חזרה לקריירה שנייה

להגשים חלום: הצייר בן ה-86

מירו אברהמי היה איש עסקים, שבגיל 50 מצא עצמו מצייר את הציור הראשון שלו. מאז הגיעו עוד רבים, שהוצגו בתערוכות אמנות בארץ ובעולם. "אני לא חי ברווחה, אבל שמח שיש לציורים שלי ביקוש"
מאת עדי כץ 01/03/16
להגשים חלום: הצייר בן ה-86
הפך לצייר מוערך מבלי שלמד ציור מעולם. מירו אברהמי. צילום: יחסי ציבור

 

 

משיח על חמור לבן, שמשתהה בשמש הקופחת לפני שבא להציל את ירושלים מהסכסוך המתמשך, הוא אחד הייצוגים לתפיסת העולם הנאיבית. תפיסה זו באה לביטוי גם בצורה ובצבע בעבודותיו של הצייר מירו אברהמי. בציור, המתאר מעין ירושלים של מעלה, מבכה הצייר בן ה-86, יליד העיר, את מצבה הנוכחי.

 

"ציירתי את הציור הזה בעצב ובכאב", הוא מספר. "כילד בן 10 הייתי הולך עם חברים לעיר העתיקה, לקנות את הגלידה הכי טובה והכי זולה בעיר. כשהיינו רעבים, היינו אוכלים חומוס עם פול ואז מגיעים לכותל המערבי, כדי לתקשר עם הקדוש ברוך הוא. כבר שנים רבות אני תוהה אם יבוא יום שבו יוכלו ילדי ירושלים לטייל באופן חופשי, בכל רחוב וסמטה בעיר העתיקה, כמו אז".

 

 

הציור הירושלמי נמנה על עבודות חדשות ומרהיבות שאברהמי מציג בימים אלה בתערוכה "בין צבעים להרמוניה", שתמשך עד ה-6 במרס בגלריה שבדיזנגוף סנטר בתל אביב. הציורים שלו מופשטים וסוריאליסטיים, הצבעים הם צבעי שמן ופסטל והצבעוניות נעימה והרמונית.

 

למרות שהחל לצייר רק בגיל 50 ומעולם לא למד אמנות, הצליח אברהמי לפתח קריירה אמנותית מצליחה, ולהציג את עבודותיו גם בחו"ל, בין השאר כנציג ישראל באירועי האמנות ArtExpo בניו יורק. כמו כן הוזמן להציג את עבודותיו בביאנלה – אירוע אמנות המתקיים אחת לשנתיים - בבייג'ין, בטוקיו, ובמגוון ערים אירופאיות.

 

מצא את הגאולה בציור כשהיה אב חד הורי, מובטל ונואש

 

 

את הקריירה שלו חב אהרוני לשרה ברייטברג-סמל, בעבר האוצרת האמנותית של מוזיאון תל אביב, שהיתה זו שגילתה את הפוטנציאל הטמון בצייר האלמוני, האוטודידקט והלא צעיר. היא זו שדחפה אותו להמשיך, בגיל 50, כשהיה אב חד הורי לשני ילדים, מובטל ונואש. "הגעתי אליה ללשכה בחרדת קודש", הוא משחזר. "היא הסתכלה בציורים שלי וכנראה מצאה בהם משהו. הייתי ממש בשמיים".

 

מאז סוכם בין השניים שאהרוני יפקיד בידיה עבודות חדשות שלו מדי חצי שנה. כך זה נמשך כשנתיים וחצי, עד שברייטברג-סמל עזבה את התפקיד. "אני לא חושב שהייתי ממשיך לצייר, אם לא הייתי מקבל את העידוד, את הפידבקים וגם את הביקורת ממנה".

 

 

אברהמי נולד בירושלים למשפחה דתית יוצאת טורקיה. את ילדותו בילה בעיקר ברחובות, כשהוא נזרק ממוסדות לימוד ולא מצליח להשתלב באף אחד מהם. "הייתי ילד שובב", הוא מסביר. "אבא רצה שאהיה רב ושלח אותי לחדר, אבל ראו שאי אפשר להשתלט עלי. רק בגיל 10 הכניסו אותי לכיתה א', ולא פעם שמעתי שקוראים לי מאחורי הגב 'החמור הגדול'. למורה כמובן היה מקל, והוא לא היסס להשתמש בו".

 

אברהמי מספר איך חטף מכות לא פעם, אסף בדלי סיגריות ומכר אותם תמורת שני מיל, שאפשרו לו לקנות חצי מנה פלאפל. "אלה היו החיים שלי עד גיל 14", הוא מספר. "אז אחי התגייס לצבא הבריטי ועברתי לגור בדירה שלו בחולון. רק שם התחלתי ללמוד ולקרוא ספרים. ביום עבדתי לפרנסתי, ובערב למדתי בבית ספר מקצועי והתחלתי להיות בן אדם".

 

"כמקצוע עדיף לבחור במשפטים או בראיית חשבון"

 

 

בהמשך פנה אברהמי ללימודי תיאטרון אצל משה הלוי בבית ציוני אמריקה, ובגיל 24 התנדב לעבוד כבמאי להקות חובבים, ביישובי עולים בנגב השומם. לאחר חי מספר שנים בבלגיה ובאיטליה, שם עסק בייבוא ובתעשייה. באירופה הכיר את מי שהפכה לאשתו במשך 15 שנה, גרמניה שעברה גיור, ולשניים נולדו בן ובת.

 

ציור מעולם לא היה בתכניות, עד שיום אחד, בשנות מגוריו בבלגיה, התיישב וצייר. ציור אחד הוביל לשני, ואברהמי אפילו הצליח למכור אותם. בהמשך למד טכניקת ציור מצייר הולנדי שעבד אצלו כגנן. "ממנו קיבלתי את המושג הראשוני שלי בציור, ומאז, כבר 35 שנה, אני מצייר".

 

כיום החיים של אברהמי, המתגורר לבדו בתל אביב, סובבים סביב הציור. "הייתי בתחום העסקים ויכולתי להיות בעל הון", הוא אומר. "לצערי, נמשכתי לאמנות. זה המקצוע הכי טיפשי בעולם, כי אתה דן את עצמך לחיים קשים".

 

למי שמבקש עצה בתחום, אברהמי משיב שכמקצוע, עדיף לבחור במשפטים או בראיית חשבון. "באמנות רק אחד מאלפים יכול להצליח, ואני לא מכיר הרבה ציירים שמקיימים את עצמם מציור", הוא אומר. "גם אני לא חי ברווחה, אבל אני שמח שאני יכול ליצור ושיש לציורים שלי ביקוש". 

 

ציורים: מירו אברהמי, מתוך התערוכה "בין צבעים להרמוניה".

 

גם אתם הגשמתם חלום בגיל מבוגר? ספרו לנו במייל: info@motke.co.il את הסיפור שלכם, ואולי תככבו בכתבה הבאה.

 [#middleBanner] 

עוד בסדרת הכתבות "להגשים חלום":

הכירו את התסריטאי בן ה-81

איש העסקים שהגשים חלום והפך למאסטרו

להגשים חלום: בנות ה-70 שהפכו לשחקניות

להגשים חלום: ספר שירה ראשון בגיל 86

להגשים חלום: קריירה מוזיקלית בגיל 70

הסטנדאפיסטיות המבוגרות שורפות את הבמה

להגשים חלום: צניחה חופשית בגיל 65

להגשים חלום: קעקוע ראשון בגיל 60

האישה שהפכה מעובדת סוציאלית לשחקנית וסופרת

להגשים חלום: האישה שיצאה למסע מלכת המדבר

להגשים חלום: פיצריה משפחתית בגיל 77

"מאמינה שאני יכולה להגיע לכל מקום שארצה"

להגשים חלום: תרמילאית בת 64

להגשים חלום: מאמן כושר מוסמך בן 90

להגשים חלום: מסע ללא זמן בארה"ב בקרוואן

מלכת היופי לניצולות שואה: החיים חזקים יותר

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בקריירה שנייה

"המוטו שלי הוא לחיות חיים שמחים גם כשהכל מסביב קשה"

אנשים מתמודדים באופן שונה זה מזה עם בשורות איוב. יש שיתכנסו בתוך עצמם ויבכו על מר גורלם, יש שיאבדו את הטעם...

לקריאת הכתבה
הנשים שמצאו חיים חדשים ביוגה

רוני שיר מראש העין, 57, בזוגיות ואם לשתי בנות, עסקה אמנם במהלך חייה בפעילות גופנית אבל ליוגה מעולם לא...

לקריאת הכתבה
"תמיד ידעתי שאני בגוף הלא נכון"

"רק בשנות העשרים המאוחרות שלי הודיתי בפני עצמי שאני אישה בגוף של גבר. עוד לא עשיתי עם זה כלום אבל לפחות...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה