חזרה לבריאות טובה

בן ה-96 שלא מפסיד אף אימון בחדר כושר

בגיל 90 אורי החליט להירשם לחדר כושר, ומאז 6 פעמים בשבוע הוא שם, מה ששומר עליו בריא וחד. גם אנני מלאכי, 76, מקפידה על שגרת אימונים סדירה. המאמנת שלה: היא יותר חזקה מהצעירים פה
מאת עדי כץ 11/01/18
בן ה-96 שלא מפסיד אף אימון בחדר כושר
במכון הכושר נדהמו כשהמתאמן החדש כתב '90' בסעיף הגיל. אורי, כיום בן 96, צילום: מאיה מנור

 

 

צעירים ממנו כבר נעזרים בהליכון, אבל ההליכון היחיד שאורי בן ה-96 מכיר הוא זה שבמכון הכושר. מדי בוקר הוא מתייצב שם, לא יאוחר מהשעה 6:45, ומתחיל להתאמן. "מתאמנים צעירים צריכים תמיד דחיפה ועידוד", מספרת המאמנת שלו ב"גו אקטיב" מקבוצת הולמס פלייס, מאיה מנור, המתמחה באימון מבוגרים. "חייבים לקבוע איתם את האימון הבא כדי להיות בטוחים שיגיעו. לאורי יש מוטיבציה ומשמעת עצמית מדהימות. הוא לא צריך אותי בשביל הדרבון, רק בשביל הבטיחות".

 

אורי, בעבר הרחוק איש ציבור, אחר כך בעל חברה לאלקטרוניקה וב-25 השנים האחרונות גמלאי, טוען מצידו שההשקעה באורח חיים בריא משתלמת. בגילו המתקדם הוא עצמאי ומתפקד, מאז פטירת אשתו הוא מנהל בעצמו את משק הבית, ומסרב להעסיק עוזרת או מטפל. הוא נוסע הרבה לחו"ל (בעיקר לפסטיבלי מוזיקה באירופה או כדי לבקר את הנכד שחי בארה"ב), והבריאות שלו טפו טפו מצוינת, תודה ששאלתם.

 

"האמת שבעבר לא הייתי כל כך ער לנושא הבריאות", מתוודה אורי, אב לחמישה ילדים וסב ל-12 נכדים ולחמישה נינים. "עישנתי הרבה, הרגל שסיגלתי לפני שנים, עוד בבריגדה. הגיבור שלנו באותה תקופה היה האמפרי בוגארט, עם הסיגריה הנצחית בזווית הפה, רק שבסופו של דבר הוא מת מסרטן ריאות. כשהייתי בסביבות גיל 50 והתחילו לדבר על נזקי העישון, החלטתי להפסיק".

 

הפסקת העישון הביאה, כפי שקורה פעמים רבות, לפיצוי בתחום האוכל, ואורי העלה עשרה קילוגרם במשקלו - אבל דווקא אותם קילוגרמים עודפים היו הטריגר לשינוי באורח החיים. משטר תזונה קפדני החזיר אותו למשקל המקורי, ובמקביל, אחרי קריאת מחקרים בנושא בריאות, החליט גם לפצוח בפעילות גופנית והחל באימוני פילאטיס ויוגה.

 

 

"בגיל הזה עובדים יותר על שיווי משקל, יציבה וקואורדינציה"

 

 

בבניין שלו יש חדר כושר, אבל הוא מעדיף את המכון גם בגלל ההיבט החברתי. אורי בפעולה, צילום: מאיה מנור

 

 

אצל אורי, אגב, עת לכל דבר: בגיל 80 הוא ויתר על רישיון הטיס שלו, בגיל 86 החליט להיפרד ממגלשי סקי המים שכל כך אהב, וכשמלאו לו 90, במסיבת יום ההולדת שערכה לו משפחתו, הכריז שהוא מוכר את הרכב ומחזיר את רישיון הנהיגה למשרד הרישוי.

 

במקביל לירידה מהכביש, החליט להעלות הילוך בנושא הבריאות. "שאלתי את עצמי איך אני מנהל את החיים מעכשיו והלאה?", הוא משחזר. "הלכתי לרופא גריאטר, שאמר שאני נראה יוצא מן הכלל, אבל בגיל שלי מתחילים לאבד מסת שריר וכדאי שאתחיל להתאמן במכון כושר. רק לא לעבור דופק מסוים ולקבל אישור מקרדיולוג".

 

במכון הכושר נשמטו כמה לסתות, כשהתברר שבסעיף הגיל רשם המנוי החדש "90", אבל מאז הוא הפך לחלק מהנוף. בבניין שבו הוא מתגורר, אגב, יש חדר כושר, אבל אורי מעדיף להגיע למכון גם בגלל העניין החברתי. "התחלתי לעבוד במכון שלוש-ארבע פעמים בשבוע, ועם הזמן העליתי לשש פעמים. אני קם בשש בבוקר, בשש וחצי שותה קפה, אוכל יוגורט וחצי בננה וברבע לשבע אני במכון עד שמונה".

 

לדברי המאמנת מאיה מנור, בעיקר בגיל המבוגר חשוב להתאים לכל מתאמן תוכנית אימונים אישית. "בגיל הזה אנחנו עובדים יותר על שיווי משקל, על יציבה ועל קואורדינציה", היא מסבירה. "האימונים הם יותר פונקציונליים כשהמטרה היא לשפר את התפקוד היומיומי - אם זו הליכה, טיפוס על מדרגות או אפילו היכולת להניח כוס על מדף גבוה במטבח. יש אנשים שממשיכים בגיל מבוגר באותה פעילות גופנית שעשו כל החיים וזה לא נכון, כי יש יותר סכנה לפציעה בגלל הירידה ביכולות. עדיף להשקיע באימון שממוקד בשיפור יכולות".

 

מה לא כדאי לעשות בגיל מבוגר?

"תרגילים שלא בריאים ללחץ דם, תנוחות הפוכות עם הראש למטה, למשל, תרגילים סטטיים כמו פלאנק שהוא תרגיל בטן. המגבלות תלויות גם במצב הגופני של כל מתאמן. אם יש לו בעיות מפרקים, מובן שצריך לקחת את זה בחשבון וכן הלאה".

 

 

"כל המתאמנות הצעירות במכון אומרות לי 'אין עליך'"

 

 מגיעה למכון 4-5 פעמים בשבוע ויוצאת אחרי כ-3 שעות. אנני מלאכי, צילום: מאיה מנור

 

 

מתאמנת נוספת שלא צריך לנג'ס לה להקפיד על אימונים היא אנני מלאכי בת ה-76, שמגיעה למכון 4-5 פעמים בשבוע ולא יוצאת ממנו לפני שחלפו שלוש שעות.

 

עבור מלאכי, ילידת ארגנטינה, אלמנה, אם לארבעה וסבתא לשבעה, כושר הוא דרך חיים. "אני מתאמנת כבר 50 שנה", היא מספרת. "כל החיים אהבתי ספורט, במיוחד מאז שעליתי ארצה. אני גם שוחה והשתתפתי בצליחת הכנרת. לפני 15 שנה הגעתי למכון הכושר, שנמצא מרחק הליכה מהבית שלי, ומאז אני שם".

 

"לאנני לא רק שאני לא צריכה להכניס מוטיבציה", מספרת מנור, "אלא שלפעמים אני צריכה להרגיע אותה. היא מתאמנת יותר חזק מהצעירים ועושה אימוני כוח שבחורה צעירה לא הייתה מתביישת בהם. בנוסף, היא עושה אירובי של שעה עד שעה וחצי על סטפר או מכשיר קרוס. היא לא מפספסת אף אימון וגם מדווחת לי מה היא אוכלת".

 

אימוני הכושר האינטנסיביים והרבה צעידה ברחובות עיר מגוריה תל אביב ("האוטו שלי כמעט לא זז"), הפכו את מלאכי, לדבריה, לאדם אופטימי. "זה עושה לי טוב", היא אומרת. "אני שלמה, אני מסופקת. גם אם יש לי בעיה, אחרי אימון אני מרגישה שאני יודעת איך לפתור אותה".

 

בעקבות האימונים, מסת השריר שלה נשארת איתנה, כמו גם היציבה ושיווי המשקל. "אני מטיילת הרבה בעולם ולא מזמן טיילתי בניו זילנד, חציתי בלי עזרה נהר קפוא על גשר אבנים צר. גם בחו"ל אני לא מפסיקה ללכת ולהתאמן. יש לי מד צעדים ואני יכולה להגיע ביום ל-19,000 צעדים". ההמלצה, אגב, היא להגיע ל-10,000 צעדים ביום.

 

 "גם כשאני בחו"ל אני לא מפסיקה ללכת ולהתאמן". אנני מלאכי, צילום: מאיה מנור

 

 

משטר האימונים מתבטא גם בתוצאות של הבדיקות בקופת חולים. "צפיפות העצם שלי מצוינת, הלב במצב טוב. חוץ מתרופה במינון נמוך לכולסטרול, אני לא לוקחת שום דבר".

 

בנוסף לתוצאות המעודדות הללו, מלאכי, שפרשה מעבודתה ברוקחות לפני עשר שנים, זוכה להערצה לא מעטה על ההתמדה ועל היכולות. "כל המתאמנות במכון צעירות ממני ואני משמשת להן דוגמה. הן כל הזמן אומרות לי 'אין עלייך'. גם הילדים והנכדים לא מפסיקים לשבח אותי, ואני שמחה שגם להם אני יכולה לשמש דוגמה. אבל מה שחשוב הוא שאני אוהבת את זה. אני עושה את זה בכיף".

 

 

"אני רוצה לחנך את כולם, שיתאמנו וילכו בדרך שלי"

 

 "בגיל הזה עובדים בעיקר על שיווי משקל, יציבה וקואורדינציה". אורי מתאמן, צילום: מאיה מנור

 

 

כל חבריו ובני מחזורו של אורי כבר אינם בין החיים, אבל הוא בשלו. ארבע שנים לאחר שהחל להתאמן בחדר הכושר, שב לרופא הגריאטר ההוא, שמצא שלא אבד גרם אחד ממסת השריר בגופו. "אני מרגיש מצוין", הוא מצהיר. "אני נוסע בעולם, מצלם, קורא המון, אוהב מוזיקה".

 

פעמיים בשנה הוא עובר בדיקות דם, וברגע שמתגלה חריגה - הוא מתקן. "הגוף שלי מבין מה אני עושה וזורם איתי. אם אני עושה משהו לא בסדר, הוא נותן אות אזהרה. באימונים אני עובד הרבה על שיווי משקל, כי בגיל שלי מתחיל סיפור של נפילות. אנשים מחליקים במקלחת ושוברים את האגן וזה סוף החיים. כשמגיע למכון מתאמן מבוגר, שולחים אותו אלי להסברים. אני טוען שמעל גיל 70 אתה כבר לא עובד ויש לך אפשרות להיכנס לפעילות. זה גם עוזר להיפטר מהמחלות שמבצבצות בשנים האלה".

 [#middleBanner] 

הילדים והנכדים שלו שמחים מאוד שהוא שומר על כושר, אבל היו מעדיפים שיכניס מטפל הביתה. "יש לי אמנם רישיון למטפל, אבל אני לא מנצל אותו, כי אני לא רוצה שמישהו יסתובב לי בין הרגליים ומעדיף לעשות הכול לבד. גם מהילדים אני לא מבקש עזרה. אני רוצה רק לתת, לא לקבל".

 

העיקר בזיקנה, הוא מסכם, זה לא לשבת על הישבן. "אני תמיד עסוק, תמיד רץ אחרי משהו. גם לתחזק בית זו תעסוקה מתמדת. אני חייב לקנות אוכל, לבשל, לעשות כביסה, לסדר את המיטה. אני מנהל את הפעילות הכספית שלי בעצמי וכל זה מחייב להפעיל את המוח.

 

"בנוסף, צריך בגיל שלנו לעמוד על המשמר בנושא הבריאות. לא כולם מבינים שזה הזמן לקחת את עצמך בידיים. אני רואה אנשים יושבים שעות בבתי קפה עם חברים ועוד אוכלים עוגה ולא עושים כלום עם עצמם. הייתי רוצה לחנך אותם, שילכו בדרך שלי".  

 

 

"כל עוד אהיה מסוגל, אמשיך לרוץ"

הטרנדים הבולטים בבריאות ל-2018

לחיות עד 150 שנה? זה אפשרי, אבל לא בטוח שכדאי

"הים הוא סוג של פילגש, אנחנו מכורים"

אפשר גם לשמור על כושר - בלי לצאת מהבית

גילו את גלישת הסאפ בגיל 50+, והתאהבו

ענפי הכושר שגם שונאי הספורט ישמחו לאמץ

הליכה נורדית: לשרוף יותר קלוריות בפחות מאמץ

הכל על פעילות גופנית אחרי גיל 50

להגשים חלום: מאמן כושר מוסמך - בן 90

 

הצטרפו לקהילת בריאות ואורח חיים בריא של מוטק'ה

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

להתאמן בבית: 9 תרגילי כושר פשוטים שישמרו על הבריאות

חדרי הכושר נסגרו במהלך הסגר הגדול, נפתחו עם תנאים מגבילים ואז נסגרו שוב. ועדת הקורונה דנה באפשרות לפתוח...

לקריאת הכתבה
ניצח את הטרשת והשתתף בטור דה פראנס

שנת 2002 היתה אחת השנים הקשות בחייו של מיכאל פייביש. נישואיו התפרקו אחרי 16 שנים כשאשתו דאז חזרה בתשובה,...

לקריאת הכתבה
7 תרגילים שישמרו עליכם בכושר גם בבית

בימים משוגעים אלה, כולנו מוצאים את עצמנו מרותקים לבית וחוזרים על אותן פעולות בסיסיות: יושבים על הספה,...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה