חזרה להחיים הטובים

הכניסו צבע לגינה

חובבי גינון? מתכננים גינה חדשה? אתם יכולים לעצב אותה בצבע אחד, או ליצור מרבצי צבע קסומים ומרשימים על פי צבעי הפריחה. פנטזיה לגננים חובבים
מאת עדי כץ 07/09/16
הכניסו צבע לגינה
ליצור מרבצים של צבע. צילום: Shutterstock

 

עיצוב גינה הוא גם דרך להגשים פנטזיות. זה יכול להתבטא באווירה ובסגנון, באבזור, בחלוקה למתחמים, בפינות הישיבה שמציבים בה וכמובן בבחירת הצמחייה.

 

אם בא לכם לגוון, אתם יכולים לבחור את הצמחייה שלכם לפי צבעי הפריחה שלה. ברוב הגינות נעשה ניסיון לשלב בין פריחות בצבעים שונים, אבל דמיינו לעצמכם את האפקט המרשים של גינה שפורחת כל כולה באדום לוהט, או אולי בצהוב זוהר, בכחול מסתורי או בלבן בתולי.

 

כדי לא להתחייב לצבע אחד בלבד ולוותר על יופיים של האחרים, ובמידה שיש מספיק מקום בגינה, אפשר ליצור פינות צבע ייעודיות. באחת מהן לשתול פרחים ושיחים שפורחים בלבן (וכדאי שגם מועד הפריחה יהיה מתואם), בפינה אחרת רק פריחות אדומות-כתומות וכן הלאה. באין גינה, אפשר לערוך גם את העציצייה במרפסת על פי צבעים.

 

הצעות לצמחים הפורחים בקיץ, על פי צבעי הפריחה:

 

הפינה הכחולה-סגולה

 

כאן אפשר לשתול את הליסיאנתס רנטורט, הידוע גם בשם סולנום, שיח רב שנתי ירוק עד, שיכול להגיע לגובה של שלושה מטר, בתנאי שמש או צל חלקי. לאורך כל הקיץ הוא יוציא שפע של פרחים סגולים קטנים וכדאי לגזום אותו מדי פעם כדי לעודד את הסתעפות הענפים.

 

 

ליקופיליום לבן עלה הוא שיח נוסף הפורח בסתיו ובקיץ בפרחים סגולים קטנטנים, עם בונוס של עלווה אפורה מרשימה וצפופה. גם הוא ירוק עד וקצב הצימוח שלו מהיר. הוא מגיע לגובה של מטר וחצי וחסכוני במים.

 

 

אם יש בסביבה גדר, פרגולה או משענת אחרת, אפשר לשתול בפינה הכחולה-סגולה גם את הלפופית הכחולה, שיח מטפס ומתלפף כמשתמע משמו, שפרחיו דמויי הגביע צבועים בכחול עז ופורחים מהסתיו ועד לאביב. קצב הגידול שלו מהיר מאוד והוא יכול להגיע לגובה של תשעה מטר, עם השקיה בינונית.

 

 

להשלמת המראה, אפשר לשתול בפינה זו גם פטוניות סגולות. הצמח החד או דו שנתי הזה צומח מהר, משתרע על הקרקע ומכסה את השטח בצפיפות ומצוין גם לשתילה בעציץ רחב. הפרחים בסגול עז, דמויי המשפך, יפרחו מהאביב ולאורך כל הקיץ.

 

 

הפינה הצהובה-כתומה

 

לפינה הצהובה-כתומה בגינה יתאימו פרחי לוע הארי צהובים, צמח עשבוני בעל צימוח מהיר, שעל עמוד התפרחת שלו צומחים פרחים קטנים, צהובים במקרה זה, המזכירים לוע פתוח ומכאן שמו. לוע הארי יכול לצמוח גם על מסלעות ויתאים גם לעציץ. הוא זקוק לשמש או חצי צל רצוי לקטום אותו לאחר הפריחה, כדי לחדש אותה.

 

 

הטגטס הזקוף או האמריקאי יוסיף לפינה זריקת צבע צהובה-כתומה מרהיבה, עם פרחים דמויי כדורים גדולים, הפורחים בקיץ. הצמח הוא חד שנתי וקצב הצימוח שלו בינוני. הוא מגיע לגובה של 60 ס"מ, זקוק לשמש ולהשקיה מרובה, אבל התוצאות ידברו בעד עצמן.

 

 

שיח מטפס שיכול להשתלב בפינה זו הוא תונברגיית גרגור, מטפס הנכרך על כל מה שנקרה בדרכו ומגיע לגובה 2 מטר. הפרחים דמויי המשפך, פורחים בכתום בסתיו בחורף ובאביב. קצב הגידול שלו מהיר והוא עלול להיות שתלטן. הוא זקוק לשמש ישירה ולגיזום בסוף הקיץ.

 

 

הפינה האדומה-ורודה

 

אין כמו ורד מטפס לשוות לחצר מראה אצילי, ולפינה האדומה אפשר לבחור באחד מהזנים המטפסים הפורחים באדום לוהט. לשיח יהיו אמנם קוצים חדים, אבל הפרחים המרהיבים שיוציא באביב ובקיץ, יפצו על כך. כדי לבסס ורד מטפס, גוזמים אותו רק בשנה השלישית אך בינתיים קושרים את הענפים ומכוונים למקום הרצוי.

 

 

עוד שיח מטפס שיפרח באדום-כתום הוא בוהיניית גלפין, שיכול להגיע בשיאו לגובה 3 מטר. הוא גדל בשמש מלאה ופורח בקיץ וחסכוני בהשקיה.  

 

 

לכיסוי הקרקע בפינה האדומה-ורודה פשר להשתמש באפטניה לבובה, צמח משתרע, עם עלים קטנים ומבריקים ופרחים קטנים וקיפודיים בוורוד-אדום, הצומח מהר וזקוק לשמש מלאה. גם כאן אפשר לשלב פטוניות, את המין האדום, שיפרחו בקיץ ויתרמו למראה מרשים.

 

 

הפינה הלבנה

 

שיח הרדוף הנחלים, מהזן הפורח בלבן, יתן בקיץ מראה מרהיב לפינה הלבנה בגינה. הוא ירוק עד ומגיע לגובה של 1.5 מטר, אך יש להיזהר מהחלב הרעיל שמופרש מענפיו.

 

 

גם שיח בוגנוויליה לבן יספק שפע של פריחה לבנה בוהקת. זהו אמנם שיח פראי וקוצני, אבל לפריחה הצפופה והמרשימה שלו אין מתחרים.

 

 

שיח נוסף הפורח בלבן בקיץ הוא היסמין, שפרחיו הלבנים הקטנים מפיצים ריח נעים. הוא שיח מטפס שיכול להגיע לגובה של 6 מטר ויש לגזום ולעצב אותו לעתים קרובות.

 

 

לכיסוי הקרקע בפינה הלבנה אפשר לשתול את בשמת הגינה, מהזן הלבן, צמח רב שנתי שיכול לשגשג גם בתנאי צל מלא ופורח כל השנה.

 

 

 

 

 

[#middleBanner]

 

איך לרהט את הגינה?

 

עצים קטנים בגינה קטנה: זה אפשרי

 

 

איך למשוך ציפורים לגינה שלכם?

 

המדריך המלא לטיפול בצמחי בית


איך מטפלים בזר פרחים?

 

הצטרפו לקהילת הגינון של מוטק'ה!

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

ט"ו בשבט בגינה הפרטית שלכם

ברביעי הקרוב (27.1) יתארח בזום ב"מועדון התרבות" של מוטק'ה נעמן אהרונוביץ הגנן, עם טיפים לטיפוח גינה ועציצים...

לקריאת הכתבה
קר שם בחוץ: מלבישים את הבית לחורף

אנחנו מתאימים את הלבוש שלנו ואת המזון שאנחנו אוכלים לעונה הקרה, ומה עם הבית? בחורף כדאי להתאים גם את עיצוב...

לקריאת הכתבה
הרבה זמן בבית? כך תשדרגו אותו בצעדים פשוטים וזולים

מאז הקורונה אנחנו רוב היום בבית, לטוב ולרע. פתאום אנחנו שמים לב לפרטים שקודם אולי נעלמו מעיננו – חפצים...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה