חזרה לבריאות טובה

כאבי ברכיים: למה זה קורה ואיך מטפלים?

כאב ברכיים הוא כאב שכיח אצל רבים, ויכול להעיד על בעיות שונות, מדלקת ועד פריצת דיסק. כיצד מאבחנים אותו ומהן דרכי הטיפול?
מאת ד"ר עמרי לובובסקי 29/03/17
כאבי ברכיים: למה זה קורה ואיך מטפלים?
ישנם כאבי ברכיים שחולפים מעצמם, וישנם כאלה המצריכים טיפול. צילום: Shutterstock

 

 

אנשים רבים חווים כאב ברכיים מסיבה כזו או אחרת בשלב כלשהו בחייהם. כאב ברכיים יכול להעיד על מנעד רחב מאוד של בעיות, שחלקן קשורות לברכיים, וחלקן לא קשורות לברך עצמה אלא לפגיעה במערכת אחרת, שהמוח מפרש כבעיה בברך.

 

כאב שמקורו בברך עצמה יכול להעיד על בעיה בסחוס, ברצועות, במיניסקוס או בעצם התומכת בסחוס ובמפרק. כאב שמקורו מחוץ לברך (פרק הירך או הגב) יתאפיין בסיפור מקרה ובדיקה שונים.

 

בחלק גדול של המקרים ניתן להעריך את המקור לכאב בעזרת שילוב של מספר משתנים, בהם מיקום הכאב, כיצד התחיל, מתי הכאב מופיע, מה מקל ומה מחמיר אותו, גיל המטופל ועוד. לדוגמה, כשמטופל מתאר כאב בנשיאת משקל, אבל היעדר כאב כשהוא יושב או שוכב, מדובר בכאב מכני - מצב המעיד על אפשרות של שחיקה של הסחוס.

 

כאשר המטופל מתאר כאב שקיים באופן קבוע - גם בישיבה וגם בשכיבה – ייתכן שמדובר בתהליך דלקתי פעיל, שלא מושפע מהעומס על המפרק. תהליך זה אופייניי לדלקת פרקים, לזיהום, להתקף גאוט, לפגיעה בעצם התומכת בסחוס או לכאב קורן מהגב  

 

 

כיצד מאבחנים כאב ברכיים?

 

כאב ברכיים

 רוב כאבי הברכיים יחלפו מעצמם תוך כמה שבועות. צילום: Shutterstock

 

 

לאחר קבלת פרטי המקרה, יבדוק הרופא את המטופל. בשלב הבא ייתכן שיבקש לבצע בדיקות הדמיה, במטרה להכריע בין מספר אבחנות אפשריות. כדאי לזכור שרוב כאבי הברכיים יחלפו מעצמם תוך מספר שבועות.

 

הגורמים הנפוצים לכאבי ברכיים:

 

דלקת

 

כאשר אנו מבחינים בברך אדומה, חמה ונפוחה, כאובה ולא מתפקדת, יש לחשוד בדלקת. המקור לדלקת יכול להיות זיהום חיידקי. מטופל עם זיהום חיידקי בברך יחווה לרוב מהלך סוער יותר, לעיתים מלווה בעליית חום ובתחושת מחלה כללית. מצב זה דורש אבחון מהיר, מכיוון שהתהליך הרסני לסחוס ודורש טיפול אנטיביוטי ו/או ניתוחי, בכדי לשטוף את הברך מהחיידקים ומהמוגלה.

 

המקרים השכיחים יותר הם של תהליך דלקתי שאינו על רקע זיהומי, ונובע מדלקות מפרקים או מהתקף גאוט. מקרים אלו מטופלים באמצעות טיפול תרופתי המכוון להורדת התהליך הדלקתי.

 

חבלה בברך

 

 חבלה בברך

כאבי ברכיים יכולים להתרחש גם עקב פעילות ספורטיבית או חבלה. צילום: Shutterstock

 

 

חבלה בברך יכולה להתרחש בעת פעילות ספורטיבית או מאירועי טראומה, כמו נפילה או חבלה ישירה. כשמטופל מתאר כאב שהחל בעקבות חבלה סיבובית, הדבר יכול לכוון פעמים רבות לפגיעה ברקמה רכה, במיניסקוס או ברצועות. במקרים שבהם המטופל מייחס אירוע לטראומה - נפילה או חבלה ישירה – יש לחפש שבר.

 

קרע במיניסקוס

 

קרע במניסקוס, במיוחד בצעירים, מתרחש ברוב הפעמים סביב סיפר של חבלה סיבובית (ירידה במדרגות, או פעילות ספורט כמו נחיתה לא טובה על הרגליים לאחר קפיצה). כשאדם מתלונן על כאב בברך יש לבדוק את טווח התנועה במפרק - כמה ניתן לכופפה והאם ניתן ליישר את הברך באופן מלא. מטופל שמתלונן על כאבים לאחר חבלה סיבובית, נפיחות שהתפתחה תוך 24 שעות ממועד החבלה, ומציג טווח תנועה מוגבל - הסיפור יכוון לקרע של המיניסקוס.

 

לאנשים מעל גיל 40 יש נטייה לקרעים ניוונים של המיניסקוס גם בלי סיפור חבלה. כשאיכות המניסקוס יורדת, חלקים ממנו עלולים להתפורר ולעורר תגובה דלקתית, שמובילה לכאבים סביב הברך. מקרים אלה לרוב אינם דורשים התערבות ניתוחית, וישתפרו תוך מספר שבועות עד חודשים.

 

כדאי לזכור שברוב המקרים הגוף יודע לרפא את עצמו, ויש לתת לו את הזמן (כחודשיים ומעלה).

 

קרע של רצועה צולבת קידמית בברך (ACL)

 

כאב בברך

 קרע של הרצועה הצולבת בברך ניתן לטיפול לרוב על ידי פיזיותרפיה. צילום: Shutterstock

 

 

קרע של הרצועה הצולבת לרוב נובע מחבלה סיבובית משמעותית לברך, כמו בתאונות סקי או תיקול במשחקי כדור ועוד. לרוב המטופל ישמע משהו נקרע במהלך החבלה, ויחוש כאב משמעותי. לאחר החבלה לא ניתן לדרוך על הרגל כלל, ובשעה שאחרי החבלה ניתן יהיה להבחין בהתנפחות הברך. לאחר מספר שבועות הכאב יתפוגג והברך תחזור לתפקוד, אך לא תמיד יתאפשר תפקוד מלא.

 

הטיפול במקרים אלו הינו קודם כל טיפול פיזיותרפי, בכדי לשפר את הסיכוי שהמטופל יחזור לתפקוד מלא, ויתכן שאף לרמת הפעילות שביצע לפני החבלה. במקרים בהם לאחר פיזותרפיה טובה של מספר שבועות, עדיין יסבול המטופל מחוסר יציבות בהליכה על משטחים לא ישרים, או יחוש שאינו יכול לשוב לפעילות שאותה ביצע לפני החבלה, ניתן לשקול בהתחשב בגיל וברמת הפעילות של המטופל ניתוח לשחזור הרצועה הקרועה.

 

שחיקת סחוס (אוסטיאוארטריטיס) - כאב ברכיים נפוץ בגיל 50+

 

מדובר בכאב ברכיים שאופייני לאוכלוסיית בני ה-50 ומעלה, אך מופיע גם באוכלוסיה צעירה יותר. המטופל יעיד על כאב ממושך בברך, בעיקר בהליכה. במקרים אלו בדיקת ההדמיה החשובה ביותר היא צילום של הברך תחת עומס – בעמידה ולעיתים על רגל אחת. מכיוון שבצילום רואים רק עצמות ולא סחוס, בברך תקינה המצופה בשכבת סחוס בריאה, נראה רווח בין העצמות. לעומת זאת בברך שחוקה המרווח יעלם, ונראה תמונה של "עצם על עצם".

 

טרם נמצא טיפול תרופתי שמחדש את בניית הסחוס בגוף, ולכן מטרת הטיפול בשחיקת סחוס היא בעיקרה טיפול להפגת הכאב ולשיפור איכות חיים. ניתן לשפר את המצב על ידי הפחתה במשקל, על מנת להפחית את הלחץ על הברך, שימוש במקל או בהליכון, שימוש בתרופות להפחתת כאב כגון נוגדי דלקת, ושימוש בתרופות להקלת תסמיני שחיקת סחוס קלה עד בינונית של הברך (לדוגמא כאב), כגון גלוקוזאמין סולפט קריסטליני. ניתן לטפל גם על ידי זריקות של סטרואידים או חומצה היולורונית, שעשויות להביא להקלה באופן זמני בכאב ולשפר תפקוד. כמו כן, לפיזותרפיה תפקיד חשוב בשימור טווחי תנועה, חיזוק שרירים ושיפור היציבות בהליכה של המטופל.

 

מטופלים שהטיפולים הללו אינם מסייעים להם, יכולים לשקול ביצוע ניתוח להחלפה חלקית או מלאה של הברך. בניתוח זה מצפים את הברך באזור שבו הסחוס נשחק בשכבת מתכת, בדומה לכתר ששמים על שן.

 

AVN ( Avascular necrosis)

 

כאבי ברכיים - גורמים

 במקרים מסוימים ניתן להציע ניתוח להחלפת המפרק. צילום: Shutterstock

 

 

מצב זה נובע מפגיעה בכלי דם קטנים הנמצאים בתוך העצם שתומכת בסחוס של הברך, הגורם לכאב משמעותי. כאב זה יכול להופיע בבת אחת ולא בהדרגה, והוא מלווה פעמים רבות בכאבים גם במנוחה/שינה, שדורשים טיפול בנוגדי כאב חזקים כולל נרקוטיקה. תופעה זו יכולה לחלוף מעצמה תוך 3-6 חודשים.

 

ברוב המקרים לא ברור מקור הפגיעה. במידה שאין החלמה לאחר 3-6 חודשים, העצם התומכת בסחוס קורסת, ונוצר אזור נושא משקל ללא סחוס, מצב הדומה לאוטיאוארטריטיס. גם במקרים אלה ניתן להציע ניתוח להחלפה של המפרק במידת הצורך.

 

כאב בגלל שחיקה של פיקת הברך

 

כאב שמתחיל בהדרגה והופך משמעותי, בעיקר בעלייה ובירידה במדרגות או בקימה מישיבה לעמידה. כאב מסוג זה יכול להעיד במקרים רבים על בעיה שמקורה בשפשוף של הפיקה על עצם הירך, בכל פעם שנעשה כיפוף של הברך. במצב זה ככל שהכיפוף עמוק יותר (כמו קימה מכיסא נמוך), העומס על הפיקה גדול יותר ובדרך כלל הכאב חזק יותר. עיקר הטיפול הוא ניסיון להסיט את הפיקה יותר לכיוון מרכז הגוף באמצעות פיזיותרפיה.

 

כאבים בברך שהמקור שלהם אינו בברך:

 

שחיקה של הסחוס במפרק הירך

 

אחת הסיבות הנפוצות לכאבי ברכיים, שמקורם אינו בברך היא שחיקה של הסחוס במפרק הירך. במקרים אלו אדם יחוש כאב בקדמת הירך, במפשעה או בברך. מכיוון שמדובר בשחיקה של הסחוס, פעמים רבות הכאב יגבר במצבים של נשיאת משקל. במטופלים הסובלים משחיקה של הסחוס במפרק הירך, אופייני למצוא כאב משמעותי כשמסובבים את הרגל פנימה, או כשמיישרים את הרגל ומסובבים את הבוהן למרכז הגוף. אם הכאב מתגבר בסיבוב פנימי יש לחשוד שמדובר בשחיקה של מפרק הירך ולא בברך.

 

במידה שמפרק הירך הוא שנשחק, יש להעריך את מידת השחיקה. אם לא נותר סחוס ניתן להציע ניתוח להחלפת מפרק הירך, שישפר גם את הכאב בברך.

 

פריצת דיסק יכולה לגרום לכאבי ברכיים

 [#middleBanner] 

למרות שיש החושבים שפריצת דיסק מקושרת לכאבי גב קשים, הקשר זה כלל אינו ברור, וישנם מטופלים רבים עם פריצת דיסק ללא כל כאבי גב או כאבים אחרים. אולם פריצת דיסק הלוחצת על העצבים היוצאים מחוט השדרה אל הרגל, עלולה לגרום לסבל ולכאבים בירך האחורית, בברך, בשוק ואף בכף הרגל.

 

האבחנה של פריצת דיסק היא קלינית, לרוב על פי תיאור הכאב. פריצת דיסק יכולה להתרחש בכל קבוצות הגיל, כולל בגיל ההתבגרות או במבוגרים וצעירים, ושכיחותה הולכת ועולה עם הגיל. אופייני שהכאב מפריע גם בשכיבה וללא נשיאת משקל. ברוב המקרים הכאבים יחלפו במהלך שלושה חודשים, ויש לעזור למטופל לעבור את תקופת הכאב בעזרת טיפול תרופתי טוב בנוגדי כאב ובעזרת פיזיותרפיה.

 

מטרת כל השיטות השונות של טיפול בכאבי בירכיים היא להקל על הכאבים ולשפר תפקוד ואיכות חיים. תקשורת טובה בין המטופל לרופא ותיאום ציפיות נכון, יאפשרו להתאים את הטיפול עבור כל מטופל בהתאם לרצונו ולצרכיו.

 

 

ד"ר עמרי לובובסקי הוא אורתופד, סגן מנהל המחלקה האורתופדית בבית החולים ברזילי, ומומחה בהחלפת מפרקים.

 

* שירות לציבור, מוגש בחסות חברת רפא המשווקת את ארטריל גוֹ, תרופה ללא מרשם רופאֹ המיועדת להקלת תסמיני שחיקת סחוס קלה עד בינונית של הברך, כגון פגיעה בתפקוד היומי וכאבי ברכיים כרוניים.

 

ארטריל גוֹ משווק בשקיות המכילות 1500 מ"ג גלוקוזאמין סולפט (בצורה קריסטלינית), כאבקה להמסה, והמינון המומלץ הוא שקית אחת, פעם ביום.

 

למידע נוסף אודות ארטריל גו לחצו כאן

 

 

כאבים בברכיים: האם נשחק לכם הסחוס?

כל הטיפולים לשחיקת סחוס בברך

הכל על ספורט אחרי גיל 50

תרגיל פשוט לכאבי גב כרוניים

איך מחזקים את העצמות? תרגילים מומלצים

8 תרגילים פשוטים שיסייעו לכם למנוע נפילות

 

הצטרפו לקהילת הבריאות של מוטק'ה

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

נהגים בני 55+? הטכנולוגיה שיכולה להציל את חייכם

בשיתוף "הכפתור"

הכביש הוא מקום מסוכן, ונהיגה בו טומנת בחובה לא מעט סכנות לכל נהג, גם הזהיר ביותר. וככל...

לקריאת הכתבה
לחייך בפה מלא: כך תשמרו על שיניים יפות ובריאות גם בימי קורונה

בשיתוף מועצת הבריאות

כולנו רוצים חיוך יפה ושיניים בריאות, גם בגיל מבוגר. שיניים וחניכיים במצב אופטימלי...

לקריאת הכתבה
הקורונה עוד כאן: כך תעברו את החורף בשלום

החורף מביא עמו גשמי ברכה, אבל גם לא מעט תחלואות - ובגיל המבוגר אנחנו נמצאים בסיכון מוגבר לשפעת, התקררות,...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה