חזרה להחיים הטובים

שלושה ספרים שישכיחו מכם את השרב

חם לכם? למה שלא תתכנסו במזגן עם ספר טוב, שישכיח מכם את אוגוסט ואת הלחות? שלוש הצעות לבריחה – בלי לצאת מהבית
מאת מעין זיגדון 09/08/15
שלושה ספרים שישכיחו מכם את השרב
קראו ספר כדי לברוח מהחום. צילום: Shutterstock

 

חם לכם? גם לנו. פטנט טוב לבריחה מהשרב, ומכל מה שקורה בחוץ, הוא לקרוא. להדליק את המזגן על מקסימום, להגזים ולשתות כוס תה, ולהפליג באמצעות מילים של אנשים אחרים למקומות רחוקים, עדיף מושלגים או גשומים. גשומים מאוד. בחרנו שלושה ספרים שמאפשרים את המסע הזה, והם גם קריאה צוננת ומצוינת.

 

איזה ספרים מקפיאים אתכם? הצטרפו לקהילת הקוראים של מוטק'ה

 

 

 

אנה קארנינה, לב טולסטוי, תרגמה: נילי מירסקי, 1041 עמודים (עם עובד)

 

סיפור האהבה האפי (בכל זאת, 1041 עמודים) ידוע לכל, וכך גם סופו הטראגי. אך שימו בצד את כל מה שאתם יודעים על קארנינה ו-ורונסקי, והתמכרו לנשפיות של מוסקבה ופטרבורג, למירוצי הסוסים בבוץ, ולרצון של האציל לווין לעבוד בשדות יחד עם האיכרים שלו, להירטב בגשם ולשמוח.

 

התרגום המצוין של נילי מירסקי מ-1999 מביא את רוסיה של טולסטוי, שנות ה-70 של המאה ה-19, לחיים. יכולת האבחנה שלו לפרטי פרטים (האמא שמתקשה להניק, הסבתא שרק רוצה לעזור, הקצין שלא יודע אם הוא רוצה להתקדם בצבא ולשלם את המחיר – או פשוט להישאר בעמדה הבינונית שבה הוא נמצא) שובה את הלב גם 150 שנה אחרי כתיבתה.

 

ובאשר לבריחה מהשרב: קחו את הכרכים הכבדים האלו אליכם, הדליקו את המזגן במלוא אונו, ודמיינו שאתם עם קיטי ולווין, אלכסיי אלכסנדרוביץ ואנה, תוהים מה תהא השטות הבא של ורונסקי ומה תלבש הנסיכה בטסי לסלון הבא. זה יעביר לכם את אוגוסט בקלות.

 

ילד 44, טום רוב סמית, תרגמה: הדסה הנדלר, 436 עמודים (כתר)

 

אין על עלילות שמתרחשות ברוסיה כדי להשכיח מכם את השרב האינסופי בחוץ, וכך גם ספר המתח המצמרר הזה. "ילד 44" הוא רומן מתח היסטורי שמתרחש בברית המועצות תחת שלטונו הדורסני של סטאלין. הספר מתחיל ב-1933, בכפר אוקראיני קטן וברצח של ילד קטן, וממשיך כמעט מיד לרצח של ילד אחר, בן חמש, במוסקבה.

 

בברית המועצות של אותה תקופה מוטב שלא לדבר על רצח, שכמוהו ככשלון השלטון, ועל כן בנוסף לחקירה מנסים להרגיע כאן את הרוחות. העלילה מסתבכת, ולפי שמו של הספר אתם יכולים לשער בנפשכם עד כמה היא מסתעפת. רובה מתרחשת בשלג ובכפור, באזורים שכל כך קר בהם עד שאין מה לאכול. צמרמורת מובטחת – ולא רק בגלל מזג האוויר – והקריאה אינה מומלצת לרכי הלבב.

 

להוסיף לכם לצמרמורת: הספר מבוסס על סיפור חייו של הפדופיל, הקניבל והרוצח הסדרתי אנדריי רומנוביץ' צ'יקיטלו, שהורשע ברצח 53 אנשים בשנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת.

 

הבשורה על פי יהודה, עמוס עוז, 312 עמודים (כתר)

 

גם בישראל יכול להיות קר, ובעיקר בירושלים, ובעיקר בחורף. שמואל אש, סטודנט באוניברסיטה העברית בירושלים המחולקת, בחורף 1959, נפרד מחברתו, נגמר לו הכסף והוא נותר אובד ואבוד. הוא מגיע לעבודה שכולל מגורים בביתו של גרשום ואלד, נכה קשיש ומריר. כאן הוא פוגש את כלתו של ואלד, עתליה אברבנאל, שתהיה לו לאהבה גדולה ומיידית.

 

השלושה כמעט כלואים בתוך הבית הירושלמי הגדול, כלואים אחד בתוך השני, כלואים אחד בתוך עצמו – בעיקר אחרי ששמואל נפצע. אך הם גם נמצאים ביקום הרטוב של ירושלים, ובכל פעם שהם מגיחים אליו, מתחשק לקורא להתעטף במעיל דובון ולהצטרף אליהם.

 

אין פה המון סיפור או עלילה במובן המקובל. יש כאן המון שיחות וסודות ומחשבות. "הבשורה על פי יהודה" ילווה אתכם זמן ארך אחרי שתסיימו לקרוא אותו, בזכות הרעיונות הנפלאים שעולים בו, שיאלצו אתכם לחשוב לעומק על דברים שאולי מעולם לא חשבתם עליהם – מי היה יהודה איש קריות? האם בוגד או הנוצרי האמיתי הראשון? האם צריך היה להקים את מדינת ישראל או להימנע ממלחמה? מה צריכה לעשות אישה צעירה ששכלה את בעלה במלחמה, עשר שנים אחרי מותו?

 

הספר הזה טוב יותר ממזגן: הוא שואב אתכם פנימה מיד, מנתק אתכם מ-42 המעלות שמטגנות אתכם בחוץ, ומעביר אתכם במכונת זמן (ואולי גם מסיע אתכם מעבר להרים) לירושלים הקרה והנפלאה, המחבקת והעוינת. פתאום תגלו שגם אתם יכולים לנהל דיאלוגים מבריקים ועמוקים גם "נכה קשיש" ולריב, גם היום, על עמדותיו של בן גוריון. הספר הפך לרב מכר מסחרר, בעיקר בחו"ל, שם תורגם לעשרות שפות. אם בא לכם לברוח קצת מהלחות, זה הספר בשבילכם.

 

שלושה ספרים על סבא וסבתא

שלושה ספרים לחופשה המושלמת

חוברות צביעה למבוגרים - עוד דרך טובה להתמודד עם החום

 לא סיפור: גם אתם יכולים להוציא ספר לאור


כותבים למגירה? הוציאו החוצה לקהילת הכתיבה היוצרת של מוטק'ה

 

 

5 ספרים שכדאי להעביר לנכדים המתבגרים


 

הצטרפו לקהילת הקריאה והספרים של מוטק'ה

  

עוד בתרבות ובידור

 

 

 

 

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה טובה פריש 09/08/15

למי שכתב את הרשומה,

אולי  זו פירסומת טובה לספרים,אבל אנה קרנינה "מוגש למבחן בספרות בתיכון ואינו קל בכלל.לפי התכן הרשום כאן של ספרים אחרים,גם ניראה לי שהם כבדים מדי.אני דווקא היי...

למי שכתב את הרשומה,אולי  זו פירסומת טובה לספרים,אבל אנה קרנינה "מוגש למבחן בספרות בתיכון ואינו קל בכלל.לפי התכן הרשום כאן של ספרים אחרים,גם ניראה לי שהם כבדים מדי.אני דווקא הייתי ממליצה על ספרים קלים ,עם הומור,כמו הספרים של גיל חובב "מטבח משפחתי",בם הוא מתבדח על משפחתו ומצרף מדי פעם  מירשם למאכל שניזכר בספר או "סוכריו מתוקות"שלו.מצד שני,הנפששרוצה להתעלות ,יקל לה בספרים שאפשר לקרוא מדי פעם פרק ושוב פרק\כמו בספר שאני קוראת ולומדת הרבה"חכמת המזרח"של ניסים אמון.שם יש עצות טובות לפיתרון בעיות אישיות על פי תורת הזן-בוהיזם.לדוגמה רק.


כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

חתונה ממבט ראשון: סוף סוף זוג מבוגר

במוצ"ש האחרון, אחרי שתי עונות, זה סוף סוף קרה: העונה החדשה של "חתונה ממבט ראשון" (ערוץ 12) נפתחה עם שידוך של...

לקריאת הכתבה
"רציתי שיזכרו את אבא דרך הציורים שלו"

5.5.19 - את התאריך הזה עמית פדר ומשפחתה לא ישכחו לעולם. זה היה היום שבו הזמן עבורה עצר מלכת, ואביה האהוב משה...

לקריאת הכתבה
אורי גלר: "אני עובד על סדרת דרמה אמריקאית על חיי"

 

מה לא נאמר על אורי גלר - שהוא מגלומן, פנטזיונר. בתוכנית של הקומיקאי האמריקני ג'וני קרסון הוא אף הושפל, לאחר...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה