חזרה לבריאות טובה

ריפוי טבעי: הנשים שעשו את זה מספרות

סוזנה מרכוס ניצחה את סרטן השד בלי כימותרפיה, נורית צדוק עשתה מהפך בתזונה והחלימה מסרטן בגרון. מה זה ריפוי טבעי ולמי זה מתאים?
מאת עדי כץ 18/02/16
ריפוי טבעי: הנשים שעשו את זה מספרות
הרופאים נתנו לה חצי שנה, אך היא החלימה בריפוי טבעי. סוזנה מרכוס, צילום באדיבותה, מתוך עמוד הפייסבוק של מרכוס

 

 

בשנות ה-40 לחייה אובחן אצל סוזנה מרכוס סרטן שד גרורתי. בלי טיפולים, הודיעו לה הרופאים, היא לא תחיה יותר מ-6 חודשים. בימים אלה, 16 שנים מאוחר יותר, מרכוס חיה מאוד, בריאה ומאושרת, ונמצאת בעיצומו של טיול בהודו. תכנית טיפול אלטרנטיבית שבנתה לעצמה, וכללה ניקוי רעלים גופני ונפשי, הביאה לריפויה המוחלט תוך חצי שנה.

 

סיפורים על החלמה טוטאלית ממחלות קשות בעזרת שינוי באורח החיים, תוך ויתור חלקי או מוחלט על מה שיש לרפואה הקונבנציונלית להציע, נשמעים היום יותר ויותר. כמה מתרפאים כאלה ניתן היה לפגוש בפרק "כנגד כל הסיכויים", ששודר השנה באחת מתכניות "המערכת" של מיקי חיימוביץ, שהוקדש לריפוי הטבעי.

 

ריפוי ומניעת סרטן בדרכים טבעיות יעמדו גם במרכז הכנס של עמותת "תעצומות", המקדמת ריפוי מסרטן בשיטות טבעיות, בשיתוף הוצאת ספרי הבריאות "פוקוס" ופורטל התזונה Eatwell. בכנס, שיתקיים בחיפה ב-26 בפברואר, יעבירו רופאים ומטפלים אלטרנטיביים הרצאות בתחום, תוך אימוץ גישה אקטיבית להחלמה.

 

ד"ר פנינה בר-סלע, המשתתפת בכנס בהרצאה על תזונה נכונה כגורם מרכזי בריפוי, טוענת שאדם שחלה בסרטן צריך לנסות תחילה את שיטות הריפוי הטבעיות. "אין לנו מספרים וסטטיסטיקות על אנשים שהבריאו בדרך טבעית", היא אומרת, "אבל אני אישית מכירה רבים כאלה. מובן שזוהי בסופו של דבר החלטה של החולה".

 

מיץ עשב חיטה: מנקה רעלים ומחזק את המערכת החיסונית

 

 

 בתקופת הריפוי שותים את מיץ עשב החיטה פעמיים ביום. צילום: Shutterstock

 

ד"ר בר-סלע, כיום גמלאית, היא בוגרת המחלקה לרפואה ניסויית וחקר הסרטן בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית, אשר עבדה בחקר הסרטן בטכניון ובבית חולים העמק בעפולה. לריפוי הטבעי התוודעה כשביקשה לרפא את עצמה ממחלת מעיים כרונית. היא למדה בארה"ב את שיטתה של ד"ר אן ויגמור לריפוי טבעי, והפכה למטפלת בשיטה.

 

על פי שיטת אן ויגמור תהליכים סרטניים נגרמים מסיבות גנטיות, לצד רעלים המגיעים מהאוויר, המים, המזון וכיו"ב, ומשבשים את פעילות תאי הגוף. "אנשים אוכלים ירקות ופירות שרוססו ברעלים, בשר ועוף שהוכנסו להם כימיקלים ותרופות, ומזון מעובד שמכיל חומרי שימור", אומרת ד"ר בר-סלע.

 

הריפוי, על פי השיטה, חייב לעבור דרך ניקוי הגוף מרעלים. "בתקופת הריפוי החוקים יותר נוקשים. זה כולל תזונה טבעונית חיה, כלומר ללא בישול וחימום שהורסים את הערכים התזונתיים, שתיית מיצי ירקות, חוקנים, פעילות גופנית יומיומית, מדיטציות, הקפדה על נשימת אוויר טוב, ושתיית מים טובים".

 

הבסיס לתפריט הם ירקות לסוגיהם, שחייבים להיות אורגניים. אפשר לאכול פירות, אך בכמות מועטה בשל תכולת הסוכר שבהם, ויש להרבות בצריכת נבטים ונבטוטים של קטניות וזרעים, אגוזים ושקדים שהושרו במים ומיצי ירקות - בעיקר מיץ עשב חיטה המנקה רעלים, מעכב התחלקות תאי סרטן ומחזק את המערכת החיסונית. "בתקופת הריפוי שותים את מיץ עשב החיטה פעמיים ביום, ומבצעים בעזרתו גם חוקני ניקוי".

 

מכיוון שמדובר בשיטה הוליסטית, הכוללת את כל תחומי החיים, ד"ר בר-סלע ממליצה -במקביל לתזונת ה"רואו פוד" ושימוש בצמחי מרפא בהתאמה אישית לכל מטופל - לדאוג לגוף ולנפש בדרכים נוספות. "מומלץ לתרגל שיטות כמו צ'י קונג, יוגה, טאי צ'י ומדיטציות, שיש מאחוריהן תורות ריפוי שלמות, ולא לוותר גם על הליכה או שחייה. חשוב להניע את הגוף כמה שיותר ולהמריץ את הדם". 

 

"הרגשתי שהטיפול הקונבנציונלי יהרוג אותי"

 [#middleBanner] 

סוזנה מרכוס תולה את הסיבות לסרטן השד שתקף אותה בטראומות בחייה, שכללו נישואים וגירושים עתירי לחץ נפשי. כאם חד הורית לשלושה עם לוח זמנים עמוס, היא הדחיקה את הטראומות האלה. "כנראה המערכת החיסונית שלי נפגעה מהלחץ הנפשי", היא אומרת, "ושימשה קרקע נוחה למחלה שהתבשלה".  

 

לאחר שהתגלה הגידול בשד עם גרורות בבלוטות הלימפה, הודיעו הרופאים למרכוס שרק כימותרפיה במינון גבוה, הקרנות והשתלת מח עצם יצילו את חייה. אלא שמרכוס בחרה ללכת נגד הזרם. "ערכתי בירורים לגבי טיפולים אפשריים, והחלטתי שאני מסרבת לטיפול הקונבנציונלי", היא מספרת. "הרגשתי שזה יהרוג אותי. כל אחד צריך לעשות מה שנכון בשבילו, וזה מה שהיה נכון עבורי".

 

הצעד הראשון, לדבריה, היה הצבת השאלה "האם אני באמת רוצה לחיות?". למרות כל הקשיים, היא מספרת, התשובה שלה היתה "כן", והשינוי הראשון היה תזונתי. "עברתי לאכול הרבה נבטים ועשבים, שתיתי מיץ עשב חיטה ותה של עשבי מרפא. עשיתי חוקנים של מיץ עשב חיטה פעמיים ביום, כדי לאפשר לרעלים לזרום החוצה, והורדתי לגמרי את כל הסוכרים, כולל פירות. ידעתי שהסוכר הוא הדלק של התאים הסרטניים".       

 

במקביל, מספרת מרכוס, טיהרה את מחשבותיה. "שחררתי את עצמי מכל כעס, כאב וטראומות מהעבר שאיתרתי. צריך עזרה של מקצוען כדי לעשות את זה נכון, ולמזלי, היו לי שנים רבות של ניסיון כמטפלת שבהן השתמשתי".

 

"לא נלחמתי בסרטן, עשיתי איתו שלום"

 

נורית צדוק. המחלה תקפה 3 מאחיותיה, והיא החליטה על ריפוי טבעי. צילום: באדיבוק צדוק

 

לאחר מספר חודשים של עבודה אינטנסיבית, הרגישה מרכוס שחוויות העבר כבר אינן שולטות בה. במקביל, הגיע הריפוי הגופני. "חצי שנה אחרי שהגידול התגלה, הבדיקות שלי היו תקינות. ידעתי שאני חייבת להמשיך בשיטה שלי עוד כמה שנים, כדי שהסרטן ייעלם מהמערכת לחלוטין".

 

- את חושבת ששיטות הטיפול הטבעיות מתאימות לכולם?

"הן טובות ויעילות רק עבור אנשים שבאמת מוכנים להסתכל על עצמם בכנות, לבצע עבודה מנטלית ופיזית ולוותר על דפוסים ישנים, כדי להיפטר מזיהום פנימי וחיצוני. אני לא 'נלחמתי' ולא 'נאבקתי' בסרטן, מלחמה מביאה למוות. עשיתי בדיוק את ההיפך - השלמתי עם מה שהיה בעבר שלי ועשיתי שלום עם הסרטן. הבנתי שכדי להתנקות, החשיבות של עבודה רגשית ומנטלית גבוהה בדיוק כמו של השינוי התזונתי".

 

נורית צדוק בת ה-73 מחולון החלימה גם היא מסרטן ללא כימותרפיה. לפני שש שנים התגלה בגרונה גידול סרטני גדול. מאחר ששלוש מאחיותיה חלו ונפטרו מסרטן, צדוק הכירה היטב את שגרת הטיפולים המוצעת לחולים. "ידעתי מה זה כימו ומה זה הקרנות", היא מספרת. "לאחיות שלי הטיפולים האלה לא עזרו והן פשוט נבלו".

 

כבר בתקופת המחלה של אחיותיה החלה צדוק ללמוד את תחום הריפוי הטבעי על ידי חיזוק המערכת החיסונית, והבינה שהצלחת הטיפול נתונה לא מעט בידי החולה עצמו. "הבנתי גם שהסיבה למחלה שלי היא משבר קשה במשפחה, שאיתו לא הצלחתי להתמודד מבחינה נפשית, ושהמפתח לריפוי נמצא בקבלה של אותו אירוע". 

 

מצוידת בתובנות הללו יצאה צדוק למסע של ריפוי עצמי, בניגוד לדעת הרופאים, ופנתה למטפלים אלטרנטיביים. בעזרת צמחי מרפא, תרופה ביולוגית, סדנת ניקוי רעלים ושינוי תזונתי שהמליצו לה המטפלים, הצליחה צדוק, לדבריה, להתגבר על המחלה. "כבר אחרי שלושה שבועות של ניקוי רעלים, עם מיץ עשב חיטה בבוקר ומזון צמחי לא מבושל, הרגשתי נפלא", היא מספרת. "בבדיקה שבוצעה לי חצי שנה לאחר מכן, כבר ראו שהגידול מצטמק".

 

תוך שנה של ריפוי טבעי הגידול נעלם

 

 נחשפה לריפוי הטבעי כשביקשה לרפא את עצמה ממחלת מעיים. ד"ר פנינה בר סלע, צילום: באדיבות בר סלע

 

אורח החיים החדש לא היה קל, אבל צדוק הסתגלה אליו בסופו של דבר. "אמנם כעיראקית במוצאי תמיד אכלתי הרבה עלים ירוקים, אבל לעבור לתפריט שכולו מהצומח וללא בישול זה לא פשוט", היא משתפת. "בנוסף, שתיתי מדי יום סירופ אלוורה שרקחתי לעצמי, בשילוב כדורי כורכום וכדורי תה ירוק".

 

תוך שנה של דיאטה קפדנית, נטילת התרופה הביולוגית והתוספים ושגרת פעילות גופנית שאימצה ("התחלתי לצעוד בכל יום עם בעלי בטיילת של יפו"), הגידול הסרטני בגרונה של צדוק נעלם לחלוטין. "בסריקה ראו צללית שחורה במקום, ואמרו שזו צלקת. חצי שנה אחר כך, גם הצלקת נעלמה".

 

כיום צדוק בריאה לחלוטין, וגם התחושה הגופנית והנפשית שלה טובה מבעבר. "אני מרגישה היום פי עשרה יותר טוב", היא מעידה. "אני פעילה, עושה ספורט, מדריכה טיולים. מובן שבכל שנה אני עוברת בדיקות, לוודא שהכל בסדר". עם הזמן, חזרה צדוק לתזונה מתירנית יותר, אך מקפידה עדיין לשמור על עקרונות התזונה הבריאה. "אני אוכלת לפעמים חתיכת דג או ביצה, אבל ממשיכה עם אותם מרקים וקציצות ירק, הרבה קטניות מונבטות וכמובן מיץ עשב חיטה בכל בוקר".  

 

10 דרכים טבעיות להפחית כולסטרול

יום האישה: 10 הצעות ליום כיף נשי

בחירת מוטק'ה ליום האישה: 10 הנשים הבולטות בישראל

חדש: רכישה קבוצתית של תרופות מחוץ לסל

עושים סדר בארון התרופות

נוטלים תרופות רבות? דעו את הסכנות

מלח הארץ? בעד ונגד צריכת מלח

חומוס: תחליף בשר מהטבע

כך תמנעו סוכרת (גם בלי תרופות)

"בזכות המחלה יצאתי לחיים חדשים"

"בדיקת הקולונוסקופיה הצילה את חיי"

לחיות עד 150 שנה? זה אפשרי

האסתמה מחמירה בחורף? יש מה לעשות

הסוד לאריכות ימים: לא להפסיק ללמוד

10 דרכים טבעיות להילחם בשפעת חורף

ומה מציעה הרפואה המשלימה?

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

"יש עוד דרכים לטפל בתסמיני גיל המעבר חוץ מהורמונים"

אם בעבר הרחוק גיל המעבר, שפעם עוד זכה לשם המעליב גיל הבלות, היה תופס נשים בעשור האחרון של חייהן, הרי שכיום,...

לקריאת הכתבה
גיל המעבר: מה מציעה הרפואה המשלימה

תופעות גיל המעבר, שמאפיינות נשים רבות בגיל 45-55, גורמות להן סבל לא קטן ועלולות לשבש את חייהן לגמרי. מעבר...

לקריאת הכתבה
ירוק ללב, כתום לכבד: ריפוי בצבעים

צבעים - הם נמצאים מסביבנו כל הזמן, אנחנו לובשים אותם, אוכלים אותם ומביטים בהם - אבל עד כמה אנחנו מודעים...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה