חזרה ליחסים

5 ספרים שכדאי להעביר לנכדים המתבגרים

הנוער של היום לא קורא ספרים? אולי אם תשתפו אותם בקלאסיקות ספרותיות, כאלה שקראתם אתם כמתבגרים, זה יעבוד. 5 ספרים שיכולים לעורר השראה בנכדים
מאת מיה אבידן 14/03/16
5 ספרים שכדאי להעביר לנכדים המתבגרים
ספרים שמתכתבים עם מציאות חייהם של המתבגרים יעוררו הזדהות. צילום: Shutterstock

 

 

הרבה לפני שהטלוויזיה ויתר המסכים תפסו מקום כל כך מרכזי בחיינו ובחיי הנכדים שלנו, הספרים היו מקום המפלט שלנו. כשרצינו להמריא עם הדמיון, לקבל השראה, לחלום על מקומות אחרים או סתם להתנתק מהמציאות פנינו אל הדפים, בימים שעוד הפעלנו את האצבעות לדפדוף ולא רק להחלקה על המסך.

 

היום למרבה הצער הספרים תופסים מקום קטן, אם בכלל, בחיי בני הנוער, אבל אולי במקום לקטר על זה אפשר לשתף אותם בקלאסיקות ספרותיות שאהבנו במיוחד? ריכזנו עבורכם חמישה ספרים שכדאי לכם להעביר הלאה לנכדים. יש לנו תחושה שהם יסכימו לזנוח את האייפד לכמה רגעים, אם רק תסבירו להם כמה השראה הם יכולים לקבל מהדפים הכתובים בתקופה המבלבלת בחייהם.

 

5 סרטים לצפייה עם הנכדים המתבגרים 

ויש גם 5 אלבומים שכדאי לשמוע עם הנכדים המתבגרים

 

גאווה ודעה קדומה/ ג'יין אוסטן

 

 הגיבורה היא אישה חזקה שעומדת על שלה. כריכת הספר "גאווה ודעה קדומה"

 

בקצרה: אליזבת בנט היא עלמה צעירה, פקחית, חריפה ונאה. העידן הוא טרום יום האישה והפמיניזם, ובדיוק כמו אחיותיה, הדרך היחידה של אליזבט (ליזי) להבטיח את עתידה היא להתחתן טוב. במהלך נשף שנערך בכפר פוגשת אליזבת לראשונה את מר דארסי, גבר מיוחס, יהיר ועשיר. מערכת היחסים בין השניים, שביניהם פערים מעמדיים גדולים, מתחילה בבוז הדדי ועוברת לא מעט מהמורות עד לאהבה הגדולה.

 

למה כדאי: למרות המסר הבעייתי של חתונה עם גבר עשיר כמפלט ממציאות קשה, התובנה החשובה באמת שעולה מהספר לנערות היא להישאר נאמנות לעצמן. מסר זה עובר כחוט השני במהלך כל הספר. למרות שאליזבת היא אישה וקולה אינו נחשב באותה תקופה, היא מתעקשת לעמוד על שלה ומצליחה להתמודד בכוחות עצמה עם מאהבים לא רצויים ועם הלחץ הגדול שאמה מפעילה עליה, ואינה מתקפלת מול מר דארסי כשזה עולב במשפחתה. גם כיום, בחברה הלכאורה שוויונית והחומרנית שבה אנו חיים, חשוב שנערות – וגם נערים - יזכרו תמיד את האמת שלהם, למרות הרעשים והסנוורים מסביב.     

 

התפסן בשדה השיפון/ ג'.ד. סלינג'ר

 

הגיבור עובר מסע פיזי ונפשי לתוך עצמו. כריכת הספר "התפסן בשדה השיפון"

 

בקצרה: הולדן קולפילד, גיבור הספר, הוא נער מתבגר המספר במבט לאחור על השנה החולפת בחייו, לאחר שסולק מפנימייה יוקרתית והחליט להמשיך ממנה לניו יורק. במהלך הספר הוא עובר מסע, פיזי ונפשי עם עצמו ולתוך עצמו, כשהוא נתקל באנשים ובמצבים שאיתם הוא מתמודד בדרך הסובייקטיבית שלו. כל זאת בהתאם למצוקה הנפשית שבה הוא שרוי, בעיקר מאז מות אחיו.

 

למה כדאי: כולנו מרגישים לעיתים בודדים מאוד בעולם, גם אם אנחנו מוקפים בחברים. בקרב בני נוער, התחושה הזו מתחדדת בגלל הרצון העז להשתייך לקבוצה כלשהי, והקושי בעיבוד הרגשות. מצד אחד, חריגות מכבידה עליהם ואינה מתקבלת יפה, ומן הצד האחר, הם מרגישים שאינם יכולים אחרת, מה שרק מגביר את תחושת הבדידות. הקריאה בספר על קולפילד והזדהות עם חלק מהתחושות ומהמצבים שאותם הוא חווה, עשויה להקל על הנכדים. אולי אפילו לעזור להם לזהות ולהגדיר עבור עצמם את המצוקות שבהן הם שרויים, שעד אותו רגע לא הצליחו להגדיר במילים.

 

נשים קטנות/ לואיזה מיי אלקוט

 הנשים הקטנות בכלל לא קטנות. כריכת הספר "נשים קטנות"

 

בקצרה: במהלך מלחמת האזרחים בארה"ב, ארבע אחיות - מג, ג'ו, בת' ואיימי - מוצאות את עצמן מנסות לשרוד במציאות כלכלית חדשה וקשה, שבה עליהן לוותר על החלומות שלהן ולמצוא דרך לשרוד. בספר עוברות האחיות תהליך התבגרות מורכב, כואב ומחשל, אשר בסופו - לאחר תלאות רבות וכניסה חדה אל עולם המבוגרים - כל אחת מהן מוצאת את מקומה תוך התמודדות מול רגעי אהבה, אבל, שברון לב וקימה מחודשת.

 

למה כדאי: למרות השנה שבה יצא לאור לראשונה (1868), מדובר בספר בעל מסרים פמיניסטיים ברורים. נשים צעירות, שלכאורה מוגדרות אך ורק על ידי מי שיינשאו לו בסופו של דבר, נלחמות במוסכמות ויוצאות לרדוף אחר שוויון והגשמת חלומותיהן. יכולתן להתמודד ולהתעקש על חשיבה ועל פעולה עצמאית בחברה שבה מעמדן פחות מעוררת השראה. גם היום, בשינויים כאלה ואחרים, נשים נאלצות לנהל מאבקים דומים בעבודה, בזוגיות ובמרחב הציבורי, ותמיד כדאי להפנים ערכים אלה מוקדם ככל האפשר.

 

שרה גיבורת ניל"י/ דבורה עומר

 

 תולדות חייה הסוערים של שרה אהרונסון. כריכת הספר "שרה גיבורת ניל"י"

 

בקצרה: קיצור תולדות חייה הקצרים והסוערים של שרה אהרונסון לבית משפחת אהרונסון, אחת המשפחות המיוחסות בישראל בשנים של מלחמת העולם הראשונה. אהרונסון שימשה ציר מרכזי וחשוב במחתרת ניל"י, שפעלה נגד הטורקים ובשיתוף הבריטים, עד שנשברה תחת עינויים, שאחריהם שמה קץ לחייה בגיל 27.

 

למה כדאי: זהו סיפור הבוחן אהבה על כל היבטיה ועל כל מורכבויותיה: אהבה לארץ הנשלטת בידי זרים, אהבה ומערכת יחסים מורכבת בין אחים, שנעה בין הערצה (אהרון) לקנאה (רבקה), ואהבה ושברון לב לגבר, אבשלום פיינברג. לשרה אישיות סוערת, אמיצה ומעוררת השראה, שחיי ההתבגרות שלה נשזרים במציאות מורכבת, שלא תמיד מסוגלת להכיל את רגישותה הגבוהה. הספר גם מספק הצצה מרתקת  - אם כי לא בהכרח מדויקת היסטורית - למחתרת ניל"י ולאנשיה, ועשוי לעורר סקרנות רבה לחקור את התקופה באמצעות חומרי קריאה נוספים.

 

אליפים/ אסתר שטרייט וורצל

 

 על תהליך ההסתגלות הקשה של הגיבור בפנימייה. כריכת הספר "אליפים"

 

בקצרה: לאחר שאיבד את אמו, מגיע רוני ללמוד ולחיות בבית הספר החקלאי "גנות". בדומה לרוני, רבים מהחברים שאותם הוא פוגש בפנימייה נושאים סיפור כואב וקשה משלהם. לאט לאט הוא רוכש חברים חדשים, מתאהב, ומגלה בו ובאחרים רגשות ויכולות שלא ידע על קיומם. אגב, את הספר הזה יהיה לכם כנראה הכי קל להעביר הלאה לנכדים, שבטח יופתעו לשמוע שהסדרה בעלת אותו שם שהם מכירים, ושודרה לפני מספר שנים, מבוססת על ספר חשוב.

 

למה כדאי: בדומה לצה"ל, גם הפנימייה החקלאית גנות היא מעין כור היתוך מרתק של החברה הישראלית. מכל קצוות הארץ - תל אביב המרכזית, שכונת הארגזים הענייה ובני מושב – כולם נכנסים למקום אחד ולומדים להסתדר זה עם זה, ואפילו להתאהב ולפתח חברות וערבות הדדית גבוהה. הספר הוא שיעור במציאת המקום של בני הנוער בחברה - לאו דווקא המקום הפיזי, זה שהם גדלים ומתחנכים בו - ויכול להקל על מי שמתחיל ללמוד בבית ספר חדש, וחושש שיתקשה להסתגל אליו. 

 [#middleBanner] 

על ספרים, טלפונים טיפשים ותקליטי ויניל

שלושה ספרים לחופשה המושלמת

איפה סבא וסבתא? 3 ספרים טובים

לא סיפור: גם אתם יכולים להוציא ספר לאור

להגשים חלום: ספר שירה ראשון בגיל 86

תגידו צ'יז: כך תפיקו צילום משפחתי מוצלח

 

הצטרפו לקהילת הקריאה והספרים של מוטק'ה

הצטרפו לקהילת פנאי ותרבות של מוטק'ה

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה ליאנה1 22/03/20
באמת ,ספרים ישנים מאוד.
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

להתחיל מחדש: הקבוצה שמחזירה את האלמנים והאלמנות לחיים

 

בשיתוף מפעל הפיס

 

בדידות היא המגפה של המאה ה-21. פרט לתחושות הקשות שהיא מעלה, היא גם מסוכנת לבריאות:...

לקריאת הכתבה
יחסי אחים בגיל 50+: אהבה או אכזבה?

התואר "אחי" או "אחותי" מודבק היום במקרה הטוב לכל חבר טוב, אבל גם לסתם מכר או אפילו זר מוחלט (נוסח "אחי,...

לקריאת הכתבה
משפחה לא בוחרים: איך לעבור את החגים בשלום

משפחה. מילה אחת שבתוכה כל כך הרבה מורכבויות מכל סוג שהוא. אבל בחגים זה הולך ומתגבר, כי אם בימות השנה אנחנו...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה