מוטקה > בלוגים > הבלוג של אסתי טל > האורטוריה "יהודה המכבי" של הנדל.

האורטוריה "יהודה המכבי" של הנדל.

בהערצה לדמותו של יהודה המכבי המתאפיינת בקשת רגשות רחבים.
האורטוריה

צילום: באדיבות יח"צ.
 
"האורטוריה יהודה המכבי" היא מהאורטוריות הפופולאריות ביותר של ג' פ. הנדל - אביה ומולידה של האורטוריה האנגלית (יצירה גדולה למקהלה, סולנים זמרים ותזמורת (שתרומתו לרפרטואר המקהלתי ולמקומה החשוב של המקהלה, לא תסולא בפז. הנדל הפך את הסיפור מספר המכבים בלשונו המקורית - לדרמה מוסיקלית רבת השראה המהווה את אחת מפסגות כתיבתו, ובוצעה לראשונה ב- 1746. 

הנדל השתמש בסיפור ההרואי של החשמונאים ומנהיגם יהודה המכבי במאבקם ביוונים, כמטאפורה לאירועים בני זמנו - קרב קלודן שהתרחש באנגליה (בה התגורר) באותה השנה, והסתיים בניצחון מכריע של נאמני ג'ורג' השני על המורדים התומכים בבית סטיוארט. הנדל אפשר למאזין האנגלי להזדהות עם ניצחון הכוחות הנאמנים למלך ולשמוח על בוא הרגיעה בעודו מאזין לסיפור מאבקם הצודק של המכבים. 

היצירה נכתבה במיומנות רבה ובאיזון בין תפקידי הזמרים למקהלה ובין האופי השונה והמגוון של הקטעים לבין המוסיקה הנפלאה, תוך שמירה על המוטיב הדרמטי. תפקידו של יהודה המכבי מושר על ידי טנור (רון זילברשטיין) ותפקיד שמעון הפקיד הנדל בידיו של בס (עודד רייך). את קולם של איש ואשה מבני ישראל שרים סופרן ואלט (דניאלה סקורקה, סופרן; אלון הררי, אלט) אשר מושר כמו בתקופתו של הנדל על ידי קונטרה טנור- גבר. קולם של בני ישראל כולם, נישא בידי המקהלה בביצוע האנסמבל הקולי הישראלי. הנדל משלב כמו בכל האורטוריות שלו רצ'יטטיבים אשר "מניעים" את הסיפור, אך הפעם בן עוזר בחר להחליפם בקטעי קריאה בעברית מתוך ספר המכבים, בקריינות של השחקן המוכשר אלון נוימן. 

קונצרט שני בסדרה " החוויה הקולית"
ג'.פ הנדל: האורטוריה יהודה המכבי
האנסמבל הקולי הישראלי, תזמורת סימפונית ירושלים
מנצח: יובל בן עוזר
סולנים: דניאלה סקורקה - סופרן; אלון הררי - אלט; רון זילברשטיין - טנור; עודד רייך – בס.
קריין: תומר שרון / אלון נוימן. 

האורטוריה יהודה מכבי - בנויה משלושה חלקים: 
החלק הראשון נפתח בתיאור מותו של מתתיהו ואבל העם על מות מנהיגו (קטע מקהלת מספד אופיינית ויפהפייה). בנו שמעון מעודד את אמונת נעם וקורא להם לקחת נשק לידיהם, בעוד יהודה אחיו מקבל עליו את תפקיד המנהיג ומעודד את בני עמו בהרהורי חירות וניצחון בכוח האמונה באל. 
בחלק השני של האורטוריה, בני ישראל נוחלים ניצחון. אך כשנודע להם שמפקד הסלאוקים גורגיאס מכין את צבאו לפעולת נקם, הופכת צהלת האנשים לפחד וייאוש (Ah! wretched Israel) ויהודה מפיח שוב רוח לחימה וגבורה באנשים ודורש להרוס את מזבחות הכופרים ולהתנגד לדת הכוזבת (האריה המפורסמת ביותר Sound an alarm). 
בחלק השלישי והאחרון, היהודים נוחלים ניצחון ומתקבלים במצעד חגיגי, והעם חוגג את בוא השלום המיוחל באחד הדואטים היפים "הו שלום נפלא" (O lovely peace).

הנדל כתב מוסיקה שמטרתה העיקרית הייתה לבד. הוא לא כתב במטרה לקרב אנשים לאמונה ולא ראה את תפקידו בהעברת מסרים מוסריים או דתיים. הוא רצה לגרום לקהל ליהנות, להתעניין, לחוות תיאטרון דרמטי מעניין ומבדר.
ואכן, בקונצרט בו ביקרתי בראשית השנה החדשה,  2.1.20 במוזיאון תל אביב, נוכחתי שהקהל יצא מרוצה מאולם הקונצרטים כשהוא ממשיך לזמזם את הקטעים המפורסמים מתוך האורטוריה "יהודה המכבי". מומלץ ביותר.

  


 

0  תגובות  אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
פוסטים אחרונים

לרקוד ולעוף - מופע קומי-טרגי בתיאטרון הספריה.
Subject: הצגה חדשה במרכז ענב - "קונטקט" מאת ובבימויו של רוני פינקוביץ' תעלה לראשונה ב 16.1 צילום רוני...
לקריאת הפוסט
"איש'ל ורומנצק'ה" מאת חנוך לוין.
צילום: אילן בשור. דרור קרן, יוסי בן נון,וגוני כנעניבליווי תזמורת בת 17 נגנים מגישים לנו את...
לקריאת הפוסט
טרנטינו: שמונת הראשונים - דוקאביב.
צילום: באדיבות יח"צ טרנטינו: שמונת הראשונים "שמונת הראשונים" מתעד את המהפכה שטרנטינו חולל בקולנוע....
לקריאת הפוסט
למעלה
חזרה