על 36.8 שעות, בעוד שבישראל הוא הגיע ללא פחות מ-40.6 שעות שבועיות. בין היתר, המשמעות היא שיותר הורים צריכים למצוא סידור לילדים שלהם ואף מגלים תלות בסבא ובסבתא.

 

כך נראה חדר ילדים בבית של סבא וסבתא

 

הדבר הראשון הכי חשוב הוא תיאום ציפיות בין הצדדים. צילום: Shutterstock

 

בזמן שההורים עובדים שעות נוספות ומתמודדים עם יוקר המחייה, הנוכחות של הסבא והסבתא בחיי הנכדים הולכת וגדלה. אבל איך מונעים שחיקה אצל המבוגרים וכיצד גורמים לקשר המתהדק להיות נוח וחביב יותר על שני הצדדים?

בשלב הראשון, נדרש תיאום ציפיות בין הצדדים וסידור שיאפשר גם למבוגרים שבינינו לשמור על שגרה ועצמאות. בשלב השני, אפשר להתייעץ יחד עם הילדים וההורים שלהם לגבי הסידור הכי נוח עבורם, ולשתף אותם בתהליך קבלת ההחלטות.

מבחינת התקן שלפיו עובדים קבלנים בישראל, גודל חדר מינימלי צריך להיות 8 מ"ר והממוצע עומד על 9 מ"ר. מטבע הדברים, זה גודל שאמור להספיק לילדים בכל הגילים ולכן ברוב הבתים של הסבא והסבתא גם אין בעיה להקצות אותו עבור הנכדים.

יש גם אקססוריז ואביזרים שאפשר להוסיף לחדרי שינה פנויים כדי להפוך אותם לחדרי ילדים ונוער לכל דבר ועניין. הדוגמא הקלאסית לכך היא תמונות ופוסטרים שהילדים בוחרים בעצמם ואף מביאים מהבית, או כמובן מסך טלוויזיה ומחשב עם חיבור לאינטרנט. כמו תמיד, הכל תלוי במה שהילדים רוצים ובתחביבים המועדפים עליהם - גם בשגרה וגם אצל סבא וסבתא.

 

אילו מיטה ורהיטים אפשר להכניס לחדר?

חדר ייעודי עם מיטה וחצי איכותית יכול לשמש את הנכדים מילדות ועד בגרות. החדר נותן לילדים את הפינה החמה שלהם גם כאשר הם מבלים שעות ארוכות אצל סבא וסבתא, בעוד שהמיטה מאפשרת לחסוך במקום מבלי להתפשר על איכות השינה. כמו כן, אפשר לבחור מלכתחילה דגם של מיטה וחצי עם ארגז מצעים כדי לנצל היטב כל מטר פנוי בחדר המיועד.

אם לסבא ולסבתא יש כמה נכדים בגילים שונים, אפשר להחליט האם להקצות לכל אחד מהם חדר בנפרד או להזמין אותם לישון יחד. גם כאן, השאיפה היא למצוא פתרונות ריהוט ומיטה שיכולים לשמש לתקופה כמה שיותר ארוכה. בתוך כך, צריך לזכור שאין סיבה להגזים ושבכל מקרה מדובר על פתרון זמני לחופש הגדול, לתקופות עמוסות או לימים ספציפיים ולא על משהו קבוע.

הריהוט המתאים לחדר ילדים בבית של סבא וסבתא תלוי גם כן בגיל שלהם. בהקשר הזה, מה שכדאי לעשות זה לתת עדיפות לפתרונות אחסון מודולריים: ארון, שידה, מגירות ומדפים. הנכדים יכולים לבחור מה להשאיר בחדר באופן קבוע ומה להביא אליו רק כאשר הם מגיעים, בעוד שהתפקיד של סבא וסבתא יהיה רק לשמור על ניקיון ועל אווירה נעימה ונינוחה.

 

הסבתות שעזבו הכל ועברו לגור ליד הנכדים

סבתא בשלט רחוק: כשהילדים עושים רילוקיישן

האם תפקיד סבא וסבתא להציב גבולות לנכדים?

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

סיפור החיים הלא יאמן של עירית תמיר
החיים של עירית תמיר, 68, יכלו בקלות לשמש תסריט לסרט דרמה סוחט דמעות. ילדות בצל הורים ניצולי שואה, עלייה ארצה...
לקריאת הכתבה
"הסבים והסבתות הם שקופים במשפחת השכול"
  "כאבם העז ושבריריותם אינם נראים ואינם נשמעים. קבוצה שקופה מבחינת הממסד והחברה, אך לצערנו הולכת וגדלה –...
לקריאת הכתבה
יום הזיכרון בצל הקורונה
  "אי אפשר לבטא את התחושה הנוראית שעברה בי, כשקיבלתי טלפון מיד לבנים שהשנה לא יתקיימו טקסים של יום הזיכרון....
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה