חזרה להכסף שלי

יוצאים לפנסיה? יתכן שאתם זכאים להחזרי מס

נקודות זיכוי שלא חושבו, מגורים בישוב מזכה, הכנסות משתי פנסיות ומעלה או תרומה למוסד מוכר הם רק חלק מהסיבות לזכאות להחזרי מס, עד אלפי שקלים בשנה. המדריך המלא
מאת שירי עמית 25/02/16
יוצאים לפנסיה? יתכן שאתם זכאים להחזרי מס
הסכומים יכולים להגיע לאלפי שקלים בשנה. לא תיקחו? צילום: Shutterstock

 

 

יציאה לפנסיה כוללת שינוי כלכלי מהותי. ההכנסה החודשית ממקום העבודה מפסיקה, ואת מקומה תופסים הפנסיה והחסכונות שצברתם במהלך החיים. לרוב, לאחר הפרישה מהעבודה, חלה ירידה ברמת ההכנסה. ההוצאות לעומת זאת לא מצטמצמות ולעיתים אף גדלות, עם הזמן הפנוי שנוצר, העזרה לילדים והבילויים עם הנכדים.

 

לכן יותר מתמיד, מלבד תכנון מוקפד של התקציב החודשי, כדאי לבצע תיאום מס ולדרוש ממס ההכנסה את מה שמגיע לכם. שווי ההטבות והזכויות יכול להגיע לאלפי שקלים בשנה, אולם פנסיונרים רבים אינם מודעים לזכויותיהם ולא דורשים אותם, ואתם יודעים מה אומר הפתגם - אם לא דורשים לא מקבלים.

 

11 דרכים לקבל החזרי מס

 

רו"ח יוסף דנציגר, מתנדב בארגון החברתי "פעמונים" המעניק ייעוץ כלכלי וכלים בתחום, מפרט את הסיבות שבגינן תוכלו לדרוש החזר מס. "באופן כללי, להחזר מס זכאי כל אדם ששילם מס הכנסה במהלך שנת המס", מסביר דנציגר. "אם מתברר בדיעבד כי שילם יותר מס במהלך השנה ממה שחייב בפועל, הרי שמגיע לו החזרי מס. כך גם לגבי פנסיונרים שהפנסיה שלהם חייבת במס". להלן סיבות נוספות לזכאות להחזרי מס:

  

1. לא קיבלתם את כל נקודות הזיכוי שמגיעות לכם. נקודת זיכוי היא סכום השווה ל-218 שקלים בחודש (נכון לשנת 2015) ול-2,616 שקלים בשנה. סכום זה מקוזז ממס ההכנסה שהפנסיונר צריך לשלם על הפנסיה. לכל תושב מגיעות 2.25 נקודות זיכוי, וכן נקודות זיכוי נוספות מהסיבות הבאות:

 

 *פנסיונר שנשוי לאישה שאינה עובדת ואינה מקבלת פנסיה, או פנסיונרית שנשואה לגבר שלא מקבל פנסיה.

*פנסיונרים שיש להם ילדים מתחת לגיל 18.

*לפנסיונר שלו קרוב מדרגה ראשונה (אישה, בן, הורה) שנחשב נטול יכולת.

 *פנסיונר גרוש המשלם מזונות בגין ילד/ה.

 

אם אתם מתגוררים בעיירת פיתוח, מגיעה לכם הנחה בתשלום למס הכנסה. צילום: Shutterstock

 

2. סובלים מנכות? יש לגשת לוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. נכות בשיעור של 90%  ומעלה מעניקה פטור ממס על הפנסיה.

 

3. מגורים ביישוב ספר. מתגוררים או עוברים להתגורר בישוב ספר, כגון עיירת פיתוח? מגיעה לכם הנחה בתשלום למס הכנסה.

 

4. זכאות לפטור ממס על הפנסיה. סכום הפנסיה הפטורה ממס הוא בשיעור של 43% (בגיל הפרישה), ועד לתקרת פנסיה של 8,460 שקלים בחודש. לעיתים פנסיונרים מקבלים מענקים פטורים ממס בזמן הפרישה, ואז הפנסיה חייבת במס. לאחר מספר שנים הפטור חוזר בהדרגה על פי סכום המענק.

 

5. החזר מס על מענקים שקיבלתם לאחר הפרישה. פנסיונרים רבים מקבלים מענקים פטורים ממס בזמן הפרישה. אם מקבלים בנוסף סכום כסף גדול החייב במס, הרי שהמס השולי מזנק כלפי מעלה, ומעניק המענק חייב לנכות את המס. את המענק החייב במס אפשר לפרוס לשש שנים, ובכל שנה להגיש דו"ח ולקבל החזר מס. 

 

6. הכנסות משתי פנסיות ומעלה. אם אתם מקבלים יותר מפנסיה אחת ולא ערכתם תיאום מס בגין סך סכום הפנסיות שלכם, יתכן שמגיע לכם החזר מס.

 

7. הפסדים על השקעות בשוק ההון ממכירות ני"ע. אפשר לקזז את ההפסדים מחבות המס על הפנסיה, ועל ידי כך לקבל החזר מס.

 

לא צריך להסתבך עם החישובים לבד - אתרים שונים יבדקו עבורכם זכאות להחזרי מס. צילום: Shutterstock

 

8. תרומה למוסדות ציבור. פנסיונר שתרם למוסד ציבור המוכר על פי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, זכאי לזיכוי של 35% מסכום התרומות. הכוונה היא למוסדות ציבור שקיבלו אישור מרשות המיסים בישראל, המאפשר לתורמים לקבל פטור ממס הכנסה כנגד הצגת קבלה על התרומה. כדי לוודא האם למוסד יש אישור כזה, כדאי להיכנס לאתר רשות המיסים.

 

9. מקבלי הכנסה נמוכה. אם אתם מקבלים הכנסה נמוכה אתם זכאים לפטור ממס על הכנסות מריביות, מפיקדונות ומדיבידנדים. יש לגשת מדי שנה לבנק שבו מתנהל חשבונכם ולבדוק את קבלת הפטור.   

 

10. ממשיכים להפקיד לקופות גמל ו/או משלמים לביטוחי חיים? מגיעים לכם החזרי מס בשל כך.

 

11. יציאה לפנסיה במהלך השנה. אם בשנת היציאה לפנסיה הפסקתם לעבוד כשכירים  או כעצמאים במהלך השנה, כדאי לחשב מחדש את סכומי המס שנוכו מהמשכורת שלכם, מאחר שהחישוב הוא שנתי: מה-1 בינואר ועד ה- 31 בדצמבר.  

 

 

מה צריך לעשות כדי לקבל את ההחזר?

 [#middleBanner] 

כדי לבדוק האם באמת מגיע לכם החזר ממס הכנסה עליכם להכין כמה מסמכים. זה כולל טפסים מתאימים כמו טופס 106, וכן אישורים רלוונטיים המעידים על זכאותכם להקלות. דנציגר ממליץ לגשת לייעוץ של איש מקצוע (יועץ מס או רואה חשבון), שיבדוק האם אכן מגיע החזר המס. "נתקלתי במקרים בהם אנשים חשבו שמגיע להם החזר מס, הגישו בקשה להחזר, ובדיעבד קיבלו שומה לתוספת מס", מספר דנציגר. אפשר גם להיעזר בסימולטור של רשות המיסים, כדי לוודא האם מגיע החזר מס. חשוב לדעת שלא את כל מקרי המס אפשר לבדוק באמצעות כלי זה, כמו למשל השקעות בשוק ההון.

 

גם אתר https://finupp.com/ מאפשר לבדוק זכאות להחזר מס ללא כל התחייבות. איך זה עובד? יש לענות על שאלון, למלא טפסים, ואנשי מקצוע יבחנו את הנתונים ויעניקו לכם תשובה בנוגע לזכאותכם להחזר. את הטפסים תוכלו להגיש באופן עצמאי, על ידי פנייה לפקיד שומה באזור מגוריכם, או על ידי פנייה לחברה המעניקה את השירות תמורת תשלום. חלק מנותני השירות גובים סכום קבוע מראש, ואחרים גובים אחוז מסוים מההחזר הצפוי.

 

חשוב לדעת, כי החזר מס ניתן לבקש רק בסוף שנת המס, ועד 6 שנים מתום שנת המס שעבורה מבוקש ההחזר. בקשת החזר מס עבור יותר משנת מס אחת, מצריכה הגשת בקשה נפרדת להחזר עבור כל אחת מהשנים, בצירוף האישורים הרלוונטיים לאותה שנה.

 

כך תוודאו שתקבלו את כל כספי הפנסיה 

בקרוב: הסיכון בחיסכון הפנסיוני יותאם לגיל

מרבה נכסים? מרבה דאגה - לדור הבא

6 דרכים להגדיל את ההכנסות אחרי פרישה

יצאנו לפנסיה, ומה עכשיו?

10 הנחות שכל פנסיונר חייב להכיר

 

10 טיפים לניהול התקציב אחרי פרישה

 

אזרחים ותיקים? מגיעות לכם הטבות בבנקים

 

משלמים ביטוח סיעודי? מפקירים אתכם

לנהל את חשבון הבנק - בלי לזוז מהספה

 

הצטרפו לקהילת הכסף שלי במוטק'ה

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהכסף שלי

ליהנות מזוגיות טובה, בלי לחץ כלכלי

אהבה וקשר זוגי בגיל השלישי במערכות יחסים מעניקים איכות חיים לבני הזוג ועל כן הם מבורכים. העלייה...

לקריאת הכתבה
אזרח ותיק? המדריך לכל ההטבות שמגיעות לך

תעודת אזרח ותיק היא סוג של חותמת שמעידה שאנחנו, מה לעשות, ותיקים. גם אם היינו מעדיפים להימנע מהתיוג ואנו...

לקריאת הכתבה
הנחה בארנונה - אזרחים ותיקים: איך תחסכו בתשלומי הארנונה

הארנונה העירונית נתפסת כהוצאה קבועה שאי אפשר לשנות. במרבית המקרים זה נכון, למרות שמעבר לדירה קטנה יותר...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה