חזרה ליחסים

טורפות את החיים: קהילת נשים מעל 50

זה התחיל בבלוג אינטרנטי והפך לתופעה: קבוצה של 6000 נשים בנות 50 פלוס שנפגשות אחת לשבועיים, דנות בנושאים משותפים ומוצאות אנרגיה חדשה לחיים. "בגיל הזה נמצאת ההזדמנות"
מאת עדי כץ 13/03/16
טורפות את החיים: קהילת נשים מעל 50
פועלות ב-13 מקומות שונים בארץ להעצמת נשים מעל גיל 50. צילום: באדיבות נוגה קובץ'

 

 

יום האישה כבר מאחורינו, אבל יש נשים שלא משתעשעות בפמיניזם רק יום בשנה. נשות קהילת "נשים מעל 50" פועלות להעצים זו את זו גם בימים אחרים על הלוח. 6,000 החברות בקהילה, שהפכה למיזם חברתי-כלכלי, מבקשות למסור לנשים אחרות בגילן: "עכשיו תורך".   

 

מאחורי הקהילה עומדת נוגה קובץ', מעצבת פנים גרושה בת 56. לפני שנה עמדה קובץ' על פרשת דרכים אישית ומקצועית, והחליטה להמציא את עצמה מחדש. התוצאה היתה בלוג אינטרנטי בשם "נשים מעל 50", שהחל לקבץ סביבו נשים בגילאים הללו. היום, שנה אחרי, המיזם שלה מונה 15 קבוצות נשים ברחבי הארץ, שנפגשות אחת לשבועיים.

 

"מדובר במפגשי שיח והקשבה", מסבירה קובץ'. "אלה לא קורסים או סדנאות. נשים מגיעות אל המפגשים כדי להכיר, לפגוש חברות חדשות, להיות במרחב שהוא נעים, נוח, מאפשר ומכיל. היכרויות עם נשים אחרות פותחות הזדמנויות גם לקידום עסקי, למרות שזו לא המטרה העיקרית של הקהילה. הדבר המהותי הוא חיפוש אחר שפה משותפת, התרעננות, מציאת אנרגיות חדשות ועניין חדש".

 

נושא ההעצמה הנשית תמיד קרץ לקובץ', המגדירה את עצמה כיזמית בנשמתה, וכבר בשנים עברו שלחה יד בפעילות ציבורית למען נשות עסקים. כשחיפשה לפני שנה תוכן חדש בחיים, היה לה ברור שזה יהיה הכיוון.

 

"הרגשתי שהחיים עוד לפניי, אבל מה עושים איתם?"

 

 הרגישה תקועה אבל עדיין צעירה. נוגה קובץ' (במרכז) בעיצומו של מפגש נשים. צילום: באדיבות קובץ'

 

החיפוש התחיל בעקבות לידת נכדתה הראשונה והמיתוג החדש בחייה, "סבתא". במקביל, מערכת זוגית שניהלה הגיעה לקיצה, ספר אוטוביוגרפי שהחלה לכתוב נגנז מסיבות משפחתיות, וגם בהיבט העסקי והכלכלי קובץ' לא רוותה נחת. "הרגשתי שאני לא במקום הנכון, שאני תקועה, ומצד שני - עדיין צעירה, נראית לא רע והחיים עוד לפניי. אבל מה עושים איתם?"

 

אחרי תקופה של "ניקוי רעשי הסביבה", כהגדרתה, שכללה התנתקות משגרת היומיום ותרגולי יוגה ומדיטציות בטבע, החליטה קובץ' להגשים את החלום שמלווה אותה שנים, להנחות נשים ולחבר ביניהן. "החלטתי להתחיל בקטן, בשקט ובלי מהומה, בבית עם כמה חברות", היא נזכרת. "את הצעדים הבאים כבר הכתיבו הנשים". 

 

זה החל למעשה בבלוג שפתחה, והוקדש "לכל הנשים שחצו את ה-50, שחולמות וחושקות לחיות את החיים במלואם מבלי להתפשר ולוותר". במהרה הוא צבר פופולריות רבה. "התחלתי לכתוב סיפורים מהבטן, דברים שהעסיקו אותי, ופתאום הבלוג קיבל תהודה מאוד גדולה", היא משחזרת. "נשים התחילו להתעניין בתכנים ולהגיב, ואז הגיעו פניות מהשטח להיפגש".

 

קובץ' פתחה קבוצת נשים ראשונה בביתה, ביישוב שילת שליד מודיעין. "הגיעה קבוצה של חברות והתחלנו לדבר על מה זו קהילה ומה זה להיות אישה בת 50 פלוס, והחלטנו להמשיך להיפגש ולשוחח. עם הזמן התחילו להגיע יותר ויותר נשים והבית נעשה קטן למפגשים הללו, אז מצאתי מקום בקריית אונו, במתחם עסקי לנשים, ושם ערכתי את חמשת המפגשים הבאים".

 

כשהחלו להגיע בקשות להקמת קבוצות נוספות בארץ, החליטה קובץ' להפוך את הקהילה למיזם עסקי-חברתי. כיום היא מכשירה נשים בעלות רקע באימון אישי, בהנחיית קבוצות או בעבודה סוציאלית לשמש מה שהיא מכנה "מאפשרות". המאפשרות מנחות את המפגשים, כשהמשתתפות משלמות 50 שקלים לכרטיס ("הכול ברוח ה-50").

 

"המוטיבציה להתאחד צריכה לבוא מרצון להתחדש ולהתפתח"

 

"בגיל הזה אנחנו יותר פנויות, ויש לנו יותר ניסיון וכסף". קהילת נשים מעל 50, צילום: באדיבות קובץ'

 

"יצרתי מודל זכייני", היא מסבירה. "למאפשרות יש למעשה זיכיון להפעיל את הקבוצות, אחרי תהליך הכשרה והסמכה אצלי. אני עורכת להן ראיון אישי, וכשמישהי מתאימה היא יכולה להתקבל גם בלי השכלה פורמלית. יש לנו בין המאפשרות גם אם ובת, בנות 73 ו-46".

 

- על אילו נושאים דנים בקבוצות?

"הנושא שדנו בו לאחרונה היה 'שינויים ומעברים אצל נשים מעל גיל 50'. לנושא הזה נקדיש גם את הכנס הארצי של הקהילה, שיתקיים ב-15 במרס במתחם איירפורט סיטי ליד נתב"ג. בכנס נחשוף לראשונה גם קרן חדשה בשם 'העולם שייך לנשים בנות 50', שנועדה לסייע כלכלית לנשים בגילאים האלה ולאפשר להן להתפתח".

 

נושא נוסף שנדון בקבוצות הנשים הוא מימוש והגשמה של פוטנציאל בקרב בנות 50 פלוס. במפגשים הן דנות בתחומי חיים נוספים כמו בריאות ואיכות חיים מעל גיל 50, תעסוקה, רווחה כלכלית, זוגיות, הקן המתרוקן, הטיפול בהורים המבוגרים, הפנאי לאחר הפרישה והרחבת המעגל החברתי.

 

קבוצות הנשים של קהילת "נשים מעל 50" פועלות כיום ב-13 מקומות שונים בארץ, בהם כרמיאל, חיפה, נתניה, רמת גן, תל אביב, רחובות ומודיעין. נשות עסקים החברות בקהילה יכולות לקדם את עסקיהן באמצעות מועדון החברות של הקהילה. "חברות במועדון עולה 15 שקלים לחודש, תמורתן מקבלות הנשים הנחות והטבות על שירותים ומוצרים של נשות מקצוע אחרות מהקהילה. זה מודל שעובד לטובת כולן".

 

קובץ' מאמינה, שהמוטיבציה של בנות 50 פלוס להתאחד לא צריכה לבוא מתחושת קיפוח או תסכול, אלא מתוך רצון להתחדש ולהתפתח. "בגיל הזה נמצאת ההזדמנות האמיתית", היא אומרת, "מכיוון שאנחנו יותר פנויות ויש לנו ניסיון חיים וכסף. אנחנו בקהילה מציעות לנשים בגילנו להתפתח מתוך חיבור עם נשים אחרות, שהוא חיבור שהכוח שלו מאוד גדול". 

 [#middleBanner] 

גירל פאוור: מהפכת הנשים המבוגרות

מגיע לכן: קחו את החברות לבראנץ' מפנק

10 הצעות מפנקות ליום כיף נשי

בחירת מוטק'ה ליום האישה: 10 הנשים הבולטות בישראל

הסטנדאפיסטיות המבוגרות שורפות את הבמה

לא גימיק: הדוגמניות המבוגרות לוהטות מאי פעם

5 נשים שהגיל עושה להן רק טוב

ממרילין מונרו ועד טוויגי: 5 אייקוניות אופנה של כל הזמנים

האישה שעזבה הכל והפכה מורה ליוגה

להגשים חלום: צניחה חופשית בגיל 65

לחיות עד 150 שנה? זה אפשרי

 

 

הצטרפו לקהילת חברות חדשות של מוטק'ה!

9  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה יפה _638 13/03/16
שלום !מעונינת להתנסות ולהכיר את המפגשים והפעילויות של הקבוצה החיפאית, אודה למי מכן שתוכל לעדכן אותי בטלפון לקבוצה החיפאית . 

תודה וערב טוב, יפה.
התמונה של תגונה ציפי21 25/01/18
שלום מעונינת להצטרף לקבוצה בתל אביב. תודה

oryael2@orange.net.il
התמונה של תגונה פרדי נרינברג 09/08/18
שלום   אשמח  להעביר  לכם   סדנא   במסגרת   של   מעגלי   הקשבה   לשיפור   הביטחון   העצמי תודה ...
שלום   אשמח  להעביר  לכם   סדנא   במסגרת   של   מעגלי   הקשבה   לשיפור   הביטחון   העצמי

תודה                                                0525250892   פרדי   גרינברג
התמונה של תגונה מממ1 01/10/18
אני מתגוררת בתל אביב ואשמח מאוד להצטרף לקבוצת נשים , להגיע למפגשים ולהנות להשכיל 

 
התמונה של תגונה ליזיקה2 10/11/18
אשמח להגיע לקבוצה ברחובות. אודה לכל מי שתוכל לעדכן אותי.

תודה ולהישתמע ליזיקה 0522993188
התמונה של תגונה רחל39 16/01/19
מעוניינת להגיע לכנס ב 15 למרץrrhs1953@walla.com  
התמונה של תגונה איילת13 07/02/22
אשמח לדעת םרטים על קבוצת נשים מעל 50 0528282984
התמונה של תגונה תמרה סולומון 13/04/22
אשמח להצטרף לקבוצת נשים בתל אביב
התמונה של תגונה תמרה סולומון 13/04/22
תמרה 0546622353 - הצטרפות לקבוצת נשים בתל אביב
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

אלמנים? כל הדרכים להכיר חברים ופרק ב'

זה ידוע שאנשים מוצאים עניין באנשים דומים להם, או בעלי מכנה משותף עמם. חשבו על בני הזוג שלכם או על החברים...

לקריאת הכתבה
"חברה טובה היא כמו אחות, ולפעמים יותר"

אנחנו מכירים חברים בבית הספר, בצבא, באוניברסיטה, בעבודה, דרך בני זוג. כשיש כבר ילדים אנחנו מכירים חברים...

לקריאת הכתבה
איך להכיר חברים חדשים אחרי גיל 50?

"אני זוכרת שישבתי מול הטלפון והתלבטתי את מי להזמין לקפה ספונטני", מספרת ליאורה, 61 (כל השמות בכתבה זו בדויים...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה