חזרה לבריאות טובה

בדקו: האם אתם סובלים מטרום סוכרת?

כ-25% מהסובלים מטרום סוכרת יפתחו את מחלת הסוכרת תוך 3-5 שנים. איך לאתר מצבי טרום סוכרת וכיצד ניתן למנוע את ההתדרדרות לסוכרת סוג 2?
מאת ד"ר אורית טויטו 02/10/18
בדקו: האם אתם סובלים מטרום סוכרת?
כ-30% מהאוכלוסייה המבוגרת סובלים מטרום סוכרת. צילום: Shutterstock

 

 

 

מהם מצבי טרום סוכרת ואיך מאבחנים אותם?

 

מצבי טרום סוכרת הם קבוצה של הפרעות במשק הגלוקוז בגוף, שעשויות להופיע שנים לפני התפתחות  סוכרת סוג 2. כ-25% מהסובלים ממצבי טרום סוכרת יפתחו את מחלת הסוכרת עצמה תוך 3-5 שנים. מצבי טרום סוכרת מתגלים לרוב באקראי או בבדיקות סקר שגרתיות, שכן הסובלים ממצבי טרום סוכרת אינם חשים כל פגיעה במצבם הבריאותי.

 

לעיתים יוכל הרופא למצוא, בעת ביצוע בדיקה פיזית, אזורים בגוף בהם יופיע עודף פיגמנט כהה, בגוון חום אפור, בעיקר בקפלי הגוף. עודף פיגמנט זה יכול להעיד על מצב של טרום סוכרת. אבל מה שמלמד אותנו בצורה הטובה ביותר על תהליכים המרמזים על התפתחות מחלת הסוכרת בעתיד הן הבדיקות השונות ותוצאותיהן.

 

 

אילו בדיקות ניתן לבצע לאיתור טרום סוכרת? 

 

בדיקת דם של סוכר היא אחת הדרכים לאבחן מצב של טרום סוכרת. צילום: Shutterstock

 

 

האבחון של טרום סוכרת יכול להיעשות על ידי מספר בדיקות:

 

1. בדיקת דם של סוכר בצום - בתוצאות בדיקה זו, הערכים התקינים של גלוקוז נעים בטווח שבין 70 ל-100 מ"ג/ד"ל. לעומת זאת, גלוקוז בצום מעל 126 מ"ג/ד"ל מתאים לאבחנת סוכרת. במקרה של מצב הביניים, בטווח שבין 100 ל- 126 מ"ג/ד"ל, מדובר במצב של טרום סוכרת.


2
. העמסת סוכר- בדיקה בה המטופל מתבקש לשתות 75 גרם גלוקוז, ואחרי כשעתיים נבדקת רמת הסוכר בדמו. ערכים שבין 140 ל-200 מ"ג/ד"ל נחשבים ל"אי-סבילות לגלוקוז" וגם פה מדובר במצב טרום סוכרת.


3. בדיקת ההמוגלובין מסוכרר (המוגלובין( A1c   - ערך מעל 5.7% ועד 6.4% נחשב למצב של טרום סוכרת. ערך של 6.5% ומעלה מתאים לאבחנת סוכרת.

 

 

מי צריך להיבדק לאבחון טרום סוכרת או סוכרת? 

 

על פי המלצות האיגוד האמריקאי לסוכרת ((ADA מומלץ לבדוק גלוקוז בצום לכל אדם מגיל 45 ומעלה אחת ל-3 שנים. לאנשים עם גורמי סיכון להתפתחות סוכרת מומלץ להיבדק אף לפני גיל זה. אנשים הנחשבים בסיכון מוגבר לסוכרת הם אלו עם סיפור משפחתי של סוכרת, עודף משקל, סוכרת היריון בעבר, לידת תינוק במשקל מעל 4 ק"ג בעבר ועוד. במקרים מסוימים יחליט הרופא המטפל לבצע גם בדיקת העמסת סוכר או בדיקת המוגלובין מסוכרר.

 

 

מה השכיחות של טרום סוכרת? 

 [#middleBanner] 

מצבי טרום סוכרת שכיחים מאד באוכלוסיה. על פי ה-ADA  נמצא, כי רק בשנת 2007 כ-57 מיליון איש לקו במצבי טרום סוכרת בארצות הברית. על פי הערכות שונות, כ-30% מהאוכלוסייה המבוגרת (מעל גיל 20) בארצות המפותחות סובלים ממצב זה. השכיחות עולה עם הגיל, אבל טרום סוכרת קיים גם במתבגרים ובילדים, בעיקר בקרב אלו הסובלים מהשמנת יתר.

 

 

למה חשוב לאתר מצבי טרום סוכרת? 

 

ראשית, הסובלים ממצבי טרום סוכרת נמצאים בסיכון לפתח את כל סיבוכי הסוכרת: פגיעה בעיניים, בכליות, בקצות העצבים ואף מחלות לב וכלי דם. יחד עם זאת, שכיחות סיבוכים אלו נמוכה יותר מאשר בחולי סוכרת, ובעזרת טיפול ומעקב נכונים ניתן למנוע את התפתחות הסיבוכים ולטפל בהם בהקדם

 

שנית, ניתן למנוע את המעבר מ"טרום סוכרת" לסוכרת ממש באמצעות תזונה נכונה, פעילות גופנית ולעיתים גם על ידי תרופות.

 

טרום סוכרת הוא בעצם מצב שבו הגוף מאותת לנו בצורה חרישית וכמעט בלתי מורגשת כי הוא זקוק לאיזון. מכיוון שסוכרת סוג 2 מהווה את אחת "המגיפות של העידן החדש", שאחוזים גדולים באוכלוסייה סובלים ממנה ומתופעותיה הבלתי נעימות הפוגעות באיכות חיי האדם ובבריאותו, הרי שמצב טרומי שבו ניתן לטפל כדי להימנע ממנה הוא סוג של "מתנה" של הגוף אלינו, כזו שלא כדאי להתעלם ממנה.

 

 

מה הטיפול במצב טרום סוכרתי? 

 

פעילות גופנית יכולה לעזור. צילום: Shutterstock

 

 

 

במידה שאכן אובחן מצב של טרום סוכרת, יש מספר עקרונות בריאותיים ששמירה עליהם יכולה בהחלט למנוע את המעבר לסוכרת:

 

1. תזונה ופעילות גופנית - מחקרים גדולים מצאו כי תזונה נכונה, ירידה במשקל של בין 5 ל-7 אחוזים ממשקל הגוף ופעילות גופנית סדירה של כ-150 דקות בשבוע יכולות למנוע את המעבר לסוכרת אמיתית בכ-60% מהמטופלים. זהו שיעור מניעה אדיר של מחלה זו ובאמצעים פשוטים ביותר.


2.  גמילה מעישון - לגמילה מעישון יש השפעה על מניעת התפתחות סוכרת.


3. תרופות - ישנן תרופות שנבדקו בקרב אנשים במצבי טרום סוכרת ונמצאו כבעלות יכולת מסוימת במניעתה, כגון מטמורפין (גלוקופאג', גלוקומין), אקרבוז (פרנדאז) ואורליסטט (קסניקל). מבין התרופות שנבדקו, המקובלת ביותר היא המטפורמין, המסוגלת להפחית התפתחות סוכרת בשיעור של עד 30%. יש לציין כי על פי ההנחיות הקיימות כיום, תרופה זו תינתן רק למטופלים הנמצאים בסיכון גבוה במיוחד להתפתחות סוכרת, על פי שיקול דעתו של הרופא המטפל.

 

במקביל למאמץ להפחתת ערכי הסוכר יש כמובן להקפיד על ערכי לחץ דם תקינים, וכן על ערכים תקינים של שומנים וכולסטרול בדם. אלו חיוניים להפחתת הסיכון לפגיעה בלב ובכלי הדם.


*
הכותבת היא רופאה במכון האנדוקרינולוגי במרכז הרפואי מאיר.

 

 

לכתבה המלאה באתר כמוני לחצו כאן 

 

לקהילת סוכרת סוג 2 בכמוני

סוכרת - אפשר לחיות עם זה

מסיבוכי הסוכרת - נוירופתיה סוכרתית

 

 

הצטרפו לקהילת בריאות ואורח חיים בריא של מוטק'ה

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

אפשר לחיות טוב גם עם סוכרת

סוכרת היא מחלה כרונית המתאפיינת בריכוז גבוה של סוכר בדם, אלא שכיום אנחנו יודעים שהיא עצמה אינה הורגת,...

לקריאת הכתבה
11 דרכים פשוטות להזיע פחות

 

גם אלף המלצות על דאודורנטים מעולים במדור הטיפוח שלנו לא ימנעו לגמרי את התופעה המציקה ביותר של הקיץ: הזעה....

לקריאת הכתבה
אביב הגיע, אלרגיה באה

האביב הוא עונה יפה, אופטימית ומשמחת לכל הדעות. טוב, אולי לא ממש לכל הדעות. אלה שעוברים את העונה דבוקים...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה