חזרה להחיים הטובים

המקעקעת המבוגרת ביותר בעולם: פיליפינית בת 103

וואנג אוד, המתגוררת בכפר קטן בצפון הפיליפינים, מקעקעת מגיל 15 בשיטה מסורתית שאותה למדה מאביה, ומאז ועד היום, כשהיא בת 103, היא ממשיכה את המסורת. את המחט מחליף קוץ של עץ, הדיו עשוי פחם מעורבב במים והשיטה כואבת יחסית לשיטות הקעקוע המקובלות כיום, אבל כל זה לא מונע מאלפי תיירים מכל רחבי העולם להגיע אליה לקעקוע ייחודי
מאת חני יודל 24/08/20
המקעקעת המבוגרת ביותר בעולם: פיליפינית בת 103
וואנג אוד, שברה את המסורת שבה רק גברים היו אחראיים על הקעקועים בשבט. צילום מסך מתוך יוטיוב

 

בכפר קטן במחוז הרי קאלינגה בצפון הפיליפינים גרה וואנג אוד, המקעקעת המבוגרת ביותר בעולם. כמה מבוגרת? וואנג אוד, שנקראת בפי בני שבטה פאנג אוד, חגגה בפברואר האחרון יום הולדת 103 ועדיין עובדת כמקעקעת, בטכניקה עתיקה שמתבצעת בעזרת פחם, מים ובמבוק. מסורת הקעקועים של שבט קאלינגה נמשכת כבר יותר מאלף שנה, ומועברת מדור לדור במשפחה. אוד היא אחרונת המקעקעים בשיטה, ומכיוון שאין לה צאצאים משלה (היא נדרה נדר לעולם לא להתחתן), היא מלמדת עתה את בני משפחתה הרחוקים יותר את השיטה, בתקווה שהמסורת תימשך לנצח. אוד עצמה מקעקעת מגיל 15 יצירה אמנותית מסורתית שלמדה מאביה. אגב, בתקופתה רק גברים הורשו ללמוד את האמנות - המקרה שלה היה יוצא דופן בגלל הכישרון והפוטנציאל שזיהה בה אביה, ולמעשה אוד היא ששברה את המסורת הגברית, אך הקהילה שלה קיבלה את ההחלטה.

 

מקעקעת בעזרת קוץ עץ, ופחם מעורבב במים כדיו. וואנג אוד בפעולה, צילום מסך מתוך יוטיוב

 

כדי לקעקע מקישה אוד בעזרת מקל על מוט במבוק, אליו מחובר קוץ של פומלה או כזה העשוי מחתיכת עץ. הדיו שבו היא משתמשת הוא פחם מעורבב עם מים, שהיא עצמה אמונה על הכנתו. אפשר למצוא אצל אוד שבלונות שונות לקעקועים שאותן היא מוצאת בטבע, כמו עור נחש, נדל ועוד, ואמנם במקור הקעקועים הללו ניתנו כפרס ללוחמים שניצחו בקרבות אכזריים בשבט, במסעות הרג וכריתת ראשים של בני שבטים אויבים, אבל מאז זרם הרבה דיו בנהר, ואל מאסטרית הקעקועים הקשישה מגיעים כיום אלפי תיירים מכל רחבי העולם כדי לקבל קעקוע מסורתי ועתיק בשיטה הייחודית. וזה לא עניין של מה בכך: כדי להתחדש בקעקוע עתיק אצל אוד נדרש לעבור מסע מפרך בן שעות רבות, במטרה להגיע לכפר הקטן קאלינגה שבו היא מתגוררת – מסע הכולל גם טיפוס במדרגות צרות בין טראסות אורז יפהפיות והרים נישאים, מעבר בדרכים עקלקלות ובין כפרים קטנים ושבטים אותנטיים מרתקים. אגב, טכניקת הקעקוע בשיטה המסורתית הזו כואבת יחסית לטכניקות המקובלות כיום.

פרט להיותה המקעקעת המבוגרת ביותר בעולם שעדיין עובדת, אוד מנגנת בחליל, וגם מבצעת משימות חקלאיות כמו האכלת החזירים והתרנגולות וגידול אורז. אז כשיפתחו השמיים, ואם יזדמן לכם להגיע לפיליפינים, שאלו את המקומיים על המסורת של וואנג אוד, האישה שניצחה את השיטה ומוכיחה מדי יום שגיל הוא באמת רק מספר.

 

השראה יפנית: בת 82 מפתחת אפליקציות

כוכבת רשת: מאסטר שפית בת 106

סבתא סורגת: אמנית רחוב בת 104

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה צביה _952_ 01/09/20
בהפרש של 9 שנים ביקרתי פעמיים בצפון הפיליפינים קלינגה.
להלן תמונה עם בת השבט שקועקעה בצעירותה על ידי וואנג אוד .
צביה
Attached Picture
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

"בזכות הקורונה חזרתי לצייר"

הקורונה הכניסה לחיינו הרבה חוסר ודאות, דאגות וריחוק חברתי, אבל גם העניקה לרובנו פרספקטיבה אחרת על החיים...

לקריאת הכתבה
חול המועד סוכות: המדריך לאירועים ולבילויים אונליין

אחרי שאת חול המועד פסח הקרבנו לטובת נגיף הקורונה, גם את חול המועד סוכות נאלץ להעביר בבית, או מקסימום...

לקריאת הכתבה
4 המלצות קריאה לכיפור הקרב ובא

יום כיפור פלוס סגר - נדמה שהשנה קיבלנו במבצע 1+1 שפע של זמן לחשבון נפש, להרהורים וגם...לספרים. אם ביום כיפור...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה