חזרה להכסף שלי

"אנשים צריכים לקחת אחריות, לחסוך ולא לבזבז"

באילו אפיקי חיסכון כדאי להשקיע בפנסיה, איך מתמודדים עם יוקר המחיה ולמה כדאי לעבור לדירה קטנה? עצות זהב מהפרשן הכלכלי שלמה מעוז, שישתתף בהפנינג הבריאות הקרוב של מוטק'ה
מאת שירלי גל 26/11/17
'אני בן 71 ועובד, אנשים צריכים לעבוד כל עוד אפשר'. שלמה מעוז, צילום: ראובן קרסו

 

 

שלמה מעוז הוא שם דבר בעולם הכלכלה. כבר שנים שהוא משמש הפרשן הכלכלי של רשת ב' בקול ישראל, כיכב ב"לילה כלכלי" בערוץ 10, השתתף בתוכנית "המיזם" בערוץ 2 והיה במשך עשור הכלכלן הראשי בבית ההשקעות "אקסלנס נשואה". בשנים האחרונות הוא מרצה בנושאים כלכליים ומכהן כדירקטור ב-15 חברות ציבוריות גדולות במשק. האמירות שלו בנוגע למצב הכלכלי והחברתי בישראל והדעות שלו בנוגע למשבר הדיור, שבמקרים רבים נחשבות מעט רדיקליות, מגיעות לכותרות העיתונים הכלכליים ומעוררות הדים חדשות לבקרים.

 

ב-8 בדצמבר (שישי) ישתתף מעוז גם ב"הפנינג הבריאות" של מוטק'ה השני במספר שיתקיים בסביון, בהרצאה "מטראמפ ועד דיור למשתכן", בה ישתף מניסיונו הרב בתחום הכלכלה והפיננסים ויעניק טיפים והמלצות לתכנון פיננסי נבון בעולם של אי ודאות.

 

"הסוגיה הקריטית היא שאנחנו נמצאים במצב של מתח תמידי", אומר מעוז בראיון מיוחד למוטק'ה לרגל הכנס. "מאז שנות השבעים תוחלת החיים עלתה בכמעט 11 שנים, ואי הוודאות לגבי היכולת של קרנות הפנסיה או החיסכון לשרת אותנו בגיל השלישי והרביעי גדלה בצורה מהותית. המצב הזה מעלה דילמות שאנשים מעולם לא נאלצו להתמודד איתן. אנחנו רואים שהגיל בו ההורים מעבירים לילדים את הרכוש הולך ועולה, ועלות המחייה פה ממריאה. נוצר מצב שבני הגיל השלישי צריכים לחסוך ככל יכולתם, לצמצם הוצאות ובהרבה מקרים גם לעבור לגור בדירות קטנות יותר, כדי לעזור לילדים".

 

 

לעבור לדירה קטנה יותר, ולהמשיך לעבוד כל עוד אפשר


"אנשים צריכים להתחיל לדאוג לעצמם ולא רק להאשים את המדינה". שלמה מעוז, צילום: ראובן קרסו

 

 

אי הוודאות הזה מלווה את כולנו בחיי היומיום. סימן שאלה גדול לגבי עתיד הפנסיות של כולנו, מאלץ אותנו למצוא פתרונות פיננסיים אחרים. "אני מאוד ממליץ להשתמש באפיקים של פנסיות משלימות כמו קופות גמל להשקעה, שמבוססות על סעיף 190 לפקודת מס הכנסה", מייעץ מעוז. "מדובר באפיקי חיסכון שמאפשרים לקבל את הכסף הנחסך ואת הריבית שנצברה עליו כקצבה חודשית בגיל פרישה ללא אירוע מס, מה שהופך אותם לאטרקטיביים מאוד עבור הקהל הבוגר".

 

מעוז גם ממליץ לחשוב על מעבר לדירה קטנה יותר, ברגע שהילדים עוזבים את הבית. "צמצום שטח הדירה מועיל פעמיים - בחיסכון הסכום הנצבר במכירת הדירה, וגם בצמצום ההוצאות השוטפות. צריך לזכור שבגילאים המבוגרים כבר קשה להחזיק דירה גדולה, ובדרך כלל גם אין בה צורך", הוא אומר, ומוסיף המלצה להמשיך לעבוד עד הרגע האחרון.

 

"כל ארגוני העובדים שמתעקשים על אי הארכה של תקופת העבודה, עושים נזק לציבור העובדים", טוען מעוז. "המחקרים מראים שאדם עובד הוא מאושר יותר, ושהעבודה חיונית לאדם שעוסק בה. העבודה מפרה, וגם מספקת את סכום הכסף שנדרש היום למחייה. אם תוחלת החיים עולה, הרי ברור שגם מועד היציאה לפנסיה צריך לעלות. בנוסף, כדאי לקחת בחשבון שבגיל הפרישה יש הוצאות, בעיקר רפואיות או סיעודיות, שלא היו קודם ושצריך להיערך אליהן. לכן לדעתי צריך לעבוד כל עוד אפשר ולחסוך ככל האפשר".

 

 

"יש היום שיטה – להאשים את המדינה"

 

 שלמה מעוז מדבר על חשיבות החיסכון לגיל פרישה, ערוץ EXP, מתוך יוטיוב 

 

 

וזה לא תפקידה של המדינה?

"אני היום בן 71 ועובד. אני חושב שהמדינה עושה המון עבור בני הגיל השלישי, אבל אנשים גם צריכים לקחת אחריות, לדאוג לעצמם, לחסוך ולא לבזבז. יש היום שיטה – להאשים את המדינה ולחשוב שהיא צריכה לממן את הדברים, אבל המדינה היא אני ואתם. אנחנו נותנים את הכסף למדינה דרך מיסים, ובסוף כל ההטבות שאנחנו מקבלים חוזרות אלינו בדלת האחורית. אנשים צריכים להתחיל לשאול את עצמם מה התפקיד שלהם בכל זה ולדאוג לעצמם".

 

אז מה כדאי לעשות?

"תכנון פיננסי טוב וחכם יותר. לחסוך את הכסף ולהשקיע אותו בצורה חכמה ושמתאימה לגילאים המבוגרים. זה אומר להימנע מסיכונים מיותרים ולבחור בהשקעות בסיכון נמוך יחסית, עם תשואה נמוכה יחסית, אבל ודאית עד כמה שאפשר ועם נזילות גבוהה. אנשים בגיל השלישי צריכים להשקיע באפיקים שהם רואים עליהם תשואה מיידית. אני שומע על מבוגרים שמחליטים להשקיע בפרויקטי נדל"ן, שהכניסה אליהם תהיה רק בעוד שלוש שנים.

 

"הם עושים פה כמה טעויות - הדבר הראשון הוא שהם חושבים שגל עליית המחירים ימשך, מה שלא בטוח בכלל. הדבר השני הוא שהם יתחילו לראות החזר על הכסף שלהם רק בעוד שלוש או ארבע שנים, והדבר השלישי הוא שברכישת נדל"ן יש מס רכישה, תיווך, מס רווח במקרים מסוימים. כל הדברים האלה הופכים את אפיק ההשקעות הזה ללא כדאי עבורם. המבוגרים צריכים להבין שהם יכולים להרשות לעצמם תשואה נמוכה, אבל לא להפסיד את הכסף. לכן הם צריכים לבחור במוצרים פיננסיים סולידיים יחסית, ולא להתפתות לכל מיני הצעות מסוכנות כמו רכישת קרקעות שעוד לא מוכנות לבנייה, או הבטחות לדירה על נייר".

 

 

"תוכנית מחיר למשתכן לא באמת עובדת"

 

 

 "רמת הבנייה לא גבוהה מספיק והמחירים לא באמת יורדים". שר האוצר משה כחלון, צילום: משה מילנר, מתוך אתר לע"מ

 

 

דיברנו על מחירי הדיור, מה באמת דעתך על תוכנית מחיר למשתכן?

"העובדה היא שהתוכנית הזו לא עובדת. רמת הבנייה לא גבוהה מספיק והמחירים לא באמת יורדים. המצב בעייתי מאוד, כי היום הצעירים לא יכולים להגיע לדירה לבדם בלי עזרה משמעותית מההורים, והפתרון לזה פשוט – המדינה צריכה להתחיל לשחרר קרקעות כדי להעלות את ההיצע, אין פתרון אחר".

 

מעוז ממשיך ואומר, כי הרבה ממה שאנו צורכים בתקשורת בהקשר זה משרת בעלי אינטרס, לכן הכי חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע, ועם חברים או בני משפחה, לפני שמקבלים החלטות פיננסיות משמעותיות. "לא כל דבר שאתם קוראים הוא נכון ולא לכל דבר צריך להאמין", הוא מחדד. "לכן חשוב להקשיב למעגל הקרוב, לשמוע מה הם עשו וללמוד מניסיון אישי. בנוסף אני ממליץ ללמוד את כל נושא האינטרנט והרשתות החברתיות. הידע הזה הוא כוח, והיום למי שלא מבין איך לחפש בגוגל או לגלוש ברשת החברתית יהיה קשה למצוא את המידע שהוא צריך. לכן אני ממליץ לעבור קורס בנושא או לבקש עזרה מאחד הנכדים. אפשר להשתמש ביכולת הזו גם בקבלת החלטות פיננסיות, אבל גם בחיי היומיום".

 

הפרשן הכלכלי שלמה מעוז יחלק טיפים נוספים ויעניק כלים להבנת ההתפתחות הכלכלית בעולמנו בהפנינג הבריאות הבלעדי לגולשי מוטק'ה, שיתקיים ב-8.12 (שישי) בבית התרבות בסביון. פרט להרצאה מרתקת של מעוז, ייהנו המשתתפים מהרצאות ומסדנאות מעשירות נוספות, בהן ההשפעה של הפרעות שינה על הבריאות שלנו, איכות חיים על פי הרפואה הסינית, מדיטציה, בישול בריא, הליכה נורדית, יוגה ועוד.


לפרטים נוספים ולרכישת כרטיסים לחצו כאן

 

 

יוצאים לפנסיה? טיפים לנחיתה רכה

יצאנו לפנסיה, ומה עכשיו?

10 הנחות שכל פנסיונר צריך להכיר

אזרחים ותיקים? מגיעות לכם הטבות בבנקים

יוצאים לפנסיה? יתכן שאתם זכאים להחזרי מס

יוצאים לעבוד אחרי הפרישה

להשתלב בעולם ההייטק אחרי גיל 60

8 טיפים למציאת עבודה בגיל 50 פלוס

לעזור כלכלית לילדים - בתנאים שלכם

 

הצטרפו לקהילת הכסף שלי במוטק'ה

 

3  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אלונזו 11/12/17
לא להסתמך רק על עצות כאלה. לכו http://www.citreen.net">לייעוץ פנסיוני
התמונה של תגונה יוסף עזריאל 22/01/18
אני למשל נהנה מדי פעם בערב קצת לעבוד עם מכר או מישהו שלוקח אותי איתו לאירועים שונים באזור המרכז. מדי פעם להתנפש ,העבודה צריכה להיות בפרופורציה,גם אם לא עובדים אנו שווים העיקר זו העשיה ,https://sheffa...
אני למשל נהנה מדי פעם בערב קצת לעבוד עם מכר או מישהו שלוקח אותי איתו לאירועים שונים באזור המרכז.

מדי פעם להתנפש ,העבודה צריכה להיות בפרופורציה,גם אם לא עובדים אנו שווים העיקר זו העשיה ,https://sheffamagnet.com/מגנטים-לאירועים" target="_blank">מגנטים לאירועים בערב.

עבודות תרגום מדי פעם,משתדל גם לקחת קצת קורסים.העיקר העשיה

 
התמונה של תגונה Sara6577 14/06/18
היי לכולם, מתכנת לקנות רכב בקרוב וזקוקה לhttps://www.unionbank.co.il/Igud/%D7%94%D7%9C%D7%95%D7%95%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%9E%D7%A9%D7%9B%D7%A0%D7%AA%D7%90%D7%95%D7%AA/%D7%94%D7%9C%D7%95%D7%95%D7%...
היי לכולם, מתכנת לקנות רכב בקרוב וזקוקה לhttps://www.unionbank.co.il/Igud/%D7%94%D7%9C%D7%95%D7%95%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%9E%D7%A9%D7%9B%D7%A0%D7%AA%D7%90%D7%95%D7%AA/%D7%94%D7%9C%D7%95%D7%95%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%91%D7%A0%D7%A7-%D7%90%D7%92%D7%95%D7%93">הלוואה. ממה שאתם מכירים איפה אפשר לקבל הלוואה לרכב בתנאים טובים?
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהכסף שלי

ליהנות מזוגיות טובה, בלי לחץ כלכלי

אהבה וקשר זוגי בגיל השלישי במערכות יחסים מעניקים איכות חיים לבני הזוג ועל כן הם מבורכים. העלייה...

לקריאת הכתבה
אזרח ותיק? המדריך לכל ההטבות שמגיעות לך

תעודת אזרח ותיק היא סוג של חותמת שמעידה שאנחנו, מה לעשות, ותיקים. גם אם היינו מעדיפים להימנע מהתיוג ואנו...

לקריאת הכתבה
הנחה בארנונה - אזרחים ותיקים: איך תחסכו בתשלומי הארנונה

הארנונה העירונית נתפסת כהוצאה קבועה שאי אפשר לשנות. במרבית המקרים זה נכון, למרות שמעבר לדירה קטנה יותר...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה