חזרה להכסף שלי

לחיות בכבוד אחרי הפנסיה

ממה מורכבות ההוצאות בגיל השלישי? יועץ לכלכלת משפחה ובת 62 שחיה ממשכורת מינימום חושפים מה המדינה צריכה לעשות - ובקרוב
מאת שירי עמית 29/11/16
לחיות בכבוד אחרי הפנסיה
המצב הקיים לא מאפשר חיים בכבוד. צילום: Shutterstock

 

ליותר ממחצית הקשישים בישראל אין פנסיה לצד קצבת הזקנה, והכנסתם היחידה היא מקצבאות והשלמות הכנסה שאינן מאפשרות קיום בכבוד. הסכום הכולל של סך הקצבאות  עומד על 2,981 - 3,151 שקלים ליחיד, או 4,706 - 4,980 שקלים לזוג (בהתאם לגיל). 

 

"למרות המצב, תקציב 2017-18 שהציגה ממשלת ישראל מתעלם ממשבר הקשישים. הפתרונות הם בגדר לעג לרש", אומרים במטה המאבק "מינימום 5000 - לחיות בכבוד, להזדקן בכבוד", אותו מובילים תנועת עומדים ביחד בשיתוף כוח לעובדים. "על המדינה לקחת אחריות על האזרחים הוותיקים ולדאוג שכל אחד יוכל להתקיים בכבוד מינימלי, עם הכנסה של 5,000 שקל לפחות לאדם. הממשלה כבר הבינה והסכימה שעובד שכיר חייב 5,000 שקלים לחודש כשכר מינימלי - אז מעל גיל 67 אין שום שינוי שמוריד את הסכום, אם כבר להיפך, הצורך הרב יותר בתרופות או טיפולים רפואיים מעלה אותו בהרבה".

 

מחשבת כל שקל שיוצא

 

אוכל בריא עולה כסף – שאין. צילום אילוסטרציה: shutterstock

 

אורה, בת 62, גרושה ואמא לשלושה ילדים, מנהלת חנות בגדים ומרוויחה משכורת מינימום, מסכימה שלהסתדר עם פחות מ- 5,000 שקלים בחודש זה משימה בלתי אפשרית. "גם כדי להסתפק בסכום הזה הייתי צריכה לעבור תהליך אימון עם ארגון פעמונים ולהבין שאם בחודש אחד היו לי הוצאות גבוהות על ענייני בריאות, אז אי אפשר גם לקנות שמלה ולתת מתנות לנכדים ואפילו לרכוש חומרי ניקוי נוספים", היא אומרת. "כיום אני מחשבת כל שקל שיוצא. כל ההוצאות הבסיסיות ביותר שלי מסתכמות בכ-5,000 שקלים וזה לא כולל מותרות. כולם מדברים על לאכול בריא, אבל אוכל בריא עולה ביוקר ואיך אפשר כשמתקיימים על המינימום?".

 

הסכום כולל תשלום משכנתה, תשלום על לימודי אימון אישי והדרכת הורים. "הבנתי שביום שאצא לפנסיה אהיה חייבת להמשיך לעבוד כדי להתקיים, כי אחרת אין סיכוי שאצליח לגמור את החודש", מספרת אורה. המזל הגדול שלה, היא אומרת, היה שקנתה דירה לפני כשבע שנים בסיוע אחותה, מה שמבטיח שתהיה לה קורת גג – גם כשתפסיק לעבוד.

 

הממשלה: העלאה מדורגת של השלמת הכנסה

 

מה אפשר לקנות ב-187 שקלים? צילום אילוסטרציה: shutterstock

 

ההתייחסות העיקרית של הממשלה למשבר הקשישים העניים הוא העלאה מדורגת (במהלך שנתיים) של השלמת ההכנסה לקשיש יחיד בכ-187  שקלים בלבד, או כ-300 שקלים לזוג. 

 

כמו כן, במהלך הדרגתי של ארבע שנים יבוטל הכלל לפיו "תוספת הוותק" לקצבת הזקנה נספרת רק ביחס לשנות הוותק שלאחר השנה העשירית לתושבות ותשלום לביטוח הלאומי, כלל שפגע במי שהחלו לצבור ותק בשלב מאוחר יותר של חייהם, כמו עולים חדשים. ביטול זה יביא לשיפור קטן וחשוב בגובה קצבת הזקנה לעולים החדשים, אך אינו מתייחס לכלל אוכלוסיית הקשישים.

 

שינוי נוסף שעולה מהצעת התקציב הוא הגדלה של שיעור ההכנסה משכר או מפנסיה שממנו מקוצצת חלק מקצבת הזקנה, כך שאפשר יהיה להשתכר משכר או פנסיה כ-1,500 שקלים לחודש במקום כ-1,200 שקלים לחודש מבלי שיקוזזו סכומים משמעותיים מקצבת הזקנה.

 

"אנחנו כמובן מברכים על כל שינוי לטובה בהיקף התמיכה הכספית של המדינה בקשישים גם אם הוא שינוי קטן מאוד. אבל השינוי הזה לא רק שהוא קטן, הוא נעשה במסגרת של אותה השיטה ואותה המדיניות, המתעלמת מכך שעם סכומים כל כך נמוכים אין שום סיכוי להתקיים בכבוד בישראל", אומר איתי סבירסקי, פעיל במטה המאבק.

 

איציק קורן, מנחה סדנאות בהתנדבות בארגון פעמונים בנושא של כלכלת משפחה, חושב שכדי להביא לשינוי, צריך לטפל בכל אחת מהבעיות בנפרד.

 

לדבריו, קודם כל צריך לעשות חלוקה ברורה בין אלה שיש בבעולתם דירה לאלה שגרים בדירות שכורות או בדירות של עמידר. "זה הבדל עצום. אם צריך לשלם שכר דירה בכל חודש, עם סכום של 3,151 שקלים בחודש האדם יישאר רעב. לאנשים שאין להם דירה וחיים על קצבאות המדינה צריך למצוא פיתרון איך לעזור להם בדיור", אומר קורן.

 

 מרגע ששמים את נושא הדיור בצד, ניתן לשפר את מצבם של כלל בני הגיל השלישי בישראל. "ככל שמאריכים את החיים, אנשים זקוקים ליותר תרופות. זו הוצאה כבדה וחשובה וידוע שהרבה מבוגרים מוותרים עליה בגלל העלויות הגבוהות. לדעתי צריך לעשות מהלך ולקבוע שמגיל 75 ומעלה לדוגמה, תרופות יהיו בחינם. זה צורך קיומי ובמקרה זה המדינה צריכה להכניס יד עמוק לכיס", אומר קורן .

 

לדבריו, גם את הוצאות התקשורת בגיל השלישי צריך לסבסד. אנשים בגילאים המבוגרים זקוקים לטלוויזיה כדי להפיג את הבדידות. ההוצאה על ערוצים בכל חודש היא עצומה ומגיעה למאות שקלים, ושידורי עידן פלוס לא נותנים מענה מספק. קורן מציע לקבוע מחיר מסובסד לחבילת ערוצים משמעותית שיסתכם בכמה עשרות שקלים לחודש.

 

"במידה והמדינה תתערב בנושא של דיור, תרופות ותקשורת, הסכום של 3,151 שקלים יכול להיות מספיק כדי לשלם את שאר ההוצאות הבסיסיות והכוונה למזון, חשמל, ארנונה, מים וקניית בגדים מדי פעם".  

 

טלפונים סלולרים שמתאימים לבני 60 פלוס

 

 

איך להתנתק משירותי תקשורת

 

 

הצטרפו לקהילת הצרכנות של מוטק'ה

 

 

הצטרפו לקהילת הצעות עבודה 

 

4  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה מילי וינר 13/12/16
שלום.  אני קראתי את הכתבה אני קצת נפעמת בהדרכות על השקעות בשוק ההון שראיתי  כתבי פה במוטקה אבל נראה לי גם פה אכתוב במילה קצרה כי זה פשוט ריתק אותי  מי שמתעניין בשוק ההון , או אפילו...
שלום. 

אני קראתי את הכתבה

אני קצת נפעמת בהדרכות על השקעות בשוק ההון שראיתי 

כתבי פה במוטקה אבל נראה לי גם פה אכתוב במילה קצרה

כי זה פשוט ריתק אותי 

מי שמתעניין בשוק ההון , או אפילו ניסה בעבר ולא הצליח 

יש עכשיו הצצה נדירה לשיטה של גיא 

שלא הבנתי עדיין לעומק כי ראיתי רק את הסרטון ה1 ומחרתיים יומא השני

אבל מאוד מענייןזה הקישור להדרכה - מומלץ בחום - חינם  https://goo.gl/LGl6vD
התמונה של תגונה יעל בן שושן 18/12/16
שלום מילי,  ראיתי את ההדרכות ששמת פה אני חושבת שזה פעם ראושנה שמישהו הסביר לי  מה זה באמת להרוויח כסף מהבורסה ואיפה אנשים שלא מצליחים טועים ההסבר של גיא היה מאוד מעניין ובהיר.  רא...
שלום מילי, 

ראיתי את ההדרכות ששמת פה

אני חושבת שזה פעם ראושנה שמישהו הסביר לי 

מה זה באמת להרוויח כסף מהבורסה

ואיפה אנשים שלא מצליחים טועים

ההסבר של גיא היה מאוד מעניין ובהיר. 

ראיתי גם שהוא אבא ל6 

את תרשמי לזה?מעתיקה את ההודעה שלך עם הקישור למען אחרים

זה הקישור להדרכה - מומלץ בחום - חינם  https://goo.gl/LGl6vD
התמונה של תגונה מורמור 26/08/17
מעניין מאוד. אני חושב שזה מדגיש את החשיבות של http://www.citreen.net">ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי לאורך החיים. אף אחד לא רוצה להזדקן בחוסר....
מעניין מאוד. אני חושב שזה מדגיש את החשיבות של http://www.citreen.net">ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי לאורך החיים.אף אחד לא רוצה להזדקן בחוסר.
התמונה של תגונה משה ישראל 20/09/17
 תמיד הפחיד אותי להגיע למצב של חוסר, אני תמיד חשבתי שצריך לסדר את ענייני הפנסיה הרבה לפני   שמגיעים לרגע הזה ולצאת הכי מוכן והכי רגוע! זו הזדמנות להציע את השירותים של אדם יקר עם המון י...
 תמיד הפחיד אותי להגיע למצב של חוסר, אני תמיד חשבתי שצריך לסדר את ענייני הפנסיה הרבה לפני 

 שמגיעים לרגע הזה ולצאת הכי מוכן והכי רגוע! זו הזדמנות להציע את השירותים של אדם יקר עם המון ידע 

  בתחום אובייקטיבי לגמרי שיודע לפשט את הדברים ודואג שבאמת תבין ותדע להתנהל  http://www.pensyoni.com">יועץ פנסיוני

 
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהכסף שלי

הטעויות בחישוב הפנסיה שלכם שאתם לא מודעים להן

הגעתם לגיל פרישה ויש לכם תוכניות מפורטות לשנות הפנסיה. אולי אתם מתכננים לרכוש מקצוע או תחביב חדש, אולי...

לקריאת הכתבה
סדר כלכלי: איך לשפר את המצב הפיננסי

בפסח אנחנו עושים סדר כמעט בכל דבר – בבית כמובן, בארון הבגדים, בארון התרופות ובנפש. אבל מה עם הארנק? במטרה...

לקריאת הכתבה
לקראת פרישה: חיים יותר ודואגים לעתיד

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בכל שנה כ-70,000 איש מגיעים לגיל פרישה (נשים בגיל 62 וגברים בגיל 67)....

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה