חזרה לבריאות טובה

כללי הזהב לטיפול שיניים בטוח

בשנים האחרונות חלה עלייה חדה במספר המקרים של פגיעות במטופלים במרפאות השיניים. מה אפשר לעשות כדי להפחית את הפגיעות למינימום? ד"ר אילן אדלהייט מגיש: מורה נבוכים למטופל הזהיר. לקרוא ולשמור
מאת ד"ר אילן אדלהייט 02/09/19
תוכן ממומן
כללי הזהב לטיפול שיניים בטוח
אפשר להפחית את הסיכון למינימום. צילום אילוסטרציה: shutterstock

 

בשנים האחרונות חלה עלייה של מאות אחוזים בשכיחות המקרים של פגיעות במטופלים במרפאותיהם של רופאי השיניים. במרפאה שלי אני נתקל לצערי לא אחת במטופל שנגרם לו נזק (במקרה הטוב: הפיך) כתוצאה מסיבוך בטיפול שיניים, שאפשר היה למנוע.

יש משהו מצער ואירוני בכך שאת או אתה עלולים להיפגע במקום שמטרתו לרפא אתכם או לשפר את איכות חייכם. את הדברים שאני מסביר למטופלים שכבר נגרם להם נזק – רציתי להעלות על הכתב, כדי למנוע נזק עתידי ממטופלים פוטנציאליים.

כל מטופל או מטופלת יכולים לעשות סדרה של פעולות פשוטות, שיוכלו למנוע ממנו נזק במרפאת השיניים. אז מה בדיוק אפשר (וכדאי) לעשות? הנה הפירוט:

 

לבחור איש מקצוע מיומן

 

טיפולי שיניים הם פרוצדורות רפואיות בטוחות בסך הכל, ונצבר עליהם ניסיון קליני רב. עם זאת, ככל פעולה פולשנית, הם כרוכים בסיכונים שקשורים לאיברים סמוכים (כמו הפנים) וסיכונים גופניים כלליים, עד כדי פגיעה קשה ביותר ובלתי הפיכה במקרים נדירים.

הדרך הטובה ביותר להפחית את סיכוני הפעולה היא להיות מטופל אצל איש מקצוע מנוסה ומיומן, שיוכל לבצע ניהול סיכונים מושכל, כך שיימנעו מכם מראש דברים שישימו אתכם בסיכון גבוה. בנוסף, בעל מקצוע עתיר ניסיון הוא מיומן בזיהוי מהיר של סימנים מדאיגים – ויידע לתת התייחסות מיידית לכל סיטואציה חריגה שתתעורר.

כדאי לשאול את הרופא שאלות כמו כמה פרוצדורות כאלו ביצעת עד היום? מה שיעור ההצלחה שלך? האם התרחשה אצלך חלילה תמותה בזמן הטיפול? כמה תביעות רשלנות רפואית הוגשו נגדך עד היום? בכמה מהן הפסדת? מתי עברת בפעם האחרונה קורס החייאה?

חשוב לוודא שבמרפאה קיימים כל אמצעי החיטוי המקובלים, לרבות מכשיר אוטוקלאב לעיקור כלי העבודה. יש לבדוק גם אם נעשה שימוש מירבי בכלי עבודה חד פעמיים. בנוסף, במרפאה צריכה להיות ערכה לעזרה ראשונה וערכת החייאה למקרי חרום.

 

לתת מידע ולא להסתיר דבר

 

בחרו איש מקוצע מיומן ושתפו אותו במידע מלא ככל האפשר אודות מצבכם הרפואי. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

פרט לבחירת איש מקצוע מיומן ובעל מוניטין, דבר מרכזי נוסף שתוכלו לעשות כדי להפחית את הסיכונים למינימום וכדי להגדיל את בטיחות ההליך הוא לתת לרופא השיניים מידע מלא ככל האפשר אודותיכם ולא להסתיר דבר, גם אם הוא נראה לכם קטנטן וחסר חשיבות.

חשוב לספר על כל תרופה שאתם לוקחים, על תוספי תזונה שאתם נוטלים, על צריכת סמים, על טיפולי שיניים שהסתבכו בעבר, בעיות קרישה, בעיות מסתמים, מחזור לא סדיר, ניתוחים שעברתם, מחלות נוכחיות ומחלות עבר – ממש להכין מראש רשימה מסודרת ולעבור עליה עם הרופא, לוודא שלא שכחתם דבר.

לפעמים מחלות או דברים שלא נראים למטופלים רלוונטיים, עלולים להיות קריטיים בטיפולי שיניים – ולכן חיוני לפרט כמה שיותר. כך, למשל, במקרה של מטופל שיש לו בעיית מסתמים מולדת שאינה משפיעה כלל על חייו – למתרפא זה יכול להיראות חסר חשיבות, ואילו לרופא השיניים זה יוכל להיות מידע קריטי שישפיע על הטיפול.

הדבר נכון שבעתיים בכל הנוגע למטופלים עם פעילות יתר של בלוטת התריס, קצב לב לא סדיר או פאוכרומוציטומה (גידול סרטני של תאי כרומפין בבלוטת יותרת הכליה) – שעלולים לסבול מפגיעה קשה, בעקבות שימוש בחומרי הרדמה מקומית המכילים אדרנלין או נוראדרנלין (רופא השיניים ישתמש בחומרים פעילים חלופיים לצורך הרדמה מקומית במטופלים אלו).

 

בעיות לב, סוכרת, אוסטיאופורוזיס, אסתמה, נוגדי קרישה

 

מטופל עם בעיה לבבית משמעותית (כמו איוושה חמורה, לאחר ניתוח מסתמים או עם פגיעה בלב בעקבות דלקת מפרקים) חייב ליטול אנטיביוטיקה כשעה לפני הטיפול, כדי למנוע דלקת פנים לבבית זיהומית. הדלקת הלבבית אצל מטופלים אלו יכולה להתפתח לא רק מסתימה או טיפול שורש, אלא אפילו להיות תוצאה של ניקוי אבנית פשוט אצל שיננית.

גם נטילת תרופות נוגדות קרישה שכיחות, כמו אספירין, קרטיה וקומדין, עלולה להוביל לדימום יתר בעת ביצוע פרוצדורות כירורגיות דנטליות נרחבות. אם הרופא יהיה מודע לכך שהמטופל מקבל תרופות אלו, הוא יידע להיערך כדי לנקוט אמצעים למניעת דימום חמור בתום הטיפול.

רופא שיניים המבקש מהמטופל או המטופלת להפסיק לקחת תרופות נוגדות קרישה חייב להיוועץ לפני כן ברופא שהורה על השימוש בתרופות אלה (כמו רופא משפחה, פנימאי או קרדיולוג). הפסקת הנטילה שלהן עלולה לגרום לקרישת יתר, שתעמיד את המטופל בסכנת חיים. בשום פנים ואופן אין להפסיק את התרופה על דעת רופא השיניים בלבד או על דעת המטופל עצמו.

גם למחלת הסוכרת יש השלכות על הצלחת טיפול השיניים. חולה סוכרת צריך לאכול לפני טיפול השיניים ולדווח לרופא אם הטיפול גורם לו הרגשה לא טובה. במקרה כזה על הרופא להפסיק את הטיפול ולתת לו מנת סוכר.

חוסר בסוכר מסוכן הרבה יותר מעודף סוכר. בטיפולי השתלה, אחוזי קליטת השתלים בפיהם של חולי סוכרת נמוכים יותר מאשר באוכלוסייה הכללית. הסיבה לכך היא שהמחלה עצמה מפריעה לריפוי אחרי הפרוצדורה הדנטלית.

לביספוספונטים, קבוצת תרופות לטיפול באוסטיאופורוזיס (בריחת סידן) הנוטה להופיע בייחוד אצל נשים בגיל המעבר, יש השלכות ישירות על תכנון הטיפול. אם בזמן השימוש בתרופות מקבוצה זו, כמו "פוסלן" או "זומרה", עוברת המטופלת פרוצדורה כירורגית – היא עלולה לסבול מנמק בעצמות הלסת.

חשוב מאוד להפנות את תשומת ליבו של רופא השיניים לשימוש בתרופה כזאת. במקרים מסויימים יהיה צורך בהפסקה בנטילת התרופה למשך 3 חודשים לפני ביצוע הטיפול.

 

אל תוותרו על צילום CT

רק צילומי CT מספקים את כל הנתונים החיוניים למניעת פגיעה קשה בטיפולים כמו השתלות או עקירת שינה בינה. צילום: Shutterstock

 

במקרה של שתלים בעצם, רופא הנעזר רק בצילומים מסורתיים יותר, כמו צילום סטטוס וצילום פנורמי, מקבל מידע חלקי בלבד. חוסר היכולת למדוד במדויק את מיקום העצב ואת עובי העצם באיזור הטיפול, עלול להביא לחריגה של השתל מגבולות העצם.

במקרים חמורים יותר, עלול להיפגע העצב המנדיבולרי (עצב הלסת התחתונה), באופן שיגרום למטופל לאבד את התחושה באיזור השפה התחתונה. פגיעה זו עלולה לגרום לנזילה לא רצונית של רוק, נשיכות בלתי נשלטות של השפה התחתונה, קושי באכילה ובשתייה והפרעות בדיבור. מעבר לפגיעה הברורה באיכות החיים, הדבר עלול לגרום, כפועל יוצא, גם לפגיעה נפשית קשה.

למדידת מיקום העצב מיוחסת חשיבות רבה גם בטיפולים לעקירת שיני בינה בלסת התחתונה. בטיפולים כאלו חייבים להסתמך על צילום פנורמי, כדי לבחון את מיקום השן ביחס לתעלה המנדיבולרית, שבה עוברים העצב וכלי הדם.

אם בצילום נראה שיש מגע בין השן לתעלה, עולה צורך בביצוע צילום CT של השן. רק בצילום כזה אפשר לקבוע אם העצב מסובך בתוך שורשי השן. אם מתברר שזה המצב, הרופא צריך למצוא פתרון חלופי לעקירת השן, כמו ניתוח בחניכיים סביב כותרת השן או קטימת הכותרת.

גם בביצוע השתלות בלסת העליונה נדרש צילום CT, כדי לאמוד נכונה את רוחב העצם ואיכותה במיקומים מסויימים. רק צילום CT מאפשר לעשות זאת. האומדן מאפשר לבדוק את עצם האפשרות לבצע השתלה, ומסייע להחליט אם אפשר להניח כתרים על השתלים מיד בתום הניתוח (פעולה שאפשר לעשות רק בחלק מהמקרים).

מכיוון שרק צילומי CT מספקים את כל הנתונים החיוניים למניעת פגיעה קשה בטיפולים כמו השתלות או עקירת שינה בינה, המטופלים צריכים לוודא שהרופא יבצע להם צילומים כאלו. כמו כן עדיף לבצע טיפולים כאלו רק במרפאה שיש בה מכשיר CT.

 

מה לעשות אחרי הפעולה

 

ד"ר אילן אדלהייט, צילום: חגית פרנקל, סטודיו חגית

 

יש חשיבות גדולה לביצוע קפדני של הוראות הרופא המטפל, ללא קיצורי דרך ובלי חיסכון בעלויות, שעלולים להיות בעוכרי המטופלים. אם החלטת לחסוך בעלויות, לסטות או לחרוג מההנחיות שקיבלת בסיום הטיפול – מומלץ לעדכן את הרופא או המרפאה, כדי שיוכלו לייעץ לך בעניין.

לא תמיד כולנו מסוגלים לציית ב-100% להוראות הרופא, וזה בסדר. חשוב להבין, בשיחה עם המרפאה, מה משמעות קיום ההוראות ב-90%: האם זה עלול לגרום לך לכאבים מיותרים? מעכב את תהליך הריפוי, או ממש מסכן אותך ואת החלמתך?

הדבר השני הוא להקשיב לגוף ולעדכן את הרופא על תחושות בלתי צפויות או חריגות של כאב, אי נעימות, חוסר נוחות או תחושה חדשה ומוזרה שנחווית.

יש לשים לב במיוחד ל"דגלים אדומים" שהרופא פירט בפנייך (כמו למשל חום מעל 40 מעלות) – שחשוב לעדכן עליהם את הרופא באופן מיידי או לפנות לטיפול רפואי דחוף אם הם חלילה מופיעים.

קיום המלצות אלו והקפדה עליהן יוכלו להוריד בעשרות אחוזים את כמות הסיבוכים שיכולה להיגרם לך מטיפול שיניים פשוט (ובוודאי מטיפולים מורכבים יותר). כדאי ומומלץ לבצע אותן וכמובן להקשיב לגוף שלך.

לפרטים נוספים לחצו בבקשה כאן

מוגש מטעם ד"ר אילן אדלהייט, רופא שיניים בכיר, חבר העמותה הישראלית להשתלות דנטליות וההסתדרות לרפואת שיניים בישראל, לשעבר מנהל יחידת טיפולי השיניים בהרדמה כללית בבית החולים "אסף הרופא" ומנהל היחידה הדנטלית של בית החולים "משגב לדך".

 

מערכת יחסים טובה - גם עם הרופא

6 טעויות הבריאות שאנחנו עושים אחרי גיל 50

7 טיפים להתנהלות נכונה מול הרופא

 

הצטרפו לקהילת הבריאות של מוטק'ה!

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

הגיל הרביעי: אתגרים ודרכי התמודדות

בשיתוף דיפנד

זקנה צעירה מתחילה בדרך כלל בגילי 65, בעוד זקנה מופלגת מוגדרת אצל גברים ונשים בגילי 85...

לקריאת הכתבה
כל הטיפים לנהיגה בטוחה בגיל השלישי

בשיתוף פנגו

הגעתם לגיל השלישי, אתם כבר משתייכים למועדון "סבא וסבתא" היוקרתי וצברתם שלל חוויות,...

לקריאת הכתבה
12 החלטות בריאות לשנה החדשה

"רבים חושבים שלחיות בריא זו מלחמה יום-יומית", אומרת לנו מיכל צפיר, מרצה לאורח חיים בריא. "אני אומרת שמי...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה