חזרה לבריאות טובה

הכאב הזה: טיפול במיגרנה

מי שסובל ממיגרנה יודע עד כמה כאבי הראש העזים יכולים לשתק, אבל מיגרנה היא יותר מכאבי ראש. איך מזהים את הסימנים המקדימים ומה בכל זאת ניתן לעשות כדי להקל על התופעה?
מאת יוספה קמחי 01/07/19
הכאב הזה: טיפול במיגרנה
כאב ראש חזק, בחילות, רגישות לאור ולצלילים הם חלק מסימני ההתקף. צילום: Shutterstock

 

 

כאבי ראש עזים, לעיתים מלווים בבחילה עד כדי תחושת שיתוק - רוב האנשים מתארים מיגרנה ככאב ראש עוצמתי במיוחד, אך מדובר במצב כרוני שמעבר לכאבי הראש מאופיין בתופעות רבות אחרות, שרוב האנשים לא מכירים או מזהים כמיגרנה. למעשה התופעה כל כך נפוצה והשפעתה כל כך משמעותית, שהיא אחד מהגורמים המובילים כיום בפגיעה באיכות החיים ובתפקוד היומי.

 

"יותר מכל, כאשר התקף מיגרנה מגיע הוא מבטל את האפשרות לתפקד כרגיל. פעילויות פשוטות גורמות להחרפת הסבל, ובסופו של דבר החולה נאלץ לשכב בחדר חשוך בניסיון להירגע ולהירדם עד שיעבור זעם ותחלוף המיגרנה. אין ספק שהיא מסוגלת להשבית כל אדם, גם החזק ביותר". אומר ד"ר רוני שרון, נוירולוג מומחה לכאב, מנהל המרכז לכאבי ראש ופנים בבית החולים שיבא.

    

מיגרנה - קווים לדמותה

 

 במהלך התקף מיגרנה החולים סובלים מקשיי ונדודי שינה. צילום: Shutterstock

 

 

"כאב ראש חמור הוא רק אחד המאפיינים של המיגרנה - 30% מהסובלים ממנה חווים גם סימפטומים משמעותיים כבחילה והקאות, ואילו רגישות לאור, צלילים וריחות משפיעה על רוב המתמודדים עם מיגרנה. ישנם מי שחווים קהות, עקצוץ או אפילו חולשה בצד אחד של הגוף", מסביר ד"ר שרון.

 

המיגרנה היא תופעה תורשתית ויכולה להגיע בכל גיל, כאשר נשים מועדות לסבול ממיגרנות יותר מגברים עקב שינויים הורמונליים שחלים בגופן במהלך השנים. התקפי מיגרנה עלולים להגיע בהפרשים של שבועות או ימים, כאשר ההתקף הממוצע נמשך בין ארבע שעות לשלושה ימים. יש הסובלים ממיגרנה ברמה היומיומית ויש שחווים אותה אחת לכמה חודשים ואף שנים. מדובר אמנם בתופעה נפוצה ומוכרת, אך התסמינים ועוצמות הכאב משתנים מאדם לאדם.    

 

"מרבית החולים מתארים את המיגרנה ככאב ראש חד שמופיע באחד מצידי הראש או בשניהם. כ-60% מהסובלים ממיגרנה מעידים שהכאב תמיד מופיע באותו צד של הראש, וכשליש מהסובלים מעידים שהמיקום משתנה. יש המרגישים את מוקד הכאב בעיניים וביניהן", מוסיף ד"ר שרון.

 

הסימנים המעידים על התקף מיגרנה קרוב

 

 נשים סובלות ממיגרנה יותר מגברים. צילום: Shutterstock

 

 

יותר מ-75% מהאנשים הסובלים מתופעת המיגרנה מעידים על כך שהם יכולים לחזות את ההתקף הבא ולזהות את התסמינים המקדימים. זיהוי התסמינים המקדימים חשוב במיוחד שכן ככל שמזהים את ההתקף בשלב מוקדם יותר, כך הסיכוי למנוע אותו לחלוטין עולה. אז מה הם אותם תסמינים מקדימים המעידים על התקף מיגרנה קרוב?

 

1. עייפות וקשיי ריכוז - מדובר באחד התסמינים הנפוצים ביותר טרם המיגרנה. אנשים חשים עייפות רבה המקשה על תפקוד רגיל וקשיים בריכוז ובקשב, המחמירים בסמוך להופעת המיגרנה.

 

2. שינה לא סדירה - בין שינה למיגרנה קיים קשר הדוק ומעגלי. רוב האנשים מדווחים על עייפות קשה עד בלתי נסבלת טרם הופעת המיגרנה ובמהלך ההתקף, וסובלים מקשיי שינה ונדודי שינה. חוסר שינה הינו אחד הגורמים העיקריים להופעת המיגרנה והחמרתה, אך במהלכה לא ניתן לישון כמו שצריך ובטח שלא שינה איכותית וארוכה. מחקרים מראים שגם עודף שינה עלול לגרום לכאבי ראש עוצמתיים.

   

3. כאבי צוואר - כאבים בצוואר מאפיינים התקף מיגרנה אך יכולים גם להגיע לפניה. כ-40% מהסובלים ממיגרנות טוענים שלפני התקף ובמהלכו מופיעים אצלם כאבי צוואר.

 

4. פיהוקים - כשליש מהסובלים מהתקפי מיגרנה כרוניים מעידים כי אחד התסמינים העיקריים לפני התקף הינו פיהוק תדיר, ללא קשר לרמת העייפות.

 

5. רגישות בסינוסים ואף סתום - כ-90% מהאנשים הסובלים מבעיות סינוסים כאלה ואחרות מעידים, שסבלו במקביל גם ממיגרנה. אף סתום ללא קשר לאלרגיה או לעונת מעבר, רגישות בסינוסים המלווה בכאבים בפנים באזור העיניים והאף ועפעפיים נפולים - כל אלה עלולים לבשר על התקף מיגרנה קרוב, וגם להוות גורם להתקף.

 

 

איך ניתן להפחית את הופעת המיגרנה ואף למנוע אותה?

 

תזונה נכונה ומאוזנת יכולה לאזן מיגרנה. צילום: Shutterstock

 

 

משככי כאבים עם מרשם וללא מרשם לא תמיד מצליחים לסייע למגר את ההתקף, ולעיתים יש צורך לשלב מספר תרופות כדי להקל על הכאב. כאשר ההתקף כבר מתחיל לרוב לא ניתן לעשות הרבה כדי להקל על תחושת הסבל, ולכן יש למצוא מקום שקט ללא אור בוהק וקולות רמים, ולנסות לנוח כמה שיותר.

 

אך יש גם בשורות טובות: לדברי ד"ר שרון, ניתן להקטין את תדירות ההתקפים ואף למנוע אותם לחלוטין על ידי אימוץ אורח חיים בריא ומאוזן:

 

- תזונה נכונה ומאוזנת

- הפחתת לחץ

- פעילות גופנית קבועה

- שעות שינה סדירות

- תרגולי הרפייה כגון יוגה, מדיטציה או מיינדפולנס

- שילוב של טיפולים ברפואה משלימה.

 

כמו כן, ד"ר שרון ממליץ לנסות להבין מה הם מחוללי המיגרנה המיוחדים לכם  ולהימנע מהם. "לכל אדם יש את הרגישויות הייחודיות לו", הוא אומר. "שמירה על הגוף במצב מאוזן מבחינה נפשית, פיזית והורמונלית והימנעות מעומס נפשי ופיזי יכולות להביא לירידה משמעותית בתדירות הופעת המיגרנה. חשוב גם להיות ערים לתסמינים המוקדמים ולהיוועץ עם רופא לצורך טיפול בהתקפים ובתופעות הלוואי".

 

הבשורה המעודדת בעולם הרפואה היא שחוקרים הצליחו למצוא ולבודד את אותו החלבון שהינו האחראי על הופעת המיגרנות. איתור אותו חלבון וזיהוי הפעילות שלו מאפשר פיתוח חדשני של תרופות וטיפולים מניעתיים למיגרנה, ולא רק להקלת הכאב כפי שקיימים כיום בשוק.

 

טיפול טבעי במיגרנות: מאילו מזונות כדאי להימנע?

 

אנחנו מצטערים, אבל שוקולד וקפה הם מחוץ לתחום לסובלים ממיגרנה. צילום:  Shutterstock

 

 

"גורמים שונים לכאבי ראש מקורם באורח חיים לא בריא, והם ניתנים לנטרול על ידי הדרכה לאורח חיים נכון ומאוזן", מסכימה גם סיגל סיירס (M.Sc. MBA N.D.) נטורופתית קלינית מוסמכת ומטפלת ברפואה טבעית, מרצה לקבוצות וארגונים בנושאי אורח חיים בריא.

 

לדבריה, לסובלים ממיגרנות מומלץ בדרך כלל להימנע ממזונות המכילים את חומצת האמינו טיראמין (שכאשר נמצאת בעודף עלולה לגרום להעלאת לחץ דם), כגון: גבינות (בעיקר גבינה צהובה וגבינות קשות ומיושנות אחרות), שוקולד, בירה, מזונות מעושנים (דגים, בשר), קפה, פירות הדר, חומץ ועוד. 


כמו כן, סיירס ממליצה להימנע ממזונות המכילים מקור לפנילאלנין (נגזרת של חומצת אמינו אלאנין, שכאשר נמצאת בעודף עלולה לשבש פעילות של מוליכים עצביים), כגון: מונוסודיום גלוטמט (אבקות מרק, אוכל מוכן, אוכל סיני), אספרטיים (ממתיקים מלאכותיים), ניטריטים וניטראטים (מלחים המסייעים בשימור טריות של מזונות כגון בשר, נקניקים, סלטים מוכנים ופירות יבשים). כדאי להימנע גם מצבע מאכל טרטרזין (102
E, צהוב).

 

 

 

בנוסף, חשוב לבדוק האם כאבי הראש הם תוצאה של רגישות למזון כזה או אחר. "הדרך הטובה ביותר והמקובלת ברפואה הטבעית היא עריכת דיאטת אלימינציה ובידוד השפעתם של המזונות השונים", אומרת סיירס. "אם כאבי הראש אכן נגרמים כתוצאה מרגישות למזון, קודם כל נוציא את המזונות הבעייתיים מהתפריט ונשפר את תפקוד מערכת העיכול ואת הספיגה באמצעות צמחי מרפא". לדבריה, הצמח בן חרצית הוא הידוע בצמחי המרפא היעילים נגד מיגרנות, אך כדי לקבל את הטיפול הנכון והמדויק ביותר יש להתייעץ עם מטפל מוסמך.

 

"כאשר כאבי הראש נובעים כתוצאה ממתח בצוואר ובכתפיים, טיפולי מגע לשחרור המתח חשובים במיוחד", אומרת סיירס. בטכניקות ההרפיה השונות היא מציינת תרגילי נשימות, דמיון מודרך, מדיטציות וכיו"ב, וממליצה גם היא על ביצוע פעילות גופנית מתונה וקבועה, שמסייעת בהורדת מתחים ולחצים, משפרת את זרימת הדם ואת התחושה הכללית ושוֹמרת על תקינות מערכות הגוף.

  [#middleBanner] 

 

כואב לי: למה, בעצם?

שינויי מזג האוויר הביאו אותי לחלות

כל הסיבות לכאבי ברכיים

 

הצטרפו לקהילת הבריאות של מוטק'ה

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

רפורמת טיפולי השיניים לבני 75+: כל מה שרציתם לדעת

בשיתוף מועצת הבריאות - משרד הבריאות

השנה החולפת היתה לא פשוטה מבחינה בריאותית – עקב החשש מהידבקות...

לקריאת הכתבה
נהגים בני 55+? הטכנולוגיה שיכולה להציל את חייכם

בשיתוף "הכפתור"

הכביש הוא מקום מסוכן, ונהיגה בו טומנת בחובה לא מעט סכנות לכל נהג, גם הזהיר ביותר. וככל...

לקריאת הכתבה
לחייך בפה מלא: כך תשמרו על שיניים יפות ובריאות גם בימי קורונה

בשיתוף מועצת הבריאות

כולנו רוצים חיוך יפה ושיניים בריאות, גם בגיל מבוגר. שיניים וחניכיים במצב אופטימלי...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה