חזרה להחיים הטובים

הסטנדאפיסטיות המבוגרות שורפות את הבמה

יעל קפיטולניק בת ה-77, שרה שמיר בת ה-62 ורחלה וייס בת ה-51 הגשימו חלום ישן והפכו לסטנדאפיסטיות בגיל מבוגר. שוחחנו איתן ושמענו על השינוי האמיץ
מאת עדי כץ 06/03/17
הסטנדאפיסטיות המבוגרות שורפות את הבמה
יש פה מישהו מבת ים? רחלה וייס, הגשימה את החלום. צילום באדיבותה

 

 

הומור נחשב לתכונה גברית, אולי בגלל השליטה של המין הגברי בתחומי הסטנד-אפ והכתיבה הקומית והסאטירית. מצד שני, כמה נשים אמיצות שנכנסו לשדה המוקשים מוכיחות את ההיפך. חלקן אפילו לא צעירות.

 

בעולם עשו את זה כמה וכמה נשים מצחיקות, מפאני ברייס ולוסיל בול ועד טינה פיי, שרה סילברמן וסנדרה ברנרד. גם אצלנו יש קומיקאיות מצליחות כמו אורנה בנאי, עדי אשכנזי, הדר כהן וליטל שוורץ, וכמובן הוותיקות והאהובות רבקה מיכאלי, חנה לסלאו, ציפי שביט, אודיה קורן ומיקי קם. נדמה שהן כאן איתנו מאז ומעולם.

 

ומה קורה כשאישה רוצה להצחיק, אבל תקועה בג'וב עצוב במשך שנים בשביל הפרנסה? הדרך הקלה היא לגנוז את החלום, אבל יש גם מי שבחרו אחרת. יעל קפיטולניק בת ה-77, שרה שמיר בת ה-62 ורחלה וייס בת ה-51 הן שלוש דוגמאות לנשים כאלה, שכל חייהן עבדו בעבודה שלא ממש סיפקה אותן, ובגיל מאוחר החליטו להגשים חלום שבעבע בהן שנים, ולהפוך לסטנדאפיסטיות. ואם אמרנו שלא קל להיות אישה מצחיקה, רק תחשבו כמה קשה לעשות את זה אחרי גיל 50.  

 

יעל קפיטולניק עלתה לראשונה על במה אחרי שיצאה לפנסיה בגיל 61. את הראיון הזה ערכנו איתה בשיחה מניו יורק, כשהיא בשיאו של סיבוב הופעות סטנד-אפ בפני ישראלים ברחבי ארה"ב. ב-24 במרס תופיע קפיטולניק עם הסטנד-אפ המצליח שלה בפני גולשות מוטק'ה, בכנס מיוחד לרגל יום האישה הבינלאומי.

 

"זה היה חלום ילדות שהגשמתי", היא מספרת למוטק'ה. "לא למדתי משחק ואף אחד לא כתב לי שום דבר. אני מביאה לבמה את חיי כפי שהם, למרות שלא היו קלים, אבל עם המון הומור וצחוקים".

 

"הבוס אמר: את פה רק בשביל הצחוקים, כמזכירה את על הפנים"

 

 

למעלה
חזרה