חזרה ליחסים

"חדירה ואורגזמה זה לא הכל"

למה המגע יותר חשוב מהסקס עצמו, איך הומור יכול לעזור ליחסי המין ואיך ישתפרו היחסים שלכם אם תוציאו את כורסת הטלוויזיה מהבית? מטפלת זוגית ואישית עם טיפים חשובים לחיי מין טובים בגיל 60+
מאת לין לוי 02/02/20
המשחק המקדים רלוונטי מתמיד בגיל מבוגר (צילום: shutterstock)

 

חיי המין לא חייבים להסתיים בגיל מבוגר, להפך - דווקא בני הגיל השלישי מעידים על השתחררות מהעקבות ועל השינוי בתפיסת החשיבות שיש למין בחייהם. ״עבור הפנויים והפנויות, סקס בגיל 60+ יכול להיות הרבה יותר מהנה, כי הם כבר לא צריכים את המחויבות שחיפשו בשנות העשרים והשלושים. עבור אלה החיים בזוגיות, סקס יכול לספק חוויות שטרם התנסו בהן״, אומרת שרה זלוף, מטפלת זוגית ואישית שעשתה מהפך בזוגיות שלה בשלהי שנות ה-40 והיום, כשהיא בת 63, אמא לשלושה וסבתא ל-6, היא מעבירה את משנתה הלאה.

״ברגע שאלמנט המחויבות כלפי הסקס נעלם ואנחנו לא מרגישים שאנחנו חייבים לעשות את זה, אנחנו יכולים להתמקד יותר בחשיבות המגע וליהנות יותר מהחום ומהמגע הזה״, אומרת זלוף. ״לנשים הפנויות בגיל 60+ פחות חשוב הסטטוס של הפרטנר והן משוחררות יותר לבחור עם מי ליצור מגע מיני. הגברים הרבה יותר פתוחים לכך שיובילו אותם. מי שחי בזוגיות נהנה מהרבה יותר פרטיות כי הילדים כבר לא בבית, ואין פחד שמישהו פתאום יתפוס אותך על חם״. היא מוסיפה כי גם אם לבני הזוג פחות מתחשק על מגע מיני, אפשר לעורר אותו בדרכים רומנטיות: "עשו אחד לשני מסז׳ עם שמנים שיש להם ריח שנעים לכם, למשל, או כנסו לאמבטיה ביחד ופרגנו אחד לשני עם מילים חמות", היא אומרת. "גם בכוחם של הדברים הקטנים הללו לשפר את התחושה הכללית ולעודד שמחת חיים, והם חשובים לא פחות מהמין עצמו".

 

החליפה את הזוגיות בלי להחליף את הבעל

 

"אנחנו מנשקים את הנכדים כי הצורך בחום ובמגע טבוע בנו". צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

לדברי זלוף, מה שנשאר אותו הדבר ולא משתנה עם הגיל זה הצורך שלנו במגע. ״אנחנו מנשקים את הנכדים כי הצורך בחום טבוע בנו והגוף שלנו זקוק למגע כדי להיות בריא, מכיוון שהמגע מחזק את הזיכרון ואת המערכת החיסונית שלנו. לסבתות זה הרבה יותר קל וטבעי, לסבים צריך להזכיר את זה מדי פעם".

למעשה, מגע אנושי הוא תרופת פלא לתופעות לא נעימות המאפיינות את הגיל המבוגר כמו בדידות, דיכאון, נדודי שינה וירידה בתפקוד הפיזי באופן כללי ובתפקוד המיני בפרט. ״הרבה אנשים לא מבינים שהסיבה לכל התחושות הפחות נעימות הללו היא מחסור במגע, ובמקום ליצור מגע מיני עם בן או בת הזוג פונים לטיפולים וייעוצים יקרים״, מסבירה זלוף.

לתובנות האלה היא הגיעה מניסיונה האישי, אחרי מהפך גדול שעברה בעצמה בשלהי גיל 40. ״היו לי שלושה ילדים קטנים ובעל מהמם, אבל הרגשתי שהזוגיות נגמרה כי לא בילינו יותר ביחד. הוא היה בעל ושותף במפעל 'המשפחה', וזה היה פתאום משעמם. לא ראיתי במשבר הזה עילה לגירושין אז החלטתי להפוך אותו מבעל למאהב״, היא מסבירה. אחרי שהבינה שבעלה לא צריך ייעוץ או טיפול שיתקנו אותו, היא לקחה את העניינים לידיים והחליפה את הזוגיות - בלי להחליף את הבעל. ״הוא היה בסך הכול די שימושי״, היא צוחקת, ״מה שעשיתי בפועל זה שפיתחתי מערך חדש של התנהגות שמחזקת את הרגש ואת הרומנטיקה. בעוד שנתיים נחגוג 50 שנה להיכרותנו״.

 

10 טיפים לחיי מין טובים בגיל 60+

 

ביקשנו מזלוף עצות לחיי מין טובים בגיל המבוגר. הרי הן לפניכם:

 

גם לישון ביחד, להחזיק ידיים, להתחבק וליהנות מחום הגוף של אדם אחר יעשה את אותה הפעולה כמו סקס. צילום: Shutterstock

 

1. חדירה זה לא הכל. זכרו כי החדירה היא צורך פיזי, אבל הצורך האמיתי שלנו הוא במגע, וגם מי שלא מסוגל להגיע לזקפה או לא מעוניין בחדירה יכול ליהנות מסקס בגיל השלישי - כי בגיל הזה למילה סקס יש משמעות חדשה. ״גם לישון ביחד, להחזיק ידיים, להתחבק וליהנות מחום הגוף של אדם אחר יעשה את אותה הפעולה כמו סקס, כי זה מעודד פתיחות ומעורר רגש״.

2. אורגזמה היא לא המטרה. זכרו כי אורגזמה היא כלי שנועד לגרום לנו להרגיש טוב. המטרה שלכם היא המגע, זוכרים? כי מגע, כמו שמזכירה זלוף, הוא תרופה שתעזור לכם לאהוב מחדש את הגוף שהתחיל לאבד אולי מהחיוניות שלו, והוא גם התרופה שתחזק אתכם רגשית מבפנים.

3. למשחק המקדים יש הרבה יותר חשיבות דווקא בגיל השלישי. "המשחק המקדים מייצר תחושה של שייכות וגורם לנו להרגיש רצויים, אהובים ובעלי משמעות - אותם הדברים בדיוק אגב להם זקוקים גם תינוקות רכים״.

4. הוציאו את אויבי האינטימיות מהבית. "בכל בית יש כמה חפצים שאני קוראת להם אויבי אינטימיות, כי הם פשוט מחרבים את האפשרות לקרבה", מסבירה זלוף. "כורסת הטלוויזיה היא אחת מהם: צורת הישיבה הזו לא מעודדת קרבה כי אי אפשר לשבת עליה ביחד, צמוד אחד לשני. הוציאו את הנוחות הזו מהבית, והדבר יפנה מקום לאינטימיות כי אין כמו לשבת על אותה הספה יחד, להניח ראש אחד על השני, יד או רגל, להישען זה על זה ופשוט להתחבק".

5. פלש ניוז: לא חייבים לעשות את זה רק בבית. גם אחרי גיל 60 אפשר ליהנות ממגע מחוץ לבית. זלוף ממליצה ללכת יחד לבריכה, לשחות זה לצד זה ולטבול יחד בג׳קוזי. ״הזמינו חופשת ספא ביעדים לא רחוקים, וכאשר אתם הולכים יחד ברחוב החזיקו ידיים והסתכלו אחד על השני. כשאתם בבית תזכירו לעצמכם שאתם כבר לא לחוצים בזמן ולא צריכים לסגור את הדלת, תהנו מזה שאתם יכולים לעשות דברים לאט״.

 

לא חייבים לעשות את זה רק בבית, גם בגיל מבוגר. צילום: Shutterstock

 

6. חזרו להיות ילדים. ״אם תצליחו לחזור להיות חופשיים ומשוחררים כמו ילדים, היכולת הזה תלווה ותשרת אתכם גם כשתחצו את הגיל 90״ אומרת זלוף. ״זה הזמן להפסיק לדפוק חשבון על מה יגידו, לצחוק יחד כמו ילדים, להיפתח להתנסויות חדשות ולהיות חופשיים לבקש את מה שרוצים. זה חשוב מאוד, במיוחד בגיל השלישי, כי אם לא עכשיו אז מתי?״.

7. תקשורת, תקשורת, תקשורת. זלוף מכוונת כאן בעיקר לנשים, וממליצה להן לומר את מה שהן רוצות ולספר את מה שחסר להן לגבר שלצידן. כן, גם במגע. "מהות הגבריות בעיני גבר היא לגרום לאישה להיות מאושרת. גברים מרגישים גברים כשהאישה שלצידם שמחה, מסופקת ומרוצה, ולכן אין סיכוי שהגבר שאיתך לא ילך אחרייך וירתם למה שיגרום לך להיות קורנת לידו״.

8. תחזרו אחד אחרי השני. ״כשהאישה עירומה, מנגנוני ההגנה שלה מופעלים״, אומרת זלוף, ״וזה קורה כי העירום מפעיל את הביקורת העצמית שלנו. אני ממליצה להתחיל את החיזור הרבה קודם לכן, ולא רק לפני שמעוניינים לקיים יחסי מין״. רוצים דוגמאות? בבקשה: "היא שוטפת כלים? תיגש אליה ותנשק אותה בצוואר החשוף. היא יושבת לידך? קח את ידה ונשק אותה. את רואה אותו עומד ליד החלון? גשי והיצמדי אליו מאחור. חום הגוף וההנאה שאנו חשים בעת המגע כבר יעשו את שאר העבודה".

9. עשו סקס בעזרת מילים. גם למילים יש חשיבות רבה ביצירת אינטימיות מינית, כי בכוחה של הסמנטיקה לשנות את המציאות ולתבל אותה בקמצוץ של פנטזיה. ״אם הגברים רק היו יודעים שהדגדגן של האישה נמצא בכלל באוזן״, צוחקת זלוף וממליצה: ״דברו בשפה של חיזור, קראו אחד לשני חתיך או חתיכה במקום אשתי/בעלי כי בסופו של דבר כולנו רוצים להרגיש בעלי ערך, ואפשר להעניק לבני הזוג שלנו את ההרגשה הזו בלי טיפת מאמץ. פשוט דברו אחד עם השני כאילו אתם בני 20. 'בוא נעשה סקס' נשמע כמו סגירת עסקה, לעומת 'איזה כיף שבחרתי להתאהב בך', שכבר נשמע אחרת לגמרי כי אלה מילים שפותחות את הלב, מחממות את הנפש ויוצרות אורגזמה רגשית. בחירה במילים שמחזקות את הגבריות ואת הנשיות שוות ערך לסקס בגיל השלישי". עוד היא ממליצה לשלב בין מחמאה למגע: "הדבר מחזק את התחושה הכללית הטובה".

10. השתמשו בהומור. הידעתם שמחמאה יכולה ליצור זקפה? שלצחוק ולהשתעשע אחד עם השני יכול לעודד פתיחות? ״להומור יש חשיבות עצומה בחיי המין בגיל מבוגר״, אומרת זלוף. ״זה אולי לא ילהיב אותך לראות את הזקן שלך מתפשט לידך, אבל אם תנסי לתבל את הסיטואציה בהומור ותבקשי ממנו לעשות לך סטרפטיז, תגלי איך הוא מיד מתעורר לחיים ואיך הצחוק המשותף בסיטואציה כזו יגרום לכם להיות הרבה יותר קרובים זה לזה״.

לשעשוע זוגי יש משמעות נוספת: ״יש אנשים שרוצים כל הזמן לחדש ולגוון, ויש מי שהכי טוב להם עם המוכר והידוע ומבחינתם כשזה תמיד אותו הדבר, זה הכי טוב שיש. אז נכון שלא לכולם יתאים למרוח אחד על השני שוקולד וללקק, אבל זה כן יכניס לאינטימיות תחושה של חידוש מרענן, כי זה יכול גם להצחיק ולשעשע וגם ליצור את התחושה שניסיתם משהו חדש באופן טבעי ולא מחייב, וגם צחקתם תוך כדי ביחד״.

לסיכום אומרת זלוף, כי בגיל מבוגר צריך לזכור שאנחנו לא בתחרות והכמות פחות חשובה, הרבה יותר חשובה האיכות של היחסים האינטימיים. בגלל שהמטרה של יחסי המין היא לחזק אותנו רגשית, חשוב להיות קשובים לעצמנו, בין אם מה שאנחנו זקוקים לו הוא מיניות סוערת ובין אם מה שחסר לנו זה דווקא המיניות העדינה״, היא אומרת. ״הכי חשוב הוא לזכור שאם יש משהו שעוד לא התנסיתם בו עד כה, זה הזמן לעשות זאת. כן, גם אם זה חילופי זוגות שמעניין אתכם. כשאתה צעיר אתה מפחד מבגידות ומנטישת בן או בת הזוג. אחרי גיל 60 הפחדים משתחררים וזה הזמן לעשות את השינוי בעצמכם, להגדיל את הקיבולת של יכולת הקבלה שלכם ולהוביל אחריכם את בן או בת הזוג למקום שבו שניכם תהיו מאושרים״.

 

לעורר את החשק המיני בדרכים טבעיות

השקרים שמספרים לנו על סקס בגיל 50+

5 דברים שהורסים לכם את הסקס

אביזרי מין בגיל השלישי? למה לא?

6 איזורים מיניים מפתיעים בגוף שלנו

13  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה שירלי יוסף 02/02/20
שרה זלוף היא השראה
למדתי ממנה כל כך הרבה
ובזכותה שיניתי המון בגישה שלי
אפילו בהרצאות היא נותנת ערך רב
התמונה של תגונה אריאל 248 18/02/20

אשה שתופסת יוזמה "זה לא מקובל"... יש נשים פנויות שמחפשות את נסיך חלומותיהן - אחרת "אין על מה לדבר"... ישנן נשים אשר "תמיד יודעות יותר טוב" כי כתוב בעיתון, החברה/השכנה ...

אשה שתופסת יוזמה "זה לא מקובל"... יש נשים פנויות שמחפשות את נסיך חלומותיהן - אחרת "אין על מה לדבר"... ישנן נשים אשר "תמיד יודעות יותר טוב" כי כתוב בעיתון, החברה/השכנה אמרה ובכלל "יש להן המון ניסיון"...קראתי ושמעתי בכמה מקורות: סטטיסטיקות מגלות שנשים שלא עושות סקס לרוב מתחילות לסבול מנשירה (בעיות אסטרוגן), גברים שלא עושים סקס לרוב סובלים מפרוסטטה בכל מיני רמות - מה עדיף?...


התמונה של תגונה שאול אהרון 20/02/20
בראש הכתבה מובטחים מתכונים "בדוקים" ובמקום זאת מקבלים מלל פסיכולוגי מאשה שלא מוסמכת לכך וה"הבטחות" הורודות שמפזרת שוות כרליפת השום
התמונה של תגונה tamaraa 04/04/20
בא לי להקיא....לפי דעתי מעל גיל 45 לא צריך לקיים בכלל יחסי מין!!!
זה לא לעניין הגוף כבר לא בכושר כמו שהיה.
התמונה של תגונה אריאל 248 05/04/20
כל אחת מסתובבת עם החינוך שקיבלה ועם הניסיון המר או הטוב שצברה.
בעיות הורמונאליות וטראומות מהעבר יכולות להפוך לנשים את הסקס לגהינום.
התמונה של תגונה אריאל 248 05/04/20
אתה צודק - גם גברים סובלים מטראומות.
בת זוגו של ירון לונדון מיכל זמיר בת 55 - אם הוא לא היה עושה לה את זה תרתי משמע - לא היתה ביחסים עימו תרתי משמע...
התמונה של תגונה tamaraa 05/04/20
התגובות שלכם יפות אבל לא נכונות!! כל אדם יש לו השקפת עולם אחרת.. לגבי יחסי מין ולגבי החיים בכלל!! לפי דעתי מין זה בכלל דבר מגעיל ולא בריא!!! קראתי על כך המון ספרים ומחקרים, המעידים שמי שמק...
התגובות שלכם יפות אבל לא נכונות!! כל אדם יש לו השקפת עולם אחרת.. לגבי
יחסי מין ולגבי החיים בכלל!! לפי דעתי מין זה בכלל דבר מגעיל ולא בריא!!!
קראתי על כך המון ספרים ומחקרים, המעידים שמי שמקיים יחסי מין במיוחד
בגיל מבוגר....יש לו סיכוי לקבל דמנציה..... ובכלל אני בעד התנזרות ממין!!
לא כולם צריכים ללכת אם העדר.....
התמונה של תגונה tamaraa 05/04/20
ואפילו הרמב"ם..כתב שגבר המקיים יחסי מין בתדירות גבוהה יש לו ריח רע מהפה!!!
ובריאותו מתרופפת..ויש לו שיעור יתר בגוף..
התמונה של תגונה tamaraa 05/04/20
ועוד דבר , היה סיפור על אשה שהיתה נשואה לגבר הם גרו באיזה כפר...ובעלה היה שוכב איתה אולי ארבע פעמים בלילה ..והיא ניראתה 10 שנים יותר זקנה מגילה האמיתי!! והיתה מלאה מחלות בגלל זה!!! כך שיחסי מין ה...
ועוד דבר , היה סיפור על אשה שהיתה נשואה לגבר הם גרו באיזה כפר...ובעלה היה
שוכב איתה אולי ארבע פעמים בלילה ..והיא ניראתה 10 שנים יותר זקנה מגילה האמיתי!!
והיתה מלאה מחלות בגלל זה!!! כך שיחסי מין הם רעה חולה!! ומי שרוצה שיעשה זאת
לא אני!!!! ודרך אגב זה גורם גם לשבץ מוחי!!! ע"פ מחקר מארה"ב.
התמונה של תגונה חיים פומרנץ 04/04/21
לא חווית אהבה אמיתית מעולם !!!
התמונה של תגונה אריאל 248 05/04/20
נשמע כמו סיפור אגדה...
התמונה של תגונה אריאל 248 05/04/20
...נראה לי שזה מישהו שלקח על עצמו לייצג את הרמב"ם אמר...
התמונה של תגונה חוה הלחמי 15/04/20
Tamaraa, את רופאה? יש לך ידע והשכלה רפואיים? מהיכן שאבת את כל ה"ידע" שלך? אם לך המין לא עושה טוב, זה לא אומר שכולם כמוך. "אל תעשה / תאמר לחברך מה שלא טוב לך"
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

סקס בפרק ב': האם אפשר להגיע לאורגזמה?

א. בת 55, גרושה, התקשרה כדי לקבוע פגישה ואמרה לי: "אף פעם לא גמרתי. אני בקשר חדש ומפחדת לקלקל אותו".

א....

לקריאת הכתבה
"אני לא מצליח להגיע לזקפה!"

לפני כמה חודשים התקשר אלי ד' (השם המלא שמור במערכת) בבהלה. "באיזה גיל זה נגמר? אני לא מצליח שיעמוד לי!". הוא בן...

לקריאת הכתבה
סקס אחר: גברים מדברים מיניות

שלוש שנים אחרי צאת הספר המצליח "ערות – נשים מדברות מיניות" שכתבה תמר מור סלע, מגיע תורם של הגברים. אחרי...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה