חזרה לבריאות טובה

איך שעון החורף משפיע על הגוף שלנו?

כולם מדברים על עוד שעת שינה, אבל מה עם העייפות המוגברת ותחושת הדכדוך בעקבות המעבר לשעון חורף? מומחית שינה מסבירה למה זה קורה, וגם איך החלפת הנורות בבית יכולה לעזור
מאת הדס בשן לפני 3 ימים
איך שעון החורף משפיע על הגוף שלנו?
החדשות הטובות: גם אור לבן של מנורה ביתית ידמה את אור השמש. צילום: Shutterstock

 

אוטוטו כולנו נזיז את השעונים שעה אחת אחורה (אוקי, בואו נודה בזה, בעידן הדיגיטלי הרוב הוזז אוטומטית, ולנו רק נותר להיאבק עם השעון של הרכב), והנה זה מתחיל שוב - הימים מתקצרים, הלילות מתארכים. בין לבין, אנחנו מפהקים.

 

החורף בפתח, ואמנם לא ניכנס למערה לישון עד הקיץ, אבל נכיר באפשרות שזה יכול להיות רעיון לא רע. האם אנחנו באמת עייפים יותר בחורף, או שזה רק נדמה לנו? ד"ר לילך קמר, מנהלת רפואית של מכוני השינה באסותא ורופאת משפחה במכבי, מציעה שנכיר לקראת החורף הקרוב את המנגנונים ההורמונלים שגורמים לנו לחוש בנמנום.

 

"ההשפעה העיקרית של החורף על הרגלי השינה שלנו קשורה לרמת חשיפה לאור", היא אומרת. "בחיים המודרנים אנחנו מקבלים אור לא רק מהשמש, אלא גם ממסכים ולכן לא תמיד נבחין בהבדל. אבל אם נבדוק חבורה של נוודים שחיים בתנאי שטח, נראה שבחורף הם ישנים יותר שעות, משום שמתחיל להחשיך מוקדם יותר".

 

היום המתקצר ממילא בחורף מקבל קיצור נוסף בישראל, כאמור עם היכנסו של שעון החורף. וככל שהיום מתחיל להיגמר בשעה יותר מוקדמת – שבע, שש, אפילו חמש – גופנו עשוי להגיב לכך. "השעון הביולוגי מופעל על ידי הגנים שלנו, ומושפע מכמות האור שאנחנו צורכים", מסבירה ד"ר קמר. "ברשתיות העיניים שלנו יש קולטנים שתפקידם לקלוט את האור מהסביבה, ולהפריש את הורמון השינה – מלטונין. כמות גבוהה של מלטונין מפעילה את הסוויץ' שאומר לגוף שלנו להיות עייף בתוך כמה שעות. ברגע שיש פחות אור בחוץ, הסוויץ' נדלק יותר מוקדם ואנחנו נוטים להיות יותר עייפים".

 

 

המעבר לשעון חורף עלול ליצור הפרעות שינה

 

 

 ככל שאנחנו מבוגרים יותר, הסיכוי לעייפות יתר ולדכדוך עונתי גובר. צילום: Shutterstock

 

 

לכאורה, עם שעון החורף קיבלנו עוד שעת שינה ואין לנו מה להתלונן. אלא שיש צדדים פחות נעימים לתופעה הזו. יש מי שימצאו את עצמם "מנקרים", וירדמו במקומות שלא תכננו, או שילכו לישון מוקדם מדי ויתעוררו באמצע הלילה, עד להפרעות שינה של ממש. מעבר לכך, למלוטונין שהגוף מפריש יש השפעה על מצב רוחנו.

 

"דיכאון עונתי זה דבר אמיתי", אומרת ד"ר קמר, "זה שכיח במקומות עם פחות אור, כמו במדינות סקנדינביה. אנחנו בישראל פחות נפגעים מזה, כי החורף שלנו לא נטול שמש לחלוטין, אבל האיכות של אור השמש נמוכה יותר. המלטונין הוא חלק מהשרשרת שהופכת לסרוטונין, ומשפיעה על השמחה שלנו".

 

ומתברר שככל שאנחנו מבוגרים יותר, כך הסיכוי לעייפות יתר ולדכדוך עונתי גובר. "ככלל, לאנשים מבוגרים יש הקדמה של השעון הביולוגי", אומרת ד"ר קמר, "הם נעשים עייפים יותר מוקדם וקמים לפנות בוקר. אחת הסיבות לכך היא שעדשת העין נעשית יותר עכורה, לעיתים עד כדי קטרקט. כתוצאה מכך, כמות האור שאנחנו קולטים היא פחות טובה. הגוף מקבל את האור דרך מסך שמעכיר אותו, ויש לכך השלכות".

 

החדשות הטובות הן שאורות מלאכותיים יכולים להוות תחליף לא רע לשמש. דווקא כעת, בחורף, מי שמרגיש ישנוני מוקדם מדי יכול להעזר בהדלקת אור על מנת לדכא ולדחות את הפרשת המלטונין, ולאפשר ערנות טובה יותר בשעות הערב ודחייה של שעת השינה.

 

"השמש החזקה של הבוקר מספקת אור בהיר ועז, ולכן נרצה לחקות אותה בנורות לד של אור לבן, שכולל בתוכו את כל גלי האור, וגם את האור הכחול שהוא החשוב ביותר. למי שסובל מעייפות מוקדמת ומדכדוך חורף רצוי בעונה זו לפתוח את החלונות, לשהות הרבה זמן במשך היום בתאורה חזקה, ולהשאיר את האורות דלוקים עד שעה מאוחרת", אומרת ד"ר קמר.

 

 

כל הדרכים להילחם בתופעות הלוואי של שעון החורף

 

 פעילות גופנית וקפאין לפני השינה יעוררו וימריצו. צילום: Shutterstock

 

 

ד"ר קמר מספרת על מחקר מיוחד שנערך באסותא, בשיתוף עם אוניברסיטת חיפה, ועסק בחשיפה לאור באוכלוסיה קשישה. "צוות המחקר נכנס לבית אבות והחליף את כל המנורות לכאלה שמכילות יותר אור בהיר, בטווח גל אור כחול. הקשישים ישבו באותו חדר ועשו את אותה פעילות – ואנחנו גילינו שבחשיפה לאור בהיר בגל כחול, תחושת הבריאות הכללית והתפקוד הקוגניטיבי השתפרו – הקשישים זכרו יותר מילים".

 

מה עוד אפשר לעשות, מלבד להחליף מנורות, כדי להילחם בעייפות ובדכדוך החורף?

 

"כדאי לשלול שאין הפרעות שינה. השעון הביולוגי אינו חזות הכל – לפעמים אנחנו עייפים פשוט כי איננו ישנים טוב בלילה. אדם רגיל צריך לישון בין שבע לשמונה שעות בלילה, ורוב האנשים לא עושים זאת. יש הפסקות נשימה שמפריעות לשינה, תופעות לוואי של תרופות, פעילות יתר של בלוטת התריס ותופעות נוספות. רצוי לבדוק עם רופא המשפחה, ואם צריך אחר כך במעבדת שינה, שזו לא הסיבה לעייפות המצטברת".

 

ואם גילינו שאין הפרעת שינה?

 

"למי שנרדם מוקדם מדי בחורף הייתי ממליצה - מעבר להגברת התאורה - להרבות בפעילות גופנית ולא בבוקר, אלא בערב, סמוך יותר לשעת השינה. זה ממריץ את הגוף ומחדיר אנרגיה. כמו כן, אנחנו יודעים שצריכת קפאין היא מעוררת, ולכן כדאי לשתות קפה ותה, במידה, אם מרגישים שהעייפות משתלטת. וכמובן – להעסיק את עצמנו בדברים שעושים לנו טוב, ושיגרמו לנו להשהות עוד קצת את שעות השינה, עד שיתאים לנו ללכת למיטה".

 

 [#middleBanner] 

כל מה שרציתם לדעת על הפרעות שינה

רוצים לישון טוב? תפתרו תשבץ

עוד טיפים לשינה טובה

הקשר בין הפרעות שינה לפגיעה בזיכרון

ואם כבר ישנים: כל הסיבות לישון עירומים בלילה

כשבני הזוג עוברים לישון בחדרים נפרדים

 

הצטרפו לקהילת הבריאות ואורח חיים בריא של מוטק׳ה

 

0  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אריאל 248 03/11/17
פעם ראשונה אני שומע ששעון חורף יכול לפגוע בבריאות - שעה זה לא הרבה זמן - תוך יום מתרגלים וזהו - הכל כרגיל. יש אנשים שבשביל להרדם זקוקים לתנאים מיוחדים כי להם כל דבר מפריע - גם כשמישהו הולך יחף רעש הפס...
פעם ראשונה אני שומע ששעון חורף יכול לפגוע בבריאות - שעה זה לא הרבה זמן - תוך יום מתרגלים וזהו - הכל כרגיל. יש אנשים שבשביל להרדם זקוקים לתנאים מיוחדים כי להם כל דבר מפריע - גם כשמישהו הולך יחף רעש הפסיעות מפריע לשינה...
התמונה של תגונה מלכה ירון 06/10/21
מנסיוני, תולדות חיי מספרים שאז, כשהיינו בני נוער צעירים, הורים לפעוטות וזה היה מזמן...- הרחובות לא הוארות שעות מועטות ולא באור מי יודע מה... אז שעון החורף היה ממש משמעותי, שעות בלוי קצרות יותר, חזרה ה...
מנסיוני, תולדות חיי מספרים שאז, כשהיינו בני נוער צעירים, הורים לפעוטות וזה היה מזמן...- הרחובות לא הוארות שעות מועטות ולא באור מי יודע מה... אז שעון החורף היה ממש משמעותי, שעות בלוי קצרות יותר, חזרה הביתה מוקדם, וכהורים צעירים, כינסנו את הפעוטות הביתה. חושך. תכניות רדיו הסתיימו מוקדם יחסית, טלויזיה עוד לא נולדה -אז התקצרות היום העיבה על מצב הרוח....
היום הרחובות מוארים באור יקרות, גם גני השעשועים, רדיו טלויזיה - רשתות שידור מגוונת, מקומות בילוי אחרים - אז מה הבעיה?
אני, שמתעוררת מוקדם, ויוצאת מוקדם על 🚴 כשהכוכבים והירח במשמרת לא מוטרדת - הרחובות מוארים באור יום כמעט. אבל החוק מחיב להדליק "נצנצים" אז אני מדליקה....
התמונה של תגונה אריאל 248 07/10/21
מי שעייף ישן. מי שלא התעייף או ישן בשנ''צ ארוך - קשה לו להרדם בלי קשר לשעון חורף או קיץ. מי שרוצה להרדם - יש בטלויזיה ערוצים מרדימים...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

איך שעון החורף משפיע על הגוף שלנו?

אוטוטו כולנו נזיז את השעונים שעה אחת אחורה (אוקי, בואו נודה בזה, בעידן הדיגיטלי הרוב הוזז אוטומטית, ולנו רק...

לקריאת הכתבה
אביזרי שיקום וניידות: כל מה שצריך לדעת

בשיתוף כמיטק

על פי נתוני למ"ס עדכניים, 11% מהאוכלוסייה בישראל הם מעל גיל 65, כאשר 14% מהאוכלוסייה המבוגרת...

לקריאת הכתבה
מתמודדים עם בריחת שתן? יש מה לעשות

בשיתוף כמיטק

ככל שאנו מתבגרים אנו חווים שינויים בגופנו – חלקם מבחינה חיצונית, חלקם שינויים נפשיים...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה