חזרה ליחסים

"רוב הבעיות המיניות נובעות מביישנות מינית"

מלכה ספקטור, אוטוטו 60, יועצת זוגית וסקסולוגית, חולמת להיות רות וסטהיימר. לנו היא מסבירה על ההבדל בין גברים לנשים במיטה, על העכבות המיניות בגיל השלישי ועל פתרונות שקל מאד ליישם
מאת שרי שיין 27/07/17
'אפילו הנשים הכי נאורות לא יודעות כמה קל לפתור בעיה של יובש בנרתיק'. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

מלכה ספקטור היא מה שנקרא טיפוס, במובן הכי חיובי של המילה. היא תכף חוגגת 60 אבל מרגישה כמו בת 20, יועצת נישואין מוסמכת, מלמדת זוגיות ומיניות גם דתיות וגם חילוניות, ומעבירה קורס להכשרת יועצות מיניות. בקורס היא מלמדת בין השאר על תנוחות, אורגזמה, פתיחות מינית ושפיכה מהירה.

 

כשתהיה גדולה היא רוצה להיות רות וסטהיימר, הכוהנת הגדולה של הסקסולוגיה. "היא האדם הכי חשוב בחיי", אומרת ספקטור, "היא דיברה על מין בשנות ה-80 כשאף אחד לא דיבר על זה. לא הייתי חושבת בלעדיה לעשות את מה שאני עושה. היום היא בת 89 ועדיין מרצה".

 

מלכה ספקטור היא מגשימת חלומות סדרתית. כשהייתה בת 13 נחשפה לראשונה לזיגמונד פרויד, או נכון יותר לספר החלומות שלו. "לא הבנתי הרבה, אבל הבנתי שיש משהו קסום בחלומות. אני זוכרת את המילה המוזרה 'אביונה'. שמרתי את זה במוח שלי, בלי לשאול אף אחד מה זה", היא נזכרת. בגיל 18 כבר הפכה לפמיניסטית אמיתית. מושפעת מתנועת שחרור האישה בארה"ב, היא מחליטה שיום אחד תגשים את החלום מספר אחת שלה: לגור באמריקה ולהתחתן עם אמריקאי.

 

"כילדה, אבא שלי סיפר לי שיש עולם מופלא, שיש בו הרבה אוכל, בגדים יפים ואנשים טובים ושמחים. אמריקה אז הייתה המועדון שבו נשים עושות מה שהן רוצות. לא רציתי אמריקה של הוליווד, רציתי את אמריקה של וודי אלן ודסטין הופמן. רציתי את האינטלקטואל היהודי הנוירוטי. איתו רציתי להתחתן".

 

רצתה, ועשתה. "סיימתי צבא כמורה והמשכתי עם המקצוע. קיבלתי עבודה איומה ברמלה. יום אחד חברה, אז עולה חדשה מרוסיה, סיפרה לי שהיא מנקה בתים, ואחד הבתים שהיא מנקה שייך למדען אמריקאי, שהגיע לשנת שבתון ומתגורר במעונות במכון וייצמן. הוא מחפש מישהי שיודעת אנגלית. לא שאלתי הרבה שאלות, פשוט מסרתי את מספר הטלפון שלי. ברגע ששמעתי את קולו, מבטא ברונקס כבד, ידעתי שזה זה".

 

 

"אחד הטריקים להצלחה של כל קשר הוא להקשיב"

 

"השראה גדולה". מלכה ספקטור (משמאל) עם רות וסטהיימר, כוהנת הסקס הגדולה. צילום באדיבות ספקטור

 

 

 

היא הייתה רק בת 23, הוא היה בן 53. "כבר בערב הראשון הוא הכין לי ארוחה של מרק עוף וכבד קצוץ. זאת הייתה משיכה ואהבה ממבט ראשון. הוא היה ביוכימאי שלקח קורס בבישול. צריך לזכור שאלה שנות ה-80, רוב הגברים לא ידעו את הדרך למטבח. החלום שלי להתחתן עם אמריקאי התגשם, אבל במקום להגיע לניו יורק הגעתי לצפון קרולינה - מדינה מאד דתית פרוטסטנטית. לא הצלחתי לתחזק את הנישואין שלנו. היום אני מלמדת אחרים איך לעשות את זה".

 

אחד הטריקים הפשוטים להצלחה של כל קשר, לדבריה, הוא להקשיב. "להקשיב גם אם לא מסכימים", היא מחדדת. "היה לי תינוק, וכנראה גם סבלתי מדיכאון אחרי לידה. אצלי זה התבטא באובססיביות ללימודים. במקום לטפל בילד למדתי פסיכולוגיה ולימודי מגדר, שאז קראו לזה לימודי אישה. זה היה מטלטל, מאד השפיע עלי".

 

לאחר שבע שנים הנישואין הגיעו לקיצם, ואחרי הפרידה ספקטור נשארת בארה"ב עם בנה עידן. שלוש שנים מאוחר יותר, הגרוש שלה נפטר מסרטן. היא מחליטה להישאר בניו יורק, וממשיכה לחפש את אהבת חייה האמריקאי.

 

"פרסמתי מודעה בשני עיתונים", היא מספרת, "לא היה אז סלולרי אבל היה תא קולי. הקשבתי להודעות של 300  איש. מובן שלא נפגשתי עם כולם, עשיתי את זה מאד מסודר. זה היה מכוון מטרה כמו ראיון עבודה. נפגשתי עם כמה אנשים לקפה ביום, בדיינר בשדרה השלישית בניו יורק. אני לא מאמינה ברומנטיקה, אני מאמינה ברצון, בהתאמה, באינטליגנציה, במשיכה מינית ובחברות. רומנטיקה זה לסדרות טלוויזיה. אני ממליצה על השיטה - תהיו ממוקדי מטרה".

 

בעזרת המודעה ספקטור מצאה ידיד אבל לא אהבה, והחליטה לחזור לארץ, עדיין לא מוותרת על החלום להתחתן עם אמריקאי. פיתוח הקריירה מתחיל לתפוס אצלה מקום חשוב. אחרי כמה קורסים שלקחה בפסיכולוגיה ופיתוח עצמי, היא מבינה שיש לה כריזמה.  "יש לי סטודנטיות שמגיעות לקורסים כמה פעמים", היא אומרת בחיוך. "אנשים עם כריזמה אלה אנשים שמאמינים במה שהם אומרים ומדביקים בזה אחרים. 90% מההורים של הילדים בכיתה של הבן שלי היו גרושים. אני עצמי הייתי גרושה. התמקדתי בייעוץ זוגי בהתחלה".

 

 

"הסתכלו על הכוחות של בן הזוג גם מבחינה מינית"

 

 "במקום להסתכל מה חסר, חפשו את העוצמות - גם במין". צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

מתי את מכירה את בעלך השני?

 

"את יונתן הכרתי ב-2001 ואנחנו ביחד 16 שנים, מתוכן נשואים 8 שנים. פרסמתי מודעה בעיתון 'העיר', שאני מעבירה סדנא לאנשים עם חרדות חברתיות. אף אחד לא התקשר חוץ מיונתן. תאמיני או לא, היה לו מבטא אמריקאי. הוא היה היחיד בסדנא. רווק אמריקאי ביישן בן 46. אחרי כמה דקות אמר לי 'אני נוסע לקרואטיה ורוצה פרטנר לטיול, את מוכנה לבוא איתי?'. האנשים הביישנים, יש להם מדי פעם פרץ כזה של 'על החיים ועל המוות'.

 

"הוא לא שאל אם אני נשואה, הוא היה מכוון מטרה. קיבוצניק בלי כסף שרצה פרטנרית שתשתתף בהוצאות. הייתי בהלם. הצעתי לו לאכול צהריים לפני שאנחנו נוסעים יחד לטיול. גם בארוחה הוא לא שאל אם אני נשואה או אולי בכלל לסבית. נסענו לקרואטיה, היינו ידידים. התקרבנו לאט לאט ולקח לי 8 שנים להתחתן איתו. בחיים לא חשבתי שאתחתן ברבנות".

 

ב-2004 חייה של ספקטור עוברים טלטלה נוספת, כשבנה היחיד עידן חוזר בתשובה. היום הוא כבר רב, נשוי ואב לחמישה. "אף פעם לא הייתי אדם מאמין, אבל מכיוון שעידן חזר בתשובה בזרם של הרבי מלובביץ', התחלתי לחקור", היא מספרת.

 

"הרבי מלובביץ' היה אחד הגאונים בפסיכולוגיה. הוא דיבר הרבה על חיזוק הילד, בניגוד לנזיפה ולמשמעת למשל. זאת הייתה תפיסה חינוכית שהייתה מאד דומה לתפיסה של קרל רוג'רס, פסיכולוג קליני שייסד את הזרם ההומניסטי בפסיכולוגיה ומאד הושפעתי ממנו. זאת הייתה תפיסה שאומרת במקום להסתכל מה חסר, מה לא בסדר, חפשו את העוצמות. הסתכלו על הכוחות של בן הזוג גם מבחינה מינית".

 

 

"גברים מעדיפים לממש פנטזיות אצל נשים אחרות"

 

"אם האישה יצרית, אז אולי היא לא הגונה וטובה? אבל אפשר גם וגם". צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

מהן הבעיות המיניות הכי שכיחות אצל נשים וגברים בגיל השלישי?

 

"רוב הבעיות המיניות אצל גברים ונשים נובעות מביישנות מינית. גם כשגברים ניגשים פרוע וישיר, זה חלק מהביישנות. בגיל השלישי הביישנות יותר מודגשת. אדם שהוא אלמן יתקשה להתרגל לאישה אחרת מבחינה מינית, יש לו הרבה עכבות ופחדים. אם הוא גרוש זה אותו סיפור. הם חוששים מכישלון. הפוביה המינית או הביישנות הן הסיבה שגברים רבים עוברים מאישה לאישה אחרי גירושין, הם צריכים להוכיח לעצמם שהם נחשקים, בהפוך על הפוך.

 

"אצל נשים בגיל השלישי יש את אותה בעיה - ביישנות מינית ופחד מכישלון. איך אהיה איתו? מה הוא יחשוב עלי? האם הוא יחשוב שאני זולה?. המחשבה היא קודם כל מה הוא יחשוב עלי, איזה ביקורת תהיה לו עלי, וזה עוצר נשים מלקיים יחסי מין. בעיה נוספת של נשים בגילאים האלה היא פיזית - יובש וגינאלי. זה מדהים שגם הנשים הכי נאורות לא יודעות כמה הפתרון הוא פשוט: ג'ל סיכוך ליובש בנרתיק על בסיס מים, שקונים ללא מרשם רופא.

 [#middleBanner] 

"תופעה נוספת שאופיינית לנשים היא תופעה שנקראת 'קדושה קדושה או זונה מדונה'. בתוך הנפש יש דיכוטומיה בין המחשבה שאני בסדר, נקייה ובתולית, אימא וקדושה, לבין 'אני מאד יצרית, אוהבת לאכול, לעשות סקס ולבלות'. זאת אגב תופעה שיש גם לגברים כלפי נשים. הם מעדיפים לממש פנטזיות אצל נשים אחרות, כדי לא 'לזהם' את נשותיהם. זה משהו תרבותי עמוק. אם האישה יצרית, אז אולי היא לא הגונה וטובה. המטרה בטיפול היא להגיע לגם וגם. זאת אומרת היא גם אשתי, היא גם אם ילדיי והיא גם יצרית ויכולה לענג.

 

"לגברים בגיל השלישי יש גם בעיה פיזיולוגית של זקפה. הסיבה מאד פשוטה - אין מספיק טסטוסטרון או שלוקחים כדורים נגד לחץ דם או נגד סוכרת, וזה משפיע. בדיקת דם פשוטה יכולה לבדוק את רמת הטסטוסטרון. אנשים רוצים לתפקד כמו בגיל 20, הם לא שמים לב שקרה משהו והתבגרנו. בתוך המוח שלנו אנחנו עדיין אותו דבר. אני שומעת משפטים כמו 'עד לא מזמן בגיל 22 היו לי שתי זקפות בלילה'. היי גבר, זה היה לפני 40 שנה".

 

 

האם הגבר שלי ייעלב אם אשתמש בוויברטור?

 

 "גם בגיל השלישי יש נשים ששואלות: איך אדע שהגעתי לאורגזמה?" צילום: Shutterstock

 

 

יש פתרונות?

 

"בוודאי. יש לי שיעור שלם על תוספי מזון שמאד עוזרים. יש את ה-MACA, צמח דרום אמריקאי שמגביר תחושה מינית אצל נשים. לגברים יש את הג'ינסינג הקוראני והסיברי. גרעיני דלעת גם הם מאד עוזרים, הם מכילים אבץ שמעלה את רמת הטסטוסטרון. אבוקדו זכה לא סתם בשם עץ האשכים, הוא מעודד את החשק המיני".

 

ספקטור מעבירה כאמור סדנאות לדתיים ולחילוניים, ומלמדת אנשים להיות מנחים כמוה. "כשנשים דתיות יושבות ללא גברים בסביבה, הן נועזות ומדברות בפתיחות על הכל. זה גורם להן לפרץ אנרגיה", היא מספרת. "ברגע שנכנס גבר הן הופכות לקדושות. זאת תופעה שקיימת גם אצל חילוניות. גברים, כשהם לבד, כל חוסר הביטחון והביישנות צפים. אני עושה עכשיו סדנאות נפרדות לנשים ולגברים. כשאני מגיעה למסיבת נישואין או לאירוע דומה שיש בו גם גברים וגם נשים, הגברים מדברים והנשים שותקות".

 

מה השאלות הכי מוזרות ששאלו אותך?

 

"הייתה לי סטודנטית בת 67. דיברנו על סקס בקרב חרדים, והיא שאלה בפליאה: מה, החרדים עושים סקס גם כשלא צריך לעשות ילדים? אז כן, יש סקס בשביל הכיף. גם בגיל השלישי אנשים שואלים איך אדע שהגעתי לאורגזמה, או האם אפשר להתחשמל מוויברטור? שאלה שנשאלת הרבה היא האם הגבר שלי ייעלב אם אשתמש בוויברטור. התשובה היא שהוא יקנה לך ויעשה איתך.

 

"נשים שאלו אותי אם אפשר להשתמש בשמן זית לתופעת יובש בוואגינה. התשובה היא בשום פנים ואופן לא. זה מזהם". 

 

 

הכל פתוח: יחסים פתוחים בגיל 50 פלוס

אוהבת את בעלי, אבל גם גברים אחרים

לגוון את חיי המין אחרי גיל 50 

מגע אישי: עשו סקס עם עצמכם

מה פתאום לאונן? אני סבתא!

מיניות אחרי גיל 50 - זה אפשרי

עכשיו זה מדעי: זוגיות טובה, סקס טוב 

סקס בפרק ב': אפילו טוב יותר

"שנים הייתי נשואה לגבר. ואז התאהבתי באישה".

אורגזמה נשית, בואו נדבר על זה

סובלות מירידה בחשק המיני? יש מה לעשות

 

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אריאל 248 05/08/17
"אין הקפדן מלמד ואין הבישן למד" אמרו חז"ל. פעם יעצה דר' רות וסטהימר בטלויזיה "לדבר ללא מילים  בעזרת הידיים ועוד חלקים של הגוף"... חוסר תקשורת נאותה - פתח לאי הבנות. ...
"אין הקפדן מלמד ואין הבישן למד" אמרו חז"ל. פעם יעצה דר' רות וסטהימר בטלויזיה "לדבר ללא מילים  בעזרת הידיים ועוד חלקים של הגוף"... חוסר תקשורת נאותה - פתח לאי הבנות.

גם בקרב זוגות ותיקים ישנה בישנות ולעיתים קרובות גם משקעים אחרים שמזיקים.  "שעליהם לא מדברים"...

      למרות ה''כאילו ליברליזם- פתיחות-נאורות-שחרור" בדיבורים - החברה הישראלית די שמרנית במעשים - סוסים זקנים לא לומדים טריקים חדשים...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

נשים, סובלות מבעיות בתפקוד המיני?

"בזמן האחרון אין לי חשק לעשות סקס עם בעלי, וכשאני עושה את זה בשבילו כואב לי. אני לא מראה לו כי אני מפחדת...

לקריאת הכתבה
שרה התאהבה בסקס בגיל... 80!

שרה, בת 80, גרושה, אם לשלושה וסבתא לשבעה, הגיעה אלי כדי להתיעץ בקשר להתלבטות לגבי מתח בין החבר החדש שלה...

לקריאת הכתבה
סקס בפרק ב': האם אפשר להגיע לאורגזמה?

א. בת 55, גרושה, התקשרה כדי לקבוע פגישה ואמרה לי: "אף פעם לא גמרתי. אני בקשר חדש ומפחדת לקלקל אותו".

א....

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה