חזרה לבריאות טובה

הסכנות של חולי סוכרת בתקופת הקורונה

חולי סוכרת אמנם לא נמצאים בסיכון מוגבר להידבקות בנגיף הקורונה, אך הסיכון שלהם למחלה קשה יותר עם סיבוכים ותמותה במקרה של הידבקות גבוה יותר. רופא סוכרת בכיר עם 8 המלצות זהירות לחולי סוכרת בימים אלו
מאת פרופ' חוליו ויינשטיין 04/05/20
הסכנות של חולי סוכרת בתקופת הקורונה
ככל שהסוכרת מאוזנת וככל שיש מעט סיבוכי סוכרת, כך אחוזי הסיבוכים והתמותה יורדים (צילום: shutterstock)

 

מחלת הסוכרת, שבאה לידי ביטוי בהשפעה על איברים חיוניים בגוף דוגמת הלב והכליות, הופכת להיות מסוכנת יותר בימים אלו, של התמודדות עם נגיף הקורונה. זה לא סוד כי בני 60 פלוס, ומי שסובלים ממחלות רקע כרוניות כמו מחלות לב, סוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות ריאה, סרטן או דיכוי חיסוני נמצאים בקבוצת סיכון בכל הקשור לנגיף הקורונה. לכן גם יצאה ההנחיה, כי מי שמצוי בקבוצות הסיכון הללו נדרש להקפיד במיוחד על כללי הבטיחות שפרסם משרד הבריאות, ולהפחית ככל הניתן יציאות מהבית.

להידבקות בנגיף הקורונה ישנם גורמי סיכון שונים כמו גיל, יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם; בקרב סוכרתיים הסיכון להדבקה בנגיף אינו מוגבר, אך הסיכון למחלה קשה יותר עם סיבוכים ותמותה במקרה של הידבקות גבוה יותר, משום שהיכולת של הגוף להילחם בזיהום נפגעת. על פי הנתונים הידועים עד כה, גם שיעור הסיבוכים וגם שיעור התמותה ממחלת הקורונה גבוהים יותר בכל סוגי הסוכרת לעומת כלל האוכלוסייה: שיעור התמותה עומד על 7% בקרב סוכרתיים, לעומת 2% בכלל האוכלוסייה. הסיבה כנראה קשורה לליקוי בתפקוד מערכת החיסון בקרב סוכרתיים, שעלול ליצור תגובה דלקתית חריפה באזור הריאות שבו פוגע הנגיף.

 

המלצות זהירות לחולי סוכרת

 

על סוכרתיים לשתות לפחות 2 ליטר נוזלים ביום. צילום: Shutterstock

 

ההנחה היא שככל שהסוכרת מאוזנת וככל שיש מעט סיבוכי סוכרת, כך אחוזי הסיבוכים והתמותה יורדים. עבור סוכרתיים, חשוב לנקוט משנה זהירות מהסביבה הקרובה וכלפי עצמם. אז מה מומלץ לעשות?

1. שינה נפרדת. מומלץ שחולה הסוכרת יישן בחדר נפרד משלו וישמור על דלת סגורה כדי שלא להיחשף לשאר בני הבית.

2. היגיינה. חשוב להקפיד לשטוף ידיים לפני הארוחה ולנקות את הכלים ואת המשטחים באופן קבוע, בכדי להימנע מהישארות הנגיף על משטחים.

3. ניטור סוכר תמידי. כאשר סוכרתיים חולים בנגיף הקורונה, הם נמצאים בסיכון גבוה לחלות בחמצת קטוטית - מצב מסכן חיים של הסוכרת. לכן חשוב לדאוג לנטר את רמות הסוכר באופן תמידי, ואם רמות הסוכר גבוהות מ-240 מ"ל יותר מפעמיים ברציפות, יש לבדוק אם קיימים קטונים.

4. שתיית נוזלים. על סוכרתיים לשתות הרבה נוזלים - יש לשתות לפחות שני ליטר ביום. אם מתקשים בשתייה יש לשתות לגימות קטנות כל 15 דקות בערך במשך היום, כדי להימנע מהתייבשות.

5. להימנע מרמות סוכר נמוכות. מכיוון שמחלת חום עלולה לגרום להיפוגליקמיה (רמות סוכר נמוכות), אם אתם סובלים מרמות סוכר נמוכות של מתחת ל-70 מ"ג, מומלץ לאכול 15 גרם פחמימות פשוטות שקל לעכל אותן כמו ריבה, סוכריות, ארטיק, מיץ או סודה, ולבדוק מחדש את רמת הסוכר לאחר רבע שעה. חשוב לשמור על מדדים תקינים לאורך זמן.  

6. מעקב רפואי. גם בימים אלה, בהם מומלץ להימנע מיציאות, חשוב להמשיך את המעקב הרפואי. רופאי הסוכרת, יחד עם כל הצוות, ממשיכים לטפל בסוכרתיים בדרך מקוונת. כיום, באמצעות הטכנולוגיות החדישות לניטור סוכר, אפשר לראות את הנתונים ולנהל שיחה עפ הרופא המטפל בהתאם לגבי המשך ושינויים בטיפול.

7. פעילות גופנית. פעילות גופנית משפרת את תגובת הגוף לאינסולין וחשובה גם למצב הרוח, וחשוב להתמיד בה. כיום ישנם לא מעט אימונים בדרגות קושי שנות שניתן לאתר ברחבי האינטרנט ולבצע בקלות בבית, וגם כאן במוטק'ה תוכלו למצוא תרגילים כאלה.

8. תזונה נכונה. הקפידו על תזונה בריאה בימים אלה על אף הקושי. השתדלו להכין לעצמכם נשנושים בריאים עם אינדקס גליקמי נמוך (שלא גורמים לעלייה ברמות הסוכר), שיהיו בהישג יד ולא תצטרכו להתפתות לנשנושים בעייתיים ברגעי קושי. נשנושים בעלי אינדקס גליקמי נמוך הם למשל רצועות של ירקות חתוכים (פלפל, גזר, קולורבי) שאפשר לתבל עם מיץ לימון, כוס תותים, תמר וכמה שקדים, או שתי קוביות שוקולד מריר 70% קקאו.

 

מה הן נורות האזהרה?

 

סימנים העלולים להעיד על הידבקות בנגיף הקורונה כוללים חום, שיעול או קוצר נשימה ומחייבים ייעוץ מול גורם רפואי. סימנים חמורים יותר כמו קשיי נשימה, כאבים או לחץ בחזה, בלבול, ישנוניות, הופעת צבע כחול בשפתיים או בפנים – כל אלה עלולים להעיד על מחלה קשה, ומחייבים פנייה לעזרה רפואית מיידית.

 

פרופ' חוליו ויינשטיין הוא מנהל יחידת הסוכרת בבית חולים וולפסון ורופא סוכרת בכיר במרכז DMC לטיפול בסוכרת.

 

בני 65+: כך תגנו על עצמכם מפני סיכון הידבקות בקורונה

חוששים מהקורונה? כל הדרכים לחיזוק המערכת החיסונית

דלי סוכר ופחמימות: מתכונים לסוכרתיים

הצטרפו לקהילת בריאות ואורח חיים בריא של מוטק'ה

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

לחייך בפה מלא: כך תשמרו על שיניים יפות ובריאות גם בימי קורונה

בשיתוף מועצת הבריאות

כולנו רוצים חיוך יפה ושיניים בריאות, גם בגיל מבוגר. שיניים וחניכיים במצב אופטימלי...

לקריאת הכתבה
הקורונה עוד כאן: כך תעברו את החורף בשלום

החורף מביא עמו גשמי ברכה, אבל גם לא מעט תחלואות - ובגיל המבוגר אנחנו נמצאים בסיכון מוגבר לשפעת, התקררות,...

לקריאת הכתבה
20 טיפים לשיפור מצב הרוח בתקופת הקורונה

התפרצות נגיף הקורונה הובילה לשינויים משמעותיים בשגרת החיים שלנו. אנחנו פחות יוצאים מהבית, חיים מסגר...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה