חזרה לבריאות טובה

בדיקת הלב שתקטין את הסיכון לשבץ

לפעילות דופק הלב השפעה רבה על הסיכון ללקות בשבץ מוחי. שחל מציגה, לראשונה בישראל, טכנולוגיה חדשנית המאפשרת ניטור הפרעות קצב הלב מרחוק, ובזמן אמת
מאת מערכת מוטק'ה 13/08/18
בדיקת הלב שתקטין את הסיכון לשבץ
אפשר להקטין את הסיכון ללקות בשבץ באמצעות מעקב מרחוק. צילום: Shutterstock

 

 

 

הכתבה בשיתוף חברת שחל

 

הפרעות בקצב הלב, ופרפור עליות (פרוזדורים) בפרט, הם מהגורמים השכיחים להגברת הסיכון לשבץ מוחי ההשלכות של אירוע מוחי על האדם הן רבות ומורכבות: שיתוק או חולשה בפלג גוף מסוים, הפרעות נוירולוגיות, בעיות מנטליות, בעיות התמצאות, סימני בלבול, פגיעה בתהליכי חשיבה וזיכרון, ביכולת להתנהלות עצמאית ועוד. חלק מפגיעות אלו עשויות להפוך לפרמננטיות.

פרפור עליות/ פרוזדורים, מהפרעות קצב הלב הנפוצות ביותר, מהווה סיכון מוגבר לאירוע מוחי. הפרעה זו לעיתים קרובות אינה מלווה בתסמינים מיוחדים ולכן, ברוב המקרים, ללא בדיקה ייעודית לכך, לא ניתן לדעת אם האדם אכן סובל מכך או לא.


לצד טיפול נכון בכלל גורמי הסיכון (יתר ל"ד, אי ספיקת לב, עישון וכו'), ניתן היום להקטין את הסיכון לשבץ גם באמצעות  בדיקה חדשנית המסייעת לאתר את הפרעת הקצב. בדיקת הסקר, אותה מציעה חברת שחל ללקוחותיה, מנטרת הפרעות קצב לב מרחוק בעזרת מכשיר נישא, המתחבר לנבדק עם מדבקות. כאשר המכשיר מאבחן הפרעת קצב לב, הוא שולח התראה למוקד הרפואי, בזמן אמת, וכך מסייע במתן טיפול מתקדם למניעת שבץ מוחי.

 


צילום: shutterstock


מה זה פרפור עליות / פרוזדורים?

 

פרפור עליות (פרפור פרוזדורים) היא הפרעה בקצב הלב אשר באה לידי ביטוי בדופק מהיר ולא סדיר. ישנן מספר הפרעות ידועות בקצב הלב, הבאות לידי ביטוי בקצב פעימות איטי מידי, מהיר מידי, או בקצב המשתנה מפעימה לפעימה. פרפור עליות היא הפרעת הקצב המשמעותית הנפוצה ביותר. קצב פעימות ליבו של אדם בריא יעמוד על 60 עד 100 פעימות בדקה, קצב ליבו של מי שסובל מפרפור עליות יהיה בד"כ מהיר מהתקין, והוא יהיה בלתי סדיר. לצורך האבחנה נדרש תרשים אקג בזמן הפרעת הקצב.

 


למה חשוב לאבחן פרפור עליות?

 

אמנם לא כל מצב של דופק לב איטי,  מהיר או בלתי סדיר, דורש טיפול רפואי, אך ישנה חשיבות רבה לאבחון פרפור עליות: דופק לב מהיר או לא סדיר יכול לגרום, בעקיפין, להיווצרות של קרישי דם ואף לשבץ מוחי. במקרים קשים במיוחד יכול להתפתח גם דום לב פתאומי. חשוב לדעת, שבעיקר בקרב בני 65 ומעלה שכיחות התופעה עומדת על כ- 5% מהאוכלוסייה, ומגיל 80 ומעלה ניתן לאבחן הפרעה זו בשכיחות של אחד על כל עשרה מבוגרים.

 

במקרים רבים אין תסמינים מיוחדים המעידים על הימצאות ההפרעה, מלבד דופק מהיר, ולכן רצוי לבצע בדיקה ייעודית לגילויה. לעיתים קרובות, הפרעת קצב לב זו תתגלה באקראי במסגרת בדיקות לב שנעשו בשל סיבות אחרות, או תאובחן במקרים של שבץ מוחי – אשר בעזרת מודעות לקשר בין שני הגורמים יתכן וניתן היה למנוע.

 


מי נמצא בקבוצת סיכון ללקות בפרפור עליות?

 

כאמור, הסיכון לסבול מהפרעה זו עולה עם הגיל. אמנם גם צעירים עלולים להיות מאובחנים עם פרפור עליות, אך אין ספק שלגיל יש משקל רב בכל הקשור להגברת הסיכון לכך. מעבר לגיל, ישנם גורמים עיקריים מסכנים נוספים וביניהם יתר לחץ דם,  מחלות נשימה ודום נשימה בשינה,  סוכרת, מחלות לב, מחלת כלי דם היקפית, ניתוחים כירורגיים, בעיקר באזור החזה והבטן, צריכת אלכוהול חריגה, השמנת יתר, צריכת כמויות גדולות של קפאין ועישון.

 

בדיקת סקר חדשנית להפרעות בקצב הלב - מרחוק

 

 
צילום: באדיבות שחל

 

חברת שחל מציעה בימים אלו בדיקת סקר חדשנית למי שנמצאים בקבוצות הסיכון ללקות בשבץ מוחי ( מי שעברו שבץ מוחי בעבר או מעל גיל 65 ולוקים בסוכרת, יתר לחץ דם, מחלת לב, מחלת כלי דם היקפית ועישון). הבדיקה מתבססת על מכשיר נייד בגודל ביפר, אותו נושא הנבדק על גופו למשך שבועיים, בעזרת מדבקות, אשר יודע לזהות הפרעות בקצב הלב באופן אוטומטי ומשדר אותות אלו למוקד. תוצאות הסקר מגדירות האם האדם נמצא בקבוצת סיכון לשבץ מוחי.

אפקט הזמן –  על מנת לבצע בירור יסודי לפרפור עליות יש צורך בניטור רצוף של פרק זמן נכבד, כדי לקבל תמונה רחבה ככל שניתן על מצבו של הנבדק. להבדיל מבדיקות   של הולטר אקג, המספקות נתונים על מקסימום 24 שעות רצופות של ניטור, כאן מדובר על בדיקת סקר האורכת שבועיים רצופים לכן היא מקיפה ומהימנה יותר.

 


צילום באדיבות שחל

 

 [#middleBanner] 

 

 

יתרונות נוספים של הבדיקה:

·         ניטור אוטומטי: שלא כפי במכשירים דומים בעבר, אין צורך בכל התערבות או פעולה מצדו של הנבדק

·         ניטור מרחוק: הנבדק יכול להמשיך בחייו כרגיל ואינו מוגבל בשום צורה

·         דיווח בזמן אמת: במידה ודווחו הפרעות בקצב הלב ברמה הדורשת טיפול, ניתן לקבלו במיידי

במחקר אשר מטרתו הייתה לזהות הפרעות בקצב הלב בקרב משתתפים בקבוצות סיכון, על מנת לתת להם טיפול מתקדם למניעת שבץ, ושפורסם בכנס הקרדיולוגים האמריקאי,  נמצא כי ניתן לאתר שיעור גבוה של הפרעות קצב לב, המגבירות סיכון לשבץ מוחי.  

 

במחקר השתתפו 1,732 נבדקים אשר נמצא אצלם פרפור עליות סמוי בשיעור של 6.3% לשנה. הממצאים הצביעו על כך ש – 75% מאירועי הפרעות קצב הלב אותרו תוך שבועיים של ניטור רצוף.

 

ד"ר יצחק אבנד, קרדיולוג מומחה, סמנכ"ל רפואה בשחל: "המחקר מביא לידי ביטוי את ערכה של היכולת לאבחן מהיר ומוקדם של אנשים המצויים בסיכון מוגבר לפרפור עליות. במקרים רבים אנשים אלה לא חשים בפרפור עליות ואינם מודעים להתרחשותו. טיפול מתאים מבעוד מועד, יכול למנוע שבץ מוחי בעתיד. פרפור עליות יכול להתרחש בכל רגע נתון ובמיוחד בקרב אנשים הנמצאים בקבוצות סיכון. קבוצות הסיכון השכיחות הן: גיל מבוגר, סכרת, יתר לחץ דם, עישון, אי ספיקת לב ומחלות לב אחרות. האבחון מרחוק בטכנולוגיה שמציעה שחל, מאפשר לנו, הקרדיולוגים, לאתר את הסובלים מההפרעה ולהציע להם טיפול שיפחית את הסיכון לשבץ מוחי".

 


צילום באדיבות שחל 

 

רוצים לחיות בלב שקט? הקליקו בבקשה לפרטים נוספים 

 

תרופות סבתא לתחלואי הקיץ

10 עובדות שלא ידעתם על זיעה

הבדיקות שאסור לוותר עליהן מגיל 50

 "בדיקת הקולונוסקופיה הצילה את חיי"

"כך החלמתי מסרטן העור"

 

 הצטרפו לקהילת הבריאות של מוטק'ה


 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

רפורמת טיפולי השיניים לבני 75+: כל מה שרציתם לדעת

בשיתוף מועצת הבריאות - משרד הבריאות

השנה החולפת היתה לא פשוטה מבחינה בריאותית – עקב החשש מהידבקות...

לקריאת הכתבה
נהגים בני 55+? הטכנולוגיה שיכולה להציל את חייכם

בשיתוף "הכפתור"

הכביש הוא מקום מסוכן, ונהיגה בו טומנת בחובה לא מעט סכנות לכל נהג, גם הזהיר ביותר. וככל...

לקריאת הכתבה
לחייך בפה מלא: כך תשמרו על שיניים יפות ובריאות גם בימי קורונה

בשיתוף מועצת הבריאות

כולנו רוצים חיוך יפה ושיניים בריאות, גם בגיל מבוגר. שיניים וחניכיים במצב אופטימלי...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה