חזרה ליחסים

לקחת את הזוגיות קצת פחות ברצינות

משנכנס אדר מרבין בשמחה, ומתברר שגם הקנטות הדדיות בקשר זוגי יכולות לעשות לו רק טוב, לבנות אינטימיות, לשפר את מערכת היחסים וגם את עצמנו על הדרך. אז מה היא הקנטה טובה ואיפה עובר הגבול? מטפלת זוגית עם התשובות
מאת קרן אוחיון 11/03/20
לקחת את הזוגיות קצת פחות ברצינות
לא רק שמותר לצחוק אחד על השני, זה אפילו עושה טוב לקשר (צילום: shutterstock)

 

האם אתם נוהגים להקניט את בני הזוג שלכם? האם אתם מה שנקרא "יורדים" על בן או בת הזוג שלכם? ואיך זה מרגיש לכם? כי במבט ראשון המחקר החדש של אוניברסיטת מרטין לותר בגרמניה היה נשמע יותר ממוזר: זוגות שמקניטים אחד את השני – מאושרים יותר, חיי המין שלהם טובים יותר ובכלל, הם שבעי רצון מהקשר שלהם יותר מזוגות שלא "יורדים" אחד על השני. המחקר, שנערך במחלקה לפסיכולוגיה של האוניברסיטה, התבסס על ראיונות אישיים של כ-150 זוגות בגילים שונים. החוקרים בדקו איך המרואיינים מתמודדים עם בן/בת הזוג שצוחק עליהם, והאם הם בעצם נוהגים לצחוק עליו. התוצאות, כאמור, יותר ממפתיעות: המקניטים נהנים יותר. להקנטות יש משקל נכבד במערכת יחסים טובה והן אפילו מחזקות אותה.

המטפלת הזוגית והמשפחתית מיכל איסט-אלון דווקא לא מופתעת כלל מתוצאות המחקר. "זה לא במקרה שזוגות שצוחקים אחד על השני מאושרים יותר, ואני מתחברת לזה ברמה האישית מהזוגיות הפרטית שלי", היא אומרת.  "כשבן או בת הזוג מקניטים והצד השני לא נעלב, זה מעיד שיש לו ביטחון עצמי. הצד המוקנט לא נעלב כי הוא מרגיש שזה בסדר גמור שהוא לא מושלם, ומשתף פעולה עם הבדיחה".

וכדי שזה יקרה איסט-אלון אומרת שצריך זמן. "זה נשמע קלישאה אבל לוקח הרבה זמן ובגרות להגיע לחוויה פנימית חזקה שאתה באמת מסוגל שמישהו יירד עליך ולא תיעלב מזה. שתרגיש שזה בסדר שמישהו אחר רואה את הצדדים הפחות מחמיאים שלך, מכיר אותם ואוהב אותך ביחד איתם. ברגע שיש מישהו כזה שמקבל אותך כמו שאתה – אז המשיכה גדולה יותר. גם לצד השני יש משיכה טבעית, כי כולנו נמשכים לאנשים בעלי ביטחון עצמי. ביטחון עצמי הוא תכונה שנחשבת למעוררת תשוקה. אנחנו נמשכים, מעריכים ואפילו מעריצים את מי שבטוח בעצמו, ועל אחת כמה וכמה מודה בחולשות שלו וחי איתן בשלום. לסיכום, כשאנחנו מקניטים מישהו והוא לא נפגע, זה נותן תחושה שהוא אדם חזק ומעניין וזה באופן מודע ולא מודע מעורר חיבור ורצון להיות עם האדם הזה".

 

"ההקנטות צריכות להיות ברוח טובה, אל תקניטו על מין"

 

הרשו לעצמכם לחשוף חולשות, אבל בטעם טוב. צילום: Shutterstock

 

כל הקנטה באה בחשבון?

"ממש לא, אבל קודם כל בואו נבין מה זו בעצם הקנטה? זו התקפה מרוסנת, והדגש הוא על מרוסנת. אנחנו זקוקים לבני זוג שמסוגלים להכיל את ההתקפות בלי שהם נשברים. אנחנו רק רוצים שיכירו בנו כיצורים לא מושלמים. כדי שזה יקרה, ההקנטות צריכות להיות ברוח טובה. התקפות קטנות ומרוסנות שיש בהן קריצה עמוקה להיכרות עם בן או בת הזוג, לזו הכוונה. כל התבדחות כזאת נותנת לגיטימציה לכך שאנחנו לא מושלמים אבל אוהבים אותנו ללא תנאי. כולנו, כמו ילדים, כמהים למקום הזה, וכשיש לזה ביטוי זה מאוד מפיג את הפחדים שלנו, מעורר תשוקה ומחבר אותנו מאוד לצד השני. כשאנחנו מקניטים אנחנו מכירים בכל התכונות של בן או בת הזוג שלנו, ומעבירים לו את המסר שאוהבים אותו בכל מצב".

יש הקנטות שהן מחוץ לתחום?

"יש הקנטות שיהיה לנו יותר קל לקבל, בדרך כלל במקומות שבהם אנחנו יותר מקבלים את עצמנו. בני זוג עם השנים יודעים איזה מקום יוביל לפגיעה ועל מה מותר לצחוק, כי שם אנחנו משוחררים. למשל אצלנו בבית אני נחשבת לזאת שאף פעם לא מסתכלת על כסף ולא מחשבת, והיו שנים שנורא נפגעתי כשהקניטו אותי בתחום. היום, כשבעלי מכין שיעורים עם הילד ואני שומעת אותו אומר שאמא לא יודעת כמה עולה כל דבר, אני לא נעלבת כי אני כבר מקבלת את עצמי. אז הכלל החשוב הוא לדעת היכן בן/בת הזוג מקבלים את עצמם, מבינים שהם אנושיים גם עם החולשות שלהם, ולא להקניט אותם בנושאים רגישים עבורם. יש נושאים שהם לגמרי טאבו ואסור להקניט בשום מצב, ובמיוחד בתחום המיני שבו מאוד לא כדאי להגיד לבן הזוג דברים מעליבים. בכלל, תשאירו את המיטה מחוץ לתחום כי מדובר בעניין ממש רגיש. כדאי גם לנהוג בזהירות בכל מה שקשור לכסף ולמערכות יחסים עדינות במשפחה".

יש יתרונות להקנטות?

"בהחלט. הקנטה יכולה לשמש לפתרון בעיות. ברגע שאתה באנרגיה לא מתגוננת אלא מקבלת, אפשר להתחיל לקנות הרגלי התנהגות חדשים. כי מה היא הקנטה? הצפה של תכונה שנתפסת כחולשה, ואם אתה במקום שמקבל את זה, משמעות הדבר היא שאתה יכול לשנות ולפתור. ברגע שההקנטות הן הדדיות זה הופך את זה יותר אנושי, מפיג פחדים, כי שנינו לא מושלמים ואנו יכולים לצחוק על זה ולייצר חיבור בינינו, שמעמיק את הקשר שלנו. בנוסף, צחוק משחרר מתח וכך יותר קל ליהנות מאינטימיות זוגית".

איסט-אלון מתייחסת גם להקנטות סודיות: "הקנטות שהן בדיחה פרטית רק של שני בני הזוג מעמיקות את החיבור הזוג ובונות היסטוריה זוגית. אתה יודע עלי דבר מה ואני עליך, וזה משהו פרטי ואינטימי שהוא רק שלנו. רובנו מגיעים למערכות יחסים עם התחושה שאסור לנו להראות חולשה, אבל כדאי לפתח את היכולת לא לקחת את עצמנו יותר מדי ברצינות, וכך לבנות לעצמנו ביטחון עצמי, סלחנות כלפי החולשות שלנו ואהבה עצמית. כל אלה יגרמו לנו גם לפתח את היכולת להשתנות, אם נרצה בכך".

 

"האהבה הזאת שלנו היא נס גדול"

ורדה רזיאל ז'קונט ואמנון ז'קונט: "טיפים לזוגיות טובה? הכל מזל"

חתונה מאוחרת: חגגו נישואים אחרי 50 שנה יחד

7  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה מיי-רב 11/03/20
מממש!
התמונה של תגונה מיי-רב 11/03/20
שלום וברכה
התמונה של תגונה אריאל 248 12/03/20
זוגות טריים ללא ילדים לרוב מכירים היטב את בני הזוג ואינם חוצים קווים אדומים. הרבה זוגות מתרחקים במשך השנים ומשתנים בגלל הגיל חברה וכו' - מכילים פחות אחד את השני ולרוב חוצים קווים אדומים מידי פעם. ...
זוגות טריים ללא ילדים לרוב מכירים היטב את בני הזוג ואינם חוצים קווים אדומים.
הרבה זוגות מתרחקים במשך השנים ומשתנים בגלל הגיל חברה וכו' - מכילים פחות אחד את השני ולרוב חוצים קווים אדומים מידי פעם.
הקנטות לפני בני משפחה,ילדים, מכרים או סתם קהל עושים את הנזק הגדול ביותר ולרוב בלתי הפיך.
התמונה של תגונה tamaraa 04/04/20
אני לא מבינה בכלל איך אפשר להיות נשואים??? כל אחד מערבב..את אישיותו אם האחר, אין פרטיות..אחד מצווה..על השני מה לעשות??....ואם בכלל לא רוצים לקיים יחסי מין??? או לא בא למישהו אחד??? תבינו אני רווקה...
אני לא מבינה בכלל איך אפשר להיות נשואים??? כל אחד מערבב..את אישיותו אם האחר,
אין פרטיות..אחד מצווה..על השני מה לעשות??....ואם בכלל לא רוצים לקיים יחסי מין???
או לא בא למישהו אחד??? תבינו אני רווקה מושבעת!!!!!😍
התמונה של תגונה אריאל 248 05/04/20
זה באמת לא בסדר שהאשה נותנת הוראות ופקודות והבעל רץ לבצע אחרת ישאר רעב...
התמונה של תגונה tamaraa 05/04/20
בדרך כלל הגבר הוא שנותן פקודות ומשליט טרור מיני ...כי לגברים יש יותר יצר מיני והם לא מסוגלים לשלוט בעצמם!! וזה באמת דבר עצוב ונוראי!!! שאדם לא יכול לשלוט ביצריו זה הכי גרוע ! ברוך שלא עשני ג...
בדרך כלל הגבר הוא שנותן פקודות ומשליט טרור מיני ...כי לגברים יש יותר יצר
מיני והם לא מסוגלים לשלוט בעצמם!! וזה באמת דבר עצוב ונוראי!!! שאדם לא
יכול לשלוט ביצריו זה הכי גרוע ! ברוך שלא עשני גבר. 😄
התמונה של תגונה אריאל 248 14/03/21
חוק שימור האנרגיה: גבר שאין לו בבית מחפש בחוץ - אין ואקום...אצל נשים אותו דבר!
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

כמהים לזוגיות, אך מחבלים בה

לפעמים, בסיומו של שבוע קשה, לאחר שעות רבות של טיפול זוגי, אני תוהה, לשם מה? למה אנחנו, נשים וגברים, טורחים...

לקריאת הכתבה
זוגיות: עצות זהב לריב נכון בגיל 60+

כבר בתחילת משבר הקורונה בארץ, מטפלים ומומחים בתחום הזוגיות חזו כי התקופה הקרובה תביא איתה עלייה בשיעור...

לקריאת הכתבה
חוגגים 60 שנות נישואים - בט"ו באב

מה יותר נעים מלחגוג אהבה בט"ו באב? לחגוג יום נישואים בט"ו באב, ולא סתם – אלא יום נישואים עגול, 60 ליתר דיוק. אם...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה