חזרה לחדשות היום

פרידה מהשר אורי אורבך

אורי אורבך, השר לאזרחים ותיקים, נפטר ממחלה קשה. לפניכם ראיון שערכנו איתו לאחרונה
מאת מערכת מוטק'ה 16/02/15
פרידה מהשר אורי אורבך
אורי אורבך ז'ל. צילום מסך מתוך יוטיוב (ערוץ הכנסת)

 

השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך נפטר ממחלה קשה, והוא בן 54. במהלך כהונתו הוביל אורבך את נושא האזרחים הוותיקים וקידם אותו בתחומים שונים. לפני כמה שבועות ערך איתו עידו קינן ראיון מיוחד למוטק'ה, שבו סיכם אורבך שנתיים של עשייה וקרא לנער את תדמית האזרחים הוותיקים בישראל ולהגביר את המודעות לנושא, גם בקרב מקבלי ההחלטות. לפניכם הראיון.

  

"הגנת סביבה מבינים היום שצריך? כי עכשיו היה זיהום באילת, ומשאית גז התהפכה בכביש שש. זה ברור לכולם. זקנים לא מתהפכים באמצע כביש שש והם לא נשפכים לים באילת, אלא אם כן זה 'אילת בשלייקס' שאנחנו עושים. אז לא רואים, כי זה תהליך", כך אומר השר לאזרחים ותיקים, אורי אורבך, בראיון ל"מוט'קה".

  

"אם היום זה 850 אלף קשישים, בעוד 20 שנה זה מיליון שש מאות, מיליון שבע מאות. אנחנו יודעים מי הם. יש מספרי תעודות זהות שלהם. זה פשוט טירוף אם המדינה לא תיערך לזה מבחינת הפנסיה, קצבאות זקנה, סיעוד".

  

הראיון הקודם עם אורבך במוטק'ה פורסם בסמוך לכניסתו לתפקיד, והראיון הנוכחי מתקיים יומיים אחרי ההצבעה על פיזור הכנסת, שמסמנת גם את סיום הקדנציה הקצרה שלו - פחות משנתיים.

    

המשרד לאזרחים ותיקים נולד ב-2006 כיחידת סמך במשרד ראש הממשלה, עם הפצעתה של מפלגת הגמלאים של רפי איתן. היחידה הפכה למשרד לענייני גמלאים ב-2007, וזה שינה את שמו למשרד לאזרחים ותיקים תחת סגנית השר לאה נס, שקדמה לאורבך. ויש לו עוד שם: "אני מחפש את משרד הזקנים", אמר אדם שנכנס לפני לאחד מבנייני המשרדים המכוערים בשכונת גבעת שאול בירושלים, שבו ממוקם משרדו של אורבך.

    

רוצים להתעדכן? הצטרפו למוטק'ה בפייסבוק

  

"בן אדם שהיה יצרני, עבד, התפרנס - אף אחד לא מסתכל עליו פה במדינה. ולא שהמקרר שלו ריק - המקרר מלא עד אפס מקום. כמה הוא יכול לאכול? הוא צריך לעשות משהו עם החיים שלו. זה גם ברמה התכנונית. אנחנו מגישים לממשלה דוח שעבדנו עליו שנה על הסרת חסמים בשוק התעסוקה למבוגרים. רובם לא יעבדו ולא רוצים גם. אבל יש כאלה שרוצים לעבוד עוד שנתיים-שלוש. גם תהיה להם הכנסה בשנים האלה, גם הם יחסכו יותר".

    

לפני הבחירות הקודמות אמר אורבך בראיון ל"מקור ראשון": "התחרות הפרלמנטרית על תשומת הלב של התקשורת היא לפעמים נואשת. אין לי שום רצון להצטרף אליה". יומיים לפני פיזור הכנסת הנוכחית הוא פרסם סטטוס בפייסבוק, שבו מתועדת שיחה מפוברקת של מתמודד בפריימריז עם יועץ התקשורת שלו:

   

  
"מה יש שם בטקסט הזה? צניעות מזויפת", הוא מפרש. "כתוב, 'אני לא יכול למכור ככה את עצמי'. הנה, מכרתי ככה את עצמי. באמת לא נוח לי להגיד, 'עשיתי, בניתי, אני'. ומצד שני אני מבין שהמשחק הוא שאתה לא יכול רק להצטנע כל היום ולהסתתר. ההומור, מלבד תכונת אופי, הוא כלי עבודה, בטח ברשת. זה יותר מעניין מאשר להגיד, 'היום חנכנו כיתה בירוחם של גמלאים, לבי עם האזרחים הוותיקים, אני אמשיך לפעול'. לפעמים אני עושה את זה, אבל כמעט ולא, כי 'לא תשעמם' זה הדיבר ה-11". 

5  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה דניאל 24/12/14
מדוע השם הזה חייב להיות כותרת? האם האתר הפך פוליטי? באשר למשרד הגימלאים, השר המכובד מדבר ומדבר אבל לא עשה מאומה לשיפור מעמד הגימלאים. כל מה שיאמר שעשה, תעמולת בחירות, כולל כתבה זו. טוב היה עושה לו שת...
מדוע השם הזה חייב להיות כותרת? האם האתר הפך פוליטי?
באשר למשרד הגימלאים, השר המכובד מדבר ומדבר אבל לא עשה מאומה לשיפור מעמד הגימלאים. כל מה שיאמר שעשה, תעמולת בחירות, כולל כתבה זו. טוב היה עושה לו שתק ולא פתח את פיו.
מבזים את הגימלאים ועוד מתהדרים בנוצות לא להם.
התמונה של תגונה כוכב זורח 24/12/14
ומה בדיוק עשה כבוד השר אורבך למען האזרחים הוותיקים?.... חוץ מפסטיבלים וסרטים? (בתשלום) גם לאירועים אלה זקוקים הגמלאים לכסף. כיום הם מעדיפים לקנות בסכומים האלה אוכל או תרופות. הוא לא מצא לנכון ושכח שח...
ומה בדיוק עשה כבוד השר אורבך למען האזרחים הוותיקים?.... חוץ מפסטיבלים וסרטים? (בתשלום) גם לאירועים אלה זקוקים הגמלאים לכסף. כיום הם מעדיפים לקנות בסכומים האלה אוכל או תרופות. הוא לא מצא לנכון ושכח שחייבים להוסיף סכום משמעותי לקיצבת הזיקנה. אם שנים בתפקיד לא הספיקו לו לעשות מעשה חיוני אז מה הטעם שימשיך?..!
רק לחמם את הכסא ולהתערב בעניינים פוליטיים? תפקידו מוגדר לעשייה למען הגמלאים
ולדאגה לרווחתם.
התמונה של תגונה איתי יהל 25/12/14
אבי ז"ל, הקים לפני שנים רבות אירגון, 60 פלוס, והאמת שנדהמתי הכיצד שמים לו ולאירגון הזה, רגליים מכל כיווני הקשת הפוליטית, מכל כיוון אפשרי. ככה שהשר היוצא איננו מייצג משהו חדיש שונה. מה שחבל הוא שצעירים...
אבי ז"ל, הקים לפני שנים רבות אירגון, 60 פלוס, והאמת שנדהמתי הכיצד שמים לו ולאירגון הזה, רגליים מכל כיווני הקשת הפוליטית, מכל כיוון אפשרי. ככה שהשר היוצא איננו מייצג משהו חדיש שונה. מה שחבל הוא שצעירים לעולם לא יבינו שתמיד יגיע תורם להיות זקנים....למרות שיש זקנים שמסיימים חייהם הרבה לפני, אבל בחברה אטומה, אין פלא שהנושא הזה איננו נחשב לחשוב, ומינוי מישהו לשר...בנושא הזה, איננו יותר מעוד כיבוד...על חשבון בכלל. ולהזכירכם יש בנושא הזה את עניין הפנסיה, שהוא משהו שבלתי נקלט, איך בישראל של היום, הרוב, נאלצים לחיות ברעב ובבושה, בזקנתם, היות ואין ממש פנסיה, אבל כן יש עוד עמלות, ובונוסים לאלו שאמורים היו לנהל עבורם הפנסיות, שנשחקות ולא עולות כאשר שוק המניות עולה.
התמונה של תגונה חייה 16/02/15

זכרונו לברכה.עצוב, תנחומי למשפחתו.


התמונה של תגונה ניצה5 16/02/15

משתתפת בצער המשפחהיהי זכרו ברוך ת.נ.צ.ב.ה 


כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בחדשות היום

אזרחים ותיקים? מגיעות לכם זכויות מיוחדות בתקופת הקורונה

היום (1.10) חל "יום הקשיש הבינלאומי" או "יום הזקנה הבינלאומי", תלוי במושג המועדף עליכם. כאזרחים ותיקים כפי...

לקריאת הכתבה
"מטרתנו היא למגר אפליה על רקע גיל"

אם אתם אזרחים ותיקים אתם ודאי כבר יודעים, שבכל עיר בארץ קיימת מחלקה לאזרחים ותיקים שנמצאת במסגרת האגף...

לקריאת הכתבה
מימוש זכויות ניצולי שואה: המדריך המלא

יום השואה מזכיר לנו שבישראל נותרו רק כ-150 אלף ניצולים. כמעט מדי ערב אנחנו נחשפים בתקשורת לניצולים רבים...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה