חזרה לדיור מוגן

כיצד להקל רגשית את המעבר לדיור המוגן

המעבר לדיור מוגן מלווה בשינויים רבים: רגשיים, פיזיים ואף פיזיולוגים. תפקיד המשפחה לתמוך, להכיל ולעזור לדיירים החדשים
מאת טליה קורן 10/06/15
כיצד להקל רגשית את המעבר לדיור המוגן
להקל על העוברים לדיור מוגן – חיבוק משפחתי תמיד עוזר. צילום: Shutterstock

 

ההחלטה על מעבר לבית דיור מוגן אינה קלה ומלווה בתחושות שונות, זיכרונות ואפילו תופעות פיזיולוגיות, שהן פועל יוצא של המצב הנפשי שמעוררת ההחלטה על שינוי סביבת המגורים אצל המבוגר. כיצד ניתן לסייע נפשית לקשיש/ה לעבור תקופה זו?

 

על המשפחה כולה לסייע, לעודד ולתמוך בסבא ובסבתא, עם קבלת ההחלטה על המעבר, במהלכו וכמובן שאחריו. הסיוע צריך לבוא לידי ביטוי בזמן משותף רב יותר, בנוכחות של בן משפחה קרוב בסיור בבית הדיור המוגן, נטילת חלק במשא ומתן, בחירת בעלי המקצוע שיסייעו במעבר ועוד.  בתקופה שלפני המעבר הקפידו לבלות עם הדייר החדש, עזרו לו בקבלת ההחלטות, בפרידה מהסביבה המוכרת. התפקיד שלכם הוא להנחיל לו או לה את התחושה שהם רק עוברים דירה – ושאין לכם שום כוונה לצאת מהחיים שלהם.

 

למרות שלעתים ההחלטה אורכת זמן, ובני המשפחה נוטים לאבד סבלנות ומעוניינים לכפות על הקשיש החלטה בעניין המעבר לבית הדיור המוגן, חשוב לזכור כי למען בריאות נפשית תקינה חשוב שההחלטה תהיה אוטונומית של המבוגר, ותסייע לו לשמור על דימוי וערך עצמי חיובי. עוד כתבות על דיור מוגן

 

להקל על הפרידה מחפצים

 

צריך להחליט מה לוקחים איתנו ומה נשאר. צילום: shutterstock

 

ההחלטה על מעבר לבית דיור מוגן משמעותה פעמים רבות צמצום שטח המחיה ועימו גם פרידה מחפצים שליוו את הדיירים החדשים כברת דרך ארוכה. יש לדאוג שאדם קרוב יסייע בהחלטה אילו חפצים לקחת לבית הדיור המוגן וממה נפרדים.

 

במידה ובית הדיור המוגן מוכן להכניס בעלי חיים בשעריו, הדבר יכול להקל מאוד במעבר של הקשיש, אם יצטרף אליו חבר טוב. במידה ולא היה בעל חיים בבית, יש לשקול הבאתו כמתנת מעבר לקשיש/ה, במידה שהם רוצים לטפל בחיה. בעלי חיים הם נכס יקר עבור בני גיל הזהב.

 

על הדייר/ת החדשים, להשתלב בכמה שיותר פעילויות חברתיות ולהזמין וליזום מפגשים חברתיים. למרות הכניסה לקבוצה חברתית, על הדייר/ת להיות אקטיבי ולרצות להכיר אנשים חדשים אשר יקלו על הבדידות. היכרויות בגיל הזהב הן דבר חשוב לצורך תמיכה חברתית ונפשית.

 

במידה ובכוונת בני המשפחה לא להגיע לביקורים תכופים, כדאי לערב את העובדת הסוציאלית שתיתן דיווח מהימן על מצב הדייר/ת בתקופה שלאחר המעבר.

 

 

מחפשים בן/ בת זוג? חברים חדשים? הצטרפו להיכרויות של מוטק'ה

על אהבה שלבלבה בבית הדיור המוגן

 

מה חשוב לקחת בחשבון לפני שמחליטים אם לעבור לדיור מוגן

מה כדאי לארוז במעבר לדיור מוגן

 

 

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה משה כהן 1 10/12/15

מעבר לבית חדש, מקום אחר, זה תמיד קשה, גם  אנחנו עברנו לדיור מוגן, מכירים את זה, היום אנחנו מאושרים ביותר. היו לנו לא מעט פחדים, מה יהיה? מי יפנה לנו את הדברים היקרים מהבית? פחדנו למרות כל העזר...

מעבר לבית חדש, מקום אחר, זה תמיד קשה, גם  אנחנו עברנו לדיור מוגן, מכירים את זה, היום אנחנו מאושרים ביותר. היו לנו לא מעט פחדים, מה יהיה? מי יפנה לנו את הדברים היקרים מהבית? פחדנו למרות כל העזרה מסביב. כפי שכבר ציינתי, היה איזה בחורצ'יק מקסים בשם שי שטיקגולד , יש לו שירות של פינוי דירות לפני מעבר לדיור מוגן, אפשר למצוא אותו באינטרנט. הוא עזר לנו מאוד ועד היום שומר גם על קשר. לא מובן מאליו בכלל. לצד המעבר הנפשי היה לנו גם את ההיבט הפיזי, שם למזלנו לא התמודדנו עם זה בזכות שי שטיקגולד . 


כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בדיור מוגן

איך לעצב בסטייל דירה בדיור מוגן?

עבור לא מעט בני הגיל השלישי, מעבר לדיור מוגן הוא שלב מתבקש בחיים, כשהמטרה העיקרית היא להפיג את הבדידות. אבל...

לקריאת הכתבה
שוקלים לעבור לדיור מוגן? כל מה שחשוב לדעת

תחום הדיור המוגן מציע יתרונות רבים לבני הגיל השלישי, בהם מגורים בסביבה מוגנת ומפוקחת עם מענה לצרכים...

לקריאת הכתבה
תופס תאוצה: גן ילדים בתוך דיור מוגן

לחיים של רובנו מגיעים נכדים בשלב מסוים. אם נהוג אצלנו להזדרז עם ילודה, נזכה גם לנינים ואין ספק שהקטנים...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה