חזרה להחיים הטובים

מלכת המטבח: החיים החדשים של אהובה אלפרון

עם עשרות אלפי צפיות ביו טיוב ואלפי עוקבים בפייסבוק, אהובה אלפרון מיתגה את עצמה כגורו בישול ברשת. בראיון למוטק'ה היא מספרת איך הכל התחיל, ומבקשת שתפסיקו להתייחס לשם המשפחה המחייב
מאת שרי שיין 24/01/17
מלכת המטבח: החיים החדשים של אהובה אלפרון
שילמתי את המחיר, בואו נדבר על בישול ועל העצמה נשית. אהובה אלפרון, צילום באדיבותה

 

 

היא יפהפייה, אהובה אלפרון. בלונדינית דקת גזרה, בת 51, שמצדיקה לגמרי את הביטוי "50 זה ה-30 החדש". אני תופסת אותה בדרך לניחום אבלים, עם סיר של קציצות דגים וסיר נוסף של תבשיל טבעוני. הבישול שלה הולך לפניה, ולאחרונה הפכה לאושיית רשת בזכותו. הכל התחיל לפני כשש שנים, אז החלה לשתף בעמוד הפייסבוק הפרטי שלה תמונות של התבשילים מעשה ידיה. כל תמונה זכתה להצלחה גדולה, עם שפע של לייקים, תגובות ושאלות על בישול.

 

כיום יש לאהובה אלפרון ערוץ יו טיוב בשם "המטבח של אהובה אלפרון", עם עשרות אלפי צפיות, ועמוד פייסבוק תחת אותו שם, עם למעלה מ-5000 עוקבים. בכלל, היא מאד מבוקשת. עד כדי כך, שנאלצה לפתוח שלושה פרופילים שונים בפייסבוק. "זה קרה תוך יומיים, והסיבה היא שהמקסימום שדף פייסבוק אישי יכול להכיל הוא 5,000 חברים", היא מסבירה. דף הפייסבוק הרשמי שלה מתקרב ל-6000 עוקבים, ולעמוד שלה כדמות ציבורית למעלה מ-10,500 עוקבים.

 

אהובה אלפרון תמיד הייתה ילדה שקדנית ותלמידה מעולה, אבל לא הסתפקה בזה. יש לה תואר דוקטור בפילוסופיה רפואית, ועוד כל מיני תארים אחרים שבעיקר קשורים לרפואה. גם אם נרצה, אי אפשר להתעלם  מעברה. השם אלפרון עדיין הולך לפניה, לטוב ולרע.

 

אהובה אמסלם ויעקב אלפרון נפגשו כשהוא היה בן 33 והיא נערה בת 19. בוגרת בית הספר החקלאי-דתי "מקווה ישראל". היא שירתה כמתנדבת בשירות לאומי בחדר המיון של בית החולים מאיר, והוא הביא לשם חבר חולה. היא לא ידעה מי הוא, וכשהבינה זה כבר היה מאוחר מדי. הלב שלה כבר היה שלו. המשפחה כמובן התנגדה, אבל היא לא ויתרה על אהבתה, על האיש שהיא מכנה "הדי.אנ.איי שלי".

 

 

"שילמתי כבר את המחיר, היום אני אהובה בפני עצמי"

 

 בבית תמיד אפו, תמיד בישלו. אהובה אלפרון על רקע מתוקים מעשה ידיה, צילום באדיבותה

 

 

"הוא לא היה החבר הכי טוב שלי, הוא היה החברה הכי טובה שלי", היא אומרת. לאורך השנים האחים אלפרון נכנסו ויצאו מהכלא, והצליחו לחמוק מאינספור ניסיונות חיסול. יעקב שרד שלושה כאלה. את אחיו ניסים אלפרון ניסו לחסל 11 פעמים, ומוסא אלפרון נשאר קטוע רגל ממטען שהתפוצץ במכוניתו. הבא בתור היה בעלה. שמונה שנים חלפו מאז שיעקב אלפרון נרצח ממטען חבלה שהוטמן במכוניתו, בנובמבר 2008. שמונה שנים מאז שנשארה לבדה, אלמנה צעירה עם שבעה ילדים, חלקם היו אז ממש קטנים. שלושה בנים, שלימים הופיעו גם כן פה ושם במדורי הפלילים, ארבע בנות. הבנות מתגוררות איתה עד היום בביתה שברעננה.

 

22 שנים הייתה אשתו של מי שנחשב אז לאחד מראשי הפשע בישראל, מתוכן כ־15 שנים במצטבר הוא ישב בכלא. התמודדות לא קלה בלשון המעטה. אהובה אלפרון לא תמימה ולא עיוורת למעשיו, אבל בשבילה הוא היה גם אבא ובעל למופת, גבר ששילם על מעשיו, והיא מבקשת הפעם לדבר בעיקר עליה. על ההרצאות שלה, על הבישולים שלה, על עוצמה נשית ועל חד הוריות. "אחרי כמעט עשור שילמתי כבר את המחיר, היום אני אהובה בפני עצמי. לא כל הזמן צריכים לדבר עלי עם אלכסון אלפרון. די, גם משכנתא נגמרת בשלב מסוים בחיים".

 

שלושה דפים בפייסבוק. ידעת שאת כזאת פופולרית?

"לא. גם היום אני לא חושבת שאני כזאת. אני כנראה קצת מנותקת. בחודשים האחרונים אני נמצאת יותר בתל אביב כי אני מקימה עסק, ואני המומה מזה שפונים אלי ומכירים אותי".

 

 

"למדתי להכיר את הילדים שלי גם דרך האוכל"

 

 "סיפור חיי מורכב מכמה חלקים". אהובה אלפרון, צילום באדיבותה

 

 

העסק שעליו היא מדברת הוא חניון לרכבים ברחוב שונצינו בתל אביב. "מי שצריך חניה באזור שיפנה אלי", היא צוחקת. במקביל, מזה מספר שנים היא מרצה ברחבי הארץ על סיפור חייה המרתק, ואף שוקדת על כתיבת סיפור חייה. "אני מדברת על החיים שלי לצד המנוח", היא מספרת, "על התקופה שהיה ולא היה, נוכח ונפקד בחיי. על היותי אלמנה שמגדלת לבד כבר כמעט עשור שבעה יתומים מאב. אני מדברת על החיים שלי היום.

 

"פעם היה לי הרבה יותר קשה בהרצאות, אנשים היו מגיעים עם איזה דימוי שלי שחי אצלם במוח, של 'אלמנת העבריין והמומחית לעולם הפשע'. היום כבר מתחילים להכיר גם אותי. אישה, אימא, אלמנה. סיפור חיי מורכב מכמה חלקים, לא רק מחלק אחד".

 

חשבת פעם לשנות את שמך?

"לא. לשם הזה יש הרבה היסטוריה, חלקה היסטוריה של גבורה. ראובן האח הגדול של משפחת אלפרון מת במלחמת ההתשה. לאחר מותו הוענק לו עיטור המופת וציון אות וגבורה. אבל זאת לא הכתבה. בואי נדבר על אמהות, על העצמה נשית, על הבישולים שלי".

 

מי לימד אותך לבשל?

"זהו, שאף אחד לא לימד אותי לבשל. אימא הייתה מניחה על מפתן דלת המטבח מגבת, ואסור היה לנו לעבור את קו ההפרדה הזה. גדלתי בבית עם זיכרונות של טעמים טובים. גם סבתא וגם אימא תמיד בישלו, תמיד אפו, תמיד קירבו את המשפחה לציר של האוכל. המסר היה לא משנה מה קורה בחוץ, כשאנחנו ביחד סביב הסיר הזה שמאחד. אימא מתבלת לא רק את האוכל, היא מתבלת גם את החיים. היום כשאני בבית מבשלת, הילדים רגילים לתיבול שלי. אני למדתי להכיר אותם והם אותי, לא רק אבל גם דרך האוכל. אוכל זה חיים".

 

 

"אני מצטיירת כאדם מאד חזק, אבל אני לא"

 

 

אהובה אלפרון בפעולה, מתוך ערוץ היו טיוב שלה

 

 

 

מה היה הסיר הראשון שלך?

"אני מתביישת לספר שהתבשיל הראשון היה אפונה מתוך קופסת שימורים. העברתי אותה לסיר, וכשהרתחתי זה הפך למן מרק כזה. המנוח, בן זוגי, אמר לי 'אני לא מבין, אימא שלך מבשלת כל כך טוב'. לאט לאט התחלתי להתקשר לאימא לשאול שאלות. למדתי מה זה קינמון, מה זה אגוז מוסקט, איך מבדילים בין פלפל שחור ללבן".

 

מה מאכל הבית אצלכם?

"ממולאים, עוגות, מעמולים. לצערי הרב הבנות שלי טבעוניות וצמחוניות, והאמת שזה הפך ממש קשה. בשלוש השנים האחרונות אני מוצאת את עצמי ממציאה תבשילים, מה שאימא שלי לא עשתה בחיים".

 

מעמולים, קציצות ובצקים, ואת כל כך דקה

"האוכל בבית לא משמין, מה שאוכלים בחוץ משמין. השמן המטוגן. ההמבורגרים, הפיצות, זה משמין. בשנתיים האחרונות לא ראיתי חדר כושר, אבל אני כל הזמן בעשייה. גם ללוש בצק בידיים זה ספורט, אני לא מפעילה מיקסר. לרוץ אחרי הילדים והנכדים. יש לי ברוך השם חמישה נכדים, והשישי בדרך".

 

את תופסת את עצמך אישה חזקה?

"אני מצטיירת בפני אנשים כאדם מאד חזק, אבל האמת שאין עצם אחת חזקה בגופי. לא יודעת מה הייתה תבנית נוף ביתן של נשים אחרות שאיבדו בעל. אישה שנשארת לבד היא לבד. יכול להיות שיש לי תעצומות נפש. הורי הכשירו אותי להיות מי שאני, קודם כל לשמור על הבית ועל הילדים באש ובמים. אימא היא העוגן של הילדים, אם היא נופלת כל הבית קורס".

 

 

"לישון באלכסון זה לא אסון"

 

 "אני רואה את עברי, אבל עם הפנים קדימה". אהובה אלפרון, צילום באדיבותה

 

 

"לפני תשע שנים לא חשבתי שאצליח לעשות את זה. היו לי בנות קטנות שהייתי צריכה לשמש להן דוגמא אישית. להיות חזקה. אני אדם אופטימי. קרה לי אסון, אבל אני עדין מסתכלת על החיים בעיניים פקוחות. אני אוהבת לחיות. אני אדם עם המון נתינה לחברים ולמשפחה. התחשלתי? לא בטוחה. יש ימים שאני בוכה המון, יש ימים שאני אחלה. אני תמיד מחייכת ויכול להיות שלאנשים קל לקטלג אותי כחזקה".

 

אם היום היה מתאפשר לחזור אחורה, היית בוחרת באותו מסלול?

"בחלקים כן, כי ברוך השם התברכתי בשבעה ילדים, שמהם אני שואבת את הכוח של חיי, הם האור שלי. האמהות זה הכל. מצד שני שילמתי מחיר ענק על לא עוול בכפי. תמיד  דבקתי בדרך הישר, מעולם לא קיצרתי מהלכים. היום בזכות הרשתות החברתיות אני מרגישה טוב יותר, פתחתי את ליבי ואת ביתי ואני לא חוסכת ביקורת גם מעצמי. אני כבר עייפה מלהסביר, די, נגמר. היה, שילמתי. אדם שאינו זוכר את עברו, ההווה שלו צל, ועתידו לוט בערפל. אני רואה את עברי אבל אני עם הפנים קדימה, לעתיד טוב יותר".

 

מה התגובה הכי הזויה שקיבלת בהרצאות?

"אהובה, למה אין לך בן זוג, למה את לבד? אהובה, יש לך מאבטחים?"

 

אז אהובה, למה אין לך בן זוג?

"הייתי עם שבעה ילדים, חלקם ממש קטנים, איפה היה לי זמן לזוגיות? עכשיו הילדים גדלו ואני יותר פנויה רגשית. יש לי את הרצון ואת הצורך, סך הכל לא טוב היות האדם לבדו. אבל הוא לבדו בין כה וכה. אני אשמח למישהו לצחוק איתו, לסיעור מוחות. לא זוכרת מה עושים. תיראי, לישון באלכסון זה לא אסון. לא צריכה לכבס לאף אחד, אבל אם יגיע מישהו, אז סבבה".

 

 

המדריך המלא לממולאים

 

מרקים מושלמים לחורף מושלם

 

קדירת הבשר האולטימטיבית

 

 

מהמטבח באהבה: גיל חובב מחלק מתכונים

 

 

להקפיא אוכל ולצאת מזה בחיים

 

 

מתכונים לאפייה מהירה של ארז קומורובסקי

 

0  תגובות 1 אהבו


התמונה של תגונה
רבקה בן סמון 01/02/17
כולי מלאת הערכה לאהובה אלפרון! אני מאחלת לה שתצעד בבטחה ובגאון בדרך החשדה נברך אותה ונאחל לה דרך צלחה !!!!! הרבה אשר נחת מילדיה נכדיה וכל בני משפחתה ! אמן!רוצה להכנס לאתר שלה ולהנות ממטעמיה הנפלאים! ב...
כולי מלאת הערכה לאהובה אלפרון! אני מאחלת לה שתצעד בבטחה ובגאון בדרך החשדה נברך אותה ונאחל לה דרך צלחה !!!!! הרבה אשר נחת מילדיה נכדיה וכל בני משפחתה ! אמן!רוצה להכנס לאתר שלה ולהנות ממטעמיה הנפלאים! בן סמון רבקה
התמונה של תגונה
עליזה שטרן- 11/07/19
מושלמת.
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהחיים הטובים

יוצאים מהקופסה: חוזרים לשחק במשחקי קופסה
מתי בפעם האחרונה שיחקתם משחקי קופסה? ולא, אנחנו לא מתכוונים למשחקים ששיחקתם כשהייתם ילדים או לאלה שאתם...
לקריאת הכתבה
לקראת יום הבוחר: מה עושים ביום השבתון?
יום הבחירות שיתקיים מחר (מועד ב') הוא יום שבתון, כך שלמי שעובד מדובר ביום חופש מהעבודה אשר משולם על ידי...
לקריאת הכתבה
על מה אתם חולמים בלילה? חלומות בגיל 50+
האם אתם זוכרים את החלומות שלכם? אלה שאתם חולמים בלילה, כמובן. האם החלומות שלכם חוזרים על עצמם או שבשנים...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה