חזרה לבריאות טובה

הפיתוח שעוזר לחולי שבץ למצות את זכויותיהם

אם לא די בבירוקרטיה הסבוכה שממתינה לחולי שבץ ומשפחותיהם בדרך למיצוי זכויותיהם הרפואיות והכלכליות, הגיע נגיף הקורונה וגרם לחולים רבים להימנע מהגעה לבית החולים מחשש להדבקה. התוצאה: ירידה חדה באבחנות חולי שבץ ובהחלמתם. עמותת "נאמן, נפגעי אירוע מוחי" יצרה פיתוח חדשני שמנסה להקל על החולים לפחות בכל הקשור לבירוקרטיה הקשה, כל הדרך למימוש זכויותיהם
מאת חני יודל 03/08/20
הפיתוח שעוזר לחולי שבץ למצות את זכויותיהם
אנשים שחוטפים שבץ קל בדרך כלל לא מגיעים לבית החולים, והופכים לפצצה מתקתקת (צילום: shutterstock)

 

במהלך חודש מרס השנה, כשמגפת הקורונה הגיעה גם לישראל, התגייסו כל הצוותים הרפואיים בבתי החולים לטיפול בחולי הקורונה. הבהלה סביב הנגיף המסתורי והחשש מהידבקות, גרמו לחולים אחרים להימנע מהגעה לבתי החולים, דבר שהעמיד את בריאותם בסכנה. בבית החולים איכילוב בתל אביב דיווחו באותה התקופה על ירידה חדה של כ-80% בפניות לחדר המיון. בבתי החולים שיבא ובילינסון דווח על ירידה של כ-30% בפניות למיון, ועל שיעור דומה של ניתוחים שבוטלו.

עקב הירידה בפניות החולים למיון חלה ירידה גם באבחנות החולים ובהחלמתם, בעיקר אצל אנשים מבוגרים, כשהירידה הגבוהה ביותר נרשמה בקרב חולי שבץ מוחי: סקר שנערך ופורסם בימים אלה מטעם משרד הבריאות, מצא בישראל ירידה של 35.1% באבחנות של TIA – שבץ קל שאינו גורם לנזק מיידי, אך מהווה סיכון גבוה לשבץ חוזר תוך 3 חודשים. זאת לעומת ירידה כללית של 26.4% שנרשמה באבחון ובהחלמה של מחלות אחרות. ירידה קטנה יותר, של 11.7%, נרשמה בהחלמה משבץ מוחי (CVA). הנתונים מתייחסים לחודש מרס השנה בהשוואה למרס 2019. "אנשים שלוקים בשבץ קל בדרך כלל לא מגיעים לבית החולים. הם מרגישים קצת נימול או בלבול והולכים לישון, אז בימי הקורונה בוודאי שהם לא ירוצו לבית החולים", מסבירה את הירידה באבחנות פנינה רוזנצוייג, מנכ"לית עמותת "נאמן, נפגעי אירוע מוחי". "הבעיה היא שלא מאבחנים כך את הסיכון שלהם – אולי יש להם לחץ דם גבוה? פרפור פרוזדורים? זה מאד מדאיג, האנשים האלה מסתובבים כמו פצצות מתקתקות להגיע חלילה לנכות".

 

"המדינה הלכה לכיוון אחד של סגירת בתי החולים, זה לא אחראי"

 

ואם האווירה הכללית בחודשים מרס-אפריל היתה שהמאבק בקורונה הוא מעל הכל, נדמה שבתקופה הנוכחית ההבנה היא שאי אפשר להילחם בנגיף על חשבון שאר תחומי החיים, וזה כולל את שאר תחומי הבריאות. "חשוב שהממשלה תתמקד עכשיו בהסברה ובהיערכות של מערכות הבריאות", אומרת רוזנצוייג. "נכון שניתוחים פלסטיים אפשר לדחות, אבל יש חולים אחרים, כמו חולים אונקולוגיים, חולי שבץ מוחי וטיפולים נוספים שדחייתם מסכנת את המטופלים, והעובדה שהמדינה הלכה לכיוון אחד של לסגור את בתי החולים היא לא אחראית – אנשים מתו מהתקפי לב בתקופה הזו, אנשים שלא הגיעו עם שבץ מוחי נותרו עם פגיעה קשה יותר ועם צורך בהליך שיקום מורכב יותר. צריך לשמר את המערכות בבתי החולים ולפתח את המענה במרפאות בקהילה. לצאת במסע הסברה, לקרוא לציבור ללכת להיבדק אם מופיעים סימנים של שבץ מוחי. הרי בסוף זה יעלה הרבה כסף גם למערכת, אם חולים לא יאובחנו בזמן. בתקופת הגל הראשון של הקורונה יצאנו בקמפיין הסברה בעברית ובערבית, על גורמי הסיכון, הסימנים המוקדמים לשבץ המוחי והצורך להגיע במהירות לבית החולים".

 

25% מחולי השבץ - מתחת לגיל הפרישה

 

השמנה, עישון ועלייה במחלות רקע מובילים לעלייה בסיכון לחלות בשבץ. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

מכיוון ששבץ מוחי הוא אירוע פתאומי יחסית ובלתי צפוי, חשוב מאד להכיר את התסמינים המוקדמים. אלה יכולים להיות חולשה או שיתוק פתאומי (כולל תחושת נימול) של היד, הפנים או הרגל, הפרעה בדיבור (תחושה שהמילים נתקעות), עיוות של שרירי הפנים (חיוך שנופל), הפרעה פתאומית בראייה או בשיווי המשקל וכאבי ראש חזקים, חריגים ופתאומיים.  מדובר על תסמינים שמופיעים בצד אחד של הגוף. "כל דבר שקורה בשני הצדדים הוא לא שבץ", מחדדת רוזנצוייג. הגיל הממוצע לשבץ הוא אמנם 73, אבל לדבריה, בשנים האחרונות עדים יותר ויותר לירידה בגיל החולים, והשבץ המוחי תוקף גם אנשים בני 50, 40 ונשים אחרי לידה. "אורח החיים שלנו וגורמים כמו השמנה, עישון ועלייה במחלות רקע מובילים לעלייה בסיכון לחלות בשבץ", מסבירה רוזנצוייג. "25% מחולי השבץ הם מתחת לגיל הפרישה, אנשים עובדים עם משפחות, וגלי ההדף של המחלה במקרה כזה פוגעים במשפחה כולה".

מה הסיכונים הקיימים לחולה במקרה שהשבץ לא מאובחן בזמן?

"אז יש שתי אפשרויות: או TIA, שזה שבץ מוחי חולף שיכול לנבא שבץ מוחי עתידי, או שבץ יותר גדול. התסמינים של שניהם זהים, ובשני המקרים צריך להגיע מהר לבית החולים, כי גם במקרה של TIA, שבץ ללא נזק, אף פעם אי אפשר לדעת לאן זה יתפתח. אם השבץ גדול יותר וגרם נזק, יש חשיבות קריטית לזמן - בתוך 4.5 שעות מרגע שהתחיל השבץ עוד אפשר לתת לחלק מהאנשים תרופה לעצירת הקריש. הטיפול הזה לא מתאים לכל אחד ויש צורך באבחון. מאד חשוב שהמטופל יגיע באמבולנס ולא עצמאית, כי כך צוות מד"א כבר יכין את מערכת בית החולים שמדובר בחולה שבץ, והחולה לא יבזבז זמן בהמתנה במיון. זה עניין של חיים ומוות, או של חיים לעומת סבל של שנים.

"בגלל שתסמיני השבץ לא תמיד מובהקים – המוח לא כואב, למשל, אז אנשים לא תמיד מודעים לחומרה, אומרים אולי זו מיגרנה. אבל בארץ יש 18,000 מקרי שבץ כל שנה - שליש מהם נפטרים במהלך השנה הראשונה, שליש יחזרו לחייהם ללא נזק נוירולוגי משמעותי, אבל נמצאים בסיכון לשבץ מוחי חוזר וצריכים להיות במעקב, ושליש יסיימו עם נכות מאד קשה. בגלל שמדובר בפגיעה מוחית יש לה השפעה על האישיות, מדובר בפגיעה עצומה, פגיעה קוגניטיבית. ושבץ זו מחלת המוח היחידה שאפשר למנוע. אי אפשר עדיין למנוע אלצהיימר, טרשת או פרקינסון. אפשר להקל ולטפל אבל עדיין לא למנוע, ושבץ מוחי אפשר למנוע. השבץ עצמו הוא לא מחלה, הוא תוצאה של מחלות שלא טופלו או אובחנו בזמן. הרבה סוכרתיים למשל לא יודעים שסוכרת גם עלולה לגרום לשבץ, כי זו מחלה שפוגעת בכלי הדם".

 

"נפגעי השבץ מוצפים במידע מבלבל, הבירוקרטיה בלתי נסבלת"

 

הדרך למימוש הזכויות רצופה בבירוקרטיה סבוכה ומסועפת. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

1 מכל 6 אנשים יפגע במהלך חייו משבץ מוחי, כ-80% מהמקרים ניתנים למניעה. נשים אגב נפגעות משבץ כמו גברים, אבל בצורה קשה יותר. אחד הנושאים הכואבים בכל הקשור לשבץ מוחי, מעבר לפגיעה עצמה כמובן, הוא הבירוקרטיה - ובישראל כמו בישראל, נפגעי שבץ מוחי יתקלו בבירוקרטיה סבוכה ומסועפת כל הדרך למימוש זכויותיהם.

"נפגעי שבץ מוחי שנותרים עם נכות עקב השבץ נאלצים להתמודד עם רשויות רבות כדי למשש את הזכויות הרפואיות והכלכליות שלהם - ממשרד הבריאות וקופות החולים, ועד המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה וכיו"ב", אומרת רוזנצוייג. "יש כל כך הרבה מידע מסובך ומבלבל שאי אפשר למצוא את הידיים והרגליים, זה פשוט בלתי אפשרי. מדובר גם כך באנשים מבוגרים, חלקם נפגעים ביכולת הקוגניטיבית ובתקשורת, בני הזוג שלהם שאמורים לעזור להם מבוגרים גם הם, והמידע שנמצא באתרי האינטרנט מורכב וקשה להבנה. רוב האינפורמציה שקיימת באתרים היא מאד יבשה ומשפטית, ולכי תביני את השפה. יש אמנם שיפור מאד גדול בנושא בעשור האחרון של שירותים שניתנים על ידי המוסד לביטוח לאומי ואתרים עם מידע מונגש, אבל הבירוקרטיה היא עדיין בלתי נסבלת. גם הצרכים של הנפגעים משתנים במהלך המחלה - בהתחלה הם צריכים מטפל וכיסא גלגלים, אחר כך הם מחפשים מידע על שיקום במסגרת הקהילה. מה שקורה זה שבמצב הזה אנשים לא מממשים כלל את הזכויות שלהם, או שמשתמשים בארגונים מתווכחים שגוזרים מהם קופון, ויש כאלה שלא ימצו את כל הזכויות שלהם".

 

צ'ט בוט למענה מיידי על כל שאלה הקשורה בשבץ

 

כאן בדיוק נכנסת לתמונה עמותת נאמן, שפועלת מאז 1996 כארגון לעזרה עצמית של נפגעים למען נפגעים. מרבית פעילות המתנדבים מתרכזת בקו התמיכה והמידע המלווה את משפחות הנפגעים בהליך מיצוי הזכויות הרפואיות והכלכליות שלהם, בליווי אסטרטגי ובמועדונים חברתיים ברחבי הארץ. לפני מספר חודשים יצאה העמותה בפיתוח חדשני של צ'ט בוט, במימון ובשותפות מועצת הבריאות, שנועד לתת מענה מיידי לחולים ולבני משפחותיהם על כל שאלה הקשורה בשבץ, במטרה להקל עליהם את הליך הטיפול ומיצוי זכויותיהם ולהנגיש אותו עד כמה שניתן.

"במסגרת הצ'ט, האדם שואל שאלה ומקבל מענה עם הצורך האישי שלו כאן ועכשיו", מסבירה רוזנצוייג. "אם הוא עכשיו למשל בדרך לבית חולים הוא רק רוצה לדעת מה הוא אמור לעשות עכשיו, ולא לקרוא על כל שלבי הטיפול במחלה. הוא יכול לשאול שאלה ולקבל מידע מותאם לצרכיו. אמנם לחלק מאוכלוסיית נפגעי השבץ אין אוריינות דיגיטלית, אז אנחנו פונים לבני המשפחה, לדור השני. מה שניסינו לעשות במסגרת הצ'ט הוא לנסות לפחות ברמת המידע ליצור מערכת שאנשים לא יצטרכו לפתוח אתר ולקרוא שם את כל המידע על שבץ, אלא יוכלו לפתוח צ'ט באתר של עמותת נאמן, ולשאול שאלה ספציפית".

רוזנצוייג מספרת כי ההתעניינות עד כה בצ'ט בוט בקרב החולים ובני משפחותיהם גדולה. "הצ'ט עדיין מסובך כי המידע רב ומסועף, אבל המערכת לומדת ואני יכולה לראות אילו שאלות אנשים שואלים והאם התשובות שקיבלו סיפקו אותם. ככל שיותר אנשים ישאלו שאלות, אנחנו נוכל יותר לשכלל את המערכת. ובסוף, אם לא הבנת את התשובות, יש גם טלפון ומענה אנושי. הצ'ט מקל על אנשים לחפש ולקבל מידע, ויש התעניינות גדולה. מתחילת הקמפיין – והתחלנו בקורונה – אנחנו רואים שימוש בצ'ט".

חתיכת אתגר לקחתם על עצמכם.

"אכן לקחנו על עצמנו אתגר גדול, וזה צעד ראשון במסע של פישוט המידע והנגשתו למשפחות. אי אפשר ללוות אישית את כל המשפחות, אבל אנשים כל כך מפחדים פה מבירוקרטיה ובצדק, ולא מתקדמים קדימה בגלל זה - או שמשלמים הרבה מאד כסף למי שינהל להם את ההליך פעמים רבות שלא לצורך, וחבל. הצ'ט שלנו יכול לחסוך את זה. אפשר לשאול בו הכל, אפשר גם לכתוב לנו פידבק אם כן קיבלתם תשובה או לא, זה תהליך של שכלול ולמידה והמערכת משתכללת כל הזמן".

 

הסכנות של חולי סוכרת בתקופת הקורונה

בני 65+: כך תגנו על עצמכם מפני סיכון הידבקות בקורונה

חוששים מהקורונה? כל הדרכים לחיזוק המערכת החיסונית

הצטרפו לקהילת בריאות ואורח חיים בריא של מוטק'ה

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

האימון המוחי שיעכב לכם את הירידה בזיכרון

בשיתוף חברת Effectivate

נכנסתם לאחד החדרים בבית ושכחתם מה רציתם לעשות בו? חיפשתם יותר מדי זמן את הסלולרי,...

לקריאת הכתבה
הפיתוח שעוזר לחולי שבץ למצות את זכויותיהם

במהלך חודש מרס השנה, כשמגפת הקורונה הגיעה גם לישראל, התגייסו כל הצוותים הרפואיים בבתי החולים לטיפול בחולי...

לקריאת הכתבה
בני 75+? המדינה מממנת לכם טיפולי שיניים!

בשיתוף מועצת הבריאות - משרד הבריאות

בריאות השיניים חשובה בכל גיל, גם מבחינה רפואית וגם מבחינה חברתית:...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה