חזרה להחיים הטובים

כך תיערכו לנסיעה ליעדים אקזוטיים

נסיעה לאזורים אקזוטיים מחייבת היערכות רפואית, בעיקר בגיל מבוגר. כמה עצות לפני שמטפסים על ההימלאיה
מאת עדי כץ 20/02/09
כך תיערכו לנסיעה ליעדים אקזוטיים
טיול טרקים בהימלאיה או בדרום אמריקה הוא כבר לא רק נחלתם של צעירים יוצאי צבא. גם מבוגרים חושקים בכיבוש המקומות הרחוקים הללו, שהתברכו בנופים מדהימים ותרבויות מרתקות, אך גם בשירותי רפואה בעייתיים, במזג אוויר טרופי, בטפילים משונים ובמחלות שאינן מוכרות במקומותינו. כדי ליהנות מטיול כזה ולחזור הביתה בריאים ושלמים חשוב להיערך מראש, ובקפדנות. InfoMed, אתר הרפואה הישראלי, מציע מגוון עצות חשובות ליוצאים לחו"ל בכלל ולמדינות העולם השלישי בפרט. נקיטה באמצעים שונים של רפואה מונעת תמנע רבים מהמצבים הבלתי נעימים שעלולים להתעורר כשאתם לוקים במחלה או בזיהום בלב אזור כפרי שומם או בלב ג'ונגל, כשהרופא או בית החולים הקרובים ביותר נמצאים הרחק מאוד מכם.
מתחילים את הטיול אצל הרופא
את ההכנות לטיול למקומות מסוג זה יש להתחיל כמה שבועות מראש. ראשית יש להיבדק אצל הרופא הקבוע שלכם, לוודא שמצבכם הרפואי תקין ולהכין בעזרתו מלאי מספיק של התרופות שאתם נוטלים בקביעות. כמו כן יש לבקש ממנו מרשמים של התרופות הללו באנגלית עם שמותיהן הגנריים (ולא המסחריים, שיכולים להשתנות מארץ לארץ), ומסמך עם סיכום מצבכם הרפואי באנגלית, על כל צרה שלא תבוא. את התרופות מומלץ לארוז בתיק היד ולא במזוודה, למקרה של תקלות בנחיתת המטען ביעד. השלב הבא בהכנות הוא בירור המחלות האופייניות לאזור שאליו אתם נוסעים, דבר שאפשר לעשות בלשכת הבריאות בעירכם, במשרדי חברות המתמחות בטיולים למקומות אקזוטיים וגם באינטרנט. לנוסעים לאסיה ולאפריקה, למשל, מומלץ להתחסן, מלבד חיסון נגד שפעת, דלקת ריאות וטטנוס שרצוי לעשות גם בימים כתיקונם, נגד עוד כמה מחלות הרווחות ביבשות אלה, כמו הפטיטיס A ו-B, דלקת קרום המוח, קדחת צהובה, דלקת מוח יפנית, כלבת, טיפוס מעיים ופוליו. באזורים רבים בעולם השלישי נפוצה גם מחלת המלריה ויש להצטייד בתרופות נגדה. בנוסף, חובה לברר האם הביטוח הרפואי שרכשתם מכסה את כל הטיפול שאתם עלולים להזדקק לו באזורים שונים בעולם. מעבר למחלות האקזוטיות, המחלה השכיחה ביותר בדרום-מזרח אסיה, באפריקה, במדינות המזרח התיכון ובדרום אמריקה היא "שלשול של מטיילים" הנגרם מאכילת מזונות שלא בושלו כהלכה או משתיית מים מזוהמים. התסמינים יכולים להיות שלשול שלעתים מלווה גם בהקאות ובחום, מצב שיכול להימשך בין שלושה ימים לשבוע. למרות שלא מדובר במצב מסכן חיים, התופעות ללא ספק פוגעות בהנאה מהטיול. תרופה בשם ביסמות סובסאליצילאט יכולה למנוע שלשול, אבל אין להשתמש בה יותר משבועיים ברציפות וחשוב להרבות בשתייה כדי למנוע התייבשות. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם רופא לפני נטילת התרופה. הדרך הטובה ביותר להימנע מלקלקל את הקיבה ואת הטיול היא לא לשתות מי ברז שלא חוטאו ביוד או בכלור ולוותר על קרח במשקה, על גלידה, על פירות וירקות טריים ועל צחצוח שיניים במי ברז שלא עברו חיטוי. רצוי לצרוך מים מינרליים או משקאות אחרים בבקבוקים סגורים. גם את המזון חשוב לצרוך ממקורות אמינים.
מותר לטפס לגובה, אבל לאט
אם אתם הרפתקנים של ממש ומתכננים לטפס לגובה, כדאי שתיערכו למחלת הגבהים הנגרמת מלחץ החמצן הנמוך במקומות הללו, בדרך כלל כבר בגובה של אלפיים מטרים ומעלה. התסמינים למחלת הגבהים הם כאב ראש, חולשה וחוסר תיאבון, ובמקרים קיצוניים קוצר נשימה ואפילו מוות. אנשים הלוקים במחלות לב או ריאות מועדים לכך יותר, וחייבים להתייעץ עם הרופא שלהם לפני החלטה על יציאה להרפתקה כזו. אפשר להימנע מהתופעה על ידי טיפוס מתון, מנוחות רבות במהלך הדרך ושתייה מרובה. כשמתפתחת מחלת גבהים אפשר להשתמש בתרופה בשם אצטאוזולאמיד, אך גם זאת יש לעשות בהתייעצות עם רופא. ערכת התרופות לטיול צריכה לכלול משככי כאבים, תרופה נוגדת דלקת לא סטרואידית כמו אספירין, תרופות נוגדות שלשול, עצירות ובחילה, תמיסת מלחים לשתייה נגד התייבשות, משחה אנטיביוטית לזיהומי עור, משחה נגד גרד, טיפות עיניים ואף, דוחה יתושים, כדורי אנטיביוטיקה לשלשול, זיהום בדרכי השתן ודלקות גרון, תרופות נגד מלריה, תרופות אנטי היסטמיניות וציוד לעזרה ראשונה. פרטים נוספים על היערכות נכונה לנסיעות ליעדים אקזוטיים תוכלו למצוא באתר אינפומד:
www.infomed.co.il

עוד על טיולים בגיל המבוגר:

סקי. אף פעם לא מאוחר להתחיל

תיק עזרה ראשונה לטיולים בארץ ובחו"ל

להתייעצות עם מומחי מוטק'ה:

פורום טיולים, נופש ותיירות

פורום מחלות לב
0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

10 המדבריות היפים ביותר בעולם

בני ישראל הלכו 40 שנה במדבר אבל גם היום לא מעט אנשים נודדים למדבר, בין אם בעזיבת ההמולה, הקצב וחיי הנוחות של...

לקריאת הכתבה
היתרונות הבריאותיים למשחק בגיל 60+

כשחושבים על משחקים האסוציאציה הראשונה שקופצת לראש היא משחקי ילדים, אבל קיימים לא מעט משחקים למבוגרים, החל...

לקריאת הכתבה
"בזכות הקורונה חזרתי לצייר"

הקורונה הכניסה לחיינו הרבה חוסר ודאות, דאגות וריחוק חברתי, אבל גם העניקה לרובנו פרספקטיבה אחרת על החיים...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה