חזרה להחיים הטובים

מלכת היופי לניצולות שואה: החיים חזקים יותר

ריטה ברקוביץ בת ה-83, שזכתה בתחרות מלכת היופי לניצולות שואה, אוהבת את הארץ ומתפללת שכל הישראלים יחיו בה יחדיו. "רק כך נשרוד"
מאת עדי כץ 03/12/15
מלכת היופי לניצולות שואה: החיים חזקים יותר
אף פעם לא הרגישה שהיא יפה. ריטה ברקוביץ ברגע הזכייה. צילום: ג'ו לוציאנו

 

 

מלכות יופי מבטיחות עם בחירתן להביא שלום עולמי. ריטה ברקוביץ בת ה-83, שזכתה בתואר "מלכת היופי" בתחרות לניצולות שואה שהתקיימה בסוף חודש נובמבר, כבר יודעת ממרום שנותיה, שהשאיפה הזו נאיבית למדי. ולמרות זאת בחרה להביע אותה עם הכתרתה. "אני מאחלת לכולנו שיהיה שלום", אמרה לאחר שהונח הכתר על ראשה, "שיתנו לנו סוף סוף לחיות במדינה שלנו בשקט ובשלווה, ושלעולם לא ישכחו את מה שעברנו בשואה".    

 

תחרות מלכת היופי לניצולות שואה, שהתקיימה זו השנה השלישית, היא יוזמה של עמותת "יד עזר לחבר". העמותה, שהוקמה לפני 25 שנה, מסייעת לניצולי שואה, בין השאר באמצעות "הבית החם לניצולי השואה" שהקימה בחיפה, המספק פעילויות ומגורים לאוכלוסיה זו. 

 

"היופי החיצוני משחק תפקיד", מסביר מנכ"ל ומייסד העמותה, שמעון סבג, את הקריטריונים שהשפיעו על בחירת הזוכה בתחרות. "אבל היופי הפנימי של כל אחת ואחת מניצולות השואה הללו, הוא שהביא אותנו לערוך אירוע שכזה. אני רואה בתחרות הזו רגע משמח נוסף, שאני יכול להעניק לניצולות ולניצולי השואה. מגיע להם ליהנות".

 

מדובר בהפקה לא פשוטה, שאליה מגויסים כל עובדי ומתנדבי העמותה. "חשוב לנו להחזיר משהו מהילדות האבודה לנשים שגדלו תחת שלטון הנאצים, ובשנים שבהן בנות אחרות מתאפרות ומתלבשות, הן נלחמו על חייהן", מסביר סבג.

 

"אף פעם לא חשבתי שאני יפה, זה היה רגע נהדר"

 

5 הנשים שזכו בתארים שונים במסגרת התחרות. צילום: ג'ו לוציאנו

 

 

בטקס ההכתרה, שהתקיים במרכז הקונגרסים בחיפה, השתתפו 13 מועמדות, שהגיעו לאולם בלימוזינות. מרביתן בנות 80 ומעלה, אשר הגיעו לשלב הגמר לאחר מיונים. בשולחן השופטים ישבו, בין השאר, מלכת היופי לשעבר, טיטי איינאו, העיתונאית והסופרת ליהיא לפיד, ח"כ וסגנית יו"ר הכנסת טלי פלוסקוב ויועצת התדמית (ומלכת החן לשנת 79') חלי בן דוד, שגם ביימה את האירוע. על ההנחיה הופקדה הבדרנית אסנת וישינסקי.

 

"כששמעתי את השם שלי לא האמנתי", משחזרת ברקוביץ בהתרגשות. "אף פעם לא חשבתי שאני יפה. זה היה רגע נהדר". גם בתחרות זו, כנהוג בתחרויות יופי אחרות, הוענקו התארים "מלכת החן" ו"חביבת הקהל" לשתי מתמודדות נוספות בתחרות, שהגיעו לשלבים הסופיים.

 

ברקוביץ, תושבת נשר, אלמנה זה שש שנים, אם לבת וסבתא לשישה נכדים ולחמש נינות. היא מתגוררת בגפה עם מטפל, ועל תחרות היופי למדה בביקוריה ב"בית החם" בחיפה. "אני מגיעה לשם פעמיים בשבוע", היא מספרת, "לשיעורי התעמלות ואנגלית. תמיד יש גם ארוחת צהריים, מסיבות בחגים, ואנשים נחמדים מאד".

 

"לא מעניין אותי לטוס לחו"ל"

 

צוות השופטות. הקריטריונים החיצוניים קבעו, אבל בעיקר הפנימיים. צילום: ג'ו לוציאנו

 

כמו שאר המשתתפות בתחרות, גם ילדותה של ברקוביץ לא אפשרה מותרות, כמו עיסוק ביופי ובהופעה חיצונית. כשפרצה מלחמת העולם השנייה היא היתה ילדה בת שבע, בת יחידה, לאחר שאחיה נהרג כמה שנים קודם לכן בתאונה. משפחתה חיה בעיר יאש שברומניה.

 

"בשלב מסוים התחילו לדבר על פוגרום בעיר, שבו יגרשו את כל היהודים", היא משחזרת. "נסגרנו בבית בפחד. פתאום הגיעו שכן רומני וחייל נאצי, פרצו את הדלת ולקחו את אבא. כשניסיתי לרוץ אחריו, הנאצי נתן לי מכה בראש עם הכת של הרובה. הכניסו אותו לקרון בהמות עם עוד המון אנשים, והרכבת נסעה".

 

לאורך כל המלחמה, לא ידעו האם והבת מה עלה בגורל האב. הן ברחו מביתן, נדדו והסתתרו והצליחו לשרוד. את אבי המשפחה פגשו שוב, כשהוא סובל מנכות, רק לאחר המלחמה. כשהדבר התאפשר, עלו בני המשפחה ארצה. כאן הכירה ריטה את בעלה והביאה לעולם בן ובת.

 

לפני שלוש שנים פקד אותה אסון נוסף, כשבנה נפטר ממחלת הסרטן. "אני בת 83 ועדיין שורדת", היא אומרת, "יש צרות, אבל החיים חזקים יותר, ויש לי נכדים ונינות שמאירים את חיי".

 

מאז עלייתה ארצה, לא עזבה ברקוביץ את ישראל אפילו ליום אחד. "לא מעניין אותי לנסוע לחו"ל", היא אומרת. "אחרי כל מה שעברתי, אני אוהבת להיות בארץ ומתפללת שכל הישראלים מהעולם יחזרו לכאן, ונחיה כולנו יחד. רק כך נשרוד". 

 

5 נשים שהגיל עושה להן רק טוב

האישה שעזבה הכל והפכה מורה ליוגה

חיפשה מידע על אמה - ומצאה משפחה

גם אישה וגם מצחיקה

ממרילין מונרו ועד טוויגי: 5 אייקוניות אופנה של כל הזמנים

 להגשים חלום: שחקניות בגיל 70

כל מה שרציתם לדעת על טיפוח בגיל 50 פלוס 

סבתא בת 60 היא כוכבת הטיפוח של יוטיוב

 

"מאמינה שאני יכולה להגיע לכל מקום שארצה"

 

תמיד בסטייל: צילומי אופנה של בני 60 פלוס


להגשים חלום: קעקוע ראשון בגיל 60

 

להגשים חלום: מאמן כושר מוסמך בן 90

 

להגשים חלום: פיצרייה משפחתית בגיל 77

 

לחיות עד גיל 150? זה אפשרי 

 

  תגובות  0  אהבו 

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

חתונה ממבט ראשון: סוף סוף זוג מבוגר

במוצ"ש האחרון, אחרי שתי עונות, זה סוף סוף קרה: העונה החדשה של "חתונה ממבט ראשון" (ערוץ 12) נפתחה עם שידוך של...

לקריאת הכתבה
"רציתי שיזכרו את אבא דרך הציורים שלו"

5.5.19 - את התאריך הזה עמית פדר ומשפחתה לא ישכחו לעולם. זה היה היום שבו הזמן עבורה עצר מלכת, ואביה האהוב משה...

לקריאת הכתבה
אורי גלר: "אני עובד על סדרת דרמה אמריקאית על חיי"

 

מה לא נאמר על אורי גלר - שהוא מגלומן, פנטזיונר. בתוכנית של הקומיקאי האמריקני ג'וני קרסון הוא אף הושפל, לאחר...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה