חזרה להחיים הטובים

טוב ציפור אחת ושתיים על העץ

רוצים לשמוע את ציוץ הציפורים עם שחר? רוצים להאזין להן במנוחת בין ערביים? הפכו את הגינה שלכם לאטרקציה לציפורים, ותוכלו ליהנות מהקסם
מאת עדי כץ 04/07/16
טוב ציפור אחת ושתיים על העץ
אורחים עליזים בביתכם. הזמינו ציפורים לגינה. צילום: Shutterstock

 

ציוץ ציפורים הוא מרכיב מרכזי בפסקול של שלווה פסטורלית, והחצר שלנו לא תהיה שלמה בלעדיו. ובכלל, הנוכחות של בעלי הכנף, המעוף ומשק הכנפיים, שירי וריקודי החיזור, הקינון וכל השאר, יכולים להפיח חיים בחצר, או אפילו במרפסת העציצים בקומה השמינית. אם לא די בכך, ציפורים מספקות גם הדברה ביולוגית של חרקים ורמשים בגינה.

 

כדאי למשוך ציפורים לחצר, גם כדי לפצות מעט על חיסול בתי הגידול הטבעיים שלהם על ידינו, בני האדם, וכדי לתרום את חלקנו הצנוע לשימור מינים של ציפורי שיר ועופות אחרים.

 

 

תיבות קינון לירגזי. צילום: עדי כץ

 

 

הדרך הטובה ביותר למשוך ציפורים לחצר היא קודם כל למקם אותה מול אזור טבעי, אם מתאפשר. בשלב שני אנחנו יכולים לשתול את הצמחייה המתאימה לצרכיהם של בעלי כנף למיניהם. אפשר להגדיל לעשות ולהניח קערת מים ממנה יוכלו הציפורים לשתות ולטבול, במקום גבוה ומוגן מחתולים. משקיענים של ממש יכולים להתקין תיבות קינון על עצים או קירות ולהתאים כמובן (על פי הנחיות באינטרנט) לגודל הציפור שרוצים לשכן. ישראל היא תחנת מעבר לאינסוף סוגי ציפורים, ובית למאות אלפי ציפורים נוספות. כיף לארח אותן קרוב לבית.

 

אם נחזור לצמחייה עצמה, זו צריכה לספק לציפורים מסתור, אתרים מתאימים ומוגנים להקמת קן, כולל חומרי גלם זמינים להקמתו (גם גושי הפרווה שהכלב השאיר בחצר משמשים אותן). חשוב כמובן גם לבחור בצמחים שיספקו עלים, פירות, פרחי צוף או נוכחות של חרקים, המשמשים לציפורים למיניהן למאכל.

 

צמחים למאכל

 

אטרקציה לצופית. אלמון הודי. צילום: עדי כץ

 

 

שתילת צמחי צוף בחצר, תשרת את כל הצדדים. אתם תזכו בפריחות מרהיבות וריחניות והצופית, ציפור קטנה בשחור וכחול מטאלי עם מקור מעוקל, שנקראה בעבר "יונק הדבש", תזכה בהרבה צוף טעים.

 

אילו צמחים יכולים להזין את הצופית? האלמון ההודי, שיח מטפס, המוציא לאורך כל הקיץ אשכולות של פרחים קטנים בוורוד ואדום, המפיצים ריח נעים. השיח זקוק לתמיכה ולתנאי שמש ישירה או חצי צל והשקיה בינונית. כדי לחזק אותו ולהרבות את הצמיחה, כדאי לגזום מסיבית אחת לכמה שנים.

 

ישמש היטב את הצופיות. היביסקוס. צילום: עדי כץ

 

 

גם פרחי ההיביסקוס למיניו, ישמשו היטב את הצופיות. מדובר בשיח ותיק שקצת נעלם מהנוף, ירוק עד ומצוין כגדר חיה. ההיביסקוס מונה כ-200 מינים ופרחיו הגדולים, המגיעים בצבעים שונים בהתאם לזן, דמויי גביע שממנו מזדקר עלי מרשים עטור אבקנים. ההיביסקוס זקוק לשמש ישירה או חצי צל וגם במקרה שלו, גיזום תכוף יעזור להבראה.  

 

 

ורודת קרקפות ועמידה לחום. לנטנה. צילום: עדי כץ

 

 

עוד אחד מהשיחים הפורחים המושכים צופיות, הוא הקליאנדרה ורודת הקרקפות. זהו שיח ירוק עד, שיכול להגיע לגובה של עץ קטן שיתרונו הוא עמידות בחום, בשל מוצאו כצמח מדבר. עלי הקליאנדרה מנוצים והפרחים נראים כמו קיפודים ורודים. השיח פורח כל השנה וזקוק לשמש מלאה. כדי לקבל צימוח צפוף, יש לקטום מדי פעם את קצות הענפים.

 

בנוסף לאלה, הצופיות ישמחו למצוא בגינה שלכם גם את פרחי עץ הסיגלון ושיחי הבוגנוויליה והלנטנה. את פירותיה של הלנטנה, אגב, ישמחו הבולבולים לזלול.  

 

שיח נוסף שיתגבר את אוכלוסיית הציפורים בחצר הוא השיפלרה. הוא מגיע למימדים מרשימים וייחודו מראה טרופי ועלים גדולים המסודרים כמניפות. ציפורי שיר כמו דרורים ובולבולים, יוכלו לשבת השיפלרה ולכרסם את העלים.

 

אם מדובר בבולבול, הציפור ששמה הושאל לעניינים אחרים ומככב כדמות אופטימית בשירו הידוע של ע.הלל ("כי שמח לי כל ככה, שהשמש מסביב זורחת"), עצי ארץ ישראל בחצר ישמחו אותו עוד יותר. אלת המסטיק למשל, תספק לו פירות למאכל כמו גם לדרורים ולשחרורים. גם הפירות של האזדרכת המצויה ינעמו לחיכו וגם בלוטי עץ האלון.

 

בולבולים ישמחו לנשנש, אם לא אכפת לכם, גם את הפירות של עצי השסק, המשמש והפיטנגו, את הפריחה של הפיג'ויה וכליל החורש, ואת העלים של שיח הסולנום הסגול והפסיפלורה. 

 

 

 עצים לקינון

 

עץ מועדף לקינון עבור העורב והבז. ברוש מצוי. צילום: עדי כץ

 

 

"קן לציפור בין העצים", התפייט ביאליק, אבל בשביל קן צריך עצים וכאן אנחנו יכולים לתרום. בנטיעת עצים, בעיקר גדולים, יש כמובן לקחת בחשבון את גודל החצר, הקרבה למשטחים מרוצפים, כיווני השמש והרוח וכו', אבל אפשר להתחשב גם בצרכיהם של בעלי הכנף.  

 

לכל מין של ציפור, יש לדעת, עצים המועדפים לקינון. העורב והבז למשל, ישמחו למצוא בסביבה את הברוש המצוי ואם יש לכם חצר גדולה, תוכלו להקיף אותה בברושים.

 

מושך את הירגזי והנקר. מכנף נאה. צילום: עדי כץ

 

 

נקרים ואוכלי חרקים, יעדיפו לקנן על עץ החרוב הוותיק והטוב, שעל הדרך יספק לכם חרובים. בחצר גדולה, אפשר לטעת גם מכנף נאה, עץ גדול, מרשים ומהיר צמיחה, הפורח בקיץ בפרחים צהובים. המכנף ימשוך אליו כאתר קינון את הירגזי, הנקר וציפורים הניזונות מהחרקים הרוחשים על ענפיו.

 

 

על ענפי עץ הפקאן, שנראה יפה בשלכת וכמובן נותן אגוזים, יקננו העורב, העורבני, הירגזי והנקר. הדררות, אותם תוכים ירוקים שהפכו למין בר בארץ, וגם העורבים והעורבנים, ישמחו לזלול מהפקאנים ויספקו לחצר מראה של ג'ונגל טרופי.

 

הנקר הסורי יבוא להתארח. עץ תות. צילום: עדי כץ

 

 

עץ התות (תמונה), יספק גם הוא מקום קינון למגוון של מיני ציפורים. הנקר סורי, ישמח להתארח עליו וגם הדוכיפת, הירגזי, הבולבול והעורבני. פירות התות (אל דאגה, יש מספיק לכולם), יזמינו לחצר שחרורים וציפורים אחרות.

 

[#middleBanner]

איך למשוך פרפרים לגינה?

לחדש את הגינה בזיל הזול

עיצוב פינות ישיבה בגינה שלכם

הכינו את גינתכם לקיץ

 

הצטרפו לקהילת הגינון של מוטק'ה

 

2  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה עמליה שרש 04/07/16
יופי של כתבה-כייף לחלום ועוד יותר למממש..ששש..
התמונה של תגונה gita 04/07/16
איזה יופי, אצלי בגינה השכם השכם בבוקר לפני הזריחה, מגיעה אותה הציפור עם אותו הציוץ. מנטרת בין עצי ההדר ומשמיעה לי את שירת היקום. עדי, תודה על ששיתפת אותנו בכתבה מענינת. המשך יום טוב...
איזה יופי,

אצלי בגינה השכם השכם בבוקר לפני הזריחה, מגיעה אותה הציפור עם אותו הציוץ.

מנטרת בין עצי ההדר ומשמיעה לי את שירת היקום.

עדי, תודה על ששיתפת אותנו בכתבה מענינת.

המשך יום טוב
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

ט"ו בשבט בגינה הפרטית שלכם

ברביעי הקרוב (27.1) יתארח בזום ב"מועדון התרבות" של מוטק'ה נעמן אהרונוביץ הגנן, עם טיפים לטיפוח גינה ועציצים...

לקריאת הכתבה
קר שם בחוץ: מלבישים את הבית לחורף

אנחנו מתאימים את הלבוש שלנו ואת המזון שאנחנו אוכלים לעונה הקרה, ומה עם הבית? בחורף כדאי להתאים גם את עיצוב...

לקריאת הכתבה
הרבה זמן בבית? כך תשדרגו אותו בצעדים פשוטים וזולים

מאז הקורונה אנחנו רוב היום בבית, לטוב ולרע. פתאום אנחנו שמים לב לפרטים שקודם אולי נעלמו מעיננו – חפצים...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה