חזרה לקריירה שנייה

זמן קורונה: איך לחזור לשוק העבודה בגיל 50+

נגיף הקורונה הוביל למשבר כלכלי חמור, לעסקים במצוקה ולחצי מיליון מובטלים. ואם שוק העבודה קשה גם כך לבני 50+, בתקופה הנוכחית לחזור למעגל העבודה בגיל הזה נראה כמו משימה כמעט בלתי אפשרית. האמנם? שתי מומחיות בתעסוקה עם טיפים ועצות זהב לבני 50+, שיעזרו לכם לעלות מחדש על המסלול
מאת חני יודל 31/08/20
זמן קורונה: איך לחזור לשוק העבודה בגיל 50+
למרות האתגרים, אפשר וכדאי לחזור לשוק העבודה בגיל 50+ גם בימי קורונה (צילום: shutterstock)

 

נגיף הקורונה הביא איתו לא רק חשש לבריאות וריחוק חברתי, אלא גם גל אבטלה חסר תקדים ומיתון שהוגדר כחמור ביותר מקום המדינה. נראה שמי שנפגעו באופן הקשה ביותר הם העצמאיים ובעלי העסקים, אך גם בקרב השכירים המצב לא מזהיר: נכון לכתיבת שורות אלה, בישראל כחצי מיליון מובטלים, כשהיחס בין כמות המשרות הפנויות לבין מספר המובטלים נמצא בעלייה מתמדת מאז פרוץ משבר הקורונה בארץ. ואם חיפוש עבודה בימים כתיקונם הוא משימה לא פשוטה בגיל 50+, הרי שבמצב הנוכחי התחושה היא כי מדובר במשימה על גבול הבלתי אפשרית. איך בכל זאת עושים את זה? איך מחפשים עבודה בגיל מבוגר בשוק שנמצא במשבר ובמצב של חוסר ודאות, כשעל כל משרה יש המוני פניות?

ענבר גז שמואל, מנהלת גיוס ושימור עובדים בקבוצת דנאל, מזכירה שחיפוש עבודה הוא עבודה לכל דבר, אבל אם בעבר הרחוק כיתתנו רגליים בין חברות כוח אדם והשמה ופיזרנו קו"ח לכל עבר, בעידן הדיגיטלי אפשרויות החיפוש דווקא רחבות יותר, מה שמהווה יתרון גם בתקופת הקורונה, שבה אנחנו ממעטים לצאת מהבית שלא לצורך. "נצלו את הרשת והירשמו לאתרי הדרושים המובילים בתחום - היצע המשרות שלהם רחב ומאפשר לכל אחד לקבל מגוון הצעות, בתוספת הפעלת 'סוכן חכם' שבו אתם מגדירים את התחומים שמעניינים אתכם, סוג המשרה והאזור הגאוגרפי הרלוונטי, וכך גם כשאינכם נמצאים מול המחשב תקבלו למייל הצעות רלוונטיות", אומרת גז שמואל.

"השתמשו גם ברשת הפייסבוק למציאת עבודה, חפשו קבוצות שקשורות לתחומי החיפוש או לאזור המגורים שמתאים לכם - היום יש קבוצות לכל עולם תוכן ותחום - היו חברים בקבוצות הללו, קראו פוסטים של אחרים ולמדו מהם על האפשרויות השונות. הפיצו קו"ח גם בקרב החברים ובני המשפחה – 'חבר מביא חבר' היא שיטת גיוס שארגונים מאוד אוהבים ואף מעודדים. ישנם מרכזי תעסוקה לבני 50+ בחלק גדול מהערים בארץ, וכמובן עמותות כמו "והדרת", שייעודן הוא לעזור למבוגרים להשתלב בשוק העבודה החדש. היעזרו בהם". אנחנו נזכיר גם את קבוצת הצעות העבודה לבני 50+ כאן אצלנו, באתר מוטק'ה, הפעילה גם בתקופה מאתגרת זו.

 

הפכו את הגיל ליתרון: הבליטו את הניסיון והבגרות שלכם

 

הדרכה בזום

 

יש לכם קשרים? הם שווים כסף

 

עוד עניין שכדאי לדבריה לנצל בתקופה הזו הוא קשרים. "קשרים והישגים שווים זהב, במיוחד בתקופה הזו", היא אומרת. "כשיש משבר, חברות וארגונים ירצו עזרה, התקדמות, התפתחות מכל מציע רציני ומשמעותי. הם פחות יעזו לקחת סיכונים, בזמנים כאלה כולם זהירים יותר. יחד עם זאת כל אחד ישמח להתקדם ולהתפתח, ולנו, האוכלוסייה המבוגרת המנוסה, יש כבר קשרים והישגים רבים - חלקם שווים זהב עבור מישהו שישלם לנו על זה". כך למשל, אם עבדתם בחברה עם עסקים בינלאומיים למזרח ולמערב, תוכלו להציע את עזרתכם בפתיחת שוק למערב לחברה שעובדת כרגע עם השוק במזרח בלבד. תוכלו להציע לחברת סטארט-אפ שחולמת לפרוץ לחו"ל או לגייס משאבים לעזור לה בכך, על סמך ניסיונכם, הצלחתכם וקשריכם. "הכריזו על עצמכם ועל הישגיכם, שווקו את עצמכם כמותג משמעותי", היא אומרת.

 

יש לכם תחביב? הוא יכול להפוך לפרנסה בימים אלה

 

בישול - תחביבים בגיל מבוגר יכולים להפוך למקצוע

אוהבים ויודעים לבשל? תוכלו להציע שירותי אוכל ביתי מוכן למשפחות בסביבה. צילום: Shutterstock

 

אופציה נוספת שמציעה בר פורר היא מתן שירותים שהם לאו דווקא בתחום העסקי שלכם, אלא בתחום אחר שאתם טובים בו. אוהבים לבשל? נסו להציע שירותי אוכל ביתי מוכן למשפחות בסביבה. תוכלו להעביר את הבשורה מפה לאוזן, להציע לשכנים או לפרסם בקבוצות הפייסבוק השכונתיות. יש לכם תחביב מעניין שתרצו להעביר הלאה? הציעו לשכנים חוג העשרה לילדיהם, בביתכם, בבית הלקוח או בכל מקום אחר שתבחרו ומקובל עליהם. יודעים לתקן כל דבר בבית? תוכלו להציע את שירותיכם כהנדימן (או הנדיוומן) לכל הזקוק לכך, וכן הלאה.

 

מילת המפתח בתקופה הזו: להעז

 

אם אתם בכל זאת מעוניינים להישאר שכירים, גם כאן בר פורר רואה דווקא את היתרונות של הגיל במצב הנוכחי. "יש עסקים שמצמצמים משרות על חשבון איחוד תפקידים, בפרט בעת הזו", היא אומרת. "הם דורשים מהעובד לעשות גם וגם וגם. הצעירים נעלבים שדורשים מהם יותר, מרגישים נפגעים ומנוצלים ולא מוכנים לשינוי. אנחנו כבר גדולים ולא נעלבים, להיפך - אנחנו מוכנים להתגייס ברמ"ח אברינו לעבודה, במסירות ובחריצות. אנחנו גם נהנים מהגיוון - זה מעניין, מאפשר יותר, מצמיח, מסקרן, מאתגר, מהנה. אני ממליצה לערוך רשימה של תפקידים שאתם יודעים, מסוגלים, שמחים ומעוניינים לעבוד בהם. ערכו מספר צירופים טובים של תפקידים והציעו את עצמכם לחברות השונות במשק - פשוט תיזמו פניות מטעמכם. תנו מענה למודעות דרושים, והדגישו שתעשו גם וגם וגם. אם אתה מהנדס למשל, ציין שתיקח על עצמך גם בקרת איכות במידת הצורך. רכז משאבי אנוש? ציין שתוכל גם להפיק אירועי חברה, וכן הלאה".

לסיום, מדגישה בר פורר, העיקר הוא לעשות. "תהיו יצירתיים, תעזו. אל תפחדו ואל תקפאו על השמרים. תניעו, תפעלו. מקסימום זה יצליח".

 

האיש שהמציא את עצמו מחדש בתקופת הקורונה

"המדינה צריכה להושיט היום יד לעסקים הקטנים"

"העסקת גמלאים שרוצים לעבוד תורמת לעסקים בישראל"

הנשים שהפכו לדיילות אוויר בגיל 50+

7 מיזמים שיעזרו לכם לחזור לשוק העבודה

מחפשים עבודה מעל גיל 50? הצטרפו לקבוצת "הצעות עבודה" של מוטק'ה ואולי תמצאו

0  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה ראובן להב 02/09/20
עצות יישומיות ומועילות המאפשרות לנו לנצל את היתרונות שלנו , כל הכבוד
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בקריירה שנייה

שנה חדשה, קריירה חדשה: בני ה-60+ שניצלו את הקורונה לטובת שינוי תעסוקתי

קשה לחשוב על הקורונה בהקשר חיובי, בעיקר עבור מי שאיבדו את עבודתם או נאלצו לצמצם פעילות עסקית, שלא לדבר על...

לקריאת הכתבה
זמן קורונה: איך לחזור לשוק העבודה בגיל 50+

נגיף הקורונה הביא איתו לא רק חשש לבריאות וריחוק חברתי, אלא גם גל אבטלה חסר תקדים ומיתון שהוגדר כחמור ביותר...

לקריאת הכתבה
"העסקת גמלאים שרוצים לעבוד תורמת לעסקים בישראל"

זאב לשם, יזם הייטק בהכשרתו, אומר בגאווה שהוא "אזרח ותיק". לפני שנים אחדות הוא ישב עם חברו ושותפו נועם...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה