חזרה לדיור מוגן

החלטה זוגית: לעבור ביחד לדיור מוגן

סאלי ודוד שלגי נפגשו לפני 24 שנה, לאחר שהתאלמנו מבני זוגם, התאהבו והתחתנו. לפני שנה החליטו לעבור ביחד לדיור מוגן, והם בטוחים שעשו את הצעד הנכון. על היתרונות של המעבר כזוג לדיור מוגן
מאת עדי כץ 02/08/12
החלטה זוגית: לעבור ביחד לדיור מוגן
צילום: Shutterstock

 

 

החיים בזוג, נותנים כוח. זוגיות היא תעודת ביטוח, לא נצחית אמנם, נגד הבדידות. יש לך אוזן קשבת במידה כזו או אחרת, יש עם מי לבלות את הזמן, יש הבטחה לתמיכה בשעת צרה. אבל בגיל מבוגר יש גם זוגות שחושבים על היום שאחרי, וחלקם בוחרים בשל כך לעבור ביחד לדיור מוגן. לא ברור אם המחשבה הזו מודעת כשעושים את הצעד, אבל במסגרת המגוננת והמחבקת של בית הדיור המוגן ההתאלמנות עשויה להיות פחות טראומטית. 

דוד שלגי בן ה-91 ואשתו סאלי בת ה-75 החליטו על המעבר בדיוק בט"ו באב לפני שנה. הם הכירו לפני 24 שנים, הוא היה אלמן באמצע שנות ה-60 לחייו ששנה קודם לכן איבד את אשתו. את סאלי, אלמנה גם היא, הכיר דרך חברה משותפת. הדייט הראשון היה פגישה עיוורת ליד בית העירייה בתל אביב.

סאלי לא העזה אז לחשוב על פרק ב'. "הייתי בטוחה שאת מנת האושר שלי כבר קיבלתי ולא חיפשתי להכיר. בפגישה הראשונה עם דוד חשבתי לעצמי, 'אלוהים. שוב אני פוגשת גבר כל כך טוב, זה לא אמיתי'. אחרי חצי שנה התחתנו. ביחד יש לנו שמונה ילדים". 

במשך שנים חיו בני הזוג בדירתם ברמת אביב ג', אך בט"ו באב שעבר החליטו על מהפך בחייהם ועברו לבית הדיור המוגן "אחוזת בית" ברעננה. "היינו במצב שבו יכולנו לעשות בחירה אמיתית", אומרת סאלי, "מתוך אהבה זה לזה וגם מתוך מודעות וראייה קדימה". 

היא היתה אז בת 74 ונראתה צעירה לגילה, וההחלטה גרמה, לדבריה, להרמת גבות. "שאלו אותי, 'מה פתאום כבר דיור מוגן? את נוהגת, מבלה, עושה קניות וחיה את החיים נפלא'. אני עניתי שכאן יהיה נפלא יותר, ואני באמת מרגישה שהגענו למקום הנכון". המעבר למעון החדש היה לדבריה גם הזדמנות לרענן את החפצים, להיפטר מדברים ישנים ולהתחדש. "הבחירה שלנו", היא אומרת, "הייתה בחירה מאוד אופטימית".


רוצים להתעדכן? הצטרפו למוטק'ה בפייסבוק


מרבית המצטרפים לבתי דיור מוגן הם אנשים שחיים בגפם ומחפשים את החברה ואת תחושת החמימות. זוגות לא צריכים לכאורה לחפש את אלה מחוץ לבית ומבחינתם מעבר לדיור מוגן הוא הקדמת המאוחר. איה ולד הכט, מנהלת השירות הסוציאלי בבית הדיור המוגן "דור כרמל" מרשת נוה דור, אומרת שדווקא בזוג קל יותר להגיע להחלטה נכונה ולבצע את המעבר בצורה חלקה. 

"זה מתחיל משלב הבדיקה וההשוואה", היא אומרת, "שאין שום ספק שנעים וקל יותר לעשות אותו בשניים, בהנחה שיש תקשורת טובה. אפשר לחלוק את הפחדים ואת החששות, לשקול ביחד את היתרונות ואת החסרונות. גם אם אחד מבני הזוג חולק על השני, חשוב שיש עם מי לדבר. אם אחד מבני הזוג זקוק יותר למעבר והשני מוכן להתגמש, יש חשיבות לוויתור ברמת היחסים. זה מאוד יפה שערים לצרכיו של בן הזוג. 

"צריך לזכור שההחלטה לעבור לדיור מוגן היא כבדה. זו פרידה מהבית ומהסביבה המוכרת, ובזוג זה בכל זאת יותר קל. כך גם לגבי ההסתגלות למקום החדש. לא פשוט להגיע לבד למקום שכולו זרים כשאתה לא יודע עם מי תשב בחדר האוכל ובאולם ההרצאות ואם יהיה לך פרטנר לברידג'". 

המשמעות האמיתית, לדבריה, להחלטה לעבור בזוג מגיעה כשאחד מבני הזוג הולך לעולמו. "במצב המשברי הזה אני שומעת את המשפט 'מה הייתי עושה אם הייתי עכשיו לבד בבית'. התמיכה מהסביבה, תשומת הלב ובעיקר התחושה שאני לא לבד מאוד חשובים במצבים האלה". 

האם כשמגיעים בזוג, יש פחות פתיחות להיכרויות חדשות בבית הדיור המוגן?

"הכניסה לדיור מוגן היא התחלה חדשה, גם כזוג. אז מנסים להכיר זוג נוסף לבילוי משותף ובמקביל כל אחד מחפש לו את החברותא שלו. צריך לזכור שאלה הרבה פעמים אנשים עצמאיים, שממשיכים לנהל את חייהם בקהילה, נפגשים עם החברים הישנים וכו' ובכלל, מי שמגיע לדיור מוגן מחפש את הנושא החברתי". 

גם משכית לאופר, עובדת סוציאלית ומנהלת מחלקת הדיירים ב"אחוזת בית" רעננה, חושבת שיש יתרונות למעבר בזוג. "אין ספק שהקליטה של זוג קלה יותר מאשר של מי שמגיע אחרי שהתאלמן. יש משהו בזוגיות שמאפשר את הביטחון. יש כאן התחלה חדשה ובן הזוג נותן תשתית בטוחה. בהמשך כל אחד יוכל למצוא את המרחב שמעניין אותו בבית. כזוג אתה בא ממקום של כוח ויכולת ולא של אובדן ומשבר. כשמגיעים ממקום של חוזק ובחירה, יש בזה משהו מאוד מרענן. רוב הזוגות שבוחרים לעבור יחד לדיור מוגן, הם כאלה שהבינו שתפקידי ההורות וגם הסבאות במובן הקלאסי של עזרה יומיומית, התרוקנו. מצד שני, הם מאוד חיוניים ורוצים לחיות, ליצור, לבנות, וזאת ההזדמנות עבורם".

יש גם זוגות שחלוקים בדעתם?

"יש זוגות שהגיעו לכאן ואמרו ששנים הם מנסים לשכנע את בן או בת הזוג, אבל זו החלטה דרמטית שצריכה להיעשות במשותף על ידי שני בני הזוג. הרבה פעמים בני הזוג שהתנגדו שנים אומרים שחבל שלא עשו את זה קודם". 

לאופר מספרת גם היא על התמיכה החשובה שמקבלים דיירים שהתאלמנו בין כותלי הבית. "התאלמנות היא טרגדיה ומשבר נורא, אבל כשאתה בסביבה תומכת, אם מצד הקהילה ואם מצד הצוות המקצועי, זה עוזר לרכך את העוצמות ולהחזיר אותך לשגרת החיים.

"הרבה פעמים למוות קודמת תקופה קשה של חולי של בן הזוג, וגם כאן יש צוות סיעודי ורפואי ואפשר להיעזר בו בתקופה הקשה של הסיעוד. בקהילה האנושית המסורתית היו תמיד אנשים מסביב. הקהילות המודרניות התפרקו מהבחינה הזו והקשישים נשארים בבדידותם. כאן אנחנו עושים את הדרך הקשה ביחד". למוטק'ה יחסים והכרויות:  לחצו

מה כדאי לארוז במעבר לדיור מוגן

 

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה פיגויה 07/10/15

רוצים לגור בדירה מותאמת לכם!

תפישת שירות חדשה המאפשרת לכם לרכוש דירה בליווי סוכן רכישה אישי, שתפקידו לאתר את הדירה הנכונה לפי האזור הרצוי והתקציב המתאים, לייצג אתכם ברכישה ולשמור על האינט...

רוצים לגור בדירה מותאמת לכם!תפישת שירות חדשה המאפשרת לכם לרכוש דירה בליווי סוכן רכישה אישי, שתפקידו לאתר את הדירה הנכונה לפי האזור הרצוי והתקציב המתאים, לייצג אתכם ברכישה ולשמור על האינטרסים שלכם. וזה לא נגמר בזה:אנחנו נדאג לתכנן את הדירה כך שתתאים לפי צרכיכם וכדי שתעברו לגור בדירה מתאימה בדיוק לכםאנחנו אחראים להכול: גם על תכנון הנכס בהתאם לתוכנית מקצועית שמתכנן אדריכל, וגם על ביצוע עבודות השיפוץ, פיקוח על העבודות וכמובן, מתן אחריות על הביצועזהו פתרון אידאלי, המבטל את הצורך להתמודד עם הקשיים ומגן מפני כל הסיכוניםצרו אתנו קשר באתר שלנו: www.feijoya.com או חפשו את "שיטת פיג'ויה" בגוגל ובפייסבוק 


כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בדיור מוגן

איך לעצב בסטייל דירה בדיור מוגן?

עבור לא מעט בני הגיל השלישי, מעבר לדיור מוגן הוא שלב מתבקש בחיים, כשהמטרה העיקרית היא להפיג את הבדידות. אבל...

לקריאת הכתבה
שוקלים לעבור לדיור מוגן? כל מה שחשוב לדעת

תחום הדיור המוגן מציע יתרונות רבים לבני הגיל השלישי, בהם מגורים בסביבה מוגנת ומפוקחת עם מענה לצרכים...

לקריאת הכתבה
תופס תאוצה: גן ילדים בתוך דיור מוגן

לחיים של רובנו מגיעים נכדים בשלב מסוים. אם נהוג אצלנו להזדרז עם ילודה, נזכה גם לנינים ואין ספק שהקטנים...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה