חזרה לאופנה ויופי

"היום אני נראית יותר טוב מתמיד"

בגיל 66 הכוהנת הגדולה של עולם הדוגמנות, בטי רוקאווי, ממציאה את עצמה מחדש, עם סוכנות בוטיק והרצאות על האמת שמאחורי עולם הדוגמנות. מה דעתה על הדוגמניות של היום, על בוטוקס ועל הזוגיות המחודשת עם הגרוש שלה? ראיון
מאת קרן אוחיון 30/07/19
בטי רוקאווי עם דוגמנית העל שירלי בוגנים שאותה גילתה לפני 25 שנה. צילום מתוך חשבון האינסטגרם של רוקאווי

 

בטי רוקאווי הייתה סוכנת דוגמניות ושחקנים לפני שבכלל היה מקצוע כזה בישראל. למעשה, כשהקימה בשנת 1985 את "אימג'", לימים סוכנות דוגמניות בינלאומית, אפילו היא לא ידעה שהיא הולכת לייסד תחום חדש בישראל. האישה שקראו לה "רנטגן", "העין", "הכוהנת הגדולה של עולם הדוגמנות" ועוד שלל סופרלטיבים גילתה את מיטב כוכבי התקופה בישראל: יעל אבוקסיס, יעל בר זוהר, רונית אלקבץ, איילת זורר, מורן אטיאס, רון שחר, שירלי בוגנים, שירז טל ועוד רבים אחרים. בשיא הקריירה שלה היו חתומות אצלה כ-1000 דוגמניות שהיא אספה וגילתה בעצמה.

לפני שנה, כשהיא בת 65 וסוגרת 35 שנות עבודה בתחום, החליטה רוקאווי, בעצת היועצת העסקית שליוותה אותה שנים רבות, להיעתר להצעה להשכיר את הזיכיון של הסוכנות לשני בחורים צעירים שלדבריה חיזרו אחריה נמרצות. זה נגמר בעוגמת נפש ובתוכניות לתביעה נגדם, בטענה כי השניים "הפכו את מפעל חיי מסוכנות סופר-מודלס לסוכנות ניצבים".

זו לא הפעם הראשונה בקריירה הענפה של רוקאווי שהיא נתקלת במהמורות בדרך. הידועה ביותר הייתה כשאריק בן זינו, בן טיפוחיה, שהיה דוגמן מצליח ובן זוגה של הדוגמנית שירלי בוגנים, החליט בשיא הצלחתו לחתור תחתיה, פתח סוכנות מתחרה ולקח את הדוגמניות המובילות שלה ביחד איתו, לטענתה. "הייתי צריכה להתחיל מההתחלה, כמו עוף החול. הוא לקח את המאגר הכי מוצלח ממני".

 

"כולם רוצים להיות מפורסמים, אבל התחום הפך מלא בשרלטנים"

 

רוקאווי עם דוגמן העל לשעבר דודי בלסר שייצגה בסוכנות, עמו היא שומרת על קשר הדוק. צילום מתוך עמוד האינסטגרם שלה

 

אבל רוקאווי כמו רוקאווי, התאוששה היטב והמשיכה לנצל את כשרונה בזיהוי כוכבים, כשהיא ממשיכה לגלות עוד שורה ארוכה של דוגמנים, דוגמניות, שחקנים ושחקניות, חלקם עדיין עובד במקצוע עד היום. "כולם רוצים להיות מפורסמים, זה לא השתנה, מה שהשתנה הוא התחום שהפך להיות מלא בשרלטנים דוחים וחסרי בושה שלוקחים לכל ילדה שרוצה להיות דוגמנית 3000 שקלים על בוק שהם מצלמים באיזה חדרון, שמים לה ליפ גלוס ופודרה וקוראים לזה איפור. כמה שלא עושים כתבות על השרלטנות הזאת, זה לא עוזר. כל ילדה חולמת להיות קים קרדישאן והם מנצלים את זה. חזרתי לעשות פגישות ויש חידוש: דרך ה"פייס טיים" הצילום עולה 300 שקלים ובמשרד - 800 שקלים. אני ממש רואה בזה שליחות, להגיע לכמה שיותר אנשים שלא יפלו בפח. ההשראה האלוקית הגבוהה פתאום הביאה לי את היציאה הזאת, ואני ממש נהנית".

רוקאווי אומרת שגם הניסיון של ההורים להשתלט על הילדות לא עוזר. "במו עיני אני רואה שגם כשההורים מנסים לשים ברקס, הילדה בוכה ואז משפחות עם מקרר ריק שחיות על ביטוח לאומי, מתפתות להבטחות שהילדות יביאו את המיליונים".

בימים אלה, כשהיא מנסה להחזיר לעצמה כאמור את המותג "אימג'", היא ממשיכה בייעוצים הפרטיים שהיא עושה בשנים האחרונות, ובמסגרתם גילתה דוגמניות-על חדשות כמו ניבר בר, שיר אלמליח, שני זיגרון, תותי ועוד. את הדוגמניות שהיא מאתרת היא מעבירה לסוכנויות הדוגמניות בארץ. "עברתי מסוכנות בוטיק של 500 דוגמניות לסוכנות של 5", היא אומרת.

 

"יש המון הרס עצמי בעולם הדוגמנות"

 

את רואה שינוי בענף?

"בתקופתי הענף הזה נשען על הירואין שיק, בנות היו אוכלות 5 עלי חסה וקוביות קרח. כדי למלא את הבטן הן היו לועסות טישיו ובולעות. ככה חלקן הרסו את הגוף שלהן ובבגרותן לא יכלו להיכנס להריון למשל, ואחרות נפלו לאנורקסיה. תודה לאל שזה קצת משתנה והרזון החולני הפך לרזון יותר בריא כמו של ג'יזל. אבל עדיין אני רואה דוגמניות שמוותרות על החיים שלהן, כלפי חוץ נראה שיש להן הכל אבל אין להן כלום. הן חיות חיים בלי אמת, כל הזמן נמדדות דרך עיניים של אחרים, כל הזמן מבקרים ושופטים אותן ולאף אחד לא אכפת מהעומק שלהן. אני בקשר עם חלקן עד היום ורואה איך במשך השנים הן לומדות לחיות ככה. הרס עצמי בדרגות הכי גבוהות שיש".

בשנים האחרונות נדמה שיש יותר ויותר דוגמניות שפורצות לחו"ל.

"זה לא מדויק. צריך להפריד בין ישראל לעולם. דוגמניות שמצליחות כאן לא בהכרח ימצאו את עצמן בחו"ל וזה נכון במיוחד לתצוגות, שם מחפשים דוגמניות בגובה של לפחות 1.78 מטר. כאן דוגמניות הרבה יותר נמוכות יכולות בהחלט להצליח, אבל הן לא יכולות לעבוד באופנה הבינלאומית. זה אגב מאוד השתנה, כי בשנות השמונים גם דוגמנית 1.70 מטר יכולתי לשלוח לחו"ל. גם המידה השתנתה, פעם יכולתי לשלוח מידה 38, היום זה מתחיל ב- 34".

ודווקא נראה שהעולם נפתח לדוגמניות במידות גדולות יותר, בגילים מבוגרים יותר?

"כשנועה תשבי, שהיא מידה 38-40 התפרסמה, כל הזמן טענתי שהיא לא מידות גדולות.  הרגשתי שצוחקים עלינו, ממש לעג לרש. זה לא המידות האמיתיות של הקהל. כבר שנים אני אומרת תהיו כחול לבן, תביאו מסר שאת יפה בכל מידה, שתאהבי את הגוף שלך אבל שזה לא יהיו גימיק, לא חד פעמי, שייקחו נשים מדהימות אמיתיות, שהן יהיו האייקון, שהן יהיו הדוגמניות".

 

"כל חברות האופנה סוגדות לנעורים"

 

"היום לא חייבים סוכנות כדי להצליח, תראו את נטלי דדון, שעשתה את הונה דרך האינסטגרם". רוקאווי ודדון, צילום מתוך עמוד האינסטגרם של רוקאווי

 

ולמה זה לא קורה לדעתך?

"זה נכון שבעולם יש פתיחות לזה, אבל בארץ זה לא ככה. המפיק מוטי רייף כל שנה מעלה דוגמניות כאלה בשבוע האופנה, כי הוא רוצה לקבל סיקור גדול אבל חברות האופנה לא מאמצות את זה. צריך שבעלים של חברת אופנה מובילה כמו אתי רוטר בקסטרו תרים את הכפפה, ואז כולם ילכו אחריה כי כולם מעתיקים מקסטרו ועד שזה לא יקרה, כולם סוגדים לנעורים, לא רוצים לקחת צ'אנס. הולכים עם העדר. רגילים לקחת את הבנות המוכרות ולא נותנים הזדמנות לשמנות, למבוגרות או לכהות. בכמה קמפיינים ראית אתיופית, למשל? רק כשצריך אקזוטיקה לוקחים, זה לא מובן מאליו שהן משתלבות בקמפיין".

מה את חושבת על ההתמכרות להזרקות וטיפולי האנטי-אייג'ינג?

"אני גרה קרוב לד"ר קליין ורואה איך הנשים באות שוב ושוב. הן לא אוהבות את עצמן באמת, תלויות בדברים האלה וחושבות שבלי זה הן לא יהיו יפות. עכשיו אני לא נגד, גם אני עושה פעם בשנה אבל אני לא פוחלץ, יש לי הבעות פנים. ההתמכרות וההגזמה נוראיות בעיניי. כמו שיש את זה בתעשייה של הדוגמנות, כך ישנה אותה תעשיה של רופאים ופלסטיקאים גרידים, שתמורת אלפי שקלים יתנו לך עוד מזרק ורק בודדים יגידו לך האמת, שאת לא צריכה את זה.

"בצעירותי עשיתי ניתוח פלסטי לא מוצלח באף ואחר כך שילמתי ל-8 רופאים לייעוץ עד שהאחרון אמר לי: 'אז מה אם האף שלך לא מושלם, תבטיחי לי שממני את לא הולכת לשום פלסטיקאי יותר, מספיק'. זה מה שאני עושה היום - נותנת ייעוצים בכל התחומים ואומרת רק את האמת: תעצרי, אל תהיי חלק מהעדר".

אבל כולן רוצות להצליח.

"בצעירותי הייתי רזה ויפה ורציתי להיות דוגמנית, רצתי בין סוכנים שצילמו אותי ואף אחד לא אמר לי את האמת: שאני לא מתאימה להיות דוגמנית כי אני גמדה, 1.62 מטר. זה גרם לי להחליט שאצלי זה יהיה אחרת ואני אומרת למיוצגות שלי רק את האמת. אני לא רואה כסף מול העיניים, אני רואה שליחות. אם אני אומרת לנערה שבאה אלי שהיא לא מתאימה, היא אולי תבכה ותתאכזב אבל אני אחסוך לה הרבה עוגמת נפש וכסף. אני אומרת להן שהן נפלאות ונהדרות כמו שהן בדיוק ברגע זה, ושיפסיקו להישאב לחור השחור. שיצרו לעצמן את המציאות שהן רוצות, שיסעו לטייל בעולם, להתנדב, לאשראם ברישיקש בהודו, זה  ייתן להן יותר מאשר לזרוק סתם כספים".

 

"אני מידה 46 ואוהבת את זה"

 

"אני לא כוסית-על אלא הרבה מעבר". רוקאווי במסעדה במקסיקו, צילום מתוך עמוד האינסטגרם שלה

 

רוקאווי טוענת שהיום דוגמניות יכולות להצליח גם דרך הרשתות החברתיות, ולא חייבות סוכנות. "תראי את נטלי דדון למשל. היא הייתה בתוכנית הריאליטי 'הדוגמניות' אבל עשתה את הונה דרך האינסטגרם, היא מספר אחת. תראי את אנה ארונוב, שמצליחה מאוד ברשתות. הן יכולות לקחת 30 אלף שקלים על פרסום באינסטגרם, בלי להתחלק עם אף סוכן". לדבריה, דוגמניות היום צריכות להיות יותר מיפות. "היום את צריכה לא רק להיות גבוהה ורזה אלא גם עם אישיות כריזמטית, להיות ייחודית, להביא את עצמך ולא רק את המראה שלך".

מה את חושבת על איך שאת נראית היום?

"היום אני חושבת שאני נראית יותר טוב מתמיד. אני לא כוסית-על אלא הרבה מעבר, אני מידה 46 ואני אוהבת את זה. אני משתדלת לאכול בריא, הולכת בים עם אוזניות ושומעת הרצאות, לא צריכה מכוני כושר, רק כמה תרגילי יוגה, זה כיף לא נורמלי".

אחת הדוגמניות שרוקאווי שומרת איתה על קשר הדוק היא שירז טל, שלה היא חולקת מחמאות רבות. "שירז היא אישה חכמה. בניגוד לדוגמניות רבות אחרות היא ידעה איך לסדר את עצמה כלכלית. עבדנו יחד על הרצאה משותפת – אני עם הצד שלי כסוכנת לשעבר והיא כדוגמנית מתבגרת, שמצד אחד בזה לתשומת הלב ומצד שני מתגעגעת אליו".

ההרצאה הזאת לא יצאה לפועל אבל רוקאווי מריצה שתי הרצאות אחרות: "למראית עין", שבה היא מספרת את האמת שלה על עולם הדוגמנות, "שכולם חושבים שהוא כמו 'כל הנוצץ זהב' אבל לא נכון, אולי במקרה הטוב צהוב", היא אומרת בציניות. היא גם עובדת על ספר אוטוביוגרפי בשם הזה.

במקביל יש לה הרצאה נוספת, "מבוליווד להוליווד", שבה היא מגוללת את סיפור חייה המרתק. "כולם מכירים את בטי, סוכנת העל, המלכה של עולם הדוגמנות, השופטת הקשוחה ב'הדוגמניות', המתמודדת האהובה ב'מאסטר שף', אבל אף אחד לא מכיר את בטי שאני הולכת לישון איתה. את הילדה הקטנה שלא טיפלה בעצמה שהפכה לבטי הבוגרת, שרק עכשיו מרשה לעצמה להיות אני".

איך זה קרה?

"בשנים האחרונות כאילו קיבלתי את עצמי במתנה. אני חיה מסדנה לסדנה, אוהבת את תהליכי העומק שאני עוברת, לקלף את השכבות. התחלתי בקבלה והיום אני מנסה כל מה שמציעים לי, אני נהנית ללמוד וכל הזמן לדייק את עצמי".

 

כאן גרים בכיף: אני והגרוש שלי

 

חזרה לחיות עם הגרוש שלה: "אף אחד סביבנו לא מבין את זה". בטי ורוברט רוקאווי, צילום מתוך עמוד האינסטגרם שלה

 

במדורי הרכילות רואים אותך מבלה בכל העולם על יאכטות מפוארות ובמטוסים פרטיים.

"זה היה נכון לעבר", היא מבקשת לתקן. "ידיד הנפש שלי שאוהב את חברתי, ג'ו נקש (מיליארדר, מבעלי "ג'וראדש" – ק.א) מזמין אותי כל הזמן לסן טרופה ולמונטה קרלו, אבל זה כבר פחות מעניין אותי. אני מעדיפה לנסוע להתנדב בבתי יתומים באפריקה על חשבוני. אחרי שחייתי חיי פאר וראיתי כמה שטחיות וריקנות יש בהם, לא מעניין אותי יותר יאכטות ומטוסים פרטיים ולראות איך אנשים חיים בתחרות למי יש יותר".

לא רק בתחום הקריירה רוקאווי ממציאה את עצמה מחדש, אלא גם בתחום הזוגיות - בשנים האחרונות היא חזרה לחיות עם הגרוש שלה, פרופ' רוברט רוקאווי בן ה-80. "אני חיה עם האבא של שני הילדים שלי והסבא של שתי הנכדות שלי", היא מספרת. "לפני שנה התחתנו שוב דרך 'משפחה חדשה'. הוא אדם מדהים. מה שלמדתי עם השנים זה שאנשים צריכים ללמוד לאהוב את עצמם לבד, ושקשר זוגי צריך להיות נטול רכושנות, בלי תלות, בלי ההתמכרות לאהוב. זה מה שמתאים לי עכשיו – מערכת יחסים של זוג חברים, בלי אינטימיות. אנחנו ישנים בחדרים נפרדים".

לדבריה, עם השנים היא מרגישה שהיא השתנתה בתחום הזה: "כשהייתי צעירה הייתי צריכה שיגידו לי שאני שווה ונהדרת. היום אני אומרת את זה לעצמי. אני גם נהנית איתו אבל לא יקרה לי כלום גם אם אעזוב וגם הוא יעזוב. אנחנו תמיד נשאר משפחה".

רוקאווי מדגישה את החברות ביניהם. "אנחנו גרים בארסוף, מירי בוהדנה שכנה שלי ממול. אנחנו מבלים בקולנוע ובמסעדות, הולכים בים, עוצרים לכוס יין. הוא נוסע אחרי החגים לארה"ב, אני נוסעת לניו יורק, יכול להיות שניפגש אבל גם יכול להיות שלא, אנחנו 'פרי ספיריט'. זאת זוגיות בוגרת של כבוד הדדי, עם הרבה יותר תקשורת. אנחנו מדברים על הכל בנחת. הוצאתי את הדרמות מהחיים, זה כל כך מתיש ומעייף".

איך החברה מסביב מקבלת את הזוגיות הלא שגרתית שלכם?

"אף אחד לא מבין את זה מסביבנו, אבל אני לא טורחת להסביר. שכל אחד יעשה מה שטוב שלו. כמו שאני אומרת לאלה שמגזימות עם הבוטוקס: בא לך לפוצץ את עצמך כדי להיראות קריקטורה, לכי על זה, ככה אני אומרת על הזוגיות שלי - שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה. אני לא בעד לשפוט או לבקר, אנשים צריכים לדעת לתת ספייס אחד לשני".

 

 

גילת אנקורי: "אני קונה רק בגדים זולים, אוהבת מציאות"

ענת ברזילי על הגיל, בוטוקס וחילופי זוגות

הכוכבות יוצאות מהארון: הבוטוקס לא החמיא לי

בעולם הבינו שיופי בוגר גם מוכר. ואצלנו?

דוגמנים מעל 60 כובשים את המסלול

 

אוהבים אופנה? הצטרפו לקהילת אופנה ויופי של מוטק'ה

 

 

 

 

 

1  תגובות  אהבו


התמונה של תגונה
אור גאולה 30/07/19
תמשיכי להיות מיוחדת כמו שאת-עד מאה-----------------כעשרים
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד באופנה ויופי

שנות ה-70' שוב כאן: הקורדרוי חוזר
מאז ששנות ה-70' עשו קאמבק אופנתי, אימצנו לא מעט טרנדים שהיינו בטוחים שפסו מהעולם. לדוגמא מכנסי ג'ינס מתרחבים...
לקריאת הכתבה
סוף עונה: הפריטים הכי שווים - עד 100 שקל
  מכירות סוף עונה הן הזדמנות נהדרת לרכוש במחירים נוחים פריטים שחשקנו בהם במהלך העונה. מצד שני השפע יכול...
לקריאת הכתבה
אופנה אדומה: עושים כבוד לצבע האהבה
שלטי מכירות, תמרורי עצור, אורות מהבהבים של מכונית משטרה - מה משותף לכל אלה? הם כולם בצבע אדום. אדום הוא צבע...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה