חזרה להחיים הטובים

ביקורת קולנוע: טעם החיים

ג'יאני די גרגוריו חוזר בסרט "טעם החיים" כגבר איטלקי שהולך לאיבוד בעשור השישי לחייו ומחפש שוב את הריגוש, הרומנטיקה, סערות החושים ותחושת הערך העצמי
מאת אורית הראל 21/07/11
ביקורת קולנוע: טעם החיים
לפני חודשים אחדים הוקרן בארץ הסרט האיטלקי המקסים "
ארוחות אמצע אוגוסט
", סרט קטן ושובה לב, שבמרכזו עמד גיבור בשם ג'יאני, כשם יוצרו של הסרט, ג'יאני די גרגוריו. ג'יאני, רווק כבן 60, נתקע לסופשבוע על תקן בשלן/ בדרן/ בייביסיטר/ בן לוויה וחבר לשתייה עם ארבע קשישות אקסצנטריות, אחת מהן אמו. הסרט היה ממתק לא צפוי ומפתיע שהיה חבוי באריזה שלא רמזה על תוכנו (שחקנים לא ידועים, חלקם חובבים, שם משונה וסתום וכן הלאה). עכשיו הגיע אלינו סרטו החדש של די גרגוריו, "טעם החיים", נישא על כנפי אותה הצלחה רווית יין ופסטה של "ארוחות אמצע אוגוסט". הגעתי לצפות ב"טעם החיים" חמושה בצפיות שנולדו בעקבות "ארוחות אמצע אוגוסט". גי'אני די גרגוריו חתום גם הפעם על התסריט והבימוי, גם הפעם הוא מככב כגבר בן 60 ומשהו שהולך לאיבוד, וגם הפעם הוא הביא איתו את אמא שלו (האמיתית, שהיא גם השחקנית), לגלם את אמו של הגיבור, שגם הפעם קוראים לו ג'יאני. ושוב אנחנו ברומא שמצטלמת להפליא, מזגזגים בין מכוניות וגנים, עולים ויורדים במדרגות בית הדירות שבאחת מהן מתגורר ג'יאני המובטל עם אשתו העובדת העסוקה, בתו המתבגרת המתנכרת והחבר הבטלן שלה, ובאחרת מתגוררת שכנה צעירה וזקורה שיש לה חיוך מלבב, הצהרות אהבה שהיא מפזרת באותה קלות כמו ברכת שלום, וכלב שג'יאני כל הזמן מתנדב להוריד במקומה. כמובטל של הבית הוא, כמובן, אמור לטפל בכל ענייני התחזוקה ומשק הבית, עניין די מבאס כשלעצמו. הוסיפו על כך את אמו הקשישה והתובענית המתגוררת בווילה ענקית עם מטפלת סקסית (שג'יאני אינו חדל לפנטז עליה), שלא כל כך ברור מה תפקידה בכוח חוץ מלשגע את ג'יאני ולעשות עבודות בית ממש קלות, כי האם הקשישה מפזרת כסף בלי חשבון וחיה נפלא בעושר ואושר בלי שום עזרה, ובדרך היא גם מתזזת את הבן יקיר שלה בלי הרף לכל עניין ודבר (היא זקוקה לגלולה, להסעה, להגשה, לתיקון צינור וכולי וכולי). לשגרה הסיזיפית השוחקת הזו הוסיפו חבר שלא מפסיק לעודד אותו לפצוח ברומן קטן מהצד, שכן מבוגר ומוזנח שמתגפף כל הזמן עם מאהבת צעירה ממנו, אינספור אנשים, ובעיקר נשים, צעירים שמסתובבים סביבו ומחדדים את תסכולי הגיל ותחושת הזמן שעובר ולא חוזר.


אז ג'יאני המתוסכל מנסה בגמלוניות לחזר אחרי המטפלת של אמו, ולריה. הוא מנסה בגמלוניות לחדש קשר רומנטי עם מישהי מהעבר. הוא מתנסה - ולא ממש בהצלחה - עם ויאגרה. הוא מנסה להתחיל עם השכנה הפלרטטנית. הוא נקלע לרגע למסיבה בדירתה ויוצא משם מסטול על כל הראש בלי ידיעתו (סם מסיבות במשקה). הוא, בקצרה, מנסה לשחזר את מה שבעיניו הם נעוריו שחלפו, להחזיר את הזמן האבוד, רק כדי לגלות שבעצם המציאות הפרטית שלו היא אולי זו שהכי מתאימה לו, כי הרי הכול פשרות, שקרים קטנים והעמדות פנים. כל זה נשמע הרבה יותר טוב מהסרט שיצא. די גרגוריו לא הצליח הפעם להתאים בין ממדי הסיפור שטווה סביב רעיון הגבר-מחפש-משמעות לבין ממדי הסרט. דומה שיש יותר מדי סרט ופחות מדי סיפור, יותר מדי רגעים משעממים שנמתחים כמו מסטיק שאיבד את טעמו ופחות מדי התרחשויות, יותר מדי כאילו-אווירה ופחות מדי ממש עלילה. הגיבור ג'יאני הוא הפעם נעבעך בעיקר מעצבן, חסר לו החן שהיה לו בגרסתו בסרט הקודם. גם דמותה של אמו והיחסים ביניהם בכלל הם הפעם בעיקר שבלוניים, צפויים ולא ממש מעניינים. היא קלאפטע מקשישה ונודניקית, הוא ילד מזדקן עם מנטליות של מתבגר. חסר לסרט אותו מגע אנושי (שהיה בסרט הקודם), זה שהופך סרטים מסוג זה, העוסקים במשברים הקטנים של החיים, מסרט קלישאתי לסרט חכם, משעשע ונוגע. יש אמנם בסרט כמה רגעים חביבים, ורומא, כאמור, מצטלמת נהדר ועושה חשק לקום ולנסוע לשם עכשיו ומיד, אבל ככלל, "טעם החיים" הוא סרט תפל למדי, מאכזב, ולא מספיק מעניין.
שורה תחתונה:
עדיף לנסוע לרומא ואם אי אפשר - לראות את סרטו הקודם של ג'יאני די גרגוריו.
"טעם החיים", קומדיה איטלקית. תסריט: ג'יאני די גרגוריו, ולריו אטנאסיו; בימוי: ג'יאני די גרגוריו; הפקה: אנג'לו ברבגאיו; צילום: גוגו ביאנקי; עריכה: מרקו ספולטני; מוזיקה: רצ'ב וקראטייו; תלבושות: סילביה פולידורי; עיצוב הפקה: סוזנה קסקייה. משתתפים: ג'יאני די גרגוריו, ולריה די פרנסיסיס בנדוני, אלפונסו סנטאגתה, אליזבטה פיקולו מיני, ולריה קבאלי ואחרים. אורך הסרט: 90 דקות עוד על תרבות ובידור:

ביקורת תיאטרון: זהר

קלאסי: פסטיבל קול המוזיקה בגליל העליון

ביקורת תיאטרון: מונוגמיה

ביקורת ספר: הבת האפלה

ביקורת תיאטרון: שיץ

לקהילת תרבות:

לחצו

מחפשים הנחות למופעי תרבות ובידור? -

מבצעים והנחות
0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

חתונה ממבט ראשון: סוף סוף זוג מבוגר

במוצ"ש האחרון, אחרי שתי עונות, זה סוף סוף קרה: העונה החדשה של "חתונה ממבט ראשון" (ערוץ 12) נפתחה עם שידוך של...

לקריאת הכתבה
"רציתי שיזכרו את אבא דרך הציורים שלו"

5.5.19 - את התאריך הזה עמית פדר ומשפחתה לא ישכחו לעולם. זה היה היום שבו הזמן עבורה עצר מלכת, ואביה האהוב משה...

לקריאת הכתבה
אורי גלר: "אני עובד על סדרת דרמה אמריקאית על חיי"

 

מה לא נאמר על אורי גלר - שהוא מגלומן, פנטזיונר. בתוכנית של הקומיקאי האמריקני ג'וני קרסון הוא אף הושפל, לאחר...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה