חזרה לאופנה ויופי

נורית גורדון: דוגמנית בת 71

בגיל 65 החליטה נורית גורדון שהגיע הזמן לאהוב את עצמה ואת איך שהיא נראית, וצעדה על המסלול בשבוע האופנה בארץ. מאז ועד היום, כשהיא בת 71, היא מככבת בתצוגות אופנה ובפרסומות. "אידיאל היופי הנשי עובר שינוי גדול. 70 של היום זה ה-50 של פעם"
מאת קרן אוחיון 20/01/20
נורית גורדון: דוגמנית בת 71
'אומרים לי שאני משדרת עוצמה'. נורית גורדון, צילום: רון קדמי

 

אפילו שעולם האופנה מבין לאט לאט שגם לנשים בוגרות יש מקום, המחזה שנגלה לעיני הנוסעים בכבישי איילון לאחרונה היה עדיין יוצא דופן: פרסומת של אישה יפה, מרשימה ובת 71, אוחזת בסופגנייה מצופה בסוכריות על גבי שלט חוצות עצום בגודל של כ-200 מ"ר. האישה היא נורית גורדון מתל אביב (לשם עברה מירושלים), אמא לשני ילדים בוגרים וסבתא לשלוש נכדות. כולם, בלי יוצא מן הכלל, גאים באמא וסבתא: "הם נהנים ומאד מפרגנים, אבל הכי חשוב שאני אוהבת את זה. השלט הזה הוא מאוד סמלי לשינוי הגדול שקרה לי בשנים האחרונות. זה משמעותי עבורי, כי זה מסמל את היכולת לקבל את עצמי ואני שמחה שזה סוף סוף קרה". גורדון היא דוגמנית שרשומה בסוכנויות בפריז ובלונדון, ובימים אלה מנהלת משא ומתן עם סוכנות דוגמנים מובילה בישראל. והכל החל ממש במקרה, בגיל 65.

איפה היית עד אז?

"גדלתי כנערה באנגליה בשנות השישים, כשאידיאל היופי הנשי היה מיוצג על ידי דוגמניות סופר רזות כמו טווויגי. זה היה אידיאל היופי ששאפו אליו. תמיד אמרו לי שאני יפה, מרשימה וגבוהה אבל אף פעם לא הרגשתי נוח עם הגוף שלי. בגיל 65 הייתה לי הזדמנות נדירה להתבונן באופן אחר על עצמי. התחלתי להרגיש  שלמה עם עצמי, ואני חושבת שזה מה שאני משדרת".

היום, כשאת מצליחה בדוגמנות, את מרגישה החמצה על כל השנים שיכולת לעסוק בתחום ועברו מזמן?

"זה לא יכול היה לקרות לי קודם, כי לא הייתי מודעת למראה שלי ובוודאי לא הייתי שלמה איתו. כשהייתי צעירה פנה אלי ברחוב בניו יורק סוכן והזמין אותי לסוכנות דוגמנות בשדרה החמישית. הלכתי לפגישה אבל זה לא התאים לי. רק לפני חודש וחצי קניתי מראה שלמה, כי הרגשתי שהגיע הזמן הנכון לראות ולאהוב את איך שאני נראית, כולל הקמטים, שיער השיבה וקצת פה ושם שומנים. ובכלל, אני חושבת שה-70 של היום זה בערך ה-50 של פעם".

 

הילדים והנכדים מפרגנים וגאים. נורית גורדון לקמפיין רולדין, צילום: מירי דוידוביץ

 

"מותגים התחילו להבין שנשים בוגרות הן כוח קנייה חשוב"

 

"נשים בגיל שלי רוצות לראות נשים בגילן ולא דוגמניות צעירות". נורית-גורדון בקמפייין דניאלה להבי, צילום: שרבן לופו

 

הכל התחיל, כאמור, לפני קצת יותר מ-5 שנים, כשגורדון צעדה על מסלול שבוע האופנה שהתקיים בארץ. "זה קרה לגמרי במקרה", היא מספרת. "רשת האופנה קום איל פו ערכה אודישנים לכמה מאות נשים תחת הכותרת 'נשים אמיתיות'. אני לא יודעת מה גרם לי לגשת, אבל ניגשתי ונבחרתי עם עוד 6 נשים לצעוד על המסלול בשבוע האופנה לצד דוגמניות צעירות. האמת היא שקצת נבהלתי, אבל מוטי רייף, המייסד והמנהל של שבוע האופנה, לקח את כולנו ביד הלוך וחזור על המסלול, וככה זה התחיל עבורי. במקביל אני חושבת שחלה התפתחות במודעות לנשים אמיתיות בעולם האופנה העולמי, וגם בישראל מבוגרות נכנסו לאט לאט לתחום. נראה לי שאידיאל היופי הנשי עובר שינוי גדול. הוא כולל מגוון רחב יותר של נשים".

בחמש השנים וקצת שעברו מאז אותו שבוע אופנה דגמנה גורדון בתצוגות בגדים של מעצבים כמו גדעון אוברזון, וצעירים מוכשרים כמו שחר אבנט, נדב רוזנברג ומוסלין ברדרס, בקטלוג של קרייזי ליין, בפרסומות לקופת חולים ולחברת החשמל, בפרסומת למגדלי מגורים, במדורי האופנה של "לאישה" ובקרוב באתר החדש של דניאלה להבי ואלמביקה. "אני באמת חושבת שנשים בגיל שלי רוצות לראות נשים בגילן לובשות בגדים המיועדים להן בפרט ובפרסומות בכלל, ולא רק דוגמניות צעירות. אני מאמינה שגם המותגים התחילו להבין שנשים בוגרות הן כוח קנייה גדול וחשוב".

אבל גם גורדון יודעת שבעוד בעולם יש באמת שינוי ניכר עם דוגמניות בנות גילה ופרזנטוריות בוגרות למותגים המובילים, דוגמת איזבלה רוסליני ללנקום, בארץ השינוי איטי הרבה יותר. "בארץ זה עדיין מיוחד", היא אומרת. "בעבר לא מצאתי סוכנות דוגמנים שהייתה מעוניינת לייצג נשים מבוגרות".

 

"אני לא סבתא סורגת שיושבת בבית"

 

נורית גורדון בצילומי האופנה עם בתה קים, צילום: דפנה טל

 

"משהו בבגרות באופנה ובקשר בינינו עובד". גורדון ובתה, מתוך קמפיין גינדי TLV, צילום: ענבר לוי

 

לאחרונה פתחה גורדון גם עמוד אינסטגרם אופנתי יחד עם בתה בת ה-43, שמסמל את הקשר ביניהן בליווי אופנה ופריטי לבוש המתאימים לשתיהן. הן הצטלמו יחד למספר פרויקטים והעמוד, לדבריה, זוכה לתגובות חיוביות. "משהו בבגרות באופנה ובקשר בינינו עובד". גורדון היא כאמור סבתא, אבל לדבריה היא רחוקה מהדימוי של הסבתא של פעם. "אני לא סבתא סורגת שיושבת בבית. אני כן מתמלאת באנרגיה מהמשפחה הקרובה ומאוד נהנית להיות חלק פעיל בחיים של הנכדות שלי".

בחיי היום-יום שלה גורדון מנהלת קרן פילנתרופית בריטית, שמשרדיה הראשיים נמצאים בלונדון. "אני מנהלת את הפעילות בארץ משלב הגשת הבקשות, בדיקתן, המלצות, ניהול מול העמותות וההנהלה בלונדון". גם לעבודה זו היא הגיעה בגיל מאוחר. "פיטרו אותי ממקום עבודה בגיל 62", היא אומרת, ואפשר לשמוע בקולה את הכעס והעלבון. "עבדתי בגיוס כספים בקרן גדולה בירושלים ופיטרו אותי ברגע שהגעתי לגיל הפרישה הרשמי. למזלי הגדול, הקרן הבריטית שאותה כבר הכרתי היטב ביקשה שאנהל אותה בארץ".

גורדון מייחסת חשיבות רבה למקום העבודה שקלט אותה בגיל שבו בני ובנות גילה מתקשים מאוד למצוא מקומות עבודה. "הם העריכו את הידע והניסיון הרב שלי, ואני מקבלת בתמורה חיזוקים מאוד גדולים. מהמקום הזה בשלב הזה של החיים גם קיבלתי ביטחון ואומץ לדגמן".

גורדון אומרת בכנות רבה שהמראה המצודד והמרשים שלה לא קורה מאליו. "אומרים לי 'לא פלא שאת מדגמנת כי תראי איך את נראית, עם נתונים כמו שלך' וכיו"ב. אבל אני עושה לא מעט בשביל זה: מתמידה בפעילות גופנית - פילטיס והתעמלות במים - אוכלת אוכל בריא, מתנדבת בבית חולים איכילוב, שרה בהרכב נשי קטן, מתעדכנת אופנתית ובעיקר משתדלת לחיות חיים מלאים. אני חיה את היום. זה גם המסר שלי לנשים: שהן יכולות גם לשמור על תזונה נכונה, לעסוק בכושר גופני וטיפה להתאמץ להתלבש יותר מוקפד, לאו דווקא לרכוש בגדים אלא לבחור שילובים נכונים להן".

מה עם טיפולים קוסמטיים, בוטוקס וכו'?

"אני מטופלת באופן קבוע אצל קוסמטיקאית להחדרת לחות והזנה נכונות לעור ומקפידה להזין וללחלח את העור בבוקר ובערב. זהו. כל השאר, זה לא בשבילי".

כיום גורדון חיה לבדה, ללא בן זוג. "אני מרגישה שנשים שחיות לבד הן קצת שועלות בודדות. בזוגיות יש יותר ביטחון ותלות במובן הנוח והטוב, וגם יש יותר מוגנות חברתית. החיים לבד מאפשרים יותר עצמאות ואת החופש לבחור ולהעז. אומרים לי שאני משדרת עוצמה. לבד אני מחליטה מה שנכון עבורי עכשיו".

 

בטי רוקאווי: "היום אני נראית יותר טוב מתמיד"

דוגמנים מעל 60 כובשים את המסלול

בעולם הבינו שיופי בוגר גם מוכר. ואצלנו?

הילדה הרעה של עולם האופנה - כבר בת 75

לדגמן בגדי ים בגיל 60? למה לא?

הצטרפו לקהילת אופנה ויופי של מוטק'ה

4  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אסתי רז 23/01/20
אין על נורית!!!
התמונה של תגונה Rachel Lapidot 23/01/20
גילוי נאות
אחותי חמדה מתעמלת עם נורית במים
ולדבריה נורית אשה ממש ממש. ...
מ ד ה י מ ה ‼️ ?????
555555555 וגם חמסה
התמונה של תגונה אבי שמפנייר 09/07/20
נורית יקרה - כל הכבוד
חויק ואבי שמפנייר
התמונה של תגונה סימה27 24/02/21
מעוניינת להגשים חלום על המסלול מהיכן מתחילים
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד באופנה ויופי

העולם שייך לצעירים? הגברים שהפכו לדוגמנים בגיל 50+

פיליפ דומאס מצרפת היה בן 60 כשחתם על חוזה הדוגמנות הראשון שלו. הוא עבד בתחום הפרסום והקולנוע, וכשיצא לפרישה...

לקריאת הכתבה
פריט אופנתי לכל דבר: שעון יד

בעידן שבו לכולנו יש שעון בילט-אין בטלפון הנייד, על המחשב, על הממיר בטלוויזיה ובכל מקום כמעט, מתברר ששעוני...

לקריאת הכתבה
כל הדרכים ללוק מושלם - בלי מאמץ

סוף סוף אנחנו יכולות לצאת מהבית (אוקי, עם מסיכה אבל עדיין), להתלבש ולפצות על כל מה שלא יכלנו לעשות בתקופת...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה