חזרה לבריאות טובה

המלצות תזונה לנשים בגיל המעבר

הירידה בהורמונים בגיל המעבר דורשת חישוב מסלול מחדש, גם מבחינת התפריט היומי. איזו תזונה יכולה להפחית את הסיכון לתופעות לוואי?
מאת חני יודל 05/07/15
המלצות תזונה לנשים בגיל המעבר
ניתן להקל על הסימפטומים של גיל המעבר עם תזונה נכונה. צילום: Shutterstock

 

גיל המעבר הוא אמנם תהליך ביולוגי טבעי, אבל לכו ספרו את זה לנשים. כשנתיים-חמש שנים לפני הפסקת המחזור החודשי לצמיתות, חוות כ-70% מהן סימפטומים שונים, בעקבות ירידה בהורמונים הנשיים בכלל, והאסטרוגן בפרט (ההורמון הנשי העיקרי). גלי חום, כאבי ראש, כאבי בטן, הזעת לילה, השמנה ודכדוך הם רק חלק מהתופעות הסימפטיות המצפות לנשים, בין הגילאים 45-55.

 

וכשמדברים על נטייה להשמנה בגיל המעבר, מדברים על השמנה המאפיינת גברים: האסטרוגן אחראי, בין היתר, על פיזור השומן התת עורי בגוף. לכן בגיל המעבר, גם נשים בעלות גוף אגסי, שכל חייהן התלוננו על השמנה באזור האגן והירכיים, עלולות לפתח מבנה גוף תפוחי, כלומר: השמנה בטנית.

תפריט מומלץ לנשים בגיל המעבר


הבשורות הטובות הן שיש מה לעשות: שמירה על תפריט מתאים עשויה להפחית את הסימפטומים, ולעזור לנשים לעבור את גיל המעבר בשלום. הדיאטנית הקלינית עלינה סגל ממליצה על חמישה מאכלים, שיש לשלב בתפריט היומי:

 

גבינות ומוצרי חלב רזים

תזונה לנשים בגיל המעבר

אנחנו זקוקות ל-1,200 מ"ג סידן ביום. צילום: shutterstock

 

אחד התסמינים הבולטים ביותר של גיל המעבר הוא בריחת סידן, העלולה להוביל למחלת האוסטיאופורוזיס, עקב סכנת התפרקות של מסת העצם. לכן יש להקפיד בגיל המעבר על כמות סידן מספקת, של 1200 מ"ג ביום.

 

תזונה עשירה בסידן גם מונעת השמנה, כך שיש כאן שתי ציפורים במכה. בעידן שבו כל מוצרי המזון מחויבים לשאת תווית סימון, המפרטת את הרכיבים התזונתיים שבהם, פשוט וקל לחשב את כמות הסידן היומית.

 

"באופן כללי ניתן להגיע לכמות הסידן המספקת ביום, על ידי אכילת 3-4 מנות מוצרי חלב", אומרת סגל. "מומלץ לאכול גבינות בעלות 5% שומן, חלב מועשר בסידן עם 1%-2% שומן, ויוגורט עם 1.5% שומן. גם גבינות צהובות רזות הן מועשרות בסידן, וניתן לשלבן בתפריט היומי".


לרגישות ללקטוז, לטבעוניות או למי שסתם לא חובבת מוצרי חלב, ממליצה סגל על מוצרי סויה, המהווים מקור חשוב לסידן, וכן על אכילת כרוב וברוקולי. גם טחינה היא מקור טוב לסידן, אבל פה יש להיזהר: כדי לקבל את כמות הסידן המומלצת מטחינה יש לאכול ממנה הרבה, וזה כבר משמין.

 

מאכלים מועשרים בסיבים תזונתיים

 

תפריט מומלץ לנשים בגיל המעבר

סיבים תזונתיים מפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס. צילום: shutterstock

 

לשילוב של סיבים תזונתיים בתפריט היומי יש מספר תפקידים חשובים לנשים בגיל המעבר. קודם כל, הם שומרים על פעילות מערכת עיכול תקינה, ותורמים לתחושת שובע, המסייעת לירידה במשקל. שנית, הם שומרים על נוכחותם של החיידקים הטובים במערכת העיכול. חיידקים אלה מפחיתים את הסיכוי לדלקות בדרכי השתן, שנשים רבות סובלות מהן אחרי גיל המעבר, בגלל הירידה בהורמונים הנשיים. בנוסף, הוכח כי הסיבים התזונתיים עשויים להפחית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס, אשר שכיחותו עולה עם הגיל. "סיבים תזונתיים מצויים בקמח מלא לסוגיו, כגון לחם מלא ודגנים מלאים, בקינואה, וגם בקטניות משביעות יותר כגרגרי חומוס, עדשים ואפונה", מפרטת סגל.

 

פירות וירקות

 

 

 

דיאטה לנשים בגיל המעבר

עשירים בנוגדי חימצון ומפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן ובמחלות לב. אומגה 3. צילום: shutterstock

 

 

ידוע שאכילת פיר

2  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אבי שני1 05/07/15

רוב הציבור אינו יודע כי תפו"א הינו אחד הגורמים לסכרת, במיוחד אצל אנשים מבוגרים שזה עיקר מזונם, גם בגלל זה שהתרגלנו לתפו"א בכל מקום וגם בגלל העלות הזולה יחסית שלו.

תפו"א מכי...

רוב הציבור אינו יודע כי תפו"א הינו אחד הגורמים לסכרת, במיוחד אצל אנשים מבוגרים שזה עיקר מזונם, גם בגלל זה שהתרגלנו לתפו"א בכל מקום וגם בגלל העלות הזולה יחסית שלו.תפו"א מכיל עמילן בכמות שוות ערך כמעט לכל גודלו ומכאן שבתרגום לשפה פשוטה ויומיומית, כל כף של תפו"א (טרם כתבתי על צ'יפס), אנו מכניסים סוכר לגופנו.יש להביא לתודעת הציבור את הסיכון שבבנית תפריט מבוסס תפו"א, במיוחד לגילאים מעל 45 שרמת הסיכון לסוכרת גדלה.


התמונה של תגונה גבי רבהון 09/05/19
המומלץ, ולדעתי הקל הוא להפחית מכול הפחממות. ( אפשר כמו קודם אבל ½ מהכמות או במהשך ¼ מהכמות. 

בריאות
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

בדקו: האם אתם בסיכון גבוה לשבץ מוחי?

בשיתוף עמותת נאמן

פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב נפוצה יחסית, המתאפיינת בהתכווצות מהירה ולא סדירה...

לקריאת הכתבה
איך שעון החורף משפיע על הגוף שלנו?

אוטוטו כולנו נזיז את השעונים שעה אחת אחורה (אוקי, בואו נודה בזה, בעידן הדיגיטלי הרוב הוזז אוטומטית, ולנו רק...

לקריאת הכתבה
אביזרי שיקום וניידות: כל מה שצריך לדעת

בשיתוף כמיטק

על פי נתוני למ"ס עדכניים, 11% מהאוכלוסייה בישראל הם מעל גיל 65, כאשר 14% מהאוכלוסייה המבוגרת...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה