מוטקה > בלוגים > הבלוג של אסתי טל > המחזה "עמודי החברה" מאת הנריק איבסן, בבימויו של ארתור קוגן, בתיאטרון הקאמרי, דן בנושאים כמו שחיתות שלטונית ויחסי הון-שלטון, מעמד האישה בחברה פטריארכלית, הלחץ לקונפורמיות, כשכל זה עטוף במהלכים ומניעים פסיכולוגיים. משחק ברמת על.

המחזה "עמודי החברה" מאת הנריק איבסן, בבימויו של ארתור קוגן, בתיאטרון הקאמרי, דן בנושאים כמו שחיתות שלטונית ויחסי הון-שלטון, מעמד האישה בחברה פטריארכלית, הלחץ לקונפורמיות, כשכל זה עטוף במהלכים ומניעים פסיכולוגיים. משחק ברמת על.

המחזה "עמודי החברה" מאת הנריק איבסן, בבימויו של ארתור קוגן, בתיאטרון הקאמרי, דן בנושאים כמו שחיתות שלטונית ויחסי הון-שלטון, מעמד האישה בחברה פטריארכלית, הלחץ לקונפורמיות, כשכל זה עטוף במהלכים ומניעים פסיכולוגיים. משחק ברמת על.

 צילום: ז'ראר אלון
 

 
העלילה מתרחשת בקהילה קטנה בנורבגיה במאה ה-19.  גיבור המחזה, איש עסקים אמיד במעמד ציבורי-פוליטי בכיר, קרסטן ברניק  (איתי טיראן) שובה את לב הציבור באישיותו הנלבבת והמעוררת אמון. באיצטלה של דאגה לקהילה, ותוך תחושה של אדם מורם מעם, (כי בעל המאה הוא גם בעל הדעה), הוא חותר תחת אמות הסיפים של כל ערכי המוסר והיושר. הקהילה הקטנה והמבודדת שבראשה הוא עומד, שהתחנכה על ערכים של שמרנות נושאת אליו עיניים מעריצות, לא מטילה ספק ביושרו, וברצונו להיטיב עם בני חסותו.

"עמודי החברה" (שמשמעו: דמויות מופת, שלאורן ולאור ערכיהן יש לחנך את החברה).

ברניק 
עשה למעשה את הונו וקנה את עולמו כ"עמוד החברה" כתולדה מפרשיית אהבים מעוררת סנסציה עם שחקנית 'מפוקפקת' ונשואה, כשגיסו לעתיד, יוהן טונסן (אסף סולומון) לוקח על עצמו, בהקרבה עצמית את האשמה, ובדיעבד מאפשר לברניק, "הנבל" ליצור לעצמו תדמית של פרנס הקהילה, נדיב ידוע, בעל תכונות נעלות, "עניו, ישר, מוסרי, טהור"...
 
אך לא לעולם חוסן. אט אט מתגלה  כי מתחת לתנופת הצלחתו ועלייתו המטאורית של ברניק מסתתר סוד אפל של שוחד והונאה. בעקשנות ובעקביות הוא מגן על חפותו ועל ניקיון כפיו, עד שהאמת, כדרכה, יוצאת לאור. אחרי מספר התרחשויות שזעזעו את עולמו, ברניק מתוודה על פשעיו הכלכליים וחטאיו המוסריים בפני יוהן ולונה (הלנה ירלובה), שמפליאה לחדור למחילות חייו ולעורר בו מודעות למעשיו, מניעיו והשלכתם הרת הגורל.
 
מחזה אנושי, מורכב ומרתק הרלוונטי גם לימינו, משחק יוצא מין הכלל של כל השחקנים - בראשם: איתי טיראן והלנה ירלובה – שמעניקים לצופים חוויה בלתי נשכחת.
 
עיבוד ותרגום: ארתור קוגן ואיתי טיראן
בימוי: ארתור קוגן
תפאורה: סשה ליסיאנסקי
תלבושות: מוני מדניק
תאורה: אורי מורג,
עריכה מוסיקלית: איתי טיראן, ואלרי רייזס
עיצוב הסאונד: ואלרי רייזס
 
בהשתתפות השחקנים: איתי טיראן, הלנה ירלובה, כנרת לימוני (מרתה ברניק), אנסטסיה פיין (בטי, אשתו של ברניק), ג'וי ריגר (דינה דורף), אסף סולומון (יוהן טונסן), אורי רביץ (הילמר טונסן), יואב לוי (רורלונד), שמחה ברבירו (רומל), טל וייס (וויגלנד), גיל וינברג (קראפ), ערן שראל (אאונה), אנדריאה שוורץ (גב' רומל), רוני שיינדורף (גב' לינגה), איה גרניט-שבא (גב' הולט), אביב זלישנסקי/אורי איתן/עידן שלו (אולף, בנם בן ה-13 של ברניק ואשתו בטי).

מועדי ההצגה:

יום ו' ה-23.12 בשעות 12:00 ו-21:00
 
להזמנת כרטיסים: 03/6262900/960
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
 
 

0  תגובות  אהבו

1387
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
פוסטים אחרונים

ניסים ונפלאות
בודקת אם אתם עדיין קיימים בעידן הבלבלת הקורונטית. אודליה
לקריאת הפוסט
"לילה בפריז" השאנסונים הגדולים של כל הזמנים
צילום: באדיבות תיאטרון הקאמרי מסע לילי קסום בעיר האורות לצלילי מיטב שיריהם של אדית פיאף, ז'אק ברל, שארל...
לקריאת הפוסט
תחושת בטן - דרמה משפחתית שעולה על במת תיאטרון הקאמרי
צילום: גבריאל בהרליה. תחושת בטן עוסקת בחופש הבחירה של נשים בתקופתנו: לגבי גופן, מסלול חייהן והייעוד שלהן...
לקריאת הפוסט

מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה