חזרה להחיים הטובים

לוקחים את העתיד בידיים: גמלאים למען עצמם ולמען הקהילה

לפני כ-20 שנה קמה בדימונה קבוצת "אמצע החיים", שמציעה לגמלאי וגמלאיות העיר מגוון תכנים תרבותיים, חוגים מעשירים ובעיקר – מפגשים חברתיים. על כל התכנים אמונים הגמלאים עצמם, מה שמאפשר להם לקחת אחריות על העתיד שלהם, להמשיך בעשייה משמעותית, וגם ליצור חברויות חדשות. דרך תוכנית "מתחברים" של מפעל הפיס בשיתוף המועצה הישראלית להתנדבות, מקימים בדימונה גם את קבוצת ההמשך, המיועדת לגמלאים צעירים
מאת חני יודל 04/11/21
לוקחים את העתיד בידיים: גמלאים למען עצמם ולמען הקהילה
חברי המועדון קובעים לעצמם את הפעילויות המגוונות. צילום: באדיבות לאה אלבוחר

 

בשיתוף מפעל הפיס

 

בגילים צעירים אנחנו לרוב מוקפים חברים – לרובנו יש חברים שאספנו לאורך השנים מבית הספר, מהצבא, מהשכונה ומהעבודה. אלא שאם לא טיפחנו במשך השנים את כל החברויות הללו, מטעמי בניית משפחה וקריירה, אתם יודעים, החיים עצמם – אנו עלולים להגיע לגיל השלישי עם פחות חיי חברה. וכך, דווקא בשנים בהן יצאנו כבר לפנסיה, הילדים גדלו ועזבו את הבית ויש לנו יותר זמן פנוי וגם כוחנו עדיין במותננו – אנו עלולים לחוש בדידות חברתית. במקרים של התאלמנות מבן או בת זוג המצב אף רגיש יותר. מה עושים? האם אפשר למצוא חברויות בעשור השביעי והשמיני לחיים, ובמקביל למצוא עשייה חדשה, עניין ומשמעות? נראה שבדימונה מצאו את הפתרון המושלם לשלב בין השניים. מועדון "אמצע החיים" שפועל במתנ"ס של העיר הדרומית, יוזמה של החברה למתנ"סים והמחלקה לתוכניות מיוחדות במל"ל שהחלה כבר לפני כ-20 שנה, מוכיחה שאפשר להישאר בעשייה, ללמוד תחומים חדשים ובעיקר – למצוא חברות וחברים, גם הרבה אחרי שעזבנו את מקומות העבודה.

מועדון "אמצע החיים" מורכב מגמלאי וגמלאיות העיר, והוא כולל מספר ועדות, כמו ועדת תרבות שאמונה על התוכן התרבותי לחברי המועדון, ועדת טיולים שאחראית על הטיולים, ועדת מזכירות, שמבצעת מעקב אחר חברי המועדון שמחסירים פעילויות ועוד. בראש כל ועדה עומדים הגמלאים חברי המועדון, ובין טיול נעים בחוץ למופע או הצגה באולם המתנ"ס, קיימת מערכת חוגים שלמה לטובת גמלאי העיר.

הפעילות של מועדון "אמצע החיים" נמצאת בהלימה מוחלטת עם האג'נדה של תוכנית "מתחברים" של מפעל הפיס, שמפעילה המועצה הישראלית להתנדבות המקדמת את כל נושא ההתנדבות של ועבור האזרחים הוותיקים בארץ, ופועלת להפגת הבדידות בקרב האוכלוסייה המבוגרת בישראל. דרך תוכנית "מתחברים" מקימים בימים אלה גם את קבוצת  ההמשך בדימונה, המיועדת לגמלאים צעירים עם פרישתם מהעבודה. "קבוצת 'אמצע החיים' היא מודל להעתקה לרשויות נוספות של 'מתחברים'", אומרת ורד ליבשטיין, מנהלת תוכנית מתחברים. "זאת משום שהתפיסה היא שהאזרחים הוותיקים מובילים תוכניות למענם, בסיוע הרשות המקומית. בשלבים הבאים הקבוצה תתקיים כחלק מהפרויקטים הרבים של תוכנית 'מתחברים'".

 

מאסטר-שף לגמלאים ופעילות בין-דורית עם תלמידי בתי הספר בעיר

 

"נוצר קשר של ממש בין המבוגרים לצעירים". פעילות בין-דורית עם תלמידי בתי הספר בעיר, צילום באדיבות לאה אלבוחר

 

"ימי שלישי של המועדון מוקדשים לפעילויות מיוחדות – לאורך השנים יצאנו בפעילויות מגוונות ומעניינות לטובת הגמלאים חברי המועדון, למשל תחרות 'מאסטר-שף', בה הגמלאים בישלו מנות לשאר החברים, מקהלת חברי המועדון, כשהיה לנו גם שיתוף פעולה עם מקהלת ילדים, תלמידי בית ספר לחינוך מיוחד בעיר, ושתי המקהלות שרו יחד", מספרת לאה אלבוחר, תושבת דימונה וממקימי המועדון, לצד צוות מוביל שנבחר למשימה. "עם 'יד לבנים' היתה לנו גם פעילות בין-דורית, תלמידי כיתה ד' בבתי הספר בעיר כתבו סיפורי חיים של גמלאי המועדון, קראנו לזה 'דור לדור יביע אומר'. בשנה שעברה ערכנו מפגשים חברתיים של הגמלאים עם תלמידי כיתות י' במסגרת פרויקט 'מחויבות אישית' בבתי הספר, כשאחת לחודש התלמידים נפגשו עם חברי המועדון בשעות אחר הצהריים ובערבים לפעילות חברתית משותפת. נוצר ממש קשר בין המבוגרים לצעירים".

פרט לימי שלישי, בהם מרוכזים הרצאות, סדנאות, הצגות, מופעים, סרטים, מסיבות וטיולים, המועדון פועל גם בשאר ימות השבוע, ומציע לחבריו חוגים כגון חוג אנגלית, חוגי כושר, שיעורי הבעה והבנת הנקרא, אמנות, סריגה, ריקודי עם ועוד. "רוב החוגים מופעלים על טהרת המתנדבים מהיישוב, אנשים מוכשרים וטובים שיכולים ואוהבים לתרום מזמנם. שאר החוגים מועברים על ידי אנשי מקצוע". במועדון חברים כיום כ-200 גמלאים, רובם נשים, והתשלום – סמלי. "כמעט שלא עשינו פרסום למועדון, זה עבר מפה לאוזן", מסבירה לאה. "המתנ"ס הוא הבית שלנו, קיבלנו אוטונומיה מלאה לקבוע את כל התוכניות של המועדון בעצמנו".

ומה עשיתם בתקופת הסגרים של הקורונה?

"בקורונה השתדלנו לשמור על קשר טלפוני עם האנשים, פה ושם ניסינו לעשות מפגשים בחוץ, ריקודי עם, קצת הליכות, כי חשוב להיפגש בחוץ וחשוב לראות אנשים".

 

"נוצרו חברויות נהדרות, זה יותר חשוב מכל הרצאה"

 

המקהלה של קבוצת "אמצע החיים". צילום באדיבות לאה אלבוחר

 

ואכן, אנשים הם הכוח המניע של הקבוצה. "נוצרו הרבה חברויות, בעיקר בין הנשים במועדון", מספרת לאה. "חששתי שאחרי הקורונה יהיה קושי להניע את זה מחדש, לגוון ולחפש תחומי עניין חדשים בהרצאות ובחוגים לחברי המועדון, וגיליתי שמה שהכי חשוב לאנשים זה המפגש החברתי. נוצרו חברויות נהדרות, זה יותר חשוב מכל הרצאה. יש כאן אווירה נהדרת, של קבלה ועזרה. היו שנים שהיה קשה להניע את המבוגרים בעיר ליוזמות חדשות, ופתאום, דווקא בזכות הקורונה, האפקט הוא שאנשים רוצים לצאת מהבית, להיות בחוץ, להיפגש עם אנשים, להרגיש שמישהו רואה אותם, מדבר איתם".

לאה מעידה על שינוי לטובה שעבר על גמלאי העיר החברים במועדון. "אני רואה שינוי גדול אצל האנשים. החברות במועדון נתנה להם קודם כל המון ביטחון, הדימוי העצמי שלהם השתפר", היא אומרת. "אני רואה גם את הנכונות שלהם לעשות דברים, הם מתגייסים לעשייה ולקבלת אחריות, מרגישים שוב משמעותיים וחשובים. זה ענה מאוד גם על הצורך החברתי - הם מגיעים למועדון בודדים ופתאום נפגשים עם קהל, מרגישים שייכות, מתחברים לגמלאים אחרים. מעבר לזה, בזכות פעילות המועדון הם נחשפים להמון תחומי ידע ועניין, וכתוצאה מכך הם הפכו להיות הרבה יותר ורבליים, חיוניים, בטוחים בעצמם".

 

"כל השנים הייתי עקרת בית, פעם ראשונה שאני בעשייה"

 

באחד הטיוים של הקבוצה. צילום באדיבות לאה אלבוחר

 

שולה ויצמן, 69, נשואה, אם לשתי בנות וסבתא לשלושה נכדים, היא אחת מהחברות הוותיקות של מועדון "אמצע החיים", ונמצאת בו מזה 15 שנה. היא עומדת בראש ועדת טיולים - לצד 4 גמלאים נוספים מהמועדון – ויחד הם מארגנים 4-5 טיולים בשנה לחברי המועדון. "אנחנו ממש מנהלים את הדברים, אוספים את הכסף לטיולים, אנחנו אחראיים על העשייה ועל התכנים, כשכל קבוצה אחראית על פעילות אחרת", היא מסבירה. "ועדת תרבות למשל אחראית על לארגן מסיבה, לקבוע הופעה או הצגה".

מה הקבוצה הזו נותנת לך?

"אני פעילה מאוד בזכות הקבוצה והחברות בוועד הטיולים, ומעבר לעשייה ולתחושת משמעות זה נותן לי סיפוק והנאה גדולה. מעבר לזה, יש לי כאן הרבה חברות, כולנו הכרנו במועדון. אני כל השנים הייתי עקרת בית, לא יצאתי לעבוד, ופה פעם ראשונה שאני בעשייה, שאני עובדת, וזה לא משנה שזה בהתנדבות. אני גם מתנדבת במל"ל עם קשישים, והכל יחד יוצר תחושה של עשייה, סיבה לקום בבוקר".

שולה מגיעה למועדון 3 פעמים בשבוע. "אני אוהבת את ההרצאות, את פעילויות הכושר,  את השיחות עם האנשים. כל החיים הייתי בבית, ופתאום אני יוצאת, יש לי חברות, הטלפון כל הזמן מצלצל אצלי, בין אם זה חברות ובין אם זה רישומים לטיולים".

בעלך גם מגיע איתך למועדון?

"בעלי רק השנה יצא לפנסיה. הוא אדם שאוהב את הבית שלו".

 

להתחיל מחדש: הקבוצה שמחזירה את האלמנים והאלמנות לחיים

המנהיגים החדשים: ותיקים למען ותיקים

סבתא סורגת - ותורמת

גמלאיות למען גמלאים: היוזמה המקסיה של עליזה וחנה

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

16 שימושים מפתיעים בשמן זית

כולם יודעים ששמן זית הוא אחד השמנים הבריאים שיש – הוא עשיר בחומצת שומן חד בלתי רוויה, שמסייעת להקטנת...

לקריאת הכתבה
לוקחים את העתיד בידיים: גמלאים למען עצמם ולמען הקהילה

בשיתוף מפעל הפיס

בגילים צעירים אנחנו לרוב מוקפים חברים – לרובנו יש חברים שאספנו לאורך השנים מבית הספר,...

לקריאת הכתבה
10 המדבריות היפים ביותר בעולם

בני ישראל הלכו 40 שנה במדבר אבל גם היום לא מעט אנשים נודדים למדבר, בין אם בעזיבת ההמולה, הקצב וחיי הנוחות של...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה