חזרה לדיור מוגן

להמשיך לקרוא למרות הגיל

העיניים כבר לא מה שהיו אבל קריאה היא עדיין אחת הפעולות המהנות שיש. ב"בית בכפר סבא" הלכו לקראת הדיירים עם ספרייה ומתוחכמת
מאת מדור פרסומי 08/07/15
להמשיך לקרוא למרות הגיל
עוברים לספרים דיגיטלים בדיור המוגן. צילום: shutterstock

 

בשיתוף מגדלי הים התיכון

 

העידן הטכנולוגי שבו אנו חיים יכול להיות מאתגר למדי לבני גיל הזהב. ואכן, שיעור השימוש באינטרנט, ברשתות החברתיות ובסמארטפונים בקרב גילאי 60 פלוס הוא הנמוך ביותר מקרה אוכלוסיות הגיל השונות. יחד עם זאת, בתחומים מסוימים הטכנולוגיה עשויה להקל משמעותית על חיי המבוגרים. קריאה, למשל, היא אחד התחומים האלה.

 

המשפט הבא אולי יישמע תמוה בישראל של 2015, אבל אנחנו עדיין עם הספר, ואירועי שבוע הספר שהתקיימו לאחרונה ברחבי הארץ יכולים להעיד על כך. בגיל השלישי, קריאת ספרים הופכת משמעותית אפילו יותר, כמסייעת לשמור על התאים האפורים במוח, מפתחת את הדמיון, וכמובן, ממלאת את שעות היום בפעילות נעימה.

 

אלא שבעיות ראייה שמגיעות לעיתים עם הגיל, עלולות להפוך את כל העניין ממהנה למציק. ספרים דיגיטליים עשויים לפתור את הבעיה, שכן הם מאפשרים למשתמש לבחור גופן וגודל, וכן לשנות את בהירות המסך. מחקרים בינלאומיים מעידים, כי קבוצת גיל הזהב היא השלישית בשיעור השימוש בספרים דיגיטליים.  

 

 

 

רוצים להמליץ על ספרים מעולים? הצטרפו לקהילת הקוראים של מוטק'ה

 

 

ספרייה קהילתית לכל דבר

 

ב"בית בכפר סבא", דיור מוגן מרשת מגדלי הים התיכון, לקחו את הנושא צעד אחד קדימה, והקימו ספרייה עשירה לטובת הדיירים, שבה מחלקה דיגיטלית. פרט לספרים, שדיירי הבית מביאים עמם עם המעבר אליו, הספרייה מתקיימת מתקציב של הבית, וכוללת גם ספרים חדשים של מיטב ההוצאות, עם מערכת השאלה ממוחשבת.

 

מתאפיינים באהבת הקריאה. צילום באדיבות מגדלי הים התיכון

 

 

את הספרייה מנהל צוות ספרנים - דיירים מתנדבים ואוהבי קריאה - שמתפעלים אותה כספרייה קהילתית לכל דבר. בשלב זה מונה הספרייה כ-70 ספרים דיגיטליים חדשים, כשהמגמה היא להרחיב את המחלקה. לדברי מיכל שויקי, מנהלת איכות ושירות ב"מגדלי הים התיכון", המהלך של הספרייה הדיגיטלית החל לפני שנה, וצבר תאוצה לפני כשלושה חודשים, כשרשת הדיור המוגן רכשה טאבלטים חדשים, ואף חידשה את חדר המחשבים. "מדובר במהלך המהווה חלק ממגמה רחבה יותר, של הפיכת הדירות לבתים חכמים, ושל חשיפת הדיירים לשימושים טכנולוגיים שונים, ובהם גם רשתות חברתיות", אומרת שויקי.

 

לאחר שעברו הדרכה מקיפה, החלו יותר ויותר דיירים להשתמש בשירותי הספרייה הדיגיטלית. "אחד המאפיינים לקבוצת הגיל שלנו - ילידי המחצית הראשונה של המאה ה-20, הוא אהבת הקריאה", אומרת הדיירת דיתה סנה, אחת ממנהלי הספרייה של הבית. "לא מפתיע, שלמעלה ממחצית מדיירי הבית בכפר סבא משתמשים בשירותי הספרייה".

 

ספרים מכל הסוגים וגם אירועי תרבות רלוונטיים. צילום באדיבות מגדלי הים התיכון

 

לדבריה, המחלקה הדיגיטלית הוקמה בעקבות האבחנה כי חלק מדיירי הבית שפקדו את הספרייה באופן קבוע, החלו להדיר את רגליהם ממנה. "כשנשאלו לסיבה לכך, טענו כי איכות ראייתם ירדה, ולכן הקריאה בספר קשה להם. בעקבות זאת יזמנו את התוספת הטכנולוגית, ואת האפשרות לשאול ספרים דיגיטליים", מסבירה סנה.


פרט להשאלות ספרים, מקיימת הספרייה בבית בכפר סבא אירועי תרבות רלוונטיים, בהם מפגשים עם סופרים, שיח תרבותי, מפגשי המלצות על ספרים עם דיירי הבית ועוד.

 

למידע נוסף על הבית בכפר סבא לחצו כאן

 

הקוראים הדיגיטלים מסקרנים אתכם? קראו כאן עוד

 

 מה כדאי לארוז במעבר לדיור מוגן

 

שלושה ספרים מומלצים במיוחד – עם סבא וסבתא בתוכם

 

 

עשינו לכם חשק? הצטרפו לקהילת הקוראים של מוטק'ה

 

 

 

 

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בדיור מוגן

איך לעצב בסטייל דירה בדיור מוגן?

עבור לא מעט בני הגיל השלישי, מעבר לדיור מוגן הוא שלב מתבקש בחיים, כשהמטרה העיקרית היא להפיג את הבדידות. אבל...

לקריאת הכתבה
שוקלים לעבור לדיור מוגן? כל מה שחשוב לדעת

תחום הדיור המוגן מציע יתרונות רבים לבני הגיל השלישי, בהם מגורים בסביבה מוגנת ומפוקחת עם מענה לצרכים...

לקריאת הכתבה
תופס תאוצה: גן ילדים בתוך דיור מוגן

לחיים של רובנו מגיעים נכדים בשלב מסוים. אם נהוג אצלנו להזדרז עם ילודה, נזכה גם לנינים ואין ספק שהקטנים...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה