חזרה לחדשות היום

איפה חיים האנשים המאושרים בעולם?

דו"ח האושר, המתפרסם לרגל יום האושר הבינלאומי שחל היום (שני), קובע כי נורבגיה היא המדינה המאושרת ביותר בעולם ב-2017. ובאיזה מקום מדורגת ישראל?
מאת הדס בשן 20/03/17
איפה חיים האנשים המאושרים בעולם?
קור גורם לדיכאון? לא אצלם. צילום: Shutterstock

 

 

נורבגיה היא המדינה המאושרת ביותר בעולם לשנת 2017 - כך קובע דו"ח האושר הבינלאומי שפורסם היום (20 במרס) לרגל יום האושר הבינלאומי. יום שאולי גורם לנו לחשוב על מרכיבי האושר בחיינו האישיים, ובחיי החברה שאנחנו חלק ממנה. אז נכון ל-2017, מי שחשב שמזג אוויר קר גורם לדיכאון, שיחשוב שוב. ההתייצבות של נורבגיה בראש הרשימה לא מהווה מהפך היסטרי - כבר כמה שנים שהסקנדינביות מובילות באושר העולמי באופן גורף. אמנם בשנה שעברה דנמרק הייתה במקום הראשון, ובשנה שלפני כן הייתה זו שוויץ - אבל כולן עדיין בחמישייה הראשונה, כשהדירוג השנה הוא (בסדר יורד): נורבגיה, דנמרק, איסלנד, שוויץ ופינלנד. לא נראה שהרוטציה הקלה משנה לשנה פוגעת ביחסיהן.

 

גם בהמשך הרשימה האושר מתברר כאלמנט די יציב בחיים. ישראל נמצאת, כמו בשנה שעברה וכמו בזו שלפניה, במקום ה-11. את מקומות 5-10 מאיישות (בסדר יורד) הולנד, קנדה, ניו זילנד, אוסטרליה ושבדיה - שתדיר נמצאות בעשירייה הראשונה. בחמישייה האחרונה ניתן למצוא (שוב, בסדר יורד) את רואנדה, סוריה, טנזניה, בורונדי והרפובליקה של מרכז אפריקה - המקום הכי פחות מאושר בעולם.

 

זו השנה השישית שדו"ח האושר הבינלאומי מתפרסם על ידי חוקרים של "הרשות לפיתוח פתרונות בר-קיימא של האו"ם". החוקרים מתמקדים בכל שנה בנושאים שמצאו לנכון לשים עליהם את הזרקור, כשהם מנסים להסביר כיצד האושר משתנה, או לא משתנה, בהתאם לפרמטרים שקבעו, המשוקללים יחד למדד האושר.

 

 

ארה"ב: ירידה במדד האושר

 

 

יעלה או יוריד את מדד האושר? דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב. צילום: Shutterstock

 

 

חלק מהפרמטרים הינם כלכליים - כמו התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) ומדדי תעסוקה ואבטלה, אחרים רפואיים - כמו תוחלת חיים, שיעורן של מחלות ובריאות נפשית; והאחרים מגיעים מהזירה הרגשית - כמו תחושתם של אזרחי המדינה כי הם חיים בסביבה נדיבה, אמינה וטובת לב, וכי יש להם על מי לסמוך בעת צרה. השנה, החוקרים ציינו כי למרות שבנורבגיה חלה ירידה מסויימת ברמה הכלכלית, המתבטאת בירידת מחירי הנפט - היא עדיין העפילה לראש הרשימה. הם מסבירים זאת במימד הרגשי - לדבריהם, ההחלטה הממשלתית כיצד להשקיע את הנפט ולשאוף לרווחה עתידית ולא מיידית, מראה על אמון בין המדינה לאזרחיה, מה שמגדיל את אושרם.

 

פרק מיוחד בדו"ח האושר השנה הוקדש לארצות הברית - מדינה שמדאיגה מעט את חוקרי האושר. ארה"ב ירדה השנה ממקום 13 למקום 14, ולאורך השנים נראית מגמה של ירידה מתמדת באושר האמריקני, שבעבר אייש את המקומות הראשונים ברשימה. העדר מערכת של ערבות הדדית, לטענת הדו"ח, הוא אחד הגורמים לדיכאון האמריקני, וגם עלייה במקרי שחיתות. האם על רקע התחושות הללו, דונלד טראמפ עלה לשלטון? האם יש לו את הכוח להפוך את אמריקה לגדולה - ולמאושרת  - שוב, או שתחול ירידה נוספת? נחכה ונראה.

 

גם סין נמצאת במרכז הדו"ח השנה. בהיותה הכוח הכלכלי העולה בעולם המורל במדינה מעניין באופן מיוחד, ומציב את המדינה במקום 79 הלא מרשים. זו לא הפתעה גדולה, הסינים מעולם לא נראו לנו עליזים באופן מיוחד - אבל מה שמעניין הוא שככל שסין מתעצמת, אין בכך השפעה על האושר של אזרחיה. למעשה, החוקרים מספרים כי האושר בסין לא עלה ב-25 השנים האחרונות.

 

מובן שחידת האושר הישראלי תמשיך להעסיק אותנו גם השנה. הכיצד במדינה שטופת שערוריות, מלחמות, פיגועים, יוקר מחייה, עצבים וגלי חום -  כולם עדיין מאושרים כל כך? כיצד ישראל שומרת באדיקות על המקום ה-11, בעוד גרמניה נמצאת השנה במקום 16, אנגליה במקום 19, וצרפת, עם כל הייין והגורמה - רק במקום 31? אין לדעת, אבל מותר להיות קצת מאושרים שזה כך. ובמקביל, גם לשמור על ספקנות. הרשות הפלסטינית, אגב, נמצאת במקום 103.

 

 

להיות מאושרים בשלושה צעדים פשוטים

בני גיל הזהב: הכי מאושרים

ובישראל? 84% מבני הגיל השלישי מרוצים מחייהם

סובלים ממתח? אפשר לצמוח ולהתפתח ממנו

איך להיות שמחים יותר, ובריאים יותר

הצטרפו לפרלמנט של מוטק'ה

 

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בחדשות היום

"לאלימות אין גיל, גם נשים זקנות סובלות מאלימות"

אחת מכל ארבע נשים סובלת מאלימות בבית - פיזית, מילולית, נפשית או כלכלית. רק השנה נרצחו 19 נשים על ידי בני זוגן,...

לקריאת הכתבה
אילו חנויות מזון פתוחות בשעות מיוחדות למבוגרים בלבד?

בעקבות משבר הקורונה רשתות מזון גדולות ברחבי העולם, דוגמת אוסטרליה וארה"ב, כבר הודיעו זה מכבר שיפתחו את...

לקריאת הכתבה
נשארים בבית: הנחיות חדשות במאבק בקורונה

אם המצב לא היה קשה מספיק עד כה, משרד הבריאות מודיע היום (ג') על הגבלות חדשות ומרחיקות לכת, במטרה להילחם...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה