חזרה להחיים הטובים

ציפור מרהיבה

"השחף" של צ'כוב בעיבוד עירא אבנרי בתיאטרון תמונע הוא דרמה מרתקת בתנועה מתמדת בין אשליות להתפכחות, חלומות ושבריהם
מאת אורית הראל 29/07/13
ציפור מרהיבה

"השחף". צילומים: ירון אבולעפיה 

 

מחזותיו של צ'כוב נחשבים לחלק מאבות המזון של התיאטרון, לחלק בלתי נפרד מרשימת משאלות של כמעט כל שחקן ויוצר תיאטרון. אבל בהיותם קלאסיקה רבת מלל, הם נהפכו, בעידן טווח הקשב המקוצר והמוגבל של קהל, לאתגר שלעתים מרתיע מראש צופים, או כמו שמעיר בעיבוד החדש ל"הם יורים גם בסוסים" (הקאמרי) מנחה תחרות הריקודים רוקי (ציטוט חופשי): צ'כוב. כל הזמן דיבורים. נרדמתי.

 

בהפקה החדשה של "השחף" בתיאטרון תמונע לא נשקפת סכנת הירדמות, למרות שיש הרבה דיבורים, וגם לא מעט שתיקות - כי מדובר בהפקה שהיא חוויה מרתקת, אחרת, מעניינת ונוגעת.

 

"השחף" מאת צ'כוב היא דרמת יחסים המתרחשת באחוזה כפרית ברוסיה. בעל האחוזה הוא סורין, משפטן בדימוס, שחש כי חייו התפספסו והוא כל הזמן מתאווה למה שאין לו, לא היה לו וכנראה גם לא יהיה לו. אחותו, ארקדינה, היא שחקנית ידועה אך כבר מעבר לשיא, נאחזת בתהילתה כמו אלכוהוליסט שנצמד לבקבוק. בן זוגה הוא ידוען בזכות עצמו, סופר נודע בשם טריגורין. לארקדינה יש בן בוגר, קוסטיה, עם חלומות לעשות תיאטרון אחר ושונה משל אמא והממסד. הוא אף כתב מחזה פרינג'אי כזה, שבו דמות סמלית אחת - שחף - המהגגת בקול רם, ומלהק להצגה שהוא מעלה את נינה, צעירה מאחוזה סמוכה עם חלומות להיות שחקנית.

 

קוסטיה מאוהב בנינה, אך זו מתאהבת בטריגורין; מאשה, מנהלת האחוזה בפועל בעיבוד הנוכחי, מאוהבת - לשווא - בקוסטיה; הרופא דורן, רופאו של סורין וידיד כולם, מאוהב קצת בארקדינה, שאוהבת (בדרכה המפוכחת-מחושבת) את טריגורין, שנהנה מהקשר איתה אבל נמשך אל נינה (ולא מתאפק, אבל משתמש וזורק); קוסטיה מורד באמו ובעולמה התרבותי, אבל בעצם מבקש לזכות באהבתה ומתרסק. נינה נוסעת בעקבות החלומות למוסקבה, רק בשביל להישאר בלי כלום. ומאשה, שעושה הכול בשביל לדכא את החלום, לא מצליחה להתנער ממנו.

 

בעיבוד של עירא אבנרי לתרגום של פרופ' הרי גולומב הצטמצם מספר הדמויות ביחס למקור, אבל מי שנשארו בחוץ פיזית הותירו חותם - ברוח, בטקסטים - בדמויות הקיימות. וכל זה לא ישנה למי שזה לו מפגש ראשון עם "השחף", כי ההפקה מנומקת עד הפרט האחרון והדמות האחרונה, אין בה שום דבר שנראה תלוש או חסר.

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהחיים הטובים

"מי בכלל חשב שאתקבל ל'מאסטר שף'?"
רוחמה הרשדורפר תחגוג החודש את יום הולדתה ה- 78 כשהיא מככבת על מסך הטלוויזיה ומגשימה את חלומם של רבים: להיות...
לקריאת הכתבה
מה יש לכולם נגד הפרסומת עם חווה אלברשטיין?
גם אם מנסים ממש, קשה להתעלם מהסערה שעוררה לאחרונה הפרסומת החדשה של yes בכיכובה של הזמרת חווה אלברשטיין. שלא...
לקריאת הכתבה
"דרך האקרובטיקה אני מחבר בין אנשים"
בגיל שבו בני גילו מתחילים לחשוב על הפנסיה או על קריירה שנייה, משה חנוכה עף. פיזית, הוא עף באוויר ולפעמים...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה