חזרה לניו אייג'

מראות יפים תורמים לחיזוק המערכת החיסונית

מחקר חדש מוכיח, שאנשים שנחשפו למראות יפים כמו אמנות, טבע מפעים או מוזיקה טובה, שמרו על בריאות טובה יותר
מאת אתר מהות החיים 17/12/15
מראות יפים תורמים לחיזוק המערכת החיסונית
אמנות, מתברר, היא גם דרך לשמירה על הבריאות. צילום: Shutterstock

 

 

הרפואה המודרנית יודעת לבסס קשר של סיבה ותוצאה בין רמת בריאותנו לבין כמעט כל הרגל פיזיולוגי באורח החיים שלנו: תזונה, שינה, ספורט וכן הלאה. אבל מה לגבי רגשות, האם גם להם יש השפעה על תוחלת החיים? אתר "טלגרף" מדווח על ניסוי שנערך באוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה, כדי לבחון את ההשפעה הרגשית על הבריאות.

 

לצורך המחקר, 200 איש נתבקשו לציין ביום נתון מה מידת הרגשות החיוביים שהם חוו, כמו פליאה, חמלה, שביעות רצון, שמחה, אהבה וכדומה. ביום הדיווח נלקחו מהנבדקים דגימות חניכיים, כדי לאתר את רמת החלבון ציטוקין אינטרלוקין 6. אל תתנו לשם הארוך להרתיע אתכם - מדובר בחלבון שעודף ממנו מצביע על מצב דלקתי בגוף. במצב רגיל, הציטוקין מסייע להילחם בזיהומים ובמחלות, אבל רמה גבוהה מדי שלו מצביעה על מצבים רפואיים כמו סוכרת, מחלות לב וכלי דם וכן דיכאון קליני. במילים אחרות, עודף ציטוקין הוא סימפטום שמבשר כי משהו בגוף אינו כשורה.

 

לאחר הצלבת הדו"ח הרגשי עם תוצאות דגימות החניכיים, החוקרים גילו מגמה מעניינת: הנבדקים שדיווחו על רגשות חיוביים, בדגש (וזה חשוב) על פליאה, התפעלות ותדהמה, הציגו את רמות הציטוקין הנמוכות ביותר. כלומר: הגוף שלהם היה במצב בריאותי תקין יותר. המשמעות המדהימה של הממצאים הללו היא שאנו יכולים לשפר את הבריאות שלנו רק על ידי חשיפה ליופי, במובן הרחב ביותר שלו.

 

לקריאה נוספת אתם מוזמנים לאתר מהות החיים

 

פליאה, סקרנות ויופי מקדמים בריאות

 

 צאו לטבע, זה יאריך את חייכם. צילום: Shutterstock

 

פרופסור דאקר קלטנר הוא פסיכולוג שהקדיש את חייו לחקר האושר. למעשה, הוא עומד בראש המכון המדעי לחקר האושר באוניברסיטת ברקלי. מדובר באישיות שחיה ונושמת את החיפוש אחר הטוב, עבור הפרט והכלל. כאחד מכותבי המחקר הוא התייחס לתוצאותיו: "העובדה כי פליאה, סקרנות ויופי מקדמים רמות בריאות של ציטוקין, משמעה שהדברים שאנו עושים כדי לקדם את הרגשות הללו – הליכה בטבע, לאבד את עצמנו במוזיקה, להתבונן באמנות – יש להם השפעה ישירה על הבריאות ועל תוחלת החיים שלנו".

 

נסו להעלות בזיכרונכם את החוויות בחיים שעוררו בכם תחושת השתאות כמו אצל ילדים קטנים. אם זו הפעם שנעמדתם מול הפלא הארכיטקטוני המכונה טאג' מאהל בהודו, הנוף עוצר הנשימה שנשקף מהפסגה בדרום אמריקה, ציור קיר בן כמה מטרים ומידת פירוט בלתי נתפסת בכנסייה רומאית, ספר שסגרתם ופתאום הרגשתם על דופק גבוה, או השיר שמעביר בכם צמרמורת בגוף בכל פעם שאתם מאזינים לו. על פי המחקר, כדאי לנו לצבור כמה שיותר חוויות כאלה.

 

המחקר הוא ראיה נוספת, שמצביעה על קשר בין עולם הרוח והעולם הפיזי: רגשות חיוביים של פליאה והשתאות, בעיקר מיופי, יכולים להשפיע בפועל על תהליכים ביולוגיים בגוף. עצם השהייה במחיצת יופי יכול להאריך את תוחלת החיים שלנו. ד"ר ג'ניפר סטלאר, שותפה נוספת למחקר, מסבירה: "הממצאים שלנו מדגימים, כי רגשות חיוביים קשורים לסממנים של בריאות תקינה".

 

אחת השאלות שעלו מהמחקר היא מה קודם למה – הרגשות החיוביים או רמות נמוכות של ציטוקין? סטלאר עונה, כי אפשר שמדובר בהשפעה הדדית. עוד היא אומרת: "פליאה קשורה לסקרנות ולתשוקה לחקור, כלומר זוהי תגובה התנהגותית מנוגדת לזו שקיימת במקרים של דלקות, כשאינדיבידואלים בדרך כלל מתרחקים מאחרים בסביבתם". במילים אחרות: מצב שבו אנו נפעמים מהטבע, מאמנות או מכל דבר אחר, הוא ברירת המחדל הבריאותית שלנו.

 

הקשר בין רגשות חיוביים לבריאות תקינה הוכח בניסוי מבוקר. המסקנה החד משמעית היא שכדאי לשמור על הבריאות הרגשית בדיוק באותה המידה שבה אנו מקפידים על הבריאות הגופנית, כיוון שקיימים ביניהן יחסי גומלין. אומרים שהסקרנות הרגה את החתול, אבל אל תתנו לדבר פעוט כמו אמרה עממית לעמוד בדרככם לחוויות בלתי נשכחות של יופי ושל התפעלות.

 

לכתבה המלאה באתר מהות החיים לחצו כאן.

 

מחקרים מאשרים: החוש השישי קיים אצל כולנו

 

פשוט לנשום: מדיטציה להפחתת חרדות

 זה מדעי: רגשות שליליים תורמים לבריאות

ליהנות מחשיבה חיובית

 

מה תאריך הלידה שלכם אומר עליכם?

 

הסוד לאריכות ימים: לא להפסיק ללמוד 

לחיות עד 150 שנה? זה אפשרי

 

 

 

הצטרפו לקהילת ניו אייג' של מוטק'ה

הצטרפו לקהילת הבריאות של מוטק'ה

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בניו אייג'

רוצים לחיות חיים מלאים יותר? שחררו שליטה

לצבאות בכל העולם יש דרך פשוטה לבחון את החסינות המנטלית של אנשי הכוחות המיוחדים שלהם – הם מעמידים אותם...

לקריאת הכתבה
"הקורונה נתנה לנו לגיטימציה להיות בחוסר מעש"

יש לא מעט אנשים שעוסקים במקצועות הטיפול ההוליסטי ועובדים בחדר טיפולי בביתם. שמחה ניניו (66) מתל מונד לקחה...

לקריאת הכתבה
ימי קורונה: טיפים של מומחים להתמודדות עם המשבר

טיפים להתמודדות עם פחד וניצול נכון של הזמן:

הטיפים של איילת שחר עזר, מאמנת ומרצה בגישת NLP:

1. עודף...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה